Strana 190 od 692 PrvaPrva ... 90140180188189190191192200240290690 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1.891 do 1.900 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #1891
    Ski Fanatic zloglasni avatar
    Datum registracije
    27.02.2006
    Lokacija
    NYC
    Skije / Bord
    Fischer RC4 World Cup SC
    Godina
    42
    Poruke
    423

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od sas35bgd Pogledati poruku
    E da, kako to da sedeznice skliznu sa sajle kad dodju na ukrcavanje skijasa, a ne skliznu dok nas penju na vrh staze?!?
    Evo za one koji i dalje ne kontaju kako rade isklopive zicare

    http://www.coloradoskihistory.com/chairlift/hsq.html - kliknite na slike da bi ste ih uvelicali

    Dakle ne moze da sklizne izmejdu ulazne i izlazne stanice jer nema sta da je izbaci sa sajle

  2. #1892
    Member
    Datum registracije
    17.12.2010
    Godina
    44
    Poruke
    86

    Podrazumevano

    Zloglasni, sto se tice fore za peglanje staza cuo sam pre par godina nesto u vezi toga. Nije me to toliko zanimalo pa se nisam udubio u problematiku da bih bas do tancina shvatio a i proteklo je oko pet godina od tada. Uz to, covek mi je to objasnjavao u Svajcarskoj pa je tu bilo i poteskoca u sporazumevanju (nemacki, engleski, francuski, rukama, nogama...). Ono sto bi otprilike bila sustina je da stazu po zatvaranju ne treba tabati vec samo spustiti rijace na zadnjem delu ratraka, preci tako preko nje i "otvoriti" supljine u snegu nalik nekoj oranici. Takvu stazu treba ostaviti preko noci da bi mraz stegao podlogu do sto vece dubine a tek ujutro sve to utabati. Ako se staza utaba uvece samo par gornjih santimetara ce se preko noci stegnuti sto se za par sati razbije. U suprotnom, ako rijaci do odredjene dubine "otvore" sneg podloga od te dubine do koje su isli rijaci pa na dole jos par santimetara mrzne pa kada se jos i sneg koji je izoran utaba dobija se znatno veca debljina koja je u toku noci ocvrsla nego sto je slucaj sa utabanom podlogom. Nemam pojma o svemu ovome niti se time bavim ali ovo je ono sto sam otprilike cuo.

  3. #1893
    Super Member sev avatar
    Datum registracije
    26.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Superior Pro; Elan Magfire 82xTi
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    @sas35bgd
    Ne razumem ton. Bar ja sam pokusao da objasnim zasto Crna Duboka pukne, iz najbolje namere kada si vec pitao.
    Ismevanje nije na mestu - pogotovo jer ne znas koliko ko ovde godisnje ima dana skijanja.
    ili te ipak nisam dobro razumeo?

  4. #1894
    Super Member
    Datum registracije
    20.02.2009
    Godina
    56
    Poruke
    246

    Podrazumevano Mali tockic je mocan

    @ Gazza
    Koliko sam shvatio, staza ti je kao kuvanje pasulja, treba uvece da pocnes sa pripremama. Pasulj da ostavis da nabubri preko noci, a stazu da zaledi preko noci i da ujutru finisiras. - Ovde sam ostavio saljiv utisak-komentar, ali cu dodati da ima logike u Gazzinom objasnjenju. Ovako, uz objasnjavanje vica- Gazza se nece naljutiti, sto njegovu tezu, uporedjujem sa kuvanjem pasulja-mada ovako sa objasnjenjem izgleda solidno banalno
    @sev
    ne znam sta si napisao ti konkretno, pa ti se ucinilo da sam ironican prema tebi, ali su me neki komentari, kao sto rekoh na pocetku svog komentara, podsetili na svog sina. Dobronamerno pokusava da objasni nesto, sto je njemu logicno- i tu nema nista lose (a cesto i logicno) . Mozda je upravu neko ko je napisao da postoje ljudi na Kopu koji ne pravilno skijaju, otklizavanjem, a ne karvingom i da zato puca staza. Ni u Austriji nema vise od 20% skijasa koji skijaju karvingom, pa mi samo bio zanimljiv komentar. Ja priznajem da mi je zanimljivije da vozim slalom-zasecanjem, a deci karving, jer idu brze(kad nisu na bordu). Ali ne verujem da Austrijanci zabranjuju odklizavanje na stazi, da im ne bi razorali stazu. Valjda nece ni na Kopu
    U objasnjenjima o razlozima oko "pucanja staze" Duboka crna imala su dva dijametralno suprotna objasnjenja. Jedno, da je severno orjentisana, a drugo da je juzno orjenitisana- kao da je staza na vrtesci pa je se kao suncokret okrece-cas je juzno, cas severno orjentisana
    PS: Virtualni nacin komunikacije je hendikep u odnosu na "live" jer ne vidis izraz lica sagovornika. Tesko mozes provaliti kad je neko saljiv, a kad zajedljiv. Ja uvek pokusavam da budem ovo prvo, ali vidis- nekad mi ne polazi za rukom, pa u virtualnoj sferi ispadnem ono drugo
    -Jos jedno zapazanje- Kad se neko potrudi, pa izgoogla i na taj nacin uoblici svoj komentar, jos ostavi link, onda imas sta i da naucis, bez dileme u autenticnost

  5. #1895
    Super Member sev avatar
    Datum registracije
    26.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Superior Pro; Elan Magfire 82xTi
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Ok, NHF. U pravu si oko razlike izmedju licne i virtuelne komunikacije.

    Licno nisam hteo dalje da se upustam oko orijentacije staza na Kopu - bilo mi neproduktivno da se ubedjujem. Sto se ostalog tice - KOP zaista dobro poznajem (i volim) i godisnje sam tamo bar 10-ak puta. Sa druge strane, sagledavam ga realno, buduci da itekako imam sa cim da ga uporedim.

    U tom smislu rezime je: mnogo, mnogo je napredovao u poslednjih 5-6 godina. Na primer, cesto kazem da je od vremena kada je bio tu negde sa Jahorinom, dosao je jako brzo do tacke da je sada je mnogo slicniji ITA skijalistima nego Jahorini. Stepen organizacije jos nije naravno kao u AUS, ali je Boga mi tu negde sa ITA. Sa druge strane: nalazi se na 3h od Beograda, ima nove zice, od ove godine i vise ski dana i znacajno, znacajno je jeftiniji od bilo cega preko za istu kategoriju smestaja (bez zelje da oko ovoga ovde pocnem polemiku, prosto je to istina - osim delimicno i ponegde za kategoriju apartmana. Za hotele - DALEKO jeftinije, a cak od skora i cesto bolje).
    Izmenio/la sev; 28.01.2011 u 11:13.

  6. #1896
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Slažem se da Kopaonik lepo napreduje, ali upoređivati ga sa Italijom je jako daleko , u stvari na nekoj drugoj temi sam napisao da postoji više Italija..

    Tako, ako neko dođe u SRB i poseti Staru Planinu, i onda taj centar uzme kao "reper" za SRB - lako će zaključiti da je Jahorina bolja, mnogo bolja . Sa druge strane ako uzme Kopaonik i uporedi sa nekim drugim centrom videće se velika razlika (složićemo se da je SP daleko iza Kopaonika - nemoj sad neko da počne sa pričom o potencijalima - pošto potencijala ima svuda - gleda se šta postoji realno ).

    Možda sam nepristrasan, pošto sam pre 5 min ušao u sobi sa staze (Italijanske ), i ta poslednja staza (samo jedna) vredi više od celog Kopaonika. Sad, ako se priča o organizaciji - Kopaonik i dalje zaostaje što se tiče bezbednosti - konkretno mislim na zbrinjavanje povređenih. Postoji taj trauma centar, i od ove godine (formalno) i prevoz hilihopterom. Sve je to na "papiru", i lično sam video da se ti ljudi zaista trude i da su max prijatni - ali da se "ne daj bože" nekome nešto ozbiljno desi ne znam da li bi stigao do "ozbiljnog" centra (npr. u BG).

    Što se tiče "držanja" staza, mislim da nije problem priprema (koja je uznapredovala jako puno na Kopaoniku) - više je problem kapaciteta staza - ako je staza uža i na njoj prolaze horde skijaša dnevno - neminovno je da se raskopaju. Druga je stvar što mi uglavnom idemo off-season po "zapadnim" skijalištima, gde je onda gužva minimalna a kapaciteti ogromni - pa se staze manje "raskopaju" što je logično.. A kada ima gužve na nekog stazi (napolje) isto se raskopa posle par sati akanja . Par ljudi je ovde pomenulo: najbolji lek za to je da se izvežba tehnika, ne zbog Kopaonika, nego da se uživa u svim uslovima. I da, "raskopana" staza je jako rastegljiva kategorija, ja se nekada vratim sa Kopa i pročitam neke komentare gde ljudi "pljuju" uređivanje staza - apeluju da se preko dana izađe malo sa ratrazima kako bi se sredila staza - i onda ja pomislim da nisam bio u istom centru u isto vreme - ono što oni zovu raskopana staza je po meni par gomilica / nakupina snega tu i tamo - valjda oni žele piste. Ja računam za raskopane staze kada sepojave brdašca svuda redom i kada moraš da ih obilaziš / skijaš tehnikom za "hupsere", i takva staza je normalno da nastane posle akanja hiljade skijaša.

  7. #1897
    Super Member Buda avatar
    Datum registracije
    27.02.2006
    Lokacija
    Sokobanja
    Skije / Bord
    Ficher progressor F19
    Godina
    52
    Poruke
    238

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Tako, ako neko dođe u SRB i poseti Staru Planinu, i onda taj centar uzme kao "reper" za SRB - lako će zaključiti da je Jahorina bolja, mnogo bolja .
    Wlad interesuje me da li si skijao na Staroj Planini?

  8. #1898
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    Slozio bi se sa Wladom i jos nekim forumasima, na Kopu je poprilocno velika guzva na nekim stazama a pritom je tehnika samih skijasa na njoj vise nego katastorfalna. Prosle godine kada sam bio imao sam utisak da skoro polovina ljudi uci da skija, sto sa instukrorima sto sa drugarima a od ostale polovine, opet polovina, nesto kao skija dok mali broj ljudi koriste neku tehniku na stazi. Stuganja staze ima previse, drugar i ja smo posmatrali iz kafica sta se desava i lepo vidis da svaki drugi struze ko zmaj. I to ne samo zbog lose tehnike vec se drustvo ceka, dok svi ne dodju do neke perlomnice
    pa onda svi dalje i to dok svi ne zakoce pa onda vecina nema snage da se posle 10 sati spusti niz nijednu stazu a da pritom ne odmore 1-3 jer se nema kondicije i onda opet koci, struzi. Dalje, same skije koje se iznajmlju nisu u opste naostrene a kamoli izvoskirane ( za brata sam trazio skiju 30 minuta i onda sam se iznervirao a gledaju da ti daju bilo kakve i da te se rese) a preko trecine skijase inajmljuju opremu a sto se tice izlaska ratraka na stazu u pola dana od toga nema vajde, prosao ratrak i opsle njega ne vise od 10 skijasa, od kojih sam jedan i ja bio, i staza ista kao i pre 2 minuta dok ratrak nije prosao. Zato malo poraditi na tehnici, sevisi za skije i krstariti po celoj planini a moze malo i off roud-a

  9. #1899
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Buda Pogledati poruku
    Wlad interesuje me da li si skijao na Staroj Planini?
    Da, bio jednom. Ali nije to poenta, SP je primer, mogao sam da uzmem i Divčibare ali bi to bio lošiji primer .

  10. #1900
    Super Member
    Datum registracije
    23.10.2010
    Skije / Bord
    Fischer Progressor SLC
    Poruke
    227

    Podrazumevano

    Evo par slika od danas, obzirom da je vikend i nije neka guzva bila, mada je vreme malo zezalo: cas sunce, cas maglustina, sve to praceno debelim minusom :-)






Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 4 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 4)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •