Strana 2 od 3 PrvaPrva 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 24

Tema: Lektori

  1. #11
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Isto tako se moramo složiti da:

    JAO onome ko misli da će mu televizija i facebook "dati pravo kvalitetno znanje maternjeg jezika" za svoju decu

    To se može očekivati (i to sve manje) od državnog, javnog servisa, što je nekada imao obrazovni program, i zapošljavao kulturne ljude a sada sve manje...

    A sada se to može očekivati od knjige, škole, mnogo manje od već navedenih medija .

    A ako neko želi da zadrži bogatstvo svog jezika, to cela Evropa radi preko sinhronizacije televizijskog programa, svih filmova i emisija.

  2. #12
    Super Member
    Datum registracije
    12.01.2011
    Godina
    38
    Poruke
    317

    Podrazumevano

    Ako nešto znači, pre 15 godina kad sam vozio rolere(mi smo to zvali rošule ili rolšue) koristili su se identični izrazi za džamp, trisiksti, sevntventi, slajd, bekflip, mekflip itd.

  3. #13
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Isto tako se moramo složiti da:

    JAO onome ko misli da će mu televizija i facebook "dati pravo kvalitetno znanje maternjeg jezika" za svoju decu

    To se može očekivati (i to sve manje) od državnog, javnog servisa, što je nekada imao obrazovni program, i zapošljavao kulturne ljude a sada sve manje...

    A sada se to može očekivati od knjige, škole, mnogo manje od već navedenih medija .

    A ako neko želi da zadrži bogatstvo svog jezika, to cela Evropa radi preko sinhronizacije televizijskog programa, svih filmova i emisija.
    Ocigledno se nismo razumeli - koliko god pokusavali, los uticaj interneta, televizije i mobilnih telefona na decu je NEIZBEZAN ili vrlo, vrlo tesko za izbeci.

    Moj primer je da BEZ OBZIRA koliko se KOD KUCE trudili, skola vise NIJE kao nekad, ima manji uticaj na decu, a zato INTERNET preko kompa i preko MOBILNOG TELEFONA dosta utice, a vrlo tesko je detetu NE DATI pristup tim sranjima "kad svi to imaju, pa oce i ono". Znam, pogresno je ali jbg, posle dodje iz skole gde ga ostali zajebavaju sto nemaju fejs ili sta-god i ode sve u pm i ono sto inace pricas vise ne slusa, pa se, na zalost, prave losi kompormisi. A skola je postala veliko steciste raznih imbecila pocevsi, citiram, OD NASTAVNIKA u nizim razredima OSNOVNE SKOLE pa nadalje...

    Da dodam, JAO onima koji i dalje misle da skola vodi racuna o vasoj deci i vrsi obrazovnu i vaspitnu ulogu kao sto je to bila u nase vreme. To je DAVNO PROSLO vreme, pre ce u skoli da nauce da se drogiraju, odu na fejs, gledaju XXX ili nasilje ili izgube nevinost pre 7mog osnovne nego sto ce da nauce sta je AORIST, JOTOVANJE ili ne daj boze PLUSKVAMPERFEKAT...

    Da pojasnim: skola je postala sranje, a internet, tv i mobilni ZLO, ne samo u domenu jezika, vec kompletnog (ne)vaspitanja dece...AKO se prethodno nismo razumeli, nadam se da sam sada bio jasniji.

  4. #14
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Da Gavrilo nije uradio ono šta je uradio, nama u BiH bi njemački bio maternji jezik, a glavni grad bi i danas bio Wien. I ne bih se sad ovdje u Bodensdorfu osjećao kao gost. Gavrilo, Gavrilo...

  5. #15
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    @macak011: ako pogledaš tvoj prethodni post videćeš da ti kritikuješ takav prenos i posle govoriš kako treba da se složimo kako deci treba ponuditi kvalitetano znanje maternjeg jezika, ako pažljivo pogledaš tu rečenicu videćeš da ti kritikuješ prenos i očekuješ od njega da i on pruži kvalitet. E na to sam ti ja odgovorio da od televizije i interneta ne možeš očekivati kvalitet, nekada je postojao kvalitet na televiziji dok je postojao 1.5 kanal državne televizije, sa crtanim od 5 minuta dnevno i obrazovnim programom od 2-3 dnevno. Dok je sada program značajno drugačiji i nudi crtane od 24h/dnevno, sisatim pevaljkama od 24h/dnevno i filmovima pa ako decu ne kontrolišeš naravno da neće gledati Discovery nego crtani, spotove, filmove.

    Isto važi i za Internet, postoji mnogo korisnih stvari, druga je stvar da pola današnjih klinaca misli da je Internet "Fejs", a minimalna granica za "Fejs" je 13 godina, ali ga koriste i mnogo mlađi (slažu ).

    Što se tiče obrazovanja, imam decu koja su (u osnovnoj) školi i znam kako sve to funkcioniše, ja jesam zadovoljan sa obrazovanjem koje (za sada) dobijaju u osnovnoj školi, možda je do škole, do nastavnika ili do dece, ne znam šta je ali ja sam zadovoljan. Verujem da postoje loše škole kao i da postoje dobre, dobri profesori i loši, ali takođe i da su tu roditelji najvažniji da svoju decu usmere, pošto su u razredu razlike ogromne među učenicima a profesori i škola je ista.. Zato moram da ti kažem da se ja uopšte ne uzdam u obrazovanje za vaspitanje svoje dece, a još manje na TV i Internet. Ja se (kao i za sve drugo) uzdam u porodicu i porodično vaspitanje pre svega, škola je tu pre svega da ponudi nadgradnju znanja..

    Što se tiče karakterizacije Interneta i TV kao zlo što se tiče vaspitanja dece, ne bi se tu uopšte složio, Internet i TV su kao video klub ili knjižara, svako bira šta će da čita i gleda, možeš da gledaš nekog oskarovca ili XXX film na video kaseti, možeš da čitaš naučnu knjigu ili memoare narodne pevačice .

  6. #16
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    @wlad

    da ne idemo dalje, jer se u nekoj sustini slazemo - samo bih da postavim pitanje: a kako mislis da kontrolises svoje dete 24h? Mislis li da je to moguce u danasnje vreme? To jeste ideal kome svi tezimo, ali....

    Naravno da zavisi od vaspitanja i pre svega roditeljskog zalaganja u vezi svoje dece ali nemoj da smetnes sa uma da su deca upravo to - samo deca - i nisu odgovorni za svoje postupke i mogu biti vrlo povodljivi i na njih se vrlo lako utice, cak veoma lako.

    Ne volim da podsecam ceo auditorijum da su narkomani medju nasim vrsnjacima u to neko davno nase vreme uglavnom bila deca iz "dobrostojecih", uglednih porodica, jel tako? To vec dovoljno govori...

    Internet, mobilni telefon i aplikacije kao sto su majspejs, tviter, fejs, razni chet rumovi i ostalo su prepuni zamki za klince, lako su dostupni, a mnogi od njih klinaca su povodljivi i lakoverni BEZ OBZIRA na roditeljsko zalaganje koje po mom misljenju, zbog kompletnog okruzenja, obaveza i svakodnevnog stresa nije nimalo lak ni naivan zadatak.

    Hocu da kazem da je VRLO TESKO ISPRATITI danasnje dete na pravi put, ako ne i najteze od kad znam za sebe jer moralne i one prave, fizicke opasnosti, vrebaju svuda, posebno na internetu koji je klincima danas vrlo lako dostupan - kako tako lako dostupan? - pa lepo, npr ode kod druga i drugarice da uradi domaci ili da se kao igraju i cao-zdravo...prosto ko pasulj... Sta, mi kao nismo lagali nase roditelje kad smo bili klinci za razne stvari?!? Ehehehehe, pricam ti pricu...

    I da dodam: ne, ne verujem vise u skolu i njen sistem, na zalost, a pouzdano znam da su razlike od skole do skole i od nastavnika do nastavnika ogromne iako je fizicka razdaljina medju njima nekad manja i od jednog jedinog kilometra - definitivno nije do dece, tu se ne slazem i opet ponavljam, oni su deca i idu linijom manjeg otpora sto i jeste u njihovoj prirodi - cast izuzecima.

    Poenta moje besede je da se ne slazem da je to biblioteka ili knjizara gde ti biras sta hoces, a sta neces po nekim ispravnim, moralnim kriterijumima- deca nemaju (ili ga imaju ali vrlo slabo) taj osecaj razvijen sa svojih 9, 10 ili npr 13 godina. To mozda vazi za nas matore, prekaljene internet zhvakatore od njegovog nastanka ali ne i za njih - oni su rodjeni sa tim, njima je postojanje 24h konekcije toliko normalno i uobicajeno, kao sto je nama voda hladna sa cesme ili struja u stekeru svih 24h...oni to prihvataju zdravo za gotovo i tu lezi problem, nemaju osecaj sta je dobro a sta ne, gde je potencijalna opasnost na netu, a gde bezbrizna zabava...

    To je fatalna kombinacija: lako dostupan internet i decija osecanja su vrlo, vrlo zapaljiva smesa, o tome BAS u internet vestima mozemo maltene svaki dan da procitamo. Ja ne ocekujem od bilo kog deteta, mladjeg maloletnika, da ce potpuno samo i odgovorno da odabere recimo dokumentarni ili naucni film/sajt/igricu, sta-god umesto XXX ili akcionog nasilja ako ga ostave samog sa svim tim cudima lako dostupnim, da se ne zavaravamo bzvz..

    Da zavrsavam polako: potreban je mnogo veci oprez i mnogo, mnogo vise mudrosti za vaspitavanje i cuvanje danasnje dece i ko to olako shvati, isto tako olako se moze naci u velikom, prevelikom problemu...

    Srecno!


  7. #17
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    @wlad

    apropos one recenice - skratih misao nesrecno, pa ako se banalizuje dobija se tvoje tumacenje - a u stvari je u skladu sa mojim malopredjasnjm postom: dakle, OCEKUJEM od TV programa da bude iole normalan, vaspitan, elokventan i na nekom minimalnom ali normalnom maternje-jezickom nivou - sto je i normalno za prenos nekog sportskog desavanja u sred bela dana??? E, ako je i to nenormalno, hbga onda, a posto je kao i sve ostalo, deci to LAKO DOSTUPNO, onda je smisao moje recenice malo drugaciji... Elem, kako da mi dete prica sutra normalno ako odgleda reportazu nekog skijanja ili sporta, a komentatorka blebece i lupeta gluposti umesto da prica normalno? Sta ce dete da pomisli? Pa TV programu je u OBAVEZI: DA NE BUDE NASILAN/DA NE BUDE JEZICKI NEPRAVILAN/DA BUDE OBRAZOVAN I MORALAN/DA IMA KO TO DA KONTROLISE - bar je TAKO BILO NEKADA, ili nije...?!? Da u tom trenutku prebacujemo kanal ili da detetu zapusimo usi,sta? Pa ne moze ni jedno, e tu se prave losi kompormisi, da se ne vracam na staro i da preciziram - ja ne ocekujem od TV-a ili INTERNETA da nauce moje dete srpskom jeziku ali ocekujem da program vode pismeni, a ne polupismeni ili nepismeni ljudi, bilmezi, balvani, neuspele estradne zvezde, funjare, ex-dame-sumnjivog-morala-a-sad-zvezde-farmi-i-slicno koje pisu knjige (!), propali pevaci i biZmisMeni, kojekakva balavurdija, sljam, itd - a toga svega ima na TV-u sirom prostora ex-yuge, pa i kod nas, naravno...

  8. #18
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Pa realno mislim da ne možeš da očekuješ to na TVu (normalne voditelje i/ili emisije). Zašto? Pa kada ovih par televizija koje imaju nacionalnu pokrivenost (licencu) i samim tim zakonske obaveze koje su strožije nego za "obične" kanale imaju tragičan program (npr. Pink) šta očekivati od ostalih stanica...

    Ček još malo digital terrestrial da zaživi pa će biti 100 nacionalnih (kroz vazduh) kanala pa će to tek biti igranka bez prestanka .

    Sve se svodi na prosek, ako prosek voli paradu kiča, to se i emituje, i teško će iko to kanalisati pošto prosek i definiše komercijalno. Zato te kanale i treba staviti na crnu listu pa da ni ne mogu da se gledaju u kući .

    Što se tiče Interneta i dece, možda instalirati softver za kontrolu sadržaja ako odatle vrebaju opasnosti...

  9. #19
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    potpuno je ocigledno da se "zapadni svet" susreo mnogo ranije sa tim problemom nego mi, pa usled toga i kontrola sadrzaja kao aplikativni softver svuda: dvd, net, fon, itd. I to je oke. Medjutim, oni imaju svest o tome, na visokom nivou, grupnu, a mi na zalost, pojedinacnu... Zato smo tu gde smo...
    Kad prodje kriza I "dodju partizani", bice opet za klince kolaricu-panicu, kockica, mali program, muzicki tobogan, pitam se pitam se i ostali "pegazi detinjstva mog" - pa onda kerber, bijelo dugme, corba, yu grupa, parni valjak, azra, crvena jabuka, itd za malo starije, da ne nabrajam sve kvalitetne stvari iz tog vremena kad je 2 tv kanala hebalo kevu na prostoru bivse sfrj, vrlo kulturno, elokventno, obrazovano i zanimljivo, a sad ni njih 300 ne moze da napravi ama bas nista sto vredi pogledati ili cuti... Dzaba vam bilo svih pinkova i grandova, farmi i velike brace, sve bre mamlazi mlate iz te tv kutije... Kakav "daungrejd" zar ne? :(

  10. #20
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Imaju svest malo sutra , oni imaju taj problem kao mi i susreli su se ranije ali ga uopšte nisu rešili niti se nazire rešenje. A lično verujem da se rešenje neće ni pronaći, prosto svaka generacija je razmaženija od one sledeće, naša generacija je razmaženija od generacije naših roditelja, naši roditelji su živeli mnogo lagodnije od generacije njihovih roditelja itd.

    Tu je i napredak tehnologije i sloboda, ako svako sada u svom špajzu na laptopu od 200eura može da producira sadržaj naravno da će preplaviti medij za koji se pravi.

    Apropo "maza" to je napravilo današnje škole, učenici imaju 3x veća prava od svojih profesora, prave nered na časovima a roditelji se žale kako ih profesori "ništa ne nauče", a dok profesori predaju oni pričaju, igraju se, slušaju mp3 i bahato se ponašaju, pa će da nauče šipak a rezultat toga će biti da će postati šupci . I naravno posle će škola i nastavnik biti krivi. A nesrećni nastavnici nemaju prava ni da izbace učenika sa časa, a kamoli nešto drugo, pa tako i oni koji žele nešto da nauče ne mogu od štetočina........ A na zapadu su to rešili samo bogati sa privatnim školama, a u javnim školama učenici idu sa oružjem

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •