Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 26

Tema: Prava veličina pancerica

  1. #11
    Senior Member Dogac avatar
    Datum registracije
    10.02.2011
    Lokacija
    Užice
    Godina
    45
    Poruke
    110

    Podrazumevano

    Takođe će vam i prodavci (ako su pravi poznavaoci) dozvoliti da u cipeli provedete određeno vreme. U Bg sam u jednoj radnji proveo 45 minuta u cipeli i nisu se nimalo naljutili kad sam rekao da idem dalje da gledam. U drugoj radnji su mi čak dozvolili da cipelu ponesem kući i da im sutradan vratim ako ne odgovara. U obe radnje su mi dali skijaške čarape da obujem pre obuvanja cipele i imali su lenjir da izmere dužinu stopala. I ja sam tad broj pancerica smanjio za broj ipo u odnosu na prethodne. I baš se oseti razlika na stazi.

  2. #12
    Senior Member
    Datum registracije
    18.12.2008
    Lokacija
    Bliski istok
    Skije / Bord
    Fire Arrow 74
    Godina
    50
    Poruke
    124

    Podrazumevano

    Ima jos jedna koja ide u prilog trostrukom pravilu za kupovinu pancerica (3x probati) a to je da razni proizvodjaci cipela i patika imaju razlicite kalupe pa pitanje "koji broj nosis?" dolazi u obzir samo toliko da se izbor smanji na +/- 1-2 broja. Nike, recimo ima recimo manje kalupe i ja nosim 46 a kada kupim adidas, kupujem 44 i 1/3 do 2/3. Skromno cenim da je to poprilicna razlika kada je pancerica u pitanju.
    ...vrhunac budalastine je kada te rodjeni otac ubedjuje da si postao od majmuna...

  3. #13
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nema tog standarda koji ljudi ne pokvare . Mondo standard za veličine cipela je super ideja (dužina stopala u cm) ali i to su uspeli da pokvare, pa tako je meni broj 30.5 (mondo) i Nordica, Rossignol i sl. cipele su mi veličina 30.5 dok sam u Dalbello cipeli za istu veličinu stopala koristio 29.0 i veličina je bila ista

  4. #14
    Senior Member
    Datum registracije
    18.12.2008
    Lokacija
    Bliski istok
    Skije / Bord
    Fire Arrow 74
    Godina
    50
    Poruke
    124

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Nema tog standarda koji ljudi ne pokvare . Mondo standard za veličine cipela je super ideja (dužina stopala u cm) ali i to su uspeli da pokvare, pa tako je meni broj 30.5 (mondo) i Nordica, Rossignol i sl. cipele su mi veličina 30.5 dok sam u Dalbello cipeli za istu veličinu stopala koristio 29.0 i veličina je bila ista
    to to
    ...vrhunac budalastine je kada te rodjeni otac ubedjuje da si postao od majmuna...

  5. #15
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano Pancerice - najčešća pitanja

    Evo jednog interesantnog teksta vezano za pancerice:

    http://skijanje.com/blog/ski-oprema/...a-pitanja.html

  6. #16
    Junior Member
    Datum registracije
    24.10.2013
    Skije / Bord
    Nordica FireArrow 84 EDT
    Godina
    43
    Poruke
    5

    Podrazumevano

    Evo i ja da se javim - imam iskustva "sa obe strane" - dugo sam se bavio takmičarskim skijanjem, radio sam i kao instruktor, a sada radim u prodaji.

    Mislim da na ovom threadu postoji puno korisnih saveta i rekao bih čak pravila kojih se treba pridržavati. Na prvom mestu, mislim da je ski cipela mozda najvažniji deo opreme za skijanje, te da u kupovinu istih ne treba ići na brzinu, već krenuti na vreme i biti jako strpljiv.

    Sam sam imao iskustvo velikih cipela i mislim da je podatak koji je naveden na početku vrlo tačan. Velike ski cipele su veliki problem, iako možda pružaju veću udobnost u početku, što duže skijate imaćete veći problem sa njima. Prenos energije na skiju je znatno lošiji, jer prilikom početka zaokreta niste u mogućnosti da prstima osetite podlogu na pravi način, dok se prilikom završetka zaokreta vrlo često dešava da vas baci pozadi i zahteva da upotrebite mnogo više snage kako biste završili zaokret na pravi način.

    Male cipele su takođe veliki problem, mada mislim da je odgovor što se tiče same dužine već dat u prethodnim postovima: izmerite stopalo u milimetrima, ili, još bolje, opcrtajte stopalo na parčetu papira i nosite ga sa sobom kada idete u kupovinu (pogotovo ako kupujete pancerice za dete i nećete ga vodati po prodavnicama ceo dan). Svaki ozbiljniji trgovac će imati tabelu veličina u milimetrima, pa ćete mogućnost greške svesti na minimum. Ukoliko imaju i merač dužine, tim bolje.

    Ukoliko se spremite na ovakav način, mislim da je rešen jedan dobar deo problema. Tu potraga ne prestaje, pošto postoje i drugi, isto tako važni elementi: širina stopala, izraženi čukljevi, duži pojedini prsti i način skijanja.

    Što se tiče širine stopala, tu je jedini sistem koji meni radi (imam nešto šire stopalo od nekog standarda)- probati ili se osloniti na kalupe firmi za koje ste već sigurni da vam odgovaraju. U slučaju da imate baš specifičan oblik stopala, nemojte bežati od ideje bootfittinga ali imajte na umu da vam takav sistem omogućava samo prilagođavanje, te da je volje da izaberete što bolju varijantu cipele, a tek onda menjate sitnice.

    Različiti proizvođači imaju različite kalupe, ja sam lično našao firmu koja mi odgovara i uvek ću prvo probati njihove modele, pa tek onda idem dalje...

    Na kraju, ali ne i najmanje važno - stil i nivo skijanja. Uzmite u obzir i vašu telesnu težinu i građu, jer npr. početniku od 100kg ne može da odgovara isti flex kao i početniku od 50kg. Stil skijanja je takođe bitan, evo na mom primeru, skijao sam dugoo godina kao takmičar i tada mi je bila potrebna što tvrđa cipela, a potom sam nekoliko godina bio instruktor i bila mi je potrebna cipela u kojoj mogu da se skijam ceo dan a da na plačem od bolova, ali da mogu i da pocepam crnu posle časova...

    Što se tiče prodavaca, tu bih mogao da kažem da ne treba imati preveliko poverenje u iste, ukoliko ne znate da su baš oni probali i iskusili ono što vam preporučuju, jer je prodavcu cilj daa što više proda. Tu sad naravno (ili hvala bogu) postoje izuzeci, ali bih se po tom pitanju vratio na jedan od prvih saveta: nemojte žuriti.

    Ski cipela je možda nadugotrajniji ski rekvizit koji ćete koristiti, a sa druge strane, pogrešan izbor može dovesti do velikih problema ili, ne daj bože, povreda. Ja se uvek setim priče o Križaju, koji je nosio jedne iste cipele desetak godina, čak ih je na kraju lepio trakom...

    Eto, nadam se da sam pomogao i da nisam previše udavio

  7. #17
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    57
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sportak Pogledati poruku
    Ja se uvek setim priče o Križaju, koji je nosio jedne iste cipele desetak godina, čak ih je na kraju lepio trakom...

    Koliko se sećam, radilo se o ulložku a ne o čitavoj cipeli....čak se i sećam da se radilo o uložku cipela San Marco.....

  8. #18
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Križaj je imao San Marco (sada je to Head), a Stenmark Caber (sada Rossignol).

    Hmmm, isti uložak 10 godina. Mora da je bio obogaćen mirisima.

  9. #19
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Stevo oni su takmicari, njiam noge mirisu na prolece

  10. #20
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od dzoninho Pogledati poruku
    Stevo oni su takmicari, njiam noge mirisu na prolece
    Imaju miris proljeća ili tek na proljeće počinju da mirišu?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •