Strana 191 od 692 PrvaPrva ... 91141181189190191192193201241291691 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1.901 do 1.910 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #1901
    Super Member
    Datum registracije
    22.09.2009
    Lokacija
    San Francisco, CA
    Skije / Bord
    T.Rice HP, Skate Banana, TRS,
    Godina
    38
    Poruke
    399

    Podrazumevano

    Koliko li ce biti dugacak park. Deluje mi cimanje ici na dug cetvorosed zarad svega par sprava.
    Cao Goksi!

  2. #1902
    Ski legenda
    Datum registracije
    08.03.2010
    Godina
    51
    Poruke
    218

    Podrazumevano

    Mozda bas i nemam pravo da sudim o Kopaoniku ali bih da ponudim svoj pogled na “slucaj Kop”. Posto sam skijas tek godinu dana i uradio poprilicno toga da napredujem i usavrsim se, ucio, u nogama preko 30 dana skijanja od cega dobar deo u inostranim centrima (nekoliko njih) – mislim da mogu da dam pogled iz perspektive onoga ko nije znao nista, i onoga koji je dosao do nekog nivoa gde vise nije pocetnik…

    Iako sam u ovoj sezoni vec imao 2x6 dana u Austriji i Italiji, odlucih da ovog vikenda (cetvrtak – subota) posetim Kop sa klincima koji su takodje sve bolji skijasi. Odlucih – i nikada vise, makar vikendom vise NE! Ako mi posao omoguci da “zapalim” gore ponedeljak-utorak-sreda, to moze – ali vikendom ne. Na 5-6 strana okupila se tmusta i tma svega i svacega i to skijanje nije. Kad odes na tri dana i odlucis da treceg pokupis prnje vec u pola 12 – onda je to valjda izraz nekog razocaranja.
    Da se razumemo, najmanje krivim skijalista srbije jer kopaonik sa time cime raspolaze, nije sam po sebi los ski centar: mnogo toga je uradjeno i kada uopsteno gledamo, osim nedostatka dugackih staza (a to jeste izuzetan problem), cedi se suva drenovina. Tu su nove zicare, staze su dobro obelezene, cak i bolje nego u nekim stranim centrima u kojima sam boravio, ali postoji nesto sto se zove “seljana” i od toga ne mozemo pobeci. Ima tu naravno i detalja druge vrste, a to je da se na Pancic mogao postaviti vizir jer vetar gore predstavlja agoniju, pogotovo mladjima. Da je sedeznica na malom karamanu sporija od puza, da se zaustavlja svaki cas jer ljudi na izlasku redovno padaju, da sam i sam dobio po ledjima od strane sedista u dva navrata jer ona toliko naglo zaokrece nazad da je to uzas zivi. Jedina sedeznica gde te ne ubija vetar jeste ona sto sa dna duboke vucce nazad gore na vrh KGB-a…

    Znam da je problem nedostatka snega i da bi bilo daleko bolje da ima mogucnosti za rad Gobelje jer bi oni koji znaju jednostavno presli tamo da na miru skijaju, ali ona masa ljudi kao upravo zavrsenog vikenda je katastrofa. Skijanje koje vredi je – od 9 do 10, i ni minuta vise, to je sve! U 10 sati nastaje agonija u svakom smislu. Primera radi, na crnoj dubokoj u prethodna dva dana (govorim o ranim jutarnjim casovima) nije se isplatilo voziti nista osim donjeg dela (na pola zice) zbog magle. I taj deo skijanja je bio vrhunski i nemam ama bas nikakvu zamerku osim toga sto skijamo stazu od nekih 1000 metara sto je realno jako kratko. A juce sam doziveo da bukvalno u pet minuta staza bude razvaljena, znaci za vreme dok sam se spustio i opet popeo gore. Ekipa neukih bordera je odlucila da se spusta niz nju, njih deset koji su stazu u jednom prolazu izdrljali jer se spustaju prakticno sa bordom popreko. Nakon njih gomila onih koji sebi zele da dokazu da mogu niz crnu i to je to. Necu da zaboravim ni “slalom majstore”…svaka cast na znanju i tehnici, ali aman ljudi odaberite rub staze pa to radite. Svaki ostar zaokret a ima ih mnogo, skida sloj snega i stvaraju se hupseri vrlo brzo. Znaci za carving skijanje do 10 i cao…

    Neznanje skijasa je nas najveci problem. Samouki skijasi preplavili su staze Kopaonika, kao da sam gledao sebe pre godinu dana: razmile se na sve strane, ne kontrolisu sebe niti druge, predstavljaju opasnost i unistavaju (sve) staze. Problem je sto ljudi nemaju para da plate skolicu, uzmu ucitelja, vec samostalno krenu da “skijaju” i to je agonija kako za njih, tako i za druge. Ovaj problem je tesko resiv, ja sam zeleo da me neko nauci, platio – ne mogu da krivim ljude koji nemaju i koji su jedva skrpili za odlazak “gore”, rentu opreme i ski pas. Ali, takodje i ucitelje krivim, jer vode grupe da uce na staze na kojima im nije mesto – makar u danima kada zaista kuburimo sa prostorom za regularne skijase. Skolice su svuda, na svakoj stazi…nije to dobro u trenutku kada radi samo njih 5-6
    Odsustvo kulture na stazama – da li da trosim reci? Ono sto srecemo na ulici, u kaficu, svuda oko nas – sve je to preslikano na kopu. Strasno, deca koja ulecu bukvalno ispred tebe, ovaj ne ume da se kontrolise, onaj nece da se kontrolise

    Nisam bas primetio kao prosle godine recimo, onoliko Bognera i Phenixa, niti sam primetio da se bas skija na race modelima. Mislim da toga mnogo vise ima preko ali je i znanje skijasa daleko bolje. Realno, ako je recimo cena opreme prosecnog skijasa napolju (jakna, pantalone, skije, cipele, kaciga, itd) oko 1000 eura, ovde je to 300 – jer naravno, nema para. Ljudi skijaju na muzejskim eksponatima, u jaknama za svakodnevnu upotrebu, nema tu ni bezbednosti niti mogucnosti da se skija kako valja. O kacigama da ne pricam, osecam se kao marsovac – a preko se zacudis kada neko nosi kapu

    Da rezimiram – mala bara puna krokodila

    Ja sam sa Kopaonikom zavrsio u dobroj meri: za nedelju dana je tezak smor, za vikend je uzasan – samo i jedino ostaje opcija skijanja tokom radne nedelje, u vreme kada nema raspusta. Volim da idem preko, naravno, ali voleo bih da imam skijaliste u svojoj zemlji gde ce mi biti lepo i ugodno. Kopaonik na zalost to u ovom momentu nije – niti ce biti. Nema ni uslova ni para da otvorimo jos pet drugih, niti dovoljno skijasa da se ista popune – sve i da imamo uslova.

    55 eura za tri dana skijanja koliko kosta ski pas mozda i nije mnogo, u stvari – nije. Ali ako za ta tri dana skijas 3 ili 4 sata jer je sve ostalo katastrofa, onda se situacija menja znacajno. Jeste skuplje preko, ali VREDI – ma ko sta sad rekao kako nisam patriota i ostala sranja. Ako izostavimo skuplji put, sve ostalo (smestaj + trosak + ski pas) je razlika od 20-30 procenata i tu se svaka slicnost zavrsava…

  3. #1903
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    @average
    U Austriji postoje na nekoliko skijališta (gde sam ja bio) par staza (uglavnom crnih) gde postoji znak "Zabranjeno za bord", naravno to nisu vezne staze.

    Da se razumemo, nemam ništa protiv bordera, čak šta više jednom rekoh volim kada vidim nekoga ko vozi bord kako treba, ali na tim stazama u Austriji ne idu klinci i neiskusni, društvo "koje se čeka" na prevojnici, borderima je zabranjeno i nema gužvi pa ceo dan možeš da skijaš normalno i staze su ok.

    Ali kod nas je problem samosvesti i društvene odgovornosti, čuvanju onoga što imaš. I ja vozim slalom tehniku ali što kažeš ako je opeglano po sredini ne kvarim nego sa strane pičim, nek ostane i za posle nešto.

  4. #1904
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Slažem se sa delom vaših zapažanja, ali vezano za bordere / slalom tehnike koja uništava stazu ne . Pa ljudi, "uvežbajte" da skijate po stazama i koje nisu piste i neće vam smetati niko, kao što ne treba da vam smeta niko. Ja kada skijam "ne pazim" da li ću uništiti stazu - zato što to nije posao skijaša i bordera, naš "posao" je da uživamo u skijanju i provodimo vreme na snegu, a ne da pazimo da slučajno nekome ne napravimo "gomilicu" na snegu koja će da mu pokvari utisak ... Nemojte preterivati .

  5. #1905
    Ski legenda
    Datum registracije
    08.03.2010
    Godina
    51
    Poruke
    218

    Podrazumevano

    Trudim se da na preterujem

    Ali neka mi neko objasni kako u austriji ili italiji i u 2 popodne skijam po necemu sto se zove dobra staza. Mogu ja da skijam i po hupserima, ali mi je daleko draze kada ostane citava - normalno. Ja samo pokusavam da dam svoje zapazanje

  6. #1906
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    ja ne znam sta fali hupserima, meni su oni skroz ok, kad je opeglana staza dosadi posle jednog spusta :P
    Ovako teras malo izmedju pa skok i tako naizmenicno
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  7. #1907
    Super Member sunCica avatar
    Datum registracije
    02.03.2009
    Lokacija
    BGD - Dorćol
    Skije / Bord
    Atomic Cloud 8
    Poruke
    590

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Slažem se sa delom vaših zapažanja, ali vezano za bordere / slalom tehnike koja uništava stazu ne . Pa ljudi, "uvežbajte" da skijate po stazama i koje nisu piste i neće vam smetati niko, kao što ne treba da vam smeta niko. Ja kada skijam "ne pazim" da li ću uništiti stazu - zato što to nije posao skijaša i bordera, naš "posao" je da uživamo u skijanju i provodimo vreme na snegu, a ne da pazimo da slučajno nekome ne napravimo "gomilicu" na snegu koja će da mu pokvari utisak ... Nemojte preterivati .
    ALELIUJA!!!

    Pa realno, šta sad one koji tehnički loše skijaju trba proterati sa planine. Ma najbolje je ipak da im se zabrani pristup snegu!!! Znači ako se skija sme (SME) da se skija samo tehnički pravilno, ako ne onda onima koji su uživaoci skijanja, a tehnički loše skijaju treba oduzeti ski pas.

    Ja skijam tehnički nakardno i na repovima i trudim se da sečem stazu, ne da je gulim, ali ponekad ne ide!!! Sve to radim sa velikim uživanjem i šta sad? Nemam lovu za časove i kacige, kad nagovorim neke poznanike i drugove da mi pokažu, nagovorim, kad nemaju vremena, onda jednostavno uživam u skijanju sa društvom.


    Ne zaustavljamo se na stazi, ali i to se dešava, čak se ponekad zaustavimo samo zbog dobre šale, vica, doskočice ili da bi ponovili foru koju smo malopre ispričali.
    Bila je to dobra devojka, a onda je otišla na skijanje ...

  8. #1908
    Member
    Datum registracije
    07.03.2006
    Poruke
    56

    Podrazumevano

    Potpisujem većinu zamerki koje je average dao, kao da je kopirao moje misli. Vratio sam se sa Kopa pre sat vremena. Još od juče ne mogu da se otarasim misli o gužvi i o kratkoći staza. A o nekulturi ljudi da ne govorim. Uvek kažem da se karakter čoveka odslikava i u tome kako vozi auto, a analogno tome i kako skija. Ako je neko stoka, onda je stoka svugde. Juče zamalo da dobijem batine na ulasku na žicu jer sam se okrenuo da vidim (bez direktnog kontakta očima i ikakve grimase) ko me to rukom gura u leđa i gazi mi po skijama, i lik kaže onako agresivno "kaži!", u stilu "imaš možda neki problem, nešto ti smeta?" A danas jedna životinja-grmalj ladno izlete ispred mene pred samom rampom na žici na mesto koje meni sleduje po prirodi stvari, i ja kažem "ne razumem...", a on će meni "šta ne razumeš?", u stilu "oćeš ja da ti objasnim?".
    Srećom većina ljudi je kultivisana, ali za ovako mali narod previše je šljama. Sa tim procentom ova zemlja nikako ne može napred, tim pre što je upravo šljam taj koji se gura napred i gazi sve pred sobom i sve prisvaja, a jedini argument je sila.

  9. #1909
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    @sunCica
    Ma poenta priče je da na Kopu postoje 2-3 staze za dobre skijaše a da iste masovno koriste prosečni skijaši umesto da koriste 15 ostalih staza (naravno kada rade sve 15).

    E sada ovim "boljim" smeta gužva što prave spori, osrednji i neiskusni i pitaju se šta rade tu a ovim "osrednjim" smetaju ovi dobri što prave hupsere.

    A ne možeš da zabraniš prosečnim da skijaju Duboke a prosečni neće da priznaju da su prosečni nego hoće u Duboke

  10. #1910
    Instruktor za uzivanje Symon avatar
    Datum registracije
    17.12.2005
    Godina
    61
    Poruke
    222

    Podrazumevano

    A jel vi mislite da u Austriji i Francuskoj svi skijaju tehnički perfektno? Ajte molim vas ne preterujte.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •