Strana 1 od 3 123 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 29

Tema: Ski tehnologije, "tehnologije" i marketing

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano Ski tehnologije, "tehnologije" i marketing

    Gledajući danas prvu trku Svjetskog kupa u Sölden-u zapeo mi je za očni vid jedan detalj, a sad je na FB grupama „Elite Skiing“ i „Alpine Ski Racing“ neko stavio fotografiju baš tog detalja: lažni Servotec hepek na Atomic skijama koje je vozila Stephanie Brunner.

    Atomic Spephanie Brunner 20201017 Soelden.jpg

    Da ne bude zabune, i ostali proizvođači imaju tehnologije kojima je jedina svrha da se kupac upeca na nešto šta drugi nema. Primjera ima hrpu: ćerka i ja imamo Head skije sa KERS-om koji kinetičku energiju ovo-ono, a ključno je da se čip lijepo vidi. Za ovu sezonu su uveli unapređenu verziju koju su nazvali EMC, a već godinama je tu i ERA 3. Völkl ima UVO, a napustio je Speedwall. Elan ima tajanstvenu Arrow Technology, race skije su ostale bez Amphibia, a Waveflex je istorija. Fischer ima rupu i dual/triple radius. Rossignol ima LCT na prednjem dijelu skija umjesto decenijama korištenog VAS. I tako dalje, i tako bliže.

    Bez obzira na marketinške "tehnologije", činjenica je da su skije sve bolje i bolje iz sezone u sezonu. Dobro, nije baš da svake sezone napreduju, ali generalno napreduju. Ima i pravih tehnoloških sitnih iskoraka.

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.101

    Podrazumevano

    Ta uzdužna šina, koja ne postoji nego je u ovom slučaju na nalepnici, to treba da imitira taj Servotec?

    A čemu to služi (a osim toga i ne radi )? Sećam se da su salomon daske imale te uzdužne šine pre možda blizu i 20 godina.

  3. #3
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Da je Hamlet danas živ, vjerovatno bi skijao, a čuveni citat bi glasio: "Titanium ili titanal, pitanje je sad".
    Evo nove "tehnologije" jednog od vodećih proizvođača, gdje na zvaničnom sajtu u nazivu tehnologije navode jedan metal (onaj sa atomskim brojem 22), a u opisu iste navode leguru drugog metala (atomski broj 13):
    Ti.JPG

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Stevo, ako te ne mrzi, pogledaj ovaj članak:


    https://www.google.com/amp/s/unoffic...-industry/amp/

    Meni kao laiku sa metalurgiju deluje da je tekst ok za prosečnog korisnika skija sa Ti/Ti2 oznakom i da zapravo većina onih koji imaju takve skije u stvari imaju ojacanje od aluminijuma. Zgodno proizvođači koriste reč Titanal a nigde ne pominju da je ono poslednje AL najbitnije. Mislim, kome bi imponovalo da kupi skije od 700-1000 eur koje se reklamiraju kao "dupli sloj aluminijuma". Meh. Pa imalo ga je i pakovanje milka čokolade.
    Ali kad kažu "dupli sloj Titan...." čovek ne samo da pomisli da je na nivou Hiršera nego i da će, čim zabode skije ispred kafića, ženske odmah da mu se bacaju u naručje...


  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Članak je skroz OK. Da, u skije stavljaju leguru aluminijuma, a ne pravi titanijum. Možda ima izuzetaka, ali to ćemo teško saznati. Informacije o skijama su plasirane od marketinških odjela, a oni ili ne znaju razliku, ili ne žele da znaju razliku između titanala i titanijuma.
    Ako bismo htjeli ići dublje u detalje, pojavilo bi se nekoliko pitanja u vezi metala u skijama:
    - da li je to kompletan sloj metala od vrha do repa u punoj širini, ili je pokriven samo dio površine (pogledati sliku ispod)?
    - koja je debljina tog metala (neki proizvođači navode debljinu)?
    - da li su dva sloja bolja od jednog, odnosno da li je bolje imati dva sloja od 0,5 mm ili jedan od 1 mm?
    - da li je metal samo ispod vezova da zavrtnji dobro drže?

    Za mnoge skijaše je to pitanje isključivo binarno: ima ili nema "titanijuma". A jedino je bitno kako se skija ponaša kad sam na njoj. Dugi niz godina sam koristio isključivo skije bez metala (osim rubnika) i bio sam srećan na njima. Sad imam jedne sa i jedne bez.

    Nordica.jpg

    Usput, dobra je fora sa Milka čokoladom i titanalom.

  6. #6
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Shvatio sam! Titanium je riječ koja je dio naziva modela (donja strelica) i označava da u skijama nema titanijuma već aluminijuma u obliku legure titanal (gornja strelica):

    s-l1600.jpg

  7. #7
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Dekodirao si Rossignolov model naming..

    Možda im na crnom delu crnim slovima piše NO ispred TITANIUM?


  8. #8
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    @Stekan
    - da li je to kompletan sloj metala od vrha do repa u punoj širini, ili je pokriven samo dio površine

    Ili je samo deo ispod veza za da se bolje nashrafi, navinta ili kako se kaze
    Ljudi tesko imaju vremena da se zamaraju sa tehnologijama, pa tako sve te oznake privlace, kao i kod auta. A jas bolje, pitaju pravog 'znalca' , pa kad se on otvori eee, e tad su kompletno zbunjeni. Moram da priznam da sve te oznake i nazive odradzuju svoje i... dobro je.
    A sto se tice onih koi su stvarno zaintetesovani onda lepo ih uvedes u znacaju dimenzija stije kao visina, shirina, tezina i svakako struk (skija je zenski rod, mada i devojke gledaju struk kod muskataca ). I to je sasvim dovoljno za pocetak. Problem nastane kad se pita, a za kakvo skijanje vam trebaju skije jer sve ostalo se svodi na torziona svojstva.

  9. #9
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Nisu skije, ali su obavezan deo ski opreme.

    https://getcarv.com/products/carv
    Tehnologija brat, tehnologija

  10. #10
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Gledam upravo fotografije modela za sezonu 2023/24 sa sajma u Bolzanu i upade mi u oko da na Völkl modelima više nema onog UVO hepeka privrnutog na vrhu skije.


Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •