Strana 181 od 692 PrvaPrva ... 81131171179180181182183191231281681 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1.801 do 1.810 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #1801
    Super Member
    Datum registracije
    22.09.2009
    Lokacija
    San Francisco, CA
    Skije / Bord
    T.Rice HP, Skate Banana, TRS,
    Godina
    38
    Poruke
    399

    Podrazumevano

    A kako uopste moze neko da odredi ko zna da skija a ko ne zna? Meni ovo sve zvuci kao zesci fasizam.

  2. #1802
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nije bitno ko zna a ko ne zna - po pravilima skijališta "vožnju" treba prilagoditi stanju na stazi. Pa ako je gužva na istoj (a u ovim terminima definitivno ima više skijaša na stazi od kapaciteta istih - pošto ne radi ni pola staza).

    Vrlo lako se može izvući veza između gužve, zaleđenih staza, brzog skijanja i povreda. Pa kada se desi nešto kao: gospodin skija brzo, nailazi na "zmiju" od 4 klinaca koji skijaju jedni iza drugih u potpuno predvidljivom smeru (pošto skijaju u zmiji) udara jednog dečaka i pritom mu iseče usta + polomi prednja 3 zuba i kao "začin" pobegne sa lica mesta (dečaka su drugari morali da "spašavaju"). Kada se desi tako nešto (plus dosta sudara sa mnogo lakšim izhodom) logično je da se nekako reaguje, kod našeg naroda nije dovoljno okačiti 10 FIS pravila, ili nešto drugo, tj. edukacija - jedino uradanje po džepu pomaže (a to je upravo oduzimanje ski passova).

    Nebranim SS, oni su trebali da imaju veće akomulacije i da otvore 80% skijališta, tada bi broj takvih povreda / gužve bilo u mnogo manjoj meri, ali sa druge strane situacija je takva kakva je i nešto mora da se uradi. Koliko sam ja razumeo ski passove je oduzimala policija.

    Interesantno je da je juče u emisiji SAT bila priča o pravilima na skijalištima i onda ide sve standardno + ide tekst i priča voditelja. Za pravilo gde piše tekst "zabranjeno skijanje van obeleženih i uređenih staza" komentar voditelja je "skijanje van uređenih staza je na sopstvenu odgovornost" - a razlika između ove dve "definicije" je drastična .

  3. #1803
    Member
    Datum registracije
    22.01.2008
    Lokacija
    Krusevac
    Poruke
    58

    Podrazumevano

    pravilnik ss je kao novi zakon o saobracaju, kako god da vozis gde god da vozis nesto ne radis kako treba (kako bi oni voleli), a cela prica oko te zabrane skijanja, bordanja van staze i oduzimanja skipass-a malo ne pije vodu, ides van staze na svoju odgovornost ne pokriva te obavezno osiguranje i to je to sam snosis eventualne troskove angazovanja gss-a posto sad i oni verovatno imaju cenovnik. ovi iz ss bi verovatno hteli da kupis skipass i sedis u hotelu

  4. #1804
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Pa mislim da nije baš tako jednostavno, dobar deo skijališta (uključujući i Kopaonik) je u nacionalnim parkovima. Skijanje van staza u nekim delovima može da ugrozi neke vrste, npr. poznato je da se "jelkice", tj. njihovi vrhovi "odsecaju" sa skijama. Ne znam da li ste videli da od prošle sezone na nekim mestima stoje znakovi da je skijanje van staze zabranjeno (na vrhu žice duboka 2, na međustanici i dnu duboke 1 i sl.).

    I na drugim skijalištima sam viđao zabrane skijanja u nekim delovima iz istog razloga, npr. u St Antonu je u nekim zonama zabranjeno skijanje van staza sa identičnim znakom kao i na Kopaonuku (ovo je i vaša šuma - ili sl. "parola" ), s' tim da u St Antonu ne oduzimaju ski pass - nego vas kazne - kazna ide do 5000EUR - i to je naznačeno svuda - druga je stvar što to tamo ne proveravaju rigorozno - ali ne pada ti na pamet da ideš kada vidiš 5000eur kaznu .

  5. #1805
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Pravila su pravila i tu su da se poštuju. A sve zbog siledžija na stazi, nije slučajno. Nego je čudno kad odjednom krene, mi bi sve voleli nešto lagano, malo po malo da nam se dešava. Gužve jesu ali to je što je, kome se ne sviđa nek ide na drugu planinu, drugu državu. A da ima klinaca, koji se narodski rečeno "puvaju", ima. Pogotovu borderi koji pred društvom ili devojkama popiju red bul i dobiju krila i pokazuju se na stazi ne mareći za "zmijice". Off slope opet, većina njih ide da se folira i nije ni svesna opasnosti.

    Da ima matorih budala, ima i njih, ali ima ih i u Austriji, Italiji... Pogotovu pijani skandinavci (prozvani "irvasi" od mog prijatelja ) koji ne poštuju signalizaciju ali tamo pored oduzimanja ski pasa završe i u policiji. Prema tome, to je normalno i nema tu šta mnogo da filozofiramo.

    Sad, svaka priča ima dve strane, uvek je kriva ona druga. Ne opravdavam naravno svaku zloupotrebu ili preteranu/neovlašćenu upotrebu službene dužnosti ali koliko njih ste videli na stazi i pomislili "kako bi mu sad %&#$ kevu!

  6. #1806
    Member braneso avatar
    Datum registracije
    30.09.2010
    Lokacija
    NS
    Skije / Bord
    Rental :(
    Godina
    48
    Poruke
    56

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od bozza Pogledati poruku
    pravilnik ss je kao novi zakon o saobracaju, kako god da vozis gde god da vozis nesto ne radis kako treba (kako bi oni voleli), a cela prica oko te zabrane skijanja, bordanja van staze i oduzimanja skipass-a malo ne pije vodu, ides van staze na svoju odgovornost ne pokriva te obavezno osiguranje i to je to sam snosis eventualne troskove angazovanja gss-a posto sad i oni verovatno imaju cenovnik. ovi iz ss bi verovatno hteli da kupis skipass i sedis u hotelu
    Konstatacija za skijanje van uređenih staza je u redu ... skijaš na sopstvenu odgovornost i plaćaš iz svog džepa eventualne intervencije gorske službe... Ali, verujem da nikom nije u interesu (a najmanje SS) da neko kupi ski pas i sedi u hotelu...
    Red na stazama se mora znati kako bi ljudi na stazama bili sto sigurniji i uživali u skijanju... Lično smatram da neodgovorne pojedince koji ugrožavaju sebe i druge treba kazniti oduzimanjem ski pasa (na 1,2 dana ili trajno)... Najveći problem je, koliko vidim, kako policija procenjuje koju kaznu primeniti... mislim da oni i nemaju neki širok spektar kazni tipa od upozorenja, pa do trajnog oduzimanja ski pasa... Najbolje bi bilo kada bi oni prekršioce pravila vodili u nekoj bazi podataka (legiimisanje preko ski pasa), pa na primer prvi put izreknu upozorenje, drugi put ako ga uhvate oduzmu ski pas na 2 dana treći put trajno ili tako nešto (znam znam...jako teško)...

    Možda oni i imaju neki spektar kazni a da ja i ne znam, ali ako ga nemaju drastično je posle prvog prekršaja pravila uzeti ski pas trajno...

    Video sam i slučaj kada je policija uzimala ski pas na dubokoj nekom momku, a drugi stariji čovek se onako izdaleka raspravljao sa policijom kako oni nisu obezbedili uslove na skijalištu (mali broj staza i oštećene staze).

    U svakom slučaju policija mora da ima jasne kriterijume i spektar kazni za one koji ne poštuju 10 FIS pravila... Pa sad ako neko ne zna evo ih dole:

    10 FIS pravila
    Deset zlatnih pravila za sve sudionike bijelih padina...
    1. Skijaš se mora ponašati tako da ne naškodi i da ne ugrožava druge skijaše ili boardere

    2. Brži skijaš mora izabrati svoju putanju tako da ne ugrožava skijaša ispred sebe

    3. Prilikom obilaženja, brži skijaš mora ostaviti dovoljno prostora sporijem skijašu

    4. Brzinu vožnje skijaš mora prilagoditi svojem znanju, situaciji na stazi i gustoći prometa ostalih skijaša

    5. Skijaš koji siječe stazu mora prvo provjeriti promet na stazi te se uvjeriti da može nesmetano prijeći na drugi kraj staze

    6. Skijaš se ne smije zaustavljati na nepreglednim mjestima na stazi. Na prijelomnicama, dijelovima sa slabijom vidljivošću i uskim prijevojima

    7. Skijaš smije za penjanje i hodanje po stazi koristiti isključivo dobro vidljiv rub staze

    8. Skijaš mora poštovati oznake, upozorenja i prometne informacije na skijalištu

    9. U slučaju nesreće svaki je skijaš dužan sa skijama označiti mjesto nesreće te po potrebi pozvati gorsku službu spašavanja te hitnu pomoć

    10. Svaki skijaš je dužan, po zahtjevu odgovorne osobe na skijalištu, pokazati svoju ski kartu te osobne isprave
    kuća "poso"-"poso" kuća... čekam skijanje

  7. #1807
    Super Member
    Datum registracije
    22.09.2009
    Lokacija
    San Francisco, CA
    Skije / Bord
    T.Rice HP, Skate Banana, TRS,
    Godina
    38
    Poruke
    399

    Podrazumevano

    Wlade, tako sam i mislio, ne mozes ti unapred da odredis ko zna a ko ne zna da skija, ali kad se nesto desi, relativno je lako ustanoviti da li je nesrecan slucaj ili nemar.


    Pre su bili znaci kod duboke 1 da ne sme da se ulazi u onu sumu, a jel sad bas izricito zabranjeno skijanje van staze? Tacno nikad vise necu na kopaonik ako je tako. Jos ja pricam kako je kod nas bar to dobro.

  8. #1808
    Member braneso avatar
    Datum registracije
    30.09.2010
    Lokacija
    NS
    Skije / Bord
    Rental :(
    Godina
    48
    Poruke
    56

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od pailhead Pogledati poruku
    ali kad se nesto desi, relativno je lako ustanoviti da li je nesrecan slucaj ili nemar.
    ...Pa svakako da je nemar onoga koji je iznad i koji mora da proceni situaciju i prilagodi je svom skijaškom umeću, uslovima na stazi, "zmijicama" i td. Ako udari u nekoga niko drugi ne može da bude kriv nego on (pretpostavimo da mu je oprema u uredu)...

    Svakako stoji konstatacija wlada za skijanje na neuređenim stazama u nacionalnim parkovima...Ja sam u prethodnom postu ovo izgubio iz vida..
    Izmenio/la braneso; 10.01.2011 u 23:34.
    kuća "poso"-"poso" kuća... čekam skijanje

  9. #1809
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od pailhead Pogledati poruku
    Pre su bili znaci kod duboke 1 da ne sme da se ulazi u onu sumu, a jel sad bas izricito zabranjeno skijanje van staze? Tacno nikad vise necu na kopaonik ako je tako. Jos ja pricam kako je kod nas bar to dobro.
    Mislim da je "kritičan" taj deo oko duboke 1 (rupa između crne duboke i krčmara, ispod žice duboka 1) i deo oko duboke 2 - što je i jedan od najlepših offpiste delova na Kopaoniku. Na drugim delovima nisam video znake koji zabranjuju.

    Mora se priznati da je taj deo oko Duboke 1 zaista u najvišoj zaštiti, ako se sećate prvobitna trasa žice duboka 1 je promenjena na zahtev NP i to je koštalo oko 1mil eur (da se promeni trasa žice u toku izgradnje), ima negde na ovom sajtu/forumu info o tome, i zaista bi bilo čudno da troše toliki novac da skrenu žicu a da onda puštaju skijaše da idu po toj istoj površini.. Jedino što bi bilo bolje da tu postave mrežu/ogradu da bude 100% jasno gde je to striktno zabranjeno jer je logično da se zabrana ne odnosi na ceo centar.

  10. #1810
    Super Member
    Datum registracije
    22.09.2009
    Lokacija
    San Francisco, CA
    Skije / Bord
    T.Rice HP, Skate Banana, TRS,
    Godina
    38
    Poruke
    399

    Podrazumevano

    to je jedino sto valja na kopaoniku,

    dozvolili su one jaram vile, a ne dozvoljavaju skijanje? pa ta povrsina je izmedju dve staze pobogu,

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 5 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 5)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •