Strana 25 od 31 PrvaPrva ... 152324252627 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 241 do 250 od 310

Tema: Aktivni veš

  1. #241
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    U cemu je razlika izmedju obicnog i compresion varijante? Vetovatno su i materijali razliciti, u ovoj compr ima elastina verovatno?

  2. #242
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od bezbi Pogledati poruku
    U cemu je razlika izmedju obicnog i compresion varijante? Vetovatno su i materijali razliciti, u ovoj compr ima elastina verovatno?
    Slicni materijali ali mnogo vise nekog tipa elastina, 15% pa i vise. Kako ih reklamiraju, stezanje prokrvljuje misice a i smanjuje podrhtavanje pa se manje stvara mlecna kiselina. Cak postoje i varijante koje se nose posle vezbanja.

    Iskreno, mislim da rade i da mi treba novi donji deo, opet bih isao na ovaj tip. Gornji deo, ne vidim svrhu bar kod alpskog skijanja.

    Oba tipa moraju da stoje skroz uz telo, samo jedan stoji mnogo uze

  3. #243
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Interesantan clanak o aktivnom vesu

    http://www.luex.com/magazine/2014/11/18/base-layer-101/

  4. #244
    Member
    Datum registracije
    28.01.2016
    Godina
    53
    Poruke
    34

    Podrazumevano

    Pa gde prvi post da mi bude o gaćama

    Ali od nečeg se mora krenuti.
    da nisam malo citao ovaj forum (i da ne naleteh na neke popuste) ne bih ni razmisljao o vesu za skijanje,, ali sad kad sam zanima me sledeca stvar.
    Da li preko njega i ispod jakne/pantalona nosite jos jedan sloj. Pretpostavljam da da. Pogotovu kad je hladno. Verovatno nesto pamucno da upije vlagu?

    Ali sta radite kad je toplo. A, na zalost, ove zime je pretoplo

    verovatno tada nije potreban taj dodatni sloj?

    Ali u tom slucaju sam opet u dilemi: gde onda ode ta vlaga koju ves propusti? Verovatno su i jakna i pantalone polupropustljive? Ili je srednji sloj obavezsn, da upije vlagu?

  5. #245
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    E pa dobrodošao ti nama

    Sve to što ti pitaš je već pitano - i odgovarano nekoliko puta , dakle, za početak iščitaj a ako ne možeš da nađeš o tome onda koristi "Search" opciju na forumu.

    Kratak odgovor: nijedan sloj ne treba da bude pamuk, pošto je svakako loše da se vlaga zadržava + važno je da svaki sloj bude paropropustan (a jakna paropropusna a vodonepropusna/vetronepropusna).

    Da li ćeš koristiti drugi sloj i koliko debeo i od kog materijala zavisi od:

    - kakva ti je jakna
    - kakav ti je prvi sloj
    - koliko je hladno
    - kakav ti je organ , nisu svi ljudi isti, nekome treba dosta slojeva a sa druge strane neko može da skija samo sa first layerom i tankom jaknom

  6. #246
    Member
    Datum registracije
    28.01.2016
    Godina
    53
    Poruke
    34

    Podrazumevano

    Ma citao sam, oci su mi ispale od citanja
    verujem da je pitano i odgovoreno, ali treba to naci - ovde mi pise 25 strana po x postova ... ko to moze sve procitati...
    a sarch.. ma znam da ima to, ali to je vec nauka naci pravo pitanje.

    Ali, hvala na ovom odgovoru. To je ono sto me zanimalo. Eto, pogresno sam pretpostavljao da taj drugi sloj treba da bude pamuk.
    moracu ja to malo eksperimentisati jer moj slucaj tesko da je zabelezen - ja se znojim ko dva crnca zajedno. Na meni je i samo jedna sportska majica mokra skroz. Nema te polupropustljivosti koja to moze savladati.

  7. #247
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Sto mi jedan skoro rece: sve moze da se resi samo je pitanje koliko ce da kosta. Tako i ti sa paropropusnoscu. Postoje i takve pantalone i jakne ali su skupe. Uglavnom su za turno skijanje jer se oni ne penju zicom nego skijama. Kombinacija nordiskog i alpskog skijanja. Evo ti primer pantalone:

    http://www.sport-conrad.com/en/cloth...ian-shell.html

    i jakna ali zenska posto se muske rasprodale :

    http://www.sport-conrad.com/en/skiin...ian-shell.html

    Ako ti imas takav problem onda ti treba jakna a i pantalone sa velikom paropropusnoscu (breathable). Ajde da kazem prosecan rekreativac (mada je to sve individulano kao sto su vec pisali) nosi aktivan ves, preko toga ide tanji ili deblji flis/polar (bluza) u zavisnosti koliko je hladno/toplo i preko jakna i pantalone. U danasnje vreme se koriste savremeni materijali sa posebnom vrstom tkanja za izradu ski odece. Pamuk se nikako ne koristi dok se sve vise koristi vuna zbog svojih karakteristika. Uloga aktivnog vesa i bluze je da drzi toplotu tela i da propusta paru dok uloga jakni i pantalona je da propusta paru tj. znoj a da stiti od vetra, snega, kise i vode uopste.

  8. #248
    Member
    Datum registracije
    28.01.2016
    Godina
    53
    Poruke
    34

    Podrazumevano

    Ma nema te tehnologije koja ce mene spreciti da se znojim. Navikao sam se pa trpim. Sta drugo. Jedino da se namazem necim i zatvorim sve pore.
    Ne znojim se samo kad mi je hladno, ali to nije moguce kad sam bas aktivan.

    Sto se tice paropropustnosti, evo i na ovom mom vesu i jakni lepo nacrtano da propusta paru, a zadrzava vodu i toplotu.
    Mozda te koje si naveo zaista to rade 10x efikasnije pa kostaju isto toliko vise od ove moje, ali sumnjam.
    Nikad necu(mo) saznati da li je to zaista tako

  9. #249
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Lose si razumeo. Ni jedna tehnologija nece da te sreci da se znojis. I ne treba. Njena uloga je da "odvede" taj znoj tj. paru sto dalje od tebe i da se sto pre osusi a da ti sa druge strane drzi toplotu tela. Da ne bih prepricavao imas ove koristan tekst:

    http://www.skijanje.rs/saveti/ostali...o-aktivan-ves/

    Sto se tice jakne i pantalona, za prosecnog skijasa (opet napominjem to je sve individualna stvar) dovoljni su 10 000/10 000 vodopropusnost/paropropusnost. Vec freerider-i koji voze po dubokom snegu, zbog snega, da bi ostali suvi, obicno koriste 20k/20k ili goretex koji ako se ne varam 28k/28k.
    U svakom slucaju posto aktivan ves i flis ili samo aktivan ves ako se nosi, prenose vlagu-znoj onda jedino mesto gde mozes da vidis da li si pogresio u izboru je jakna-pantalone. Ako ne moze da stigne da propusti paru-vlagu-znoj onda ces ta ista da se skuplja sa unutrasnje strane. Tako da mozes i sam da se uveris. Uzmi neki tanji aktivan ves ako nemas i eventualno jedan tanji flis ili mozda bez njega pa skijaj jedan dan i prati unutrasnji deo jakne. Sta pise na tvojoj jakni kolika je vodopropusnost/paropropusnost ? Ako nosis neku kinesku to ni u kom slucaju ne oblaci za skijanje. Imao sam ja jednu. Odlicno ne propusta vodu ali zato paru nikako ne propusta. Verovatno je bila impregnirana i bile su joj zatvorene sve pore tako da sam se znojio kao konj u njoj i bez da sam fizicki aktivan a mozes da zamislis kad sam aktivan sta to znaci. Uzas.

  10. #250
    Member
    Datum registracije
    28.01.2016
    Godina
    53
    Poruke
    34

    Podrazumevano

    Loše sam se odrazio

    Ma znam bre kako rade ti paropropustivi materijali. Hteo sam reći da se ja toliko znojim da meni ti materijali ne mogu pomoći. Rekoh već da mi je leti samo jedna majica od sličnih materijala potpuno mokra dok sam aktivan. Ok osuši se ona, ali neko vreme se kupam u vodi.


    A možda se i varam. Evo ovu moju su napravili finci i piše 5000/5000 :(

    Stvarno, što se tiče pare, skoro 10 puta manje nego one koje si naveo gore.
    Definitivno u ovom slučaju važi ono: koliko para toliko muzike.

    Ako te brojke stvarno nešto znače, ja ću ovu moju moći da koristim za kuvnao vino u kafiću na snegu Pa ni to nije tako loše

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •