Strana 10 od 22 PrvaPrva ... 8910111220 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 91 do 100 od 212

Tema: Meteo Prognoza

  1. #91
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Tu kolicinu padavina je previdjao i snow-forecast.com i w2u jutros, pa su veceras smanjili kolicnu padavina za duplo.

    Videmo, sledeci dani ce doneti precizniju prognozu za vikend. W2U koristi ETA matematicki model za prognozu (inace taj svetski poznat model je razvijen kod nas), snow-forecast nepoznat model, a Norvezani tj. yr.no HIRLAM i NAE, koji su noviji od ETA, plus na yr.no plus prognoza prodje kroz ljudsku korekciju, ali ne mora da znaci da su precizniji, posebno ne za ove nase planine.

    Prosle godina me meteroloski edukovala .

  2. #92
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ja se ne razumem u to, ali taj ETA model retko ko više koristi pošto postoje značajno unapređeni modeli, detalji na:

    http://en.wikipedia.org/wiki/Atmospheric_model

    Verovatno yr.no daje bolju prognozu od naših što se tiče padavina upravo iz tog razloga (zato što ne koriste modele stare 40 godina).

    Inače pošto godinama pratim yr.no i gledam i naš RHMZ (W2U ne pratim odavno pošto su ranije imali neke nebulozne prognoze što se tiče temperatura) ustanovio sam da što se tiče temperatura bolje RHMZ proceni za naše prostore ali što se tiče vremenskih prilika i neprilika - posebno padavina yr.no daje neuporedivo bolju prognozu (od RHMZ-a).

    Za AT/IT skijališta kada gledam termin kada da odem pratim bergfex.com

  3. #93
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    ETA je relativno stari matematicki model, ali ne toliko star da se vise nigde ne koristi. Ako ne gresim americki national weather service, koji je drzavna sluzba za meteo prognozu je do 2006. koristila ETA model u brojnim prognozama.

    Nas RHMZ koristi ETA i noviji WRF-NMM model. Generalno svi ti modeli daju iste dugorocne trendove. Razlika je u numerickim vrednostima konkretnih velicina kao sto su temp. i kolicine padavina.
    Pored toga nase institucije rucnom korekcijom rezultata iz ovih mat. modela mogu modifikovati prognozu na bolje uzimajuci u obzir neke lokalne fenomene za specificne lokacije.

    Prateci ovih dana yr.no, w2u, RHMZ i snow-forcast, zakljucio sam da po pitanju 7 dnevne prognoze daju priblizno iste predikcije. Te iste predikcije se olako menjanju pogoto ako je u pitanju dugorocna.

    Pre dve godine u martu w2u je jedini kao prstom u oko pogadjao vreme, snagu vetra i oblacnost na Jahorini, koje se svaki dan agresivno menjalo. Pa mi tako nekako ostao u lepo secanju. Slazem se sa tobom da nekada prozivede nebuloznu prognozu, posebno leti.

  4. #94
    Super Member
    Datum registracije
    06.12.2012
    Lokacija
    Pirot
    Skije / Bord
    Head Supershape crveni SL / VIST GS 614 FIS
    Godina
    34
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    Jeste tacan yr.no , ali je maltene ceo decembar bio nesto topliji (za 2-3 stepena) nego sto su oni izracunavali na prognozi. Cistim uporedjivanjem realnog merenja na skijalistima i njihovog se videlo to.
    Sto se tice padavina, tu su dosta precizni.
    W2U koristi ETA2/ETA/GFS tacnije.
    http://i.imgur.com/yKmeoai.jpg?2

  5. #95
    Ski legenda
    Datum registracije
    28.12.2006
    Lokacija
    NS
    Godina
    50
    Poruke
    181

    Podrazumevano

    I ja imam utisak na yr redovno promasuje temperaturu za par stepeni u minus.
    Bas mi je ostalo u secanju kako smo se smejali letos u Grckoj na 30+, i citali da Norvezani mere 22-3. I tako iz dana u dan...

  6. #96
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Ajd bas da vidimo kako ce da se pokazu ova tri prognosticka sajta sada za vikend .
    Podaci su za padavine na Kopaoniku od danas do utorka ukljucujuci utorak.

    yr.no prognozira 39.9mm padavina odnosno 39.9cm snega
    (prosecan sneg:voda odnos je 10:1)
    w2u prognozira 24.7mm padavina odnosno 24.7cm snega
    snow-forcast.com prognozira 29cm snega

    yr.no najavljuje blag povetarac to 7km/h
    w2u najvaljuje jaci vetar do 28km/h
    snow-forcast.com najvljuje jak vetar u nedelju do 40km/h

  7. #97
    Super Member FreeRider avatar
    Datum registracije
    29.09.2013
    Lokacija
    Podgorica, Montenegro .
    Skije / Bord
    Soul7
    Godina
    49
    Poruke
    949

    Podrazumevano

    Sinisha, dobro si povadio ove najave i prognoze... super. I interesuje me hoce li biti ovog jakog vjetra u nedelju jer su i u Podgorici najavili snijeg i led.

  8. #98
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Iz mog iskustva, vetar na snow-forecast možete opušteno da gledate kao m/s. Ono što je kod njih km/h obično na terenu bude m/s.

    Inače w2u koristi tri modela (ETA i ETA2 se malo razlikuju i treći je GFS).

    Ako neko hoće da pogleda ozbiljniji sajt sa prognozom, nek pogleda wetterzentrale.de. Ja nikada nisam pokušavao da rastumačim sve mape i modele, jer imam one koji se time bave pa ih cimam kad me zanima.

  9. #99
    Super Member FreeRider avatar
    Datum registracije
    29.09.2013
    Lokacija
    Podgorica, Montenegro .
    Skije / Bord
    Soul7
    Godina
    49
    Poruke
    949

    Podrazumevano

    Svi meteo sajtovi su za sjutra najavili snijeg.
    Izvjestavam iz Podgorice ujutro i postavljam sliku realnog stanja i prognozu sajta koji je pogodio vrijeme.
    Ako vam ne bude tesko postavite i vi slike svog mjesta.

  10. #100
    Super Member FreeRider avatar
    Datum registracije
    29.09.2013
    Lokacija
    Podgorica, Montenegro .
    Skije / Bord
    Soul7
    Godina
    49
    Poruke
    949

    Podrazumevano

    Najbliža tačnoj mprognozi je bila ,,Foreca,, i predviđena susnježica je u PG trajala kratko u ranim jutarnjim satima. w2u i accu su dali prognozu sa temperaturama približno tačnim ( ali tek jutros, one prognoze od dan ranije su pogrešne ) ali ih ne mogu smatrati pouzdanim jer najava temp. i kiše odnosno snijega nije bila ranija od 12h .

    Foreca je još prekjuče najavila tačnu prognozu i u buduće ću je pratiti i upoređivati. Aplikaciju možete skinuti sa Play Stpre-a samo ukucajte ,,Foreca meteo ,,

    Evo i kakvo je trenutno vrijeme kod mene ...


    [IMG][/IMG]


    [IMG][/IMG]

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •