Strana 385 od 692 PrvaPrva ... 285335375383384385386387395435485 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 3.841 do 3.850 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #3841
    Member
    Datum registracije
    26.01.2012
    Godina
    41
    Poruke
    31

    Podrazumevano

    Samo da se nadovezem na prico o nepaznji (bicu blag) na stazi, na kopu, zimus, spustamo se niz desnu stranu marinih voda i pre kraj ima krivina na desno i mali propad staze. Neposredno ispod tog propadanja cura stala na sred staze!!! Ja sam je video na vreme i da bih je izbegao isao sam malo sire i kad sam pokuso da prikocim nisam uspeo vec sam se razvalio u dubljem snegu pored staze... Sta reci...

  2. #3842
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Pa nije ona kriva nego ti - ako je neposredno pre tvog nailaska stala, nije ni mogla da se skloni u stranu po slovu zakona - a ako je stajala tu duze vreme, ona je napravila prekrsaj sto se nije pomerila u stranu (FIS pravilo broj 6 - i to MOZDA samo ako je uzan deo staze i nepregledan, ako nije, onda ga NIJE ni prekrsila) , a ti si napravio prekrsaj FIS pravila broj 2...

    Samo da dodam - pravo prvenstva u kretanju stazom ima DONJI skijas i on NIJE DUZAN da bleji gore i gleda da li ce mozda nekom da "presece putanju" - FIS pravilo broj 3. Jedino je duzan da pogleda kad se "ukljucuje" u saobracaj... Licno mu je pametnije da gleda kad god moze jer ima ludaka koji jure...

    http://www.fis-ski.com/uk/insidefis/...0fisrules.html

    Za one koji ih jos nisu primetili na pocetku SVAKE zice:

    1. Respect for others

    A skier or snowboarder must behave in such a way that he does not endanger or prejudice others.

    2. Control of speed and skiing or snowboarding

    A skier or snowboarder must move in control. He must adapt his speed and manner of skiing or snowboarding to his personal ability and to the prevailing conditions of terrain, snow and weather as well as to the density of traffic.

    3. Choice of route

    A skier or snowboarder coming from behind must choose his route in such a way that he does not endanger skiers or snowboarders ahead.

    4. Overtaking

    A skier or snowboarder may overtake another skier or snowboarder above or below and to the right or to the left provided that he leaves enough space for the overtaken skier or snowboarder to make any voluntary or involuntary movement.

    5. Entering, starting and moving upwards

    A skier or snowboarder entering a marked run, starting again after stopping or moving upwards on the slopes must look up and down the slopes that he can do so without endangering himself or others.

    6. Stopping on the piste

    Unless absolutely necessary, a skier or snowboarder must avoid stopping on the piste in narrow places or where visibility is restricted. After a fall in such a place, a skier or snowboarder must move clear of the piste as soon as possible.

    7. Climbing and descending on foot

    A skier or snowboarder either climbing or descending on foot must keep to the side of the piste.

    8. Respect for signs and markings

    A skier or snowboarder must respect all signs and markings.

    9. Assistance

    At accidents, every skier or snowboarder is duty bound to assist.

    10. Identification

    Every skier or snowboarder and witness, whether a responsible party or not, must exchange names and addresses following an accident.

  3. #3843
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    "mali propad staze" - prepotstavljam da je čovek mislio na prelomnicu.

    Mislim da je ipak ona "kriva" ako se nalazila ispod prelomnice, nebitno da li se nalazila na sredini ili sa strane - ako se nalazila ispod prelomnice.

    Pravilo kaže da uvek, ali uvek ako se zaustavljaš to trebaš da učiniš po ivici staze, i da tamo onda "zveraš" i odmaraš , a u slučaju prelomnice ne treba da se zaustavljaš ni na ivici staze. Izuzetak je pad u tom slučaju se što pre treba skloniti sa sredine staze i dalje od prelomnice.

    U krajnjem slučaju to je potpuno zdravorazumsko razmišljanje, ako želiš da sačuvaš živu glavu ne treba da stojiš ispod prelomnice, ako ti ne vidiš ove gore skijaše dok odmaraš sigurno neće ni oni videti tebe .

    Ali, čak i u kulturnim skijalištima po svetu uvek ima ljudi koji stoje ispod prelomnica potpuno nesvesni rizične situacije u kojoj se nalaze pa samim tim pri prilasku do prelomnice treba usporiti zbog takvih "slučaja" .

    A evo i pravila ponašanja na Kopaoniku: http://www.skijalistasrbije.rs/sr/pravila-ponasanja

    6. Zaustavljanje

    Svaki korisnik mora izbegavati zaustavljanje na uskim i nepreglednim prolazima, a u slučaju pada mora osloboditi stazu u najkraćem roku.

  4. #3844
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    U slucaju da je nas forumas udario neopreznu skijasicu, pa sve da se zaustavila na 20 minuta na sred staze ispod prelomnice, on bi bio kriv zbog nepostovanja skijasa koji je ispod, odnosno ispred, nikako ona, pravilo 1 i pravilo 2. Njoj NIJE zabranjeno da stane - "...mora izbegavati zaustavljanje..." ne znaci da je striktno niti apsolutno ZABRANJENO zaustavljanje... - originalan tekst kaze sledece: "Unless absolutely necessary...", pravilo 6 - dakle SME da stane. Pored toga, ona kao donji skijas IMA PREDNOST.

    3. Izbor pravca od strane onoga koji je iznad

    Korisnik staze koji se nalazi iznad ima mogućnost da izabere putanju, i to mora učiniti na način da sačuva sigurnost svih osoba koje su ispod, odnosno, ispred njega. Zbog specifičnog načina vožnje na bordu i smanjenog ugla vidljivosti, borderi moraju proveriti svoj levi i desni prostor pri svakoj promeni pravca.

    Inace, pravila na Kopu su u skladu sa Zakonom o Javnim skijalistima

    http://www.skijalistasrbije.rs/sr/za...m-skijalistima

    posebno sa clanom 55, stav 2 tacka 3... strana 16:

    "...da je u mogucnosti da blagovremeno izbegne sudar sa bilo kojom osobom..."
    Izmenio/la macak011; 22.03.2013 u 20:26.

  5. #3845
    Cafe team KOP_MANIA avatar
    Datum registracije
    05.11.2005
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Atomic
    Poruke
    346

    Podrazumevano

    Ako se pravila nepoštuju za skijanje van staza i većina forumaša misli da mogu da se krše, onda može i ovo pravilo da se prekrši
    Naravno po meni isto tako skijaš ispred može da skija kako god hoće, ovaj iza treba da pazi
    UŽIVAJTE U SKIJANJU DOK MOŽETE

  6. #3846
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Sva pravila mogu da se krse - njihovo je da te uhvate u tome i propisno kazne, a tvoje da budes korektan i da postujes ili nekorektan i da ne postujes, kako vec hoces ili kako si (ne)vaspitan. Naravno, mnogi skijasi nisu ni nekorektni ni nevaspitani ili bezobrazni ali prosto ne poznaju pravila ili zakon pa ih krse zbog toga, nesvesno - naravno, nepoznavanje zakona ili pravila te ne opravdava prilikom krsenja istog...

  7. #3847
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od KOP_MANIA Pogledati poruku
    skijaš ispred može da skija kako god hoće, ovaj iza treba da pazi
    upravo tako

  8. #3848
    Cafe team KOP_MANIA avatar
    Datum registracije
    05.11.2005
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Atomic
    Poruke
    346

    Podrazumevano

    Nego primetio sam da više nema ovih iz GSS-a kao pre da se skijaju po stazama. Izgleda da su sada negde smešteni pa čekaju pozive, ili im je skijanje dosadilo
    Ja sam ih bio video samo jedan dan na ledenicama da su se skijali njih trojica.
    UŽIVAJTE U SKIJANJU DOK MOŽETE

  9. #3849
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    ja sam ih vidjao na stazi samo na Torniku. Doduse ja nisam cest gost skijalista - na Kopu ih bas nikad nisam video na stazama, sem na sankama i na zici kad menjaju smenu.

    P.S. e sad videh da su u pitanju GSS, a ja pricam za SS...

    Gss-vce sam video da skijaju prosli vikend i to obilato, skoro na svim stazama! Najcesce po dvojica ili cak trojica - dobro karvaju, svaka cast!

  10. #3850
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ja nigde nisam pominjao da skijaš iznad ima prvenstvo, uvek tvrdim da onaj ispod ima. Samo što je isto tako jasno da ne treba da se zadržavaš po sred staze a još manje na nepreglednim terenima (a deo ispod prelomnice je definicija nepreglednog dela staze).

    U svakom slučaju onaj ko stoji po sred staze ili na nepreglednom delu staze rizikuje da će biti udaren/povredjen a to ko je u pravu i ko ima prednost na kraju krajeva nije uopšte bitno ako te neko slomi .

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 3 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 3)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •