Strana 561 od 692 PrvaPrva ... 61461511551559560561562563571611661 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 5.601 do 5.610 od 6912

Tema: Novosti sa Kopaonika (ARHIVA)

  1. #5601
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Ma nema ljutnje . Ne idem na skijanje da bih se svađao sa nekim ili ispravljao krive Drine, to mi je poslednje na pameti. Ali ne pristajem da igram ruski rulet, nisam ravnodušan na likove koji druge pakuju u invalidska kolica. Slažem se sa tobom da su redari idealno rešenje, samo ja ih u praksi nikada nisam video kada su mi trebali, bar ne na Kopu. Da jurim nekoga, slikam i prijavljujem, obično nije realno rešenje, niti ja mogu da aktiviram telefon dok skijam, niti je bezbedno da jurim samoubicu. Sa takvim obično imam razgovor kada sami sebe ili nekoga drugog pokupe i izlome.

    Da se razumemo ti "neprijatni razgovori" nisu česti. Ali eto za s.novu da je bilo redara na crvenoj mogao je mirne duše da poništi na desetine passova.

    Skijanje je individualni sport, ali na rekreativnom skijalištu mi delimo sudbinu sa ostalim skijašima, praktično kolegama na stazi. Ako neko padne, ja mu pomognem da ustane, ako neko izgubi skiju dobacim mu je, ako je teško povređen pomognem u okviru mogućnosti, na sedežnici podelim čokoladu ili piće, ako vidim da neko pokušava mene i druge da napravi invalidima popričam sa njim da napusti stazu kojoj nije dorastao i/ili da promeni stil skijanja.

    Kamikaze su svesne da srljaju i prave sra*a, uglavno su to besne pubertetlije, njihovi prijatelji sa kojima skijaju znaju da izazivaju opasnost, često su i sami prestravljeni, ja im kažem da prave problem i da mogu druge da nose na duši, da je njihovo telo oružje, a kantna kao nož i da moraju da promene stazu, nisam imao neprijatne situacije. Niti sam ih kasnije viđao na stazi.

    U savršenom svetu ja bi ih prijavio redaru, uostalom on bi to sam video jer je uvek na stazi. U stvarnom svetu kamikaze prave druge invalidima i to redovno. Čini mi se da većina okrene glavu na takve scene, ustvari edukacijom početnika i reakcijom skijaša na te budale sprečili bismo ih. Na kraju bolje i pesnica (daleko bilo) nego da te 60-80kg mase spiči pri brzini od 60km/h...

  2. #5602
    Super Member sev avatar
    Datum registracije
    26.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Superior Pro; Elan Magfire 82xTi
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    U realnom svetu 😊, ako se obratis bilo kojem zičničaru i insistiras da ti je potreban redar, ovaj ce istog pozvati vezom i redar ce stici u okviru 5-10min. Ovo ne pricam nacelno, niti spekulisem. I da, pricam za Kop.

    Ostajem pri tome da niko, pa ni ti ni ja, ne treba da samostalno isteruje pravdu i zavodi red na stazi.

  3. #5603
    Super Member
    Datum registracije
    05.01.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    42
    Poruke
    394

    Podrazumevano

    Ako postoji redovan protokol angažovanja redara preko žičničara onda ga treba promovisati i komunicirati skijašima, recimo ja prvi put čujem, nikad video na delu. Još uvek nisam siguran da će u realnom svetu da ti pomogne redar koji će doći za XY minuta.

    Ja ostajem pri novom , to što si napisao ima potpuno smisla i treba primeniti gde je moguće. Pojmovi koje koristiš kao isterivanje pravde i zavođenje reda su pogrešni. Isterivanje pravde je kada neko na stazi mlati samoubicu koja mu je pokupila dete, zavođenje reda kada skijaš izbacuje iz reda nekog u prekoreda pokušaju ili istresa iz gaća i oduzima skipass kamikazi.

    Verbalna komunikacija u kojoj se ukazuje na pogibeljnost ponašanja je pre svega pomoć toj osobi i ostalim skijašima, a ne zavođenje i isterivanje. Ja verbalno nikoga ne mogu da prisilim ili isteram, već samo ukažem. Fizičku prisilu ili oduzimanje ski passa ne sporovodim. Verbalna komunikacija, pa bila ona i oštra, blaga je mera za nekoga ko je u aktu pokušaja ubistva.

    Na kraju običan čovek nije lišen autoriteta samoodbrane, obaveze prve pomoći i sporovođenja prava, nažalost mi smo kao narod iz jedne krajnosti otišli u drugu, onu u kojoj svi okreću glavu od problema. Nemoj da shvatiš ovo lično, odnosi se na ljude generalno...

  4. #5604
    Member
    Datum registracije
    13.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    56
    Poruke
    41

    Podrazumevano

    Idem na skijanje da bih uzivao. Mrzi me da se svadjam sa bilo kim ali nekada sam stvarno iziritiran drskoscu i bezobrazluku pojedinih ljudi koji skijajaju kao da su dosli na streliste da ubiju nekoga. Jednako su opasni i pocetnici sa iznenadnim nekontrolisanim skretanjima bez obaziranja da li nekoga ima iza njih.

  5. #5605
    Member
    Datum registracije
    03.01.2015
    Skije / Bord
    NORDICA NRGY 80
    Godina
    40
    Poruke
    97

    Podrazumevano

    Pocetnici sa "iznenadnim nekontrolisanim skretanjima" su opasni samo ako ne gledas gdje vozis. Fis pravila 3 i 4 govore o tome
    http://www.skijanje.rs/saveti/10-fis...anja-na-stazi/
    Da pojednostavim, ukoliko udaris u nekoga ispred sebe, obavezno si ti kriv, slicno kao kod sudara automobila.

  6. #5606
    Member
    Datum registracije
    13.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    56
    Poruke
    41

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od malada Pogledati poruku
    Pocetnici sa "iznenadnim nekontrolisanim skretanjima" su opasni samo ako ne gledas gdje vozis. Fis pravila 3 i 4 govore o tome
    http://www.skijanje.rs/saveti/10-fis...anja-na-stazi/
    Da pojednostavim, ukoliko udaris u nekoga ispred sebe, obavezno si ti kriv, slicno kao kod sudara automobila.
    Prelazimo na pravni teren . Pažljivim čitanjem fis pravila pronaći ćeš koje tačke pojedini nepažljivi početnici (e sad da li zbog neznanja, nemara ili loše fizičke pripreme) i ne samo početnici nego i drugi skijaši veoma često krše:
    1.Poštujte druge
    Imajte u vidu skijaše oko vas i nemojte dovoditi u rizik ni sebe ni druge. Niste sami na stazi.
    5. Izlazak na stazu
    Svaki skijaš koji izlazi na stazu ili je stajao pa ponovo kreće niz stazu mora prethodno pogledati uz i niz stazu da se uveri da svojim kretanjem ne ugrožava druge skijaše.
    6. Zaustavljanje
    Nije dozvoljeno zaustavljanje na nepreglednim i suženim delovima staze. Ako ste pali, što pre se sklonite, jer na takvom mestu predstavljate opasnost po sebe i druge.

  7. #5607
    Member
    Datum registracije
    03.01.2015
    Skije / Bord
    NORDICA NRGY 80
    Godina
    40
    Poruke
    97

    Podrazumevano

    Slazem se da nam je skijaska kultura slaba, kod pocetnika uglavnom jer ne znaju FIS pravila, a kod ostalih jednostavno jer su bezobrazni.

  8. #5608
    Member
    Datum registracije
    13.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    56
    Poruke
    41

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od malada Pogledati poruku
    Slazem se da nam je skijaska kultura slaba, kod pocetnika uglavnom jer ne znaju FIS pravila, a kod ostalih jednostavno jer su bezobrazni.
    Mislim da mnogi nisu ni čuli za fis pravila niti čemu služe. Šalim se, ali bi svi skijaši početnici pre stajanja na skije trebalo da prodju neku osnovnu obuku (bar teorijsku). Uz svaki ski pass bi trebali da se dele lifleti sa fis pravilima. Na skijama je moguće unesrećiti i sebe i druge nepažljivom vožnjom.

  9. #5609
    Super Member -Miki- avatar
    Datum registracije
    16.03.2009
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Rossi Exp HD84
    Godina
    55
    Poruke
    226

    Podrazumevano

    Ovde vise nije u pitanju samo slaba skijaska kultura vec opsta nekultura , bahatost i nevaspitanje koje se direktno reflektuje na stazama , putevima i uopste u svim segmentima zivota ... Nazalost izvesne televizije i glasila propagiraju takve modele ponasanja.

  10. #5610
    Senior Member marsi avatar
    Datum registracije
    27.02.2005
    Lokacija
    ks
    Skije / Bord
    Elan Amphibio 14 & SLX RD, CoreUpt Slasher & Lunatic, Dynastar omeglass speed
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    ne bi bilo lose i da se napravi neka vrsta retrovizora na stapovima ili gde vec

    vise puta sam imao situaciju da na npr. crvenoj dubokoj "zamalo" pokupim nekog od pozadi jer je napravio neki nelogican potez, tipa skija skredinom staze u hodniku od 4-5m i onda odjednom odluci da zakoci uz ivicu staze 7-8m od hodnika... skijam brze od 90% skijasa na kopu (zbog tezine uglavnom ) i cesto sam u ovim situacijama iako iskljucivo skijam 2-3m uz ivicu kad je guzva... definitvno nesto treba preduzeti na ovu temu...

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •