Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 15

Tema: za(h)rdjale kantne

  1. #1
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano za(h)rdjale kantne

    Kupih nove skije ,oprobah ih jedan dan na Staroj Planini,odradih voskiranje i ostavih da cekaju neki deblji minus...

    Minus je izostao i posto sam definitivno zavrsio sezonu resio sam da odradim konzervaciju!
    Tu se javio problem, kantne su pocele da rdjaju!Mislim nisu korodirale ali imaju tackice na sebi celom duzinom!
    Neverovatno,nova skija ,stajala u suvoj sobi ,bez vlage!
    Do duse,soba se zagreva nocu,stvara se kondenzacija pa je mozda i to razlog...

    Elem,kako resiti problem?
    Ako koristim sredstvo za skidanje korozije mozda zamastim podlogu pa ne primi vosak...?
    Ako koristim smirglu (ma koliko da je blaga) postoji opasnost ostecenja ugla kantne!


    Iskustva?

  2. #2
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    Ostrenjem ces skinuti tu rdju..I vec je cini mi se bilo rijeci da se ostrecenjem ne skida mnogo materijala (kada se ostri kanta na istom uglu koji je bio i ranije).

    Mene zanima jesi li skinuo vosak sa KANTI poslije voskiranja???
    Poor glide is like bicycling with a flat tire.

  3. #3
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano

    Jesam,odozdo i sa strane...

    Ja bih da izbegnem ostrenje u servisu,skija je nova,grehota stavljati na masinu a one alatice za ostrenje kantni nemam!

  4. #4
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    To se desava i mislim da se to pojavljuje samo na povrsinskom delu, imao sam isti slucaj i sa Fischerom i sada sa Volkl skijama gde su posle servisa i nanosenja maze, ostavljene na potkrovlje gde nije bilo vlage i kad sam ih pred sezonu odneo u servis, na povrsinskom delu je bilo kao rdje ali je ona skinuta prilikom servisa... Mada opet, sacekaj jos neki odgovor, mozda je i neko imao lose iskustvo da se ta rdja dublje zavukla mada mislim da nemas razloga za brigu. A takodje da ti kazem da se ne cimas toliko od servisa, normalno je raditi servis na novoj skiji pre prvog skijanja ali uvek gledaj da nosis u isti servis kod istog servisera, ako u Nisu imas nekg dobrog i uvek na isti ugao ih ostri i neznatno mali sloj ce se skidati. Imas o tome i onaj klip kada smo bili u SaltoM na seminaru Nemoj da se cimas, nista strasno.

  5. #5
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano

    i moj Fischer je rdjao ali posle par sati skijanja sve se skinulo!

    sad,po zavrsetku sezone bih trebao da nalijem vosak u debelom sloju preko klizne povrsine i kantni i ostavim tako do sledece godine a posto je za oksidaciju metala potrebna vlaga i kiseonik (koliko se secam iz lekcija hemije ih osnovne skole) vosak bi trebao da spreci kontakt te dve komponente sa kantnom...

  6. #6
    Ustajanjeeeeeeeeeeeeeeeee hehehe avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Kragujevac
    Skije / Bord
    Fischer AMC76
    Godina
    61
    Poruke
    807

    Podrazumevano

    Nije trebalo da skidaš vosak sa kantni... imam 3 para starinskih skija u podrumu... s vremena na vreme (kad idem za kiseli kupus ) bacim pogled na njih... na kantnama nema ni mrljice rđe a skije tamo stoje 25+ godina sa hladno nanetim parafinom obične bele sveće.

    Ne bih ja to ništa dirao... uglancaće se na skijanju.

  7. #7
    Senior Member
    Datum registracije
    22.10.2011
    Godina
    49
    Poruke
    122

    Podrazumevano

    @ hehehe: Ne bih ja to ništa dirao... uglancaće se na skijanju

    I ja isto mislim. Jednom sam odradio servis na elanovim skijama, ali nisam otisao na skijanje. Do sledece sezone su se mestimicno po kantnama pojavile zuckaste mrlje, ali se vec posle prvog dana skijanje sve skinulo, sto znaci da rdja nije isla dublje u metal, nego je bila samo na povrsini. Nisam bas neki strucnjak za materijale, samo moje misljenje

  8. #8
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    I mene ste ubijedili da je vosak bolje ne skidati sa kantne kad se skije ospremaju preko ljeta...mada literatura kaze da se skida ali praksa je cudo...

    Ako @wlad cita - dugujem mu izvinjenje jer smo diskutovalo o ovome u nekom drugom tredu gdje sam ja bio zatupio da treba skidati vosak...
    Poor glide is like bicycling with a flat tire.

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    @Pejo: nema potrebe da se izvinjavaš, ti si dao valjano objašnjenje (da može da se zadrži vlaga između rubova i voska) - ali u praksi ljudi (kao i ja) tako konzerviraju skije - ostave vosak preko rubova do sledeće sezone i sve funkcioniše OK

    Meni se dešava u toku sezone da se pojavi rđa na skijama (pogotovo kada stoje mokre u sanduku danima ), posle 2-3 spusta po snegu sve to nestane - to je toliko tanak sloj koji bukvalno može da se opere..

  10. #10
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano

    pa da ,znam da ce se skinuti prvog dana na snegu ali kao sto rekoh-sezona je za mene gotova.

    dakle voskirati preko postojecih rdjavih fleka na kantni ili...?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •