Strana 415 od 692 PrvaPrva ... 315365405413414415416417425465515 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 4.141 do 4.150 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #4141
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Mislim da korigovanje cenovnika u toku sezone nije veliki problem. Imali smo pre dve zime uvedene popuste u sred sezone, za skipassove kupljene radnim danima. Zašto su to ukinuli prošle godine, nije baš najjasnije.

    Što se tiče bundžija, da, sada jeste veći akcenat na tim starosnim kategorijama ali mislim da je to samo utisak na osnovu online portala itd. jer i dalje mislim da je 3200/dan u glavnom delu sezone previše, kao i dvodnevni od 4700 dinara. I takvo mišljenje sam čuo i od drugih skijaša, koji istina, nisu aktivni na netu.
    Očigledno je da skijališta pokušavaju da oderu vikend skijaše a da je cena za 6-7 dana u principu na nekom "prihvatljivom" nivou (prihvatljivo pod navodima jer i dalje 12000 za 7 dana nije malo ali ajde da kažemo da nije dranje).
    Pre dve sezone su pokušali sa tim stimulativnim popustima za skipasove od ponedeljka do četvrtka ali su im računice nešto drugačije nego što bi oni hteli. U kom smeru, nemam pojma.

    Kod skijališta kao JP je problem što oni i sa ovim cenama ostvaruju negativne poslovne rezultate (u 2012 mislim da su imali gubitak 600 miliona RSD). Koliki je u rashodima deo na kredite za prošle investicije, nemoguće je reći bez podataka iz samog preduzeća ali sigurno ta cifra ima značaja.
    Drugo, skijališta praktično samo sprovode politiku države. Ako se neko tamo angažuje oko skijanja, biće i poboljšanja u oblasti skijališta, turizma na planinama itd. Ako im je to poslednja rupa na svirali, neće biti nove žice narednih 10 godina. Ovaj princip najbolje se vidi iz primera opšine Raška koju komunalni problemi Kopaonika ne zanimaju ni najmanje. Poslednji skandal po mom mišljenju je ovo što su uradili sa openingom i parkinzima. Ne da nisu ništa preduzeli nego je situacija za prošli vikend bila gora nego ikad. Sneg od svega 30ak cm nije očišćen nigde, zatvorena je garaža ams, uklonjen zakupac placa preko puta jata, plac ispred (onaj ograđen drvenom ogradom) su zaposeli neki brđani i svi ostali koji se bave istom rabotom naplaćivali su 500 dinara na dan (prošle godine bilo 200-300).
    Skijališta tu realno ne mogu ništa. Pa njima su za pola sata uklonili baraku za prodaju ski pasova.

    Još jedna negativna pojava je generalni odnos prema skijanju kod nas. Većina ljudi koji ne skijaju gledaju na skijaše kao na neke budžovane. Ako se u razgovoru pomene odlazak na Kopaonik (ili bilo koje drugo mesto), pola sagovornika te gleda kao da si ukrao nešto jer odakle ti pare za tu bogatašku zabavu!

    Uglavnom, skijanje, turizam i sve vezano za to je u našoj državi isto kao i bilo koja druga oblast. Što je negde ostvaren napredak, to je isto kao što je BG dobio most na Adi, renoviran BKA ili tako nešto slično. Slučajan flash oko koga ništa nije u redu. I neće tu promeniti niko ništa dok nekome ne dođe iz dupeta u glavu da treba rešiti parking, cenovnu politiku, insfrastrukturu, povezivanje svega toga sa korisnicima... Kako će ta misao prevaliti put od dupeta do mozga je glavno pitanje. Nateraćemo ih mi kao glasači, udruženja ljubitelja skijanja, planina ili čega već ili možda šeik, Kostić, Nole... Sam se niko nikad neće setiti (osim ako ne bude imao ličnu materijalnu korist).

  2. #4142
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od gio Pogledati poruku
    Kod skijališta kao JP je problem što oni i sa ovim cenama ostvaruju negativne poslovne rezultate (u 2012 mislim da su imali gubitak 600 miliona RSD). Koliki je u rashodima deo na kredite za prošle investicije, nemoguće je reći bez podataka iz samog preduzeća ali sigurno ta cifra ima značaja.
    Gio nisi u pravu, skijalista posluju u plusu i to jako lepom plusu i pored kreditnih izaduzenja i investicija u infrastrukturu. Zavrsni racuni SS su javno dostupni na sajtu apr-a... Ovo su podaci za 2012 i 201 godinu, respektivno:

    Nerasporedjeni dobitak (AOP 108) 182.872 255.616
    Gubitak do visine kapitala (AOP 109) 19.382 72.744
    Poslovni prihodi (AOP 201) 878.167 627.332


    Izrazeno u hiljadama dinara.

  3. #4143
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Ok. Ako su u plusu još bolje. Sećam se da je proletos pominjano da ostvaruju gubitke i da zbog toga moraju da štede pa je gradnja žičara krčmar, gvozdac i još neka odložena za sledeću godinu. Nisam baš gledao podatke iz finansijskih izveštaja.

  4. #4144
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Moja greska izvini. Ovaj veliki nerasporedjeni dobitak oni "vuku" iz prethodnih godina, pa su bez obzira na proslogodisnji gubitak u plusu...
    Prosle godine su bili u gubitku oko 170 hiljada evra ( 19 382 000 dinara). Sto opet nije neka drmaticna cifra obzirom na ulaganja koja su sproveli.

  5. #4145
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sinisha Pogledati poruku
    Nekada je postojao organizovan sistem klubova i skola skijanja vezanih za osnovne skole ili za mesta odakle stizu deca skijasi. Uz simbolicnu cenu ski pass-a za skolarce ovaj sistem je funkcionisao odlicno.

    Skijalista srbije, opet ponavljam, moraju biti socijalno odgovorna firma, zbog njihovog osnivaca i vlasnika.
    Što se tiče prve konstatacije tu Skijališta nemaju veze nego klubovi o kojima pričaš ne postoje. U moje vreme je bavljenje sportom bilo besplatno a sada bez 3000 dinara mesečno članarine ne možeš da se baviš sportom. SOFK ne znam da li više postoji i šta radi ako postoji. Moje dete u osnovnoj školi nema "pravog" nastavnika fizičkog vaspitanja. Prema toma klubovi treba da su ti koji će preko nadležnih opštinskih organizacija preko Ministarstva omladine i sporta da pokrenu stvar jer Skijališta su i dalje državna institucija. Skijališta ne mogu sama da nude klubovima usluge, akcije i ostalo jer kod nas državne organizacije rade po sistemu iz 19 veka, "moraš ti kod mene (na šalter) da dođeš a ne ja kod tebe" i što manje radim to bolje tj radim SAMO ONO što mi je rečeno. Da imamo modernu državnu upravu i firme kao u Skandinaviji onda bi možda mogli da razmišljamo o tome i o marketingu državnih firmi.

    Druga konstatacija ne može da bude nikada aktuelna jer je država vlasnik a država je sama po sebi socijalno odgovorna dok politika cena ne spada pod "socijalno odgovornom stavkom". Kada bude Skijalište privatna firma onda može da se o tome priča.

    @gio
    Što se tiče skijanja i krive slike potpuno si u pravu ali tu su mahom krivi mediji (kao i za sve drugo) za takvu sliku. Kada se priča o skijanju, Kopaoniku obično se pominju Kole, šeici, Savo i drugi vlasnici hotela i 300 dinara limenka piva, niko ne vrši promociju planine i zimskih sportova u smislu razvoja sporta, rekreacije i zdravog života. I ja se osećam kao popišan kada kažem da skijam po 20 dana godišnje, gledaju me kao da sam opljačkao banku :(

  6. #4146
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    ne slazem se sa tobom. ne moze nesto sto ne postoji i sto je ugaseno da vrsi pritisak na nesto sto postoji i drzi monopol na skijanje u srbiji. pritisak mozemo da izvsimo mi skijasi; klubovi i lokalne skole skijanja prakticno ne postoje. da budem precizan postoje, upoznao sam ozbiljne skijase po manjim mestima, starije i mladje ljude, koji ne mogu da dopru do loklnog opstinskog serifa,a kamoli do beogradakog javnog preduzeca... sav njihov rad pocivq na licnom odricanju i licnom ulaganju.

    da bi sadio kukuruz treba ti zemlja, da bi masovno poslao decu na planinu ss moraju uvesti simbolicne cene karata za decu. SS bi svojom politikom mogla da ozive skijanje kao sport. skijanje sa sobom nosi visoke troskove opreme, ali i to je problem koji se moze minimizovati... za hijade dece koja zive na pola sata od srpskih skijalista jedini krivac sto skijanje nisu videli je politika skijalista koja o njima ne vodi racuna...

    ovakva inicijativa sigurno ne bi bila podrzana od ljudi koji skijanje ne dozivljavaju kao sport, vec kao statusni simbol...

    p.s. kucam sa telefona pa izvinite na greskama

  7. #4147
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sinisha Pogledati poruku
    pritisak mozemo da izvsimo mi skijasi;
    Ja se ježim od ovoga; nismo više u komunizmu već u kapitalizmu. Tamo gde je privatno, plaćaš ako imaš, tamo gde je državno radiš propisanim načinima i metodama, ja nemam pametnija posla nego da "vršim pritisak na nekoga". Vidiš da opština Raška globi kako zna i ume sve što pripada Skijalištima, neće JEDAN parking da naprave 50 godina!!! Ali to ne znači da sportski radnici iz Raške, Brusa i Kruševca ne treba da se organizuju i vrše pritisak na lokalne kancelarije ministrastva za omladinu i sport. Pa neka onda preko medija prenesu pravu sliku o skijanju kao sportu i ponašanju nadležnih. I to svaki dan, svake nedelje. Tako se vrši pritisak na javnost. To je njihov posao i treba da rade za platu koju primaju a ne za klubske članarine i dodatni rad.

    Mi smo imali ideju da deca dobiju povlašćeno plivanje ovde u kraju, na bazenu koji opština vodi, uputili smo dopis preko poslanika skupštine sekretaru za sport pri opštini. Posle 10 dana smo dobili odgovor i rešenje da deca iz opštine imaju povlašćene cene, kao i roditelji i jedan dodatni fiksni besplatan termin nedeljno. Tako se to radi.

    Dovoljno je što plaćam porez iz kojih se izdvaja za sve njihove plate. Ako treba peticija, potpis onda je to ok.

  8. #4148
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    ne znam sta da ti kazem, mislim da si pomesao neke stvari.

    prvo, organizovanje ljudi da bi se institucionalno ili medijski uticalo na odluke vlasti je odlika demokratskih rezima, a ne komunistickih.
    drugo, niko tebe licno ne tera da vrsis pritisak na skijalista srbije, na ovaj ili onaj nacin.

    to sto ste uspeli da obezbedite deci povlascenu cene karte je upravo pozitivan primer gradjanskog delovanja...

  9. #4149
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sinisha Pogledati poruku
    da bi sadio kukuruz treba ti zemlja, da bi masovno poslao decu na planinu ss moraju uvesti simbolicne cene karata za decu. SS bi svojom politikom mogla da ozive skijanje kao sport. skijanje sa sobom nosi visoke troskove opreme, ali i to je problem koji se moze minimizovati... za hijade dece koja zive na pola sata od srpskih skijalista jedini krivac sto skijanje nisu videli je politika skijalista koja o njima ne vodi racuna...
    Prošle godine su SS uvela za decu iz nekih opština (u početku Brus i Raška a potom još neka) blizu Kopaonika i Tornika taj tip povlastica. Ali koliko sam uspeo da saznam iz neki razgovora, to se svodilo na sledeće: deca su imala određene dane u nedelji kad mogu da skijaju sa đačkom knjižicom i, možda još važnije, to je sve posledica ugovora koji su opštine potpisivale sa skijalištima. Kako sam čuo (dakle, ide ona "ako su lagali mene..."), opštine su zapravo vršile subvencionisanje tih ski pasova koja koriste deca-đaci sa njihovih opština. To onda po meni i nije neko rešenje jer to su i bez toga opštine sa vrlo siromašnim budžetima. I drugo, pravi se diskriminacija dece koja nisu blizu planina. Šta je sa klincima iz npr. Vranja, Subotice, Novog Sada itd?

  10. #4150
    Super Member HEROES avatar
    Datum registracije
    11.12.2011
    Poruke
    292

    Podrazumevano

    To je dogovor SS sa opstinama na cijoj teritoriji se nalaze skijalista,SS ne bi ni mogla da funkcionisu na tim planinama,da nema saradnje sa lokalnim opstinskim vlastima,u vezi mnogih stvari vezanih za skijalista,opstine gledaju da decu sa svojih teritorija na taj nacin priblize skijanju,i peko te saradnje i ostvaruju besplatne ski pasove za svoju decu.Ne vidim tu nikakvu disriminaciju dece, koja ne zive u blizini planina i ski centara.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •