Strana 11 od 17 PrvaPrva ... 910111213 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 101 do 110 od 161

Tema: Savršena skija?

  1. #101
    Senior Member magic avatar
    Datum registracije
    11.12.2013
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Blizard Magnum/Brahma
    Godina
    54
    Poruke
    102

    Podrazumevano

    Mislim da je, barem sto se tice vremenskih uslova, ova "zima" krajnje specificna i da je kolicina vestackog snega neuobicajeno velika. Sve to pomesano sa krajnje visokim temperaturama (npr. +4 na vrhu Pancica maltene svaki dan) je dovelo do toga da se skije ponasaju sasvim drugacije nego inace. Na Kopu je u zadnjih mesec dana palo samo 2cm snega (tek pre 4 dana!!!) i vec je to napravilo ogromnu razliku, steta trajalo je jako kratko. Tog dana kada je pao svez sneg nazalost nisam isterao Mantru ali je to i na AC3 bilo jedno ogromno olaksanje.

    Ono sto je mene fasciniralo kod Mantre je brzina tranzicije sa kantne na kantnu za skiju sirine 98mm po skroz tvrdoj stazi, kao i stabilnost pri vecim brzinama. Svakako sledi detaljna recenzija cim uslovi budu iole normalniji.

    Na prolece svakako planiram zamenu AC3 sa Fire Arrow 84 EVO EDT ...

  2. #102
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od sasacg Pogledati poruku
    Nije ti kratka skija od 172 na 202cm visine?
    Kad sam ih uzimao na ExpoZim-u dvojica momaka su me ubjeđivali da mi je to kratka dužina. Nije ni najmanje. Skija se sa mojih 94 kg nosi bez problema (moju visinu i onako ne vidi). Razmišljao sam ranije o dužini 180 cm, ali me je odbio radijus od 16 m. Već sam tada imao Soul sa radijusom 18 m i htio sam nešto sa manjim radijusom.

    Izbor skija prema visini skijaša je prastara trgovačka "tehnologija". Zamisli trgovca u InterSportu koji te pita koliko dugo skijaš, koju tehniku koristiš, kakve zavoje voliš, koliko brzo skijaš, gdje skijaš, koliko si težak... Lakše je: "Do nosa su - taman su ti". I svima tako.

  3. #103
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    To je istina Pitao sam iz razloga jer je moj Progressor 900 duzine 175cm i sasvim mi odgovara na mojih 198cm i 108kg

  4. #104
    no fear nidza avatar
    Datum registracije
    10.01.2006
    Lokacija
    N.B.G.
    Skije / Bord
    Head e-SL
    Godina
    47
    Poruke
    310

    Podrazumevano

    Ima neka formula o visini i težini, plus naravno afiniteti. Neki proizvođači imaju u garanciji ograničenje da ne priznaju garanciju ako nije odgovarajuća skija za skijaša.

    Ja se, inače, lično slažem sa tobom. Do pre mesec dana sam nekoliko godina skijao na 160cm slalom skijama, na visinu od 184. Sad sam na 170cm skiji i više mi odgovara, ali otežao sam i znatno oštrije skijam.

    Ima veze i sa tipom skije. Žestoka i dugačka skija ozbiljan fidbek vraća na skijaša. To nekad može zeznuto da bude rekreativcu koji skija čitav dan.

  5. #105
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Kad sam ih uzimao na ExpoZim-u dvojica momaka su me ubjeđivali da mi je to kratka dužina. Nije ni najmanje. Skija se sa mojih 94 kg nosi bez problema (moju visinu i onako ne vidi). Razmišljao sam ranije o dužini 180 cm, ali me je odbio radijus od 16 m. Već sam tada imao Soul sa radijusom 18 m i htio sam nešto sa manjim radijusom.
    Imam Fire Arrow 74 dužine 172 cm, pa slucajno znam da ih i ti imas, jer sam ih kupio malo posle tebe na istom mestu .
    I bas sam zainteresovan da cujem tvoje impresije. Ja sam visok 190cm, 100kg tezak, licno bih uzeo duze da ih je bilo, posebno sto imaju mali twin tip.

    Ja sam ih izvezao na stazu samo dva puta, oba puta je to bila cista vestacka podloga, manje vise led, preko prasak, na kopu i torniku.
    Nedovoljno dobri uslovi i prekratko skijanje da se izvede neki ozbiljan zakljucak o skiji.

    Ono sto me je pozitivno iznenadilo, s obzirom na njihovu duzinu, je brzina kojom mogu da se poteraju. I nisam primetio velike vibracije kao sto je neko naveo u nekom testu koji sam citao.
    Ono sto mi za sada nedostaje je tzv. rebound ili elasticni odbitak. Volim da nategnem skije do ivice i da me lansiraju u novi zavoj. Opet vozio sam ih po ledenoj podlozi...

  6. #106
    Member
    Datum registracije
    01.11.2013
    Godina
    43
    Poruke
    94

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Skija se sa mojih 94 kg nosi bez problema (moju visinu i onako ne vidi).
    Tijelo skijaša od vrha glave/kacige do dna pancerice predstavlja polugu, a tvoja visina je ujedno i dužina te poluge, tako da sila koju proizvodiš na vezovima nije ni blizu ista ako ti se glava završava na 2m od zemlje i recimo 1,7m, a da u oba slučaja imaš recimo 94kg.
    Tako da skija ipak "vidi" visinu skijaša.
    Ovo su inače osnovni zakoni fizike, a neki su na njima planirali pomeriti i samu planetu Zemlju, ali srećom nisu uspjeli naći dovoljno dugu polugu, a ni oslonac.
    Sve ovo naravno ne osporava da je moguće vrhunski skijati na 172 i sa 2m.

  7. #107
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od svesifre Pogledati poruku
    Tijelo skijaša od vrha glave/kacige do dna pancerice predstavlja polugu, a tvoja visina je ujedno i dužina te poluge, tako da sila koju proizvodiš na vezovima nije ni blizu ista ako ti se glava završava na 2m od zemlje i recimo 1,7m, a da u oba slučaja imaš recimo 94kg.
    Tako da skija ipak "vidi" visinu skijaša.
    Ovo su inače osnovni zakoni fizike, a neki su na njima planirali pomeriti i samu planetu Zemlju, ali srećom nisu uspjeli naći dovoljno dugu polugu, a ni oslonac.
    Jedina razlika je što ja mogu svojim dugačkim nogama da razmaknem skije više od drugih. Dužina poluge je nebitna ako sila djeluje duž ose te poluge, što je ovdje slučaj. Mašinstvo sam diplomirao 1987-me, a tamo se ponešto uči o fizici, statici, dinamici i polugama.

  8. #108
    Member
    Datum registracije
    01.11.2013
    Godina
    43
    Poruke
    94

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Jedina razlika je što ja mogu svojim dugačkim nogama da razmaknem skije više od drugih. Dužina poluge je nebitna ako sila djeluje duž ose te poluge, što je ovdje slučaj. Mašinstvo sam diplomirao 1987-me, a tamo se ponešto uči o fizici, statici, dinamici i polugama.
    Čestitam na diplomi, ali...
    Sila ne djeluje uvijek samo duž ose. Ustvari, ona djeluje samo duž ose u slučaju kada čekaš u redu za žicu i to ako je podloga ispod tebe pod nagibom 0 :-). Ali, ako si na padini, a obično se na takvim delovima skija, mora, ali MORA doći do razlaganja sila na bar dvije ose, u realnom slučaju tri.
    Po teoriji da sila djeluje samo duž ose flex pancerica je nebitan. Mogao bi čak i da skijaš samo u termo čarapama, da ti ne bude hladno.
    Davno je bila '87.

  9. #109
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Pokušavam da shvatim sve ove teorije o skijama i performansama i nikako mi ne ide: probao sam par puta prethodnih godina i ja razne skije i meni sve "one" ujutru/prepodne po upeglanim stazama idu dobro/korektno. Nikada ne umem da ocenim kako "praštaju" ili ne, da li su stabilne u zavojima ili ne, jer nikada nisam pao ili preterano izgubio balans, uvek vozim neku drugu stazu ili drugačiji je sneg, uslovi uopšte. Samo vidim da li vibriraju ili ne pri brzinama preko 60km/h. Jasno je da što se duže vozi staze su grbavije, noge i telo je umornije, menja se situacija, utisci nisu objektivni.

    Meni lično su bitne sve stvari:
    - da mogu u 3 popodne, posle 6 sati skijanja, da lako razbijem hupser kada ga napadnem pod uglom pri brzini
    - da skija ne vibrira kada skačem (ne bukvalno) i direktno napadam i gazim hupsere (takođe u 3 popodne)

    Koliko sam shvatio, za ovo mi treba bilo koja tvrda skija, kondicija (imam) i jake noge (i to imam)

  10. #110
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    @Jopopo, imali smo priliku na Gerlitzenu testirati nove skije iz trgovine koja je na stazi (hvala Adi), i kad u roku od dva sata voziš npr. i.Magnum, Progressor 900 i Fire Arrow 74, vrlo lako se stekne utisak šta ti više, a šta manje odgovara.

    @Svesifre, takođe se probaju i različite dužine skija, pa se čovjek odluči za ono šta mu odgovara, bez obzira na razlaganje vektora. Ključni element za uređenu stazu je radijus, a za neuređenu širina struka. Par centimetara dužine može biti bitno u nekim drugim situacijama (mada kažu da dužina nije bitna), ali osnovni problem je što dužina skije nosi i veći radijus. Bez problema sam vozio i skije od 156 cm, ali je osnovni problem bio radijus od 11 m koji pri velikoj brzini u širokim zavojima ne pruža previše sigurnosti tj. stabilnosti.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •