Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 17

Tema: Pomoc pri izboru skija

  1. #1
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano Pomoc pri izboru skija

    Posto sam dobio precutno odobrenje (ja pitao, zena cutala, znaci odobrila) da mogu da gledam skije na snizenjima reko da pitam za savet jer sam poslednje kupio 1990. Ovo je i za mene i za bolju polovinu.

    Oboje smo skijali jos kao deca i oboje poslednji put skijali negde 1993, bili dosta dobri sa starim skijama. Ove godine isli dva puta po 6 dana na Kopaonik i otkrili da nam se i dalje svidja i da nam nije jasno sta smo cekali sve ove godine i da su nove skije mnogo lakse za voznju od starih, pogotovo kad jednom ukapiras kako rade. Supruga voli opusteno, uziva na plavim stazama (mali karaman, marine vode, suncana dolina, izbegava KG zbog guzve) a kad joj dosadi spusta se bez vecih problema na svim cetvorkama (Pancic). Ja sam uglavnom skijao Pancic i crvenu duboku, isao par puta na crnu ali je vec bila rasturena tako da mi je bilo mucenje, znaci mogu da se spustim ali ne mogu da je lepo skijam, ako ima smisla. I onaj deo gde se spajaju crna i crvena, koji vodi ka liftu Duboka 1 mi je pravio malo problema sto zbog sirine (uskoce) sto zbog nagomilanog snega sto zbog guzve, pretpostavljam da je tehnika u pitanju.

    Konacno do pitanja, koje skije gledati? Nisam nesto previse vezan ni za jednu marku a siguran sam da svaki proizvodjac ima nesto sto bi nam odgovaralo tako da imam nameru da gledam sta bude povoljno pa to da uzmem. Od cipela, ja sam uzeo Head AdaptEdge 100, skijao sa njima druge nedelje i bio jako zadovoljan a zeni smo uzeli Salomon Mission RS CF (70 flex), jos ne isprobane na snegu. Ja sam 186 visok sa nekih 96/97 kg, supruga 174 sa nepoznatom kilazom, dozvoljeno mi je da kazem 5-6 kg viska koji ce biti skinuti u sledecih par dana .

    Sto se mene tice, gledam nesto kao Atomic D2 VF 73, Progressor 700/800, Volkl Sensor 3 ali me nesto privlace i all mountain skije, recimo Volkl RTM 77 ili nesto iz Salomon Enduro serije.

    Za zenu je malo teze jer mora i kombinacija boja da bude zadovoljena, nesto sto ide uz crno/crveno/belo pa recimo Salomon Origins Lava ili Salomon Enduro LX730, Head MYA 5, Atomic Cloud 7/8.

    U lokalnoj ski radnji imaju jos jedan par Head i.Supershape Titan koje su 170cm za £285, oko 325 evra. Ima li neko iskustva sa ovima, cena izgdeda dosta dobra?

    Inace zivimo u Engleskoj tako da kupovina iz bilo koje evropske radnje dolazi u obzir. U Srbiju ne nameravamo skoro.

    Nadam se da ovo ima nekog smisla, unapred zahvalan na savetima.

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    20.12.2005
    Lokacija
    Jagodina
    Godina
    45
    Poruke
    195

    Podrazumevano

    Meni se od svih ponudjenih skija najviše svidja rtm 77 (a i oni deblji modeli koji slede) ali mislim da bi tebi više odgovarao progressor jer mislim da ćeš lakše uz njega da napreduješ u tehnici. Ipak ti je potrebno još rutine i napredovanja. Sve ponudjene skije su iznad tvoje trenutne skijaške forme ali siguran sam da ćeš brzo i napredovati a ove skije su sasvim dovoljne i za najveći broj "naprednijih" rekreativaca. U trenutku kada savladaš i crne staze i snalaziš se na hupserima moći ćeš da probaš kako izgleda vožnja i po dubokom snegu. Svi modeli su uglavnom su orijentisani na stazu ali se dobro snalaze i van staze.

  3. #3
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Moj glas ide Progressoru i to 800 ili ako nađeš 900, mislim da 700 nije baš najbolji izbor za tebe. Pri tome mislim da će te 800 ili 900 dobro služiti i sada da unaprediš svoju tehniku, a i kada je unaprediš neće ti biti dosadno na tim skijama.

    Takođe bih ti savetovao, ako se odlučiš za Fischer-a, da potražiš Progressor 8+ ili 9+, to mu dođe ista skija kao Progressor 800 odnosno 900 samo par sezona unazad, pa ako je negde upecaš dobićeš isti proizvod za manje para. Pretpostavljam da ti nije bitno da li na skiji piše 800 ili 8+

    Ostale sa tvog spiska nisam vozio pa ih zbog toga ne komentarišem, a Progressor po tvom opisu mislim da bi ti bio taman kako treba.

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    28.05.2009
    Poruke
    136

    Podrazumevano

    Od navedenih skija ja bi se opredelio za RTM 77 u duzini 176, pretpostavljam da bi bio dobar izbor za sve uslove na stazi ili progresor 800 (mada ovu skiju nisam imao prilike da probam ali po iskustvu nekih clanova foruma koji su odlicni poznavaoci raznih modela ocigledno je da se radi o veoma dobroj skiji). A s obzirom da si sa starim skijama bio dosta dobar verujem da ti uskoro ne gine i ovaj Supershape Titan (naravno opet uz precutno odobrenje - tako to ide). Na zalost u vezi ovih skija za zenu nemam nikakvo iskustvo ali ce mozda neko drugi moci da pomogne.

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    Bogami i Enduro je veoma dobar, uz vec nahvaljene modele. Pogotovo 800 XT a moze i 750 LX i cena im je bas konkurentna (niza) od ostalih modela

  6. #6
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    S obzirom na tvoje godine a i tezinu (jos malo pa 100) a to su mnogo bitnije stavke nego tvoja visina za dobar odabir skija, a tu nisi naveo i sa kakvom snogom/kondicijom odlazis na skijanje, mislim da bi trebao odabrati laksu (u kg) skiju.
    Licno smatram da je senzor3 sasvim ok aili tebi kratak sa obzirom na tezinu, pa bi bolji izbor bla RTM serija u duzini od 176 ali pazi to je kazu full rocker. E ja bih isao na 80 em sira em duza 181
    Te progresore, atomice i salomone smatram da su teze skije i ja bih ih zaobilazio.
    Ali ako gledas progresore zasto ne i fisherova motive serija 78,80 u duzini od 175 a tamo imas i WOMEN MY STYLE serija sa stvarno dobre skije, ili pak pitaj stekana sta kupuje svojoj zeni, oni ih testiraju

  7. #7
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Hvala svima na odgovorima a evo jos par informacija

    Kondicija ne postoji, bar ni priblizno kao sto je bilo pre 15+ godina ali oduvek imam jake noge sto pomaze a i vezbao sam pre drugog skijanja, koristio Power Plate (ona vibrirajuca platforma, super za jacanje izdrzljivosti nogu) i Wii za ravnotezu, tako da nisam imao vecih problema. A i nije me sramota da stanem i odmorim kad osetim da pocinje da boli u meri da mi kontrola slabi. Ovo se uglavnom desavalo popodne.

    Druge nedelje sam skijao na Salomon Streetracer 880 skiji, pretpostavljam oko 165 visoka, mozda 1-2 cm vise. Jedino sto sam mogao da nadjem o njoj je ovde, pa pretpostavljam da je spadala u bolje skije pre 4-5 godina. Primetio sam da sto sam je brze vozio, lepse se ponasala, pogotovo kad su staze bile cvrste. Malo sam se mucio prva dva dana dok nisam ukapirao da mora da se vozi bas na rubovima i da tezina bas mora da se prebaci na donju nogu ako hocu da napravim kratak zavoj. Pretpostavljam da je ovo osnova carving-a ali kao sto rekoh, skijm posle duze vremena


    Trenutno naginjem ka Progressor-u 800 (za 350 E, 900 je 400 E) ili ako se odlucim za all mountain izmedju Salomon XT 800 (oko 460 E) ili Volkl RTM 77 (za oko 410 E).

    Sto se tice duzine skija, ako idem po brada/nos to je 165/170. Koliko vidim, all mountain su obicno malo duze sto znaci 175 i jos 5 cm za tezinu i minus 5 cm jer jos uvek mislim da su ove skije previse dobre, bar jos godinu dana. To mu dodje na 170 za Progressor-a ili 175/6 za XT 800 i RTM 77. Jel ovo ima smisla?


    Verovatn bi najpametnije bilo kupiti Enduro LX 800 za 300 E ili LX 750 za 250E i videti kako ide za 2-3 godine, ali ko jos hoce daske na kojima se nece muciti :-)

    Trendo, zasto upozorenje za full rocker? Nisam nikada probao tako da ne znam da li je velika razlika u nacinju skijanja ili ima nesto sto jos nisam otkiro?

  8. #8
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Ja ipak mislim da tezina skijaca je bitnija stavka nego visina, i zato ne bih gledao na to brada nos i sl.
    ovde imas tabelu po meni pristojna pa probaj sam.

    Full rocker sam po sebi znaci da je skiji odignut vrh i rep pa samim tim skija na uredzenoj stazi ne naleze celom duzinom na snag, odnosno tih 175 nisu 175 nego skoro 10cm manje. Naravno to vazi samo za uredzene staze (on piste), dok za off piste skija ce ici celom duzinom sto vise imace bolju plovnost. No full rocker je sada u modi.

    Za zenske skije evo pogledaj ovde na isprobano ili tek ce da se proba.

    Ja ipak glasam za lakse skije (u kg) za momke od 35+ godina za onako 'penzionersko' ali ipak celodnevno skijanje, a teze skije za mladice pune adrenalina.

  9. #9
    no fear nidza avatar
    Datum registracije
    10.01.2006
    Lokacija
    N.B.G.
    Skije / Bord
    Head e-SL
    Godina
    47
    Poruke
    310

    Podrazumevano

    Odavno kraće, a tačnije viđenje nisam pročitao. Iako peglam skije skoro 25cm kraće od svoje visine, retko osećam da time gubim išta, dapače. Takođe, kao što čovek reče, volim da ne skija lagana na nozi, koliko god joj to struktura dozvoljava. Ipak nekad veoma brzo skijam (preko 100 na sat po GPSu), tako da i skija mora da ispoštuje neki minimum kriterijuma.

    Ili, najkraće da kažem, volim nekad i ja da vozim skiju, a ne sve vreme ona da vozi mene, jer je dugačka i teška. A i treba izdržati 8h u intenzivnom skijanju, a da to bude uživanje, ne mrcvarenje i bol.

    Mnogo puta sam probao duže skije i video da to nije to, zato moram da se složim da visina nema mnogo veze sa dužinom skije, nego težina, tehnika i lična preferencija.

  10. #10
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od trendo Pogledati poruku
    Ja ipak glasam za lakse skije (u kg) za momke od 35+ godina za onako 'penzionersko' ali ipak celodnevno skijanje, a teze skije za mladice pune adrenalina.
    Ma ne zezaj, koja bre penzija, gazim tvrdu i kratku slalom skiju ceo dan, pun adrenalina. Dokle god sam u formi osećam se bolje nego ostali "mladići" na stazi.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •