Strana 3 od 31 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 309

Tema: Koje skije

  1. #21

    Podrazumevano

    Imam iskustvo od svega 20ak dana skijanja.U januaru sam bila u 3 doline i po mojoj proceni dosta sam napredovala, uglavnom skijam crvene staze. Pancerice su mi flex 60 i ne planiram uskoro da ih menjam.Inace nemam bas mnogo jake noge, dosta me bole kolena na pocetku skijaskog dana, ali izdrzim celi dan na skijama,pred kraj jedva ziva. Da li bih mogla ja da se snadjem sa ovim skijama? Do sada sam vozila neki elan 06, i malo su mi postale smor. proklizavaju mi na zaledjenoj stazi, pri malo vecim brzinama vibriraju, a i nisu moje

  2. #22
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    E ovako, skijanje je funkcija vise promenljivih: skijaskog znanja i terena za skijanje - crvene staze, visine, tezine, broja cipele. Ovo mora biti idealno upareno sa: tvrdocom cipele (flex), karakteristikama skije (geometrija, tvrdoca, pripremljenost podloge skije). Ovako, ukratko:

    1. za nekoga ko skija crvene staze, a pritom i zaledjene vazna je dobra kontrola brzine i svih sila koje se javljaju izmedju skije, podloge, skijasa i cipele. U tom smislu flex 60 je slabo za tebe - zao mi je, ali nove, tvrdje cipele su uslov sem ako ne zelis da ostanes na plavoj stazi ili da "skijuckas" crvenu stazu, lagano, otklizavanjem. Ne zaboravi, cipele su najvazniji deo opreme - imas na forumu tone postova kako odabrati pravu cipelu - moj predlog je neka panca oko 80 minimum.

    2. SKija mora da prati stil skijanja - za agresivnijeg, naprednijeg skijasa ovaj fiser je oke. Za tu cipelu nije. Za jacu cipelu jeste. Za losijeg skijasa (dzabe mu cipele) opet, nije, itd..

    Dakle, da pojednostavim - ili mekana skija i mekana cipela ili tvrdja skija i tvrdja cipela, ne bi ih trebalo "mesati" medju sobom. Moze mekanu skiju da vozi bolji skijas sa tvrdjom cipelom, ali los skijas sa tvrdjom cipelom i skijom ce samo da se namuci do kraja dana.

    Po tvojim recima grubo spadas u intermediate/advanced skijase, dakle potrebna ti je tvrdja pancerica - takva pancerica BOLJE slusa komande skijasa i prenosi ih na skiju. Pritom, tvrdja skija BOLJE slusa komande pancerice ali zahteva vecu kondiciju pa i snagu skijasa za savladanje zavoja, pritom manje prasta greske skijasa. Kad sve uzmes u obzir, sa tvojom mekanom pancom, ovim tvrdim fiserom i slabom kondicijom i snagom tacno bi pala na nos na kraju dana, a to ne zelis.

    Mislim da sa tom cipelom mozes i dalje da skijas, ali nikako agresivno, vec lagano, a onda mozes uzeti tvrdju skiju. Medjutim, probaj bar da iznajmis jacu pancericu i neku tvrdju skiju bar na jedan dan i da odes na zahtevniju stazu - progledaces, razvucice ti se osmeh od uveta do uveta i bacices svoju 60 flexa cipelu - znam..

    Dodao bih, ako te bole kolena (a razlog moze biti pancerica) - ja sam slican problem resio koristeci Fischer pancerice sa SOMA-TEC tehnologijom - poseban "V" polozaj stopala u njima koji smanjuje torziono opterecenje na kolena - nadji na forumu i u guglu, ovako, usput - "zvuci sasavo ali vise me kolena UOPSTE ne bole.."


    U ovom konkretnom slucaju, sa tvojim sadasnjim pancama ovaj elan nije los, on ima isti rep i vrh skije pa se lako vodi u zavoj, bas je onako za jace srednje do napredne skijase, meksi je od fisera, pa bolje "ide" uz te tvoje pance... Eto.

  3. #23
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Konkretno, ovo je moj predlog pancerice, sada su i na popustu, Fischer Soma Viron 80:

    http://www.gora-i.com/index.php?page...mart&Itemid=86

    Sa ovim cudom na nozi se crvene (i crne) staze sa tvrdjom skijom, kondicijom (!) i naprednim skijaskim znanjem skijaju sa uzivanjem. Kod tebe nedostaje samo kondicija jer tvrdju skiju mozes da iznajmis. Moja preporuka je da se ulozi u pancericu jer je to definitivno najvaznji deo opreme od kog zavisi kompletan skijaski dan - ako ne odgovara bar jedan parametar, onda je to izgubljeno vreme a i zivci: ako je neudobna, zulja, velika pa landara, hladna, neodgovarajuce tvdoce/flexa (premekana ili pretvrda), itd..

    Ako je ta tvoja od 60 nova i udobna i ako za tvoj stil skijanja nije potrebna jaca - jer kazes da je kondicija problem, znaci ti ni nemas snage za umereno jacu i agresivniju voznju, jel? - onda biraj malo meksu skiju, neku zlatnu sredinu i uzivaj.

    Poenta skijanja je u uzivanju - neko uziva u jurcanju (spust/kamikaze/adrenalin), neko u brzom vijuganju i/ili spasavanju zive glave na crnoj stazi (adrenalin), a neko kao ja na plavoj do crvenoj u umereno brzim i sirokim veleslalomskim karving zavojima kad nema nikog ispred...

    Svaki od ovih stilova skijanja zahteva potpuno drugaciji izbor opreme za jednog istog skijasa - prvi ce uzeti dugacku skiju sa velikim poluprecnikom krivine radi stabilnosti, drugi ce uzeti slalomsku kratku skiju sa malim radijusom, a treci neku veleslalomsku dasku koja je po duzini izmedju ove dve, a i radijus je negde na pola puta.. Svaki ce imati tvrdu i jaku pancericu radi velike i fine kontrole nad skijom.

    Na ovaj nacin pokusavam da docaram koliko je bitno da svi parametri budu na neki nacin "upareni" za pravi dozivljaj. Pre svega i vrlo bitno je povecanje fizicke snage i kondicije, jer sve ovo nicemu ne sluzi ako se nema snage za celodnevno skijanje. Nedostatak snage i kondicije visestruko povecava verovatnocu povredjivanja kao uostalom i izbor neadekvatne opreme, naravno.

    P.S. Jos jedan detalj mi je promakao. Kazes, proklizavaju skije na zaledjenoj podlozi? Vrlo, vrlo vazno je da skija bude propisno pripremljena servisu, dakle naostrena i namazana jer je to takodje vrlo bitan preduslov za kvalitetno i pre svega bezbedno skijanje. Pravilno naostrena skija pravilno "odvedena" u zavoj na ledu - "bacena na rubnike" - nece ni da oseti taj led pod sobom...
    Izmenio/la macak011; 12.02.2013 u 09:19.

  4. #24

    Podrazumevano

    Hvala ti puno na ovako iscrpnom odgovoru. Nemam reci, stvarno si mi dao dobre savete. Jos cu da razmislim sta mi je ciniti sto se tice opreme. Ali najverovatnije da cu naredni put kada odem da skijam iznajmiti neku tvrdju skiju i pancericu, cisto da probam kako se snalazim.

  5. #25
    Super Member
    Datum registracije
    12.01.2011
    Godina
    38
    Poruke
    317

    Podrazumevano

    Možda grešim ali nije li malo različita predstava o flexu za žene u odnosu na muškarce? Kolko sam video u planetbikeu većina ženskih pancerica je flex 65 i po njihovoj (prodavačkoj) priči to je sasvim ok za solidnu rekreativnu upotrebu.

    Isto tako verujem da postoji bitna razlika između (propisno naoštrenih i servisiranih) osnovnih skija za totalne početnike i nekih srednjih varijanti što se tiče vožnje po ledu.

  6. #26
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Potpuno sam siguran da ces tu pancericu da "prerastes" vrlo brzo ako vec nisi i da je samo pitanje trenutka nabavke nove, zato i pricam sve ovo. Moje misljenje je da ozbiljan skijas sa zeljom da napreduje mora da ima svoju pancericu, bez obzira sto ona moze da se iznajmi. Ja sam u principu protiv konstatnog iznajmljivanja pancerica i apelujem uvek za nabavku licne. U najmanju ruku se osecam kao da gace iznajmljujem, nije ni higijenski u krajnjoj liniji, uzimajuci u obzir generalno javasluk nasih ljudi i nikakav odnos prema takvoj opremi. Cisto sumnjam da neko od njih to opere, sredi ili dezinfikuje na kraju sezone, da ne pominjem na kraju skijaskog dana. Naravno, ne moze da se pere svaki dan ali bar da sipa neki prasak za obucu ili sta-god-to-bilo unutar nje, bar one divne mirise da ubije... Skije su druga prica, to nije bas toliko licno ali treba teziti prvoj klasi opreme uvek, ako nista drugo, zbog bezbednosti - manje su raubovane (pre svega vezovi) i samim tim bezbednije za voznju.

  7. #27
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ftj Pogledati poruku
    Možda grešim ali nije li malo različita predstava o flexu za žene u odnosu na muškarce? Kolko sam video u planetbikeu većina ženskih pancerica je flex 65 i po njihovoj (prodavačkoj) priči to je sasvim ok za solidnu rekreativnu upotrebu.

    Isto tako verujem da postoji bitna razlika između (propisno naoštrenih i servisiranih) osnovnih skija za totalne početnike i nekih srednjih varijanti što se tiče vožnje po ledu.
    Mislim da ne bi trebalo da bude razlike u "muskom i zenskom flexu", uostalom evo lajn-apa svih pancerica za zeMske, u fischer izvedbi:

    http://www.fischersports.com/en/Alpi...Women-My-Style

    kao sto mozes da primetis, prilicno je dobro popunjen raspon od 60 pa sve do 110 flexa - verujem da ne bi tako bilo ako je zeMski flex manji u smislu analogije sa muskim - tipa 60 zeMskih = 80 muskih ili kako god... ja ne verujem: flex je flex, a pancerice su unisex, hehe..

    Drugim recima, to sto planet bajk uvozi i prodaje i sta njihovi prodavci predlazu je po mom misljenju "svaki zziga svoga konja hvali", a sve zarad ciste prodaje, pa se ti cheshi posle ako ti je mekano... Tako su i meni "strucnjaci-prodavci" prodali elan flow 4.2 (ne u planet bajku doduse) kao dasku za napredne i odlicne skijase pre par godina - ko me hebe kad nisam pit'o gugl nego njih..

    Sto se skija tice, ona je propisno servisirana, a sad da li je njena namena rejs-GS ili pocetnik-na-plavoj-stazi ili snow-park, to vec zavisi od konstrukcije i geometrije skije - samo naostrena skija moze da se "izbori" sa ledom ali AKO I SAMO AKO je skijas pravilno optereti/uvede u zavoj. Dzaba i vrhunski pripremljena skija ako na ledu ne opteretis rubnik i pustis je da slobodno otkliza?

    E sad, cisto sumnjam da ce totalni pocetnik da vozi po ledu na strmoj stazi, a pocetnicka skija, "propisno servisirana", ce sasvim zadovoljavajuce da se ponasa po ledu na blagoj stazi, zar ne?
    Izmenio/la macak011; 12.02.2013 u 11:07.

  8. #28
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Mačak....provalili smo te....

    ....ti radiš za Fischer ko što Flexon radi za Elan.....

  9. #29
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Milos011 Pogledati poruku
    Mačak....provalili smo te....

    ....ti radiš za Fischer ko što Flexon radi za Elan.....
    Bas tako! Ni on ni ja nemamo nista za dzabe od nasih sponzora i samo im dajemo lovu ko ovce! Dosta vise sa tim! Alo fischer, daj neke skije za DZ, OR ELSE... !!!

    Uskoro cu ove moje skije iz potpisa da prodam kao raritet, za muzej, stvarno bre nije u redu da se ne otvore... Ili da kontaktiram Kikija da baci u oglase??

    Salu na stranu, ja volim fischer i toplo preporucujem ali ne zelim da pomisli neko kako pljujem bilo kog drugog proizvodjaca, daleko od toga - nova oprema je nova oprema i uvek je bolja od polovne, a stvar je licnog ukusa i potrebe sta ce ko izabrati. Mislim da je danas vise nego ikada ranije linija koja razdvaja proizvodjace po kvalitetu strasno tanka, ako je uopste vise i ima...
    Izmenio/la macak011; 12.02.2013 u 11:19.

  10. #30
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    ...pa i liče kao da su "spremne za izazov".

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •