Strana 133 od 692 PrvaPrva ... 3383123131132133134135143183233633 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1.321 do 1.330 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #1321
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    jat1_webcam.jpg

    Da postavim sliku dok se ne istopi

  2. #1322
    Super Member
    Datum registracije
    20.02.2009
    Godina
    56
    Poruke
    246

    Podrazumevano Kanon Snow nije caroban

    http://www.answerbag.com/q_view/7290
    Koga ne mrzi, moze da procita, da postoje postrojenja(znaci ne topovi) koja mogu da prave sneg, u plusu, par stepeni. Mora da bude mala vlaznost, naravno, bez padavina i onda masina radi na +4-5C, ne znam tacno, napisano je u F.
    Ali ta postrojenja nisu Snow Kanon koji se postavljaju po skijalistima, koji rade samo u minusu, i voda se izbacuje kroz mrezicu-membranu pod pritiskom od 40Bara, 400galona u minuti(najcesca karakteristika). I ti Snow kanoni se postavljaju svuda u svetu na svim skijalistima i svuda rade samo u minusu.
    http://inventors.about.com/library/inventors/blsnow.htm
    Nasao sam da postoje ipak i snow parkovi na kojima je instalirana tehnologija za pravljenje vestackog snega, principom hladjenja vode,pa pod pritiskom pravi sneg i tako se snegom pokrivaju manje povrsine snegom iako je temperatura u plusu. Ova tehnologija je jako skupa zbog veoma velike potrosnje elektreicne energije, tako da cena dnevne karte na ovim snow parkovima, u sezoni kad se sneg pravi na ovaj nacin je od 39.99$, a parkovi su uglavnom 50 000stopa kvadratnih-mislim da je to manje od pola hektara.
    Posto na sajtu stoji da postrojenje ima max snagu 180KW, a na sat moze u idealnim uslovima da napravi 24kubna metra snega, pokusacu da napravim racunicu za pravljenje snega na taj nacin na stazi Malo Jezero.
    -Cena 1KWh kod nas je 13dinara
    -Da se napravi jedan kubni metar treba 97.5dinara
    -Ako je povrsina Malog jezera oko(410x40)=16400metara
    -Ako sa kubnim metrom rastresitog snega, prekrijemo 5 kvadrata
    -Za 16400kvadrata, trebace nam 3280kubika snega
    -Za tu zapreminu, samo struja iznosi 319800din=2989evra
    Ova racunica je za temperature u plusu, pa shodno tome, sneg ce se otopiti za dan-dva, a za to vreme treba da prodas stotine skipasova samo za Malo Jezero i isplatis samo struju za pravljenje snega,dok se isti ne otopi.
    Zato,u skicentrima, na stazama se postavljaju samo topovi koji prave sneg samo u minusu,a ova postrojenja za plus temp. se koriste samo za USA skiparkove, kojih ima na stotine. Za Bozic i Novu Godinu, ko ima love, kupi par kamiona snega i pokrije dvoriste, da deca osete car snega, ako ih priroda nije pocastila

  3. #1323
    Super Member sev avatar
    Datum registracije
    26.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Superior Pro; Elan Magfire 82xTi
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Mislim da ovaj sneg i nije bas najpovoljnija stvar u ovom trenutku, buduci da radovi jos nisu 100% zavrseni.

    Nadam se da ce do otvaranja sezone (pocetkom decembra) ipak sve biti zavrseno...

  4. #1324
    Member braneso avatar
    Datum registracije
    30.09.2010
    Lokacija
    NS
    Skije / Bord
    Rental :(
    Godina
    48
    Poruke
    56

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od sev;
    Mislim da ovaj sneg i nije bas najpovoljnija stvar u ovom trenutku, buduci da radovi jos nisu 100% zavrseni.

    Nadam se da ce do otvaranja sezone (pocetkom decembra) ipak sve biti zavrseno...
    ...pitam se zašto su radovi počeli tek od septembra, a ne ranije, s obzirom na količinu posla... A evo sad i problemi sa ranim snegom... Nadamo se da će sve biti OK do početka...

  5. #1325
    Ski legenda
    Datum registracije
    20.11.2006
    Poruke
    429

    Podrazumevano

    A evo malo i o masini koja pravi sneg na +
    http://www.ide-tech.com/refrigeratio...ating/Products
    Ovo postrojenje je instalirano Pitztal ski resortu.
    [IMG]file:///C:/Users/Alek/AppData/Local/Temp/moz-screenshot-1.png[/IMG]
    http://www.infolive.tv/en/infolive.t...-snow-machines

  6. #1326
    Junior Member Nindza@ avatar
    Datum registracije
    18.05.2007
    Lokacija
    WwW - Nis,Bg
    Skije / Bord
    HeaD Global & Atomic Skullz
    Poruke
    21

    Podrazumevano

    Veliki pozdrav svima

    Kad vec spominjemo systeme za vestacki sneg mislim da bi se vise isplatilo da postave Snowflex, a pritom skijaliste radi cele godine .

    Za one koji neznaju sta je Snowflex evo infos na Wikipedia , zatim na zvanicnom sajtu www.snowflex.com, kao i Videos .

    Ovo sto rade na Kopaonik-u je kako za pohvalu tako i za kritiku, jer nikada nam nece biti sve kako mi zeliko i kako bi smo mi hteli, za instalaciju system-a za vestacki sneg stvarno .

  7. #1327
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    Sistem za vestacko osnezavanje, ako bude gotov na vreme, opet mora cekati temperature da budu u minusu. Inace sisitem za pravljenje vestackog snega u +temperaturama kakav postoji na Zermatu je napravila izraelska firma i kosta nesto oko 2mil. eura pa bas i nije jefin

  8. #1328
    Super Member
    Datum registracije
    20.02.2009
    Godina
    56
    Poruke
    246

    Podrazumevano 3000evra dnevno za vestacki sneg na Malom Jezeru

    @Akole
    Ne znam da li si uporedio ono sto sam ja napisao, sa ovim sto pise u tvom linku? Koga mrzi da otvara link, -pise isto, samo je druga masina u pitanju. 5,6KW po satu=oko 80dinara, ta tvoja pravi 20kubika, a ona moja 24 . Nisam uspeo da nadjem cenu same masine-te tvoje, kaze se u videoclipu da trziste vredi 1bilion(milijardu $). Predpostavljam da je cena priblizna sa masinom koju sam ja analizirao. U zavisnosti koliko "kula" ima-kule su rezervoari vode koji su ohladjeni na blizu 0C, kosta od 2miliona-28miliona $.
    Masina koju sam ja analizirao ima 2 kule i ona treba non-stop da radi 24 h da bi posle nedelju dana bilo pokrivena staza Malo Jezero-a posle samo da dopunjava sneg koji bi se ne minovano topio. Neminovano bi se topio, jer svrha ove masine je da radi u plusu-jer u minusu rade 100puta jeftiniji topovi. Po danu to je oko 3000evra samo za struju.
    Ovo je ono sto sam ja nasao za masine za pravljenje snega u plusu, a i sto sam procitao u Akole linku

  9. #1329
    Super Member
    Datum registracije
    20.02.2009
    Godina
    56
    Poruke
    246

    Podrazumevano Ispravka

    500evra dnevno+ 3000 za inicijalno prekrivanje staze snegom, koja je dugacka 410metara

  10. #1330
    Junior Member
    Datum registracije
    30.11.2009
    Godina
    43
    Poruke
    23

    Podrazumevano

    Ok ljudi sad shvatam da su masine koje prave sneg na + temperaturama skupa igracka.Nisam znao, pa sam zato laicki pitao ako ne mogu one +10, mozda imaju neki jeftiniji topovi ili masine koje prave sneg na +2, +3 ali ok kapiram sve je to skupo...
    U svakom slucaju, onda se nadamo temperaturama ispod nule, ako nema snega ili je pri kraju.Mada je najbolja opcija da redovno pada ovaj prirodni

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 17 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 17)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •