Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 35

Tema: Bebe i mala deca na skijanju

  1. #1
    Senior Member
    Datum registracije
    29.11.2010
    Godina
    44
    Poruke
    133

    Podrazumevano Bebe i mala deca na skijanju

    Evo me i mene posle provedene fine nedelje na Kopu. Skijanje je bilo prolećno, ali sasvim pristojno, za 3900 din 6 dana ski pasa, a radilo je 95% planine. Za vikend 17 i 18. neviđena gužva, jedva sam se probio kolima do smeštaja. Od ponedeljka, opuštencija, prvi si na bilo kojoj žici.
    Ujutro od 09h do 11h se izveze ono sto vredi od staza (Duboke, Krčmar, Gvozdac, Ledenice i onih par staza sa Pančića), 10ak vožnji, pa posle kuliranje. Jedno jutro smo otišli do Gobelje, već oko 09:30 smo bili tamo, ali je sneg već bio prespor i premekan, tako da je bio promašaj. Sneg se sjajno drži obzorom na temperature od oko 10c preko dana. Palo ga je neverovatno puno, lepo se slegao i jako se tesko topi. SS je pored povoljnih prirodnih i meteoroških prilika, naučio kako da čuva sneg.
    Žao mi je što je bila ispala za dnevne varijante na stazi, koje su bile najavljene u okviru BIg Snow festa, jer je bilo lepo i sunčano vreme i bilo bi super zezanje. Noćne varijante u zatvorenom mogu biti organizovane u bilo kom gradu, pa nema nikakve planinske draži.
    Sve u svemu, beše prijatno. Posebno što spremam novog skijaša, koji je sa 3 meseca bio najmlađi gost na planini, a u hotelu/apartmanima gde smo bili najmlađi u istoriji. Vratio se sa rumenim obrazima kao seljače, prijao mu je vazduh..

  2. #2
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Uuu, brate, beba ima samo tri meseca? Pa verujem da znas da malim bebama treba vise tecnosti na planini i da zbog razredjenog vazduha ubrzavaju disanje i puls i ne mogu da se prilagode na promenjenu klimu, pa doktori ne savetuju planinu cak do druge godine zivota..? Pu, pu, neka je ziva i zdrava!

    Ja sam mog skijasa tek ove godine vodio i to na nize, na Zlatibor, a napunio je 3 u februaru

  3. #3
    Junior Member
    Datum registracije
    17.12.2009
    Godina
    50
    Poruke
    15

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od macak011 Pogledati poruku
    Uuu, brate, beba ima samo tri meseca? Pa verujem da znas da malim bebama treba vise tecnosti na planini i da zbog razredjenog vazduha ubrzavaju disanje i puls i ne mogu da se prilagode na promenjenu klimu, pa doktori ne savetuju planinu cak do druge godine zivota..? Pu, pu, neka je ziva i zdrava!

    Ja sam mog skijasa tek ove godine vodio i to na nize, na Zlatibor, a napunio je 3 u februaru
    Prvi put čujem ovo da treba čekati do 2. godine.
    Moj Nikola je ove sezone, sa nepunih 12 meseci, proveo 13 dana na planini: 5 na Zlatiboru, 4 na Kopaoniku i 4 na Staroj Planini.
    Mislim da je više uživao nego mi

  4. #4
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Pa nasi pedijatri kazu dve godine, englezi kazu posle treceg meseca, ali hebes ga, nece crci bez planine do druge...

    "Suzanne Dixon

    pediatrician

    Your baby will have the same tolerance for high altitudes as you do, provided that she has no special health concerns and is beyond 3 months of age.
    (Babies under 3 months do not have mature enough lungs to handle the altitude stress, so wait until the baby has reached that milestone to take your trip.)"

    "Smemo li naše najmlađe voditi na planinu? S manjim ograničenjima (npr. visoke planine) DA.
    Zajednički odmor na planini umerene nadmorske visine može biti savršen doživljaj za sve članove porodice. Ipak, roditelji trebaju obratiti pažnju na nekoliko važnih situacija: Sa malom decom ne treba ići na planinu višu od 1.500 m. Dečica mlađa od dve godine ne bi smela odlaziti na planine više od 1.500 metara. Njihov organizam nije u stanju prilagoditi se drugačijim klimatskim uslovima. Visoke planine se ne preporučuju ni za nešto stariju decu. Planine iznad 3.000 metara nadmorske visine mogu, zbog niskog vazdušnog pritiska odnosno razređenog vazduha, kod mlađe dece izazvati ozbiljnije zdravstvene probleme."

  5. #5
    Senior Member
    Datum registracije
    29.11.2010
    Godina
    44
    Poruke
    133

    Podrazumevano

    Sve je bilo uz konsultaciju sa pedijatrom. Sticajem okolnosti pedijatrica na najboljem glasu u mom okruženju je prijateljica, koja je imala veliki uticaj na moj skijaški razvoj i vodila je oba od svoje dvoje dece kao bebe na Kop.
    Kada su deca u pitanju ima toliko kontradiktornih mišljenja, pa moraš da se odlučiš da slušaš jedno, naravno ne slepo, ali ipak izabereš neko koje je najreferentnije. Beba se mora paziti planinskog sunca, kako zbog kože, tako zbog očiju, ali vazduh je prava stvar. 5 dana je dovoljno da im kosna srž pojačano proradi i produkuje dodatne eritrocite. Kažem, mali je super podneo i put i boravak, odlično je spavao i klopao, vratio se rumen. Za tečnost se slažem, mora da pije više vode, jer bržim disanjem više troši.
    A što se tiče Suzzanne Dixon, Ameri malo više s**u.

    Izvini Suzzanne, ti se slažeš samnom, nisam lepo pročitao.
    Izmenio/la Tadija_91; 27.03.2012 u 21:19.

  6. #6
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Snowman Pogledati poruku
    Sve je bilo uz konsultaciju sa pedijatrom. Sticajem okolnosti pedijatrica na najboljem glasu u mom okruženju je prijateljica, koja je imala veliki uticaj na moj skijaški razvoj i vodila je oba od svoje dvoje dece kao bebe na Kop.
    Kada su deca u pitanju ima toliko kontradiktornih mišljenja, pa moraš da se odlučiš da slušaš jedno, naravno ne slepo, ali ipak izabereš neko koje je najreferentnije. Beba se mora paziti planinskog sunca, kako zbog kože, tako zbog očiju, ali vazduh je prava stvar. 5 dana je dovoljno da im kosna srž pojačano proradi i produkuje dodatne eritrocite. Kažem, mali je super podneo i put i boravak, odlično je spavao i klopao, vratio se rumen. Za tečnost se slažem, mora da pije više vode, jer bržim disanjem više troši.
    A što se tiče Suzzanne Dixon, Ameri malo više s**u.
    Pa ta Suzan rece tri meseca, a ovi nasi su meni u DZ rekli nikako prve dve godine, a to potvrdili i u privatnoj belmedik klinici. Zato ga i nisam vodio ranije. A vidis sta kazu "nasi", a ne ameri, odnosno neki bosanski sajt, do druge godine nikako na vise od 1500m. Dobro, ako bebu niste vodili ski liftom (nadam se da niste), onda je ok, jer je to jos veci i dodatni sok za bebu. Ipak je mala, tri meseca, zlato malo... Ako doji, onda je i majci teze da napravi mleko, cak i to se vrlo tesko podnosi, zbog umora i redjeg vazduha. E sad, treba izbegavati nagle visinske promene - uz put polako penjanje i obavezno duze pauze, a nikako na ski lift i minimalan ostanak na visini 7 do 10 dana da bi se decije telo potpuno aklimatizovalo...

    Eto, to je ono sto ja znam, mislim da treba podeliti sa drugima, pa nek svako odluci po nahodjenju i u konsultaciji sa svojim decijim lekarom...

  7. #7
    Senior Member
    Datum registracije
    29.11.2010
    Godina
    44
    Poruke
    133

    Podrazumevano

    Izvinio sam se Suzzanne , nisam lepo pročitao.
    Ma kakav ski lift, nema zezanja sa tim stvarima. Ispred smeštaja (Nebeske stolice koje su na stazi bukvalno) u bašti restorana kulira pola sata-sat u senci, pa na klopu i spavanjac unutra.
    Za sledeću godinu sam spremio McKinley ranac za bebe, nosivosti 20kg. Može za skijanje, a može i hiking. Tako da ću ga sledeće godine malo voziti..

  8. #8
    Junior Member
    Datum registracije
    17.12.2009
    Godina
    50
    Poruke
    15

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Snowman Pogledati poruku
    Za sledeću godinu sam spremio McKinley ranac za bebe, nosivosti 20kg. Može za skijanje, a može i hiking. Tako da ću ga sledeće godine malo voziti..
    Ne znam kako se na Kopu ponašaju kad imaš "bebu na sebi" i hoćeš da skijaš. Na Jabučkom Ravništu nisu mi pravili problem sa bebom u kenguru. Fino smo se izvozili dobra 3 sata, ali je i vreme bilo savršeno

  9. #9
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Bio je i jedan tata na Torniku ove zime sa kengurom..

  10. #10
    Super Member IvanQ avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Nis
    Skije / Bord
    Volkl RTM 77
    Godina
    42
    Poruke
    530

    Podrazumevano

    Mozda ne bi bilo lose da se za ovu diskusiju otvori druga tema jer je ovo ipak uopsteno, nevezano samo za Kopaonik.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •