Strana 3 od 5 PrvaPrva 12345 PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 42

Tema: Stroga preporuka FIS-a o korišćenju kacige

  1. #21
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    Dakle, neko od nas odluči da kupi kacigu, na šta treba da obrati pažnju, oni koji je već koriste, i menjali su ili nisu - neka napišu nešto o tome.
    Veličina se izražava u brojevima koji predstavljaju obim glave u cm. Ne smije biti prevelika.

    Bitan je i oblik glave, tj. da li je ovalna (izdužena) ili okrugla bubnjara kao moja ili nešto između. Zakon je isprobati, ako se ima gdje. Ja sam prvo kupio na neviđeno Carrera Light Nerve koju nisam imao šanse staviti na glavu, jer je skroz izdužen model. Ispred čela i iza potiljka viška prostora, ali glava preširoka (ili kaciga preuska). Iz drugog pokušaja sam uspio, ali sam se prvo informisao na bjelosvjetskim forumima gdje sam saznao da bi mi Giro Fuse trebao da odgovara.


    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    plus pitanja: evo mog, možda glupog , kada se korsiti kaciga, trebali još nešto, pokriva li kaciga sve što i npr. kapa, posebno mislim na čelo i zadnji-donji deo glave? Kada duva jak / leden vetar?
    Mislim da ovo zavisi od kacige, a u mom slučaju sve je zatvoreno kako treba. Nabavio sam i tanku podkapu da mi na niskim temperaturama štiti obraze i vrat.

  2. #22
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ima li problema sa vidnim poljem (pretpostavljam da naočare narušavaju, a kaciga ne)?
    Sa naočarima (ski)?

    Nosite li stalno kacige, i kada je pretoplo / jako sunce?

    Audio?

  3. #23
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    Ima li problema sa vidnim poljem (pretpostavljam da naočare narušavaju, a kaciga ne)?
    Sa naočarima (ski)?

    Nosite li stalno kacige, i kada je pretoplo / jako sunce?

    Audio?
    Ja sam i ranije skijao sa brilama, tako da mi je vidno polje nepromijenjeno. Sama kaciga ne narušava vidno polje.

    Kacigu nosim uvijek na skijanju, a kad je toplije, otvaram ventilaciju. Od 16 otvora, 6 se reguliše malom ručicom na vrhu kacige, a još 6 umetcima sa unutarnje strane.

    Ponekad (kad skijam sam) nosim male slušalice u ušima (bez ikakvih smetnji). Razmišljao sam i o nabavci originalnog TuneUp-a, ali možda jednom kasnije.

  4. #24
    Snow Man ThE_MaN avatar
    Datum registracije
    30.10.2005
    Lokacija
    Kruševac
    Skije / Bord
    K2 Zeppelin
    Godina
    46
    Poruke
    231

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    kada se korsiti kaciga, trebali još nešto, pokriva li kaciga sve što i npr. kapa, posebno mislim na čelo i zadnji-donji deo glave? Kada duva jak / leden vetar?
    Sve kacige pokrivaju komplet lobanju, I nije potrebno ništa nositi ispod nje, veći je problem naći kacigu sa dobro urađenom ventilacijom da ne bi dolazilo do preteranog znojenja. I u najhladnijim uslovima je ispod kacige dovoljno toplo.

    Citirati Originalno postavljeno od wlad
    Dakle, neko od nas odluči da kupi kacigu, na šta treba da obrati pažnju, oni koji je već koriste, i menjali su ili nisu - neka napišu nešto o tome.
    Ima dosta bitnih faktora pri izboru kacige ali među najbitnijim je da Kaciga ispunjava standarde ASTM 2040(Američki) / CE 1077 Certified(Evropski) s'tim što je evropski nešto oštriji pa bi trebalo da bude i bolji. Sertifikati standarda se najčešće nalaze u unutrašnjosti kacige. Samim tim što ispunjavaju standarde služe zaštiti jer su za to i namenjene.

    Da kaciga ima po mogućstvu dodatne uloške od materijala kojim je pokrivena iznutra kako bi je savršeno prilagodili glavi.

    Da po mogućstvu ima opciju skidanja padova koji idu preko ušiju. Kada su topliji dani.

    Da postoji mogućnost podešavanja ventilacije.

    Da postoji mogućnost skidanja barem dela postave u untršnjosti zbog pranja.

    Da je što lakša.

    E sad postoje i razne perverzije:
    Bežična veza BlueTooth sa telefonom ili plejerom samim tim i zvučnici, mirkofon ugrađeni u kacigu. http://www.redprotection.com/audex.aspx AUDEX tehnologija je razvijena u saradnji Motorole i Burtona.
    Obična žičana veza sa telefonom i plejerima... većina proizvođača ima bar jedan model.

    I Najbitnije što se tiče veličine kacige je da pošto se stavi na glavu (stavlja se od čela na pozadi) da ne postoji prazan prostor. A to se proverava tako što pokušaš da uvučeš prste ispod kacige ako ne mogu da se uvuku u unutrašnjost veličina je dobra. I postoji još jedan način pošto se stavi kaciga na glavu rukom se kaciga pomera levo desno napred nazad i ukoliko se koža na lobanji kreće zajedno sa kacigom to je to.
    Evo i Helmet fit guide http://www.redprotection.com/helmet_fitguide.aspx

    Nadam se da sam barem malo pomogao.
    -= Craig Kelly is my copilot =-

  5. #25
    Snow Man ThE_MaN avatar
    Datum registracije
    30.10.2005
    Lokacija
    Kruševac
    Skije / Bord
    K2 Zeppelin
    Godina
    46
    Poruke
    231

    Podrazumevano

    Evo uparvo naleteh na sajt sa dobrim uporednim prikazom standarda ASTM i CE za ski, bord kacige http://www.telemarktips.com/Helmets.html. Ima kompletan opis načina testiranja i još puno toga.

    Pozdrav!
    -= Craig Kelly is my copilot =-

  6. #26
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Hvala na svim komentarima. Veoma su korisni.

    Još se postavlja pitanje: gde u Srbiji ima da se kupe? Pretpostavljam da ima, pošto je za bordere to standardna oprema (a koliko vidim iste su kacige za ski / bord ).

  7. #27
    Snow Man ThE_MaN avatar
    Datum registracije
    30.10.2005
    Lokacija
    Kruševac
    Skije / Bord
    K2 Zeppelin
    Godina
    46
    Poruke
    231

    Podrazumevano

    K2 kacige Capriolo Resavska 21 BGD Tel/Fax: 011.323.04.08.

    Scott kacige PalnetBike

    R.E.D. protection Koбa33 Ako nema na legeru može da se poruči, Madness Studentski Trg 4 tel.0112183371, I uskoro Otvaranje Burton Shop u Euro Centru.
    Izmenio/la ThE_MaN; 18.10.2006 u 18:54.
    -= Craig Kelly is my copilot =-

  8. #28
    Snow Man ThE_MaN avatar
    Datum registracije
    30.10.2005
    Lokacija
    Kruševac
    Skije / Bord
    K2 Zeppelin
    Godina
    46
    Poruke
    231

    Podrazumevano

    Evo pravo se vratih iz beograda.

    U Madnessu odlična ponuda kaciga R.E.D. protection.
    Cene počinju negde od 5000+ din za Trace modele. Do nekih 7000-8000 din za Perverzne modele HI-FI presvučene kožom spolja. Vredi videti.
    U Koba33- sam dobijo obaveštenje da za sajam stiže kompletna ponuda biće i Kaciga sa AUDEX tehnologijom. Ili ti ozvučenjem tj. ugrađenim zvučnicima...
    -= Craig Kelly is my copilot =-

  9. #29
    casual snowboarder
    Datum registracije
    23.10.2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    rossignol sultan 2005
    Godina
    33
    Poruke
    56

    Podrazumevano

    wlad ako te jos uvek interesuje kaciga, ako nisi podlegao svim korisnim savetima koje ti je the man dao preporucujem ti da ako zivis u blizini beograda odes do rossignolove prodavnice koja se nalazi na periferiji beograda, preko puta banjice, ne znam tacno ulicu. tamo sam prosle godine kupio odlicnu kacigu-5500 din. Odusevio sam se koliko znaci: ventilacija je odlicna, ima mogucnost skidanja dela koji ide preko usiju za izuzetno tople skijaske dane, a pokriva ti celu glavu osim malog dela cela, ali to se nadoknadjuje skijaskim naocarima koje savrseno lezu tu i ne ostavljaju ni najmanju rupu osim donjeg dela nosa i usta.

  10. #30
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Hvala na info-u, nisam još uzimao kacigu, otići ću do Rossignola u BG da proverim ponudu (oni inače imaju odličan izbor ).

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •