Strana 1 od 12 12311 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 117

Tema: vosak za skije

  1. #1
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano vosak za skije

    juce na skijanju primetio sam da mi se sneg lepi za kliznu povrsinu...
    kontao sam da je zato sto je sneg raskvasen i ispricam to nekim borderima i ljudi mi daju vosak da namazem skije!
    dakle parce providnog voska malo vece od sapuna,utrljao sam na kliznu povrsinu i blago ispolirao rarcetom ostre tkanine (materijal slican abrazivnom delu sundjera za pranje posudja).
    posle toga skija je isla "kao podmazana"!!!

    video sam da je covek imao taj komplet voska i tkanine fabricki upakovan u plasticnu kutijicu ali mi je rekao da je kupljen u Sloveniji!

    da li je to mozda ovo http://www.beosport.com/internet-pro...skovi-i-alati/

    ili mozda http://www.planetbike.rs/ec/slike_pr...8964110924.jpg
    ako nije gde moze da se kupi u Srbiji?
    da li je to mozda isti vosak koji se peglom nanosi na skiju ili je drugaciji?
    da li je mozda bolje odneti skiju ne voskiranje u servis (iako je klizna povrsina nova,neogrebana) ili je ovako mazati pre svakog izlaska na stazu?

  2. #2
    Super Member hallo avatar
    Datum registracije
    13.01.2012
    Lokacija
    Loznica, Srbija
    Skije / Bord
    Fisher Ranger 98
    Godina
    53
    Poruke
    913

    Podrazumevano

    Beosport
    Ovi voskovi su "samo" voskovi u kutijci...razliciti po nameni i temperaturi koje prizvodjac deklarise kao optimalne za odredjene uslove skijanja, nanose se "peglom"...opet ova zadnja 2 su rastvoreni voskovi upakovani u bocicu sa sundjerom koji se moze naneti na samoj stazi uz uslov da je podloga OSUSENA!

    Planetbike
    Nisam imao prilike videti niti koristiti ovaj sa linka...lici mi na vosak u spreju...

    Poz
    PS: Ja koristim ovaj univerzalni beli biorazgradivi iz Beosporta kao "osnovu" a ako bas naletim na mokar sneg i sl namazem i ovaj sa sundjerom koji drugar nosa sa sobom UVEK...ja njemu uradim peglom a on nosa ovaj drugi...dogovor kucu gradi...xexe
    Izmenio/la hallo; 16.12.2012 u 16:41.
    Vo se vezuje za rogove a Covek za Rec!!!

  3. #3
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Svi ti voskovi su kratkog veka, nekoliko puta se spustiš i to je to. Opet moraš da namažeš.

    Ništa bez nekog dobrog voska koji se sa peglom posle rastopi. Najveći je efekat kada je jugov sneg jer ne lepi, ali dobro je i za veće minuse jer skije idu brže, a i vosak štiti skiju.

  4. #4
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano

    Dakle predlazete peglanje iako je podloga nova?
    Koliko cesto treba peglati podlogu i da li bih mogao to sam da uradim?
    Sta bi mi trebalo od alata i materijala?
    Nije mi do para,lakse dati hiljadarku nekome da to uradi ili volim da majstorisem,tako sam i sam montirao vezove na svojim skijama uz savete ljudi sa foruma
    http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=6391

  5. #5
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Ja imam ovakav

    http://eshop.lyze-radotin.cz/univers...s-mini-75ml-2/

    koji mi sluzi za takve situacije kao tebi sto se desilo. Ali to je kratkog veka. Kupio sam ga odavno na sajmu u beosportu.
    Takodje sam i sam voskirao. Dobio sam sam od prijatelja zuti i roze vosak. Jedan je za bljuzgu a drugi je za hladno ak se ne varam. Oni se mesaju. Treba ti prostora. Ja sam to radi kod druga u garazi. I treba ti stara pegla koja ce za to da ti sluzi. Da, treba ti plastika neka kao strugac leda za auto i cetka. I naravno vreme i zivci da sm odradis . E sad vidi sta ti je volja. Ako mozes da nadjes sve sto ti je potrebno da odradis sam onda mozes da probas ako ne onda u servis na voskiranje. Imas na tu temu ovde:

    http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=742

  6. #6
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Pošto nisam kući gde su mi skije i ostale stvarčice ne mogu da kažem tačno koji je meni vosak, ali je univerzalni i veliki je raspon temperatura, donja je -30 a gornja mislim da je +5. Davno sam kupio u BeoSportu.

    Prvi put uzeo da ga nanosim i pošto je vosak vaš tvrd strugao ga nožem, posle sam hteo i rende da uzmem, ali na ovaj prvi način sam odradio i svuda izmrvio. Sledeće godine sam ga stavio u metalni tanjir i tako u rernu, on odmekne, ne bude tečan (osim ako ga ne držiš 3h ) ali bude dovoljno mekan tako da kad povučeš po skiji lepo ostaje trag otprilike koliko je potrebno, samo nekoliko puta i to je to.

    Pegla, najbolje neka stara sa ravnom pločom, novije su na paru i imaju one rupe gde para izlazi. Ne mora čak ni da radi pegla, ako imate šporet na drva ili na kraju električni pa na ringli ugrejete ploču i nekoliko puta provučete. Bolje je ovo nego da uzmete novu peglu pa da vas posle žena/majka smara što ste je zaprljali, a nije lako očistiti naročito ako ploča ima rupe pa da zađe vosak u njih.

    Nije loše kasnije sastrugati višak sa nečim ravnim, ali to po meni i nije mnogo bitno za neki amaterski rad jer posle malo skijanja od trenja sneg sve to fino uglača i višak se prvi istroši. Ali svakako nije loše ako se fino uglača. Nekoliko dana može da služi 3-6, zavisnosti kakav je vosak, staze, koliko vozite, kako ste naneli itd.

  7. #7
    Super Member ninic avatar
    Datum registracije
    01.01.2012
    Lokacija
    18410 Niš bre!
    Skije / Bord
    ELAN WAVEFLEX 78ti
    Poruke
    450

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Ja imam ovakav

    http://eshop.lyze-radotin.cz/univers...s-mini-75ml-2/

    koji mi sluzi za takve situacije kao tebi sto se desilo. Ali to je kratkog veka. Kupio sam ga odavno na sajmu u beosportu.
    Takodje sam i sam voskirao. Dobio sam sam od prijatelja zuti i roze vosak. Jedan je za bljuzgu a drugi je za hladno ak se ne varam. Oni se mesaju. Treba ti prostora. Ja sam to radi kod druga u garazi. I treba ti stara pegla koja ce za to da ti sluzi. Da, treba ti plastika neka kao strugac leda za auto i cetka. I naravno vreme i zivci da sm odradis . E sad vidi sta ti je volja. Ako mozes da nadjes sve sto ti je potrebno da odradis sam onda mozes da probas ako ne onda u servis na voskiranje. Imas na tu temu ovde:

    http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=742
    imam i zivaca i vremena(srecom radim u firmi bez radnih subota a sacuvaj boze nedelja) i boga mi i stotinak kvadrata garaze,jos da kupim vosak i krecem...jedino mi frka da ne upropastim skiju koja ima samo 7 dana na snegu !!!
    al dobro,srecom tu je youtube pa cu prostudirati!!!
    u planet bike ta usluga staje 450din (korektna cena),al kao sto pomenuh ,voleo bih da naucim!

    Citirati Originalno postavljeno od blackholemix Pogledati poruku
    Pošto nisam kući gde su mi skije i ostale stvarčice ne mogu da kažem tačno koji je meni vosak, ali je univerzalni i veliki je raspon temperatura, donja je -30 a gornja mislim da je +5. Davno sam kupio u BeoSportu.

    Prvi put uzeo da ga nanosim i pošto je vosak vaš tvrd strugao ga nožem, posle sam hteo i rende da uzmem, ali na ovaj prvi način sam odradio i svuda izmrvio. Sledeće godine sam ga stavio u metalni tanjir i tako u rernu, on odmekne, ne bude tečan (osim ako ga ne držiš 3h ) ali bude dovoljno mekan tako da kad povučeš po skiji lepo ostaje trag otprilike koliko je potrebno, samo nekoliko puta i to je to.

    Pegla, najbolje neka stara sa ravnom pločom, novije su na paru i imaju one rupe gde para izlazi. Ne mora čak ni da radi pegla, ako imate šporet na drva ili na kraju električni pa na ringli ugrejete ploču i nekoliko puta provučete. Bolje je ovo nego da uzmete novu peglu pa da vas posle žena/majka smara što ste je zaprljali, a nije lako očistiti naročito ako ploča ima rupe pa da zađe vosak u njih.

    Nije loše kasnije sastrugati višak sa nečim ravnim, ali to po meni i nije mnogo bitno za neki amaterski rad jer posle malo skijanja od trenja sneg sve to fino uglača i višak se prvi istroši. Ali svakako nije loše ako se fino uglača. Nekoliko dana može da služi 3-6, zavisnosti kakav je vosak, staze, koliko vozite, kako ste naneli itd.
    a da li postoji mogucnost ostecenja klizne podloge od vruce pegle?
    Izmenio/la Tadija_91; 17.12.2012 u 13:37.

  8. #8
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ninic Pogledati poruku
    a da li postoji mogucnost ostecenja klizne podloge od vruce pegle?
    Verovatno postoji, ali teško da ćeš dostići tu temperaturu, jer pegla ide otprilike do 200C. Tebi treba oko 130-140C.

    Na kraju krajeva da budeš siguran, zagreješ do neke granice pa probaš, ako se vosak fino rastapa ok je. Ako ti malo rastopi pa odmah izgubi temperaturu i dalje ne rastapa znači da ti treba još toplije. Uključi je recimo na pola pa probaj kako ide, nećeš ih uništiti, ne brini.

  9. #9
    Super Member IvanQ avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Nis
    Skije / Bord
    Volkl RTM 77
    Godina
    42
    Poruke
    530

    Podrazumevano

    Ja imam Toko Express Universal i on ima sa jedne strane otvor za vosak i sundjer kojim se nanosi, a na drugoj strani je grublja krpa koja sluzi da se klizna povrsina ispolira kada se vosak prosusi. Juce se pokazao kao ok resenje za raskvasen sneg i neservisiran board (mene je mrzelo skije da mazem), ali isto mislim da je to kratkog veka.

    Inace, sto se servisiranja tice, ja skije nosim na podmazivanje na nekih 4-5 dana voznje, samo skrenem paznju da kantne ne diraju (ako nisu istupljenje). Meni se to pokazalo kao ok.

  10. #10
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Narucio sam isti pre 2 dana kad sam provalio da ce mi bar 3 dana biti na 4/5 stepeni. Kakvo je tvoje iskustvo, jel radi za raskvasen sneg i koliko cesto moras da ga mazes?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •