Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 12

Tema: Elm

  1. #1
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano Elm

    Juce sam prvi put posjetio ovo skijaliste, pa da prenesem utiske.

    Smjesteno je u istocnoj Svici, negdje 100-njak km jugoistocno od Ciriha. Put vodi kroz dvije alpske doline, vozom kroz Linthtal, a zatim presjedanje u bus i ulazak u Sernftal. Ova druga je, obecavajuce, vec od samog ulaza bila potpuno pokrivena snijegom. Negdje na sred puta, brko zaustavi autobus u selu Matt, i ski touring bratija ode na nekakav Weissenberg, ostavljajuci nas svega 3-4 lezilebovica koji bi da gravitacija radi sav posao za njih.

    Na kraju doline je smjesteno selo Elm, i iznad njega istoimeno skijaliste. Moje prvo iznenadjenje je bilo kad sam shvatio da sam cijelo vrijeme gledao na pogresnu stranu, i da je skijaliste u stvari na juznoj padini Sreca da je ove godine padalo kao nenormalno, pa za snijeg nema zime (ili ima? zavisi valjda kako gledas). Skijaliste je prilicno malo, jedna gondola koja izvlaci iz sela, gore dvije sjedeznice i jedno sidro, a sve to za 48 CHF po danu. Deklarisano je kao 40km staza, po meni malo naduvano. Bijah malo popizdio kad sam vidio da je na sve to jos jedna od sjedeznica zatvorena (vikendom nasli da je zatvaraju???), ali poslije mi je postalo jasno zbog cega, vidjecete na slikama. Teoretski, skijaliste se prostire od 1020 do 2100m, ali je donji dio bio prakticno neupotrebljiv zbog previsoke temperature, a kako je jedna zica bila zatvorena, vrh je bio na 2000.

    Klijentela su velikom vecinom Sviceri, i to, sudeci po registracijama na autima, uglavnom lokalci. Ima i nesto stranaca, ali ni blizu kao u vecim centrima. Tu se i po drugi put iznenadih, jerbo ne vidjeh gotovo nista od standardnih Mamuta, Stoecklija i ostalih svicarskih marki, sve uglavnom neke desete, cak je i Elan bio solidno zastupljen. Uglavnom standardne cackalice, mislim da cijeli dan nikog nisam vidio na sirokim skijama.

    Nazalost, prognoza je malo zahebala, pa je tako temperatura gotovo cijelog dana bila debelo u plusu, jedino je tamo negdje od 3 pri vrhu malo poledilo. Do rucka je bilo i nesto guzve na zicama, cekalo se po 4-5 minuta, ali poslije im je izgleda dosadilo. Osim toga, odrzavala su se i nekakva takmicenja, sto profi za juniore, sto nekakve rekreativne trke, tako da su dijelovi staza bili zatvoreni.

    Ono sto je bilo staza je stvarno dosta lijepo, i raznih vrsta, hoces sa prelomnicama, hoces konstantan nagib. U gornjem dijelu, iznad sume, sve su siroke, a onda se pri dnu uglavnom pretvaraju u puteljke kroz sumu. Offpiste-a ima, ali nisam skoro nikog vidio da ide van. Ja sam otisao u par izleta, tvrdo ispod sa 10-ak centi raskvasenog i istopljenog snije preko. Ako nista, bar je izgledalo da sam pravio "first tracks", jer su one prethodne bile otopljene. Pronosao sam i ABS ruksak, ali o tome drugi put.

    Kad smo vec kod toga, naletim i na nesto sto je licilo na ski test, stand, pise K2, stoji gomila skije, mahom sve debeljuce, a vidim pored i gomile pancerica. Izmedju ostalog inspirisan i proteklim diskusijama na forumu, rijesim da oprobam koju. Nazovem im selam, pitam jel to test, kazu jes test, reko jel dzabni, kazu jes dzabni, reko bil' mogo sta probati, kazu moze kako nece moci, reci samo koji broj pancerica nosis. Pa ja reko dje vam je bonton, ne pitaju se dame za to, a osim toga, valjda prvo skiju da izaberem? Al reko ajd, reko 338 mi je vanjska mjera, oni zbunjeni ko pa kakav ti je to sad broj. Pa reko vanjski, kazu oni, al moras pancericu uzeti, ma reko meni je moja pancerica sasvim OK, sta sad kenjate? Kazu mozda tebi jes, al ovo je nekakav telemark event, ne mogu te tvoje pancerice. Ja pogledam, ono fakat, sve skije sa turnim vezovima... e reko drugovi, jebte se vi, mozda sam pomodar, al nisam budala

  2. #2
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Da potkrijepim sa par slicica: 1. razlog zasto je zica zatvorena
    Priložene slike Priložene slike

  3. #3
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Posljedice izbliza...
    Priložene slike Priložene slike

  4. #4
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Jos jedna lavina na drugoj strani
    Priložene slike Priložene slike

  5. #5
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Sjedeznice i pocetna lavina - pogled sa druge strane (lavina je desno, slika nije ostra)
    Priložene slike Priložene slike

  6. #6
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Pogled na Glarner Vorab sa druge strane doline - to je inace ujedno i najvisi vrh skijalista Flims-Laax
    Priložene slike Priložene slike

  7. #7
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Podrazumevano

    Veliki si putnik ...

    Nego, kad si već banuo na štand, što se nisi odvažio da jednu turu odeš "pješaka" pa nazad .

  8. #8
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Mnogo veliki... 100km, ej, nije mala stvar

    Ma hajd telemark, popeo bih se mozda i nekako, ali kako da sidjem? Nisu alpine vezovi bili, tj. nije se mogla fiksirati peta, a ono, sto ljudi sto cudi, al meni ono njihovo skijanje glupo izgleda.

  9. #9
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Stvarno sega ovaj thread o Svici, na tredovima svih ostalih zemalja bistri se o Coritnama, Trima Dolinama, ISchglima...ovdje citav post o Elmu Nikad niko cuo, hebote, nit ce ikad iko otic odavde sa foruma (osim mene mozda, ako me neki dobar powerd nanese na tu stranu).
    Super oggy! Elm je novina cak i za mene, steta za snjeg i temperature. Peh jebiga. Proljece uveliko stiglo, dakle vrijeme je da se hvatas vioskih predjela u Valisu

    Ps znas da je u cetvrtak bio powder alert za voraarlberg izmedju 25-40cm a subotu najavili i tamo porast temperatura, htjedoh ti ostavit poruku o tome al zaboravih, nema veze drugi puct ces.

    btw. lijepa lavina nema sta, tzv. nassschnelawine iliti schnebrett, klasicna posljedica visokih temperatura. I ja sam ih vidijo/dozivijo pretprosle sedmice. istina sve su bile malih dimenzija. mislim da ova melje ko masina za mljevenje. ispod ovog avalung ne pomaze.
    Izmenio/la Tadija_91; 13.03.2012 u 18:28.

  10. #10
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Sapa Pogledati poruku
    ... nit ce ikad iko otic odavde sa foruma (osim mene mozda, ako me neki dobar powerd nanese na tu stranu)...
    Nikad se ne zna ...

    A Ogi je zreo za kakav Švic ski album sa sličicama, da lijepi kako koje obiđe .

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •