Strana 15 od 27 PrvaPrva ... 5131415161725 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 141 do 150 od 263

Tema: Skijanje u Austriji

  1. #141
    Member marko.popovic avatar
    Datum registracije
    19.02.2010
    Godina
    40
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    Kako mi se razvija razmisljanje o ovosezonskom skijanju i naletim na neke dileme, a ja ovde po odgovore..Dobio sam zaniljivu preporuku za Gerlitzen, ali od njega se odustalo. Mozda previse nisko i previse mali broj plavih km. Kada smo vec odustali od toga(imali smo neku odlicnu poundu), resili smo da BAS biramo. U medjuvremenu se i broj ljudi povecao, pa nas je sad 8. Od toga, dvoje apsolutnih pocetnika i dvoje koji imaju jako malo iskustva(1 border). Cetvoro ostalih su na nivou crvenih staza. I tako smo krenuli da trazimo.. Sajt http://www.skiresorts-test.com/ mi je nekako polazna tacka, ima odlican pretrazivac po kriterijumima. Navedem recimo da mi treba skijaliste sa preko 30 km plavih staza, da je (po njihovom kriterijumu) ocenjeno sa minimum 4 * za pocetnike i da je gornja stanica na preko 2000 mnv (ili 2500).

    Ukoliko je zadat kriterijum preko 2500 mnv, ukupno 9 skijalista u Ita i Aus izbaci. U Ita su to val Gardena i Cervinia. Cervinia otpada zbog udaljenosti. Val Gardena je u igri.
    Od Austrijanaca su tu najvecim delom skijalista oko Insbruka, sto je opet daleko..
    Nije nesto bolja situacija i kada spusti kriterijum na 2000 mnv.
    Da ne duzim previse, jedno je kada se o skijalistu cita na papiru i kada se gledaju slike..Te slike je neko birao i izabrao najlepse. Ali ja sam ovde jer su clanovi ovog foruma kad se sve sabere skijali u svakom ski centru u Evropi.
    Mayerhofen recimo ima dosta plavih staza, ali navodi se da se do nekih dolazi tek preko malo tezih terena - pa otpada.
    Obertauern je destinacija koja za sada vodi. Zanimljiv raspored skijalista, vec sada ima snega, a bije ga glas kao skijaliste na kome uvek ima dosta snega.. Obeshrabrilo me nesto sto sam procitao kod nasih kolega sa skijanje.hr. Naime, kazu da 2 stvari umeju da pokvare skijanje tamo. prvo, vreme zna da bude BAS blesavo - jak vetar, magla..toliko da po 2, 3 dana nema skijanja..Drugo, znaju se napraviti hupseri, odnosno ljudi se zale da tamo ne peglaju staze cesto koliko bi trebalo.
    Ako je neko bio tamo, neka napise svoje vidjenje. Za one koji nisu, neka napisu neku preporuku. Znaci 30+ km plavih(ali da nisu nepristupacne) i bar toliko crvenih.2000 mnv i vise. Do 850km od BG-a npr. Bitno je skijanje, a ne partijanje. Dobro odrzavanje staza. Vreme koje je koliko-toliko pouzdano. Garancija snega u prvoj polovini marta. Svi komentari su dobrodosli! Hvala.

  2. #142
    Senior Member wetmila avatar
    Datum registracije
    15.09.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fisher
    Godina
    56
    Poruke
    168

    Podrazumevano

    Gde god da sam skijao u Austriji, (bio sam i u januaru, februaru i martu i avgustu) staze su bile odlične. Nekada malo mekše, ali bez neprijatnih iznenađenja u vidu trave, kamenja, neravnina... Kačberg, Obertauern, Mauterndorf, Nasfeld, Kals i Matrai, Meltaler, Kaprun glečer, Silian, Grosglokner Hajligenblut, Bad Klajnkirhajm, Bad Hofgaštajn, Ankogel - svako od njih ima neku prednost u odnosu na neko drugo. Gde god da odete nećete se pokajati. Na vreme ne možemo da utičemo (ove godine je padala kiša u Obertauernu druge nedelje januara), u mart ove godine u istom danu nisam zbog vetra skijao u Hajligenblutu, ali je zato u Silianu bilo prelepo... Veliko je društvo i sigurno će neko biti za a neko protiv nečega. Listajte komentare i izvucite srednju vrednost i napred.

  3. #143
    Member marko.popovic avatar
    Datum registracije
    19.02.2010
    Godina
    40
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    Hvala. Neka od ovih skijalista sam vec pogledao, neka nisam, ali hocu obavezno! Jasno je meni da na vreme ne moze da se utice, ali dobrim odabirom destinacije moze da se smanji sansa za kisu npr. na minimum..Ali nekako mi deluje da su TA skijalista dosta dalje. Tako da ove godine idemo negde do poemnute kilometraze, a sledece negde tipa Solden, Lech, Serfaus, Cervinia, Stubaier...mislim da su ipak manje sanse da tamo krene kisa u januaru nego u Oberu.

  4. #144
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nije najbolje mesto za pitanje pošto se mešaju AT i IT centri u AT temi ali da ti (za sada) ne selimo priču.

    Ako razmišljaš o Val Gardeni da ti preporučim da za tvoje parametre bolje leži Alta Badia (Corvara, Colfosco itd. imaju odličnu poziciju tamo). Ako si u Val Gardeni onda 1) Ortisei ima pristup plavom delu Alpe d' Suisi (ili kako se već zove) ali tamo infrastruktura nije najbolja (2sedi i sl.), 2) Cristina prilaz sa mu je Sasslong (za povratak) što i nije baš najbolje za početnike , 3) Wolkenstein ima deo koji je blag - dobar za učenje (tanjirići i sl.) ali za dalje se opet ide preko crnp/crvenih staza. Sa druge strane pogledaj mapu Alta Badia dela i videćeš da je dobrim delom plav, iz samih mesta imaš lagan pristup tim stazama..

    Na vreme može da se utiče u smisli statistika, ako je negde uglavnom sunčano onda je naravno veća verovatnoća da će i tebi biti sunčano. To je naravno lepo za on-piste skijanje, ko voli off-piste onda mu mećava neće smetati (osim magluštine ).

  5. #145
    Member marko.popovic avatar
    Datum registracije
    19.02.2010
    Godina
    40
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    Prvo, necu vise mesati teme.Drugo, hvala na odgovoru! Ovo naravno ne znaci da svi dalji komentari nisu dobrodosli.

  6. #146
    Member
    Datum registracije
    29.12.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    43
    Poruke
    73

    Podrazumevano

    Nemam neko veliko iskustvo, ali mogu da prokmentarisem ono sto sam prosao - Nassfeld, Bad Kleinkirchheim - St. Oswald , Turracher Höhe i Gerlitzen (najbliza Austrijska skijalista).

    Sto se tice pocetnika, mislim da je Gerlitzen ubjedljivo najpogodniji. Jeste da je na mapama plavih staza relativno malo, ali je staza "5" san svakog pocetnoka - siroko, strmo taman koliko treba, na veoma brzom sestosjedu sa kafe-restoranom na dnu.
    Kada im to postane dosadno, ni ostale staze, ukljucujuci i crvene nisu "strasne", jer su relativno siroke, te da neki pocetnik za 4-5 dana nece imati potrebe za bilo cim vise.

    Za iskusnije, sva gore navedena skijalista su na 30-40min voznje po dobrim cestama, pa se moze napraviti jedan-dva izleta, da se zadovolji zelja. Klagnefurt na 20 minuta, autoputem, za vecernju setnju/kafu, bez placanja tunela i sl.

    ostalo:
    -Nassfeld - mozda drugi izbor, dosta staza, moderna infrastruktura, nekoliko plavih varijanti sa vrha. Tropolach -selo, ali za iole isusnijeg skijasa - najbolje od gore navedenog.
    -Bad K.K. - nije mi bas prigodan za pocetnike, relativno strmo i starije zice.
    -Turracher - zanimljivo, ali malo strmije za pocetnika, najmanje i najudaljenije od ovdje navedenih.

    Za vrijeme i snijeg, sve je to do 2000m, ali zimi nisam nikada imao problema, staze dobro odrzavane (osim Nassfeld pocetkom aprila, na nizim djelovima je popoustilo).
    Kisa, i ostale nepogoda -to je sve na 50-tak km vazdusnom linijom i ima slicne (ne)uslove.

  7. #147
    traveller
    Datum registracije
    28.03.2008
    Godina
    47
    Poruke
    70

    Podrazumevano

    Marko, smestis se u Ortisei, skijas Secedu, na drugoj strani Plan De Gralba i dan ili dva skoknes do Alta Badie. Raj, i VG i AB!! Pogledaj i Kronplatz, sve tvoje kriterijume zadovoljava, prelepo skijaliste. Mi smo tamo sledece nedelje :-) Odatle takodje mozes i do Alta Badie. Pozdrav, nadam se da sam pomogao

  8. #148
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Svaki cigo svoga konja hvali...
    Na Gerlitzenu nema staze koju skijaš koji je osrednje siguran u svoju plug tehniku ne može bez problema savladati, a staza koju Farmaceut spominje je savršena za takve skijaše (u pitanju je osmosjed, a ne šestosjed).
    Pokušavam shvatiti za šta osrednjem skijašu treba bar 30km plavih staza, pa ne uspijevam.

    Po pitanju vremenskih uslova, za poslednjih 10 sezona smo na Gerlitzenu skijali bar 15 dana po sezoni i za svih 10 sezona zbog vjetra žice nisu radile ukupno samo 2 dana. Bar 70% dana je bilo sunčano.

  9. #149
    Super Member Buda avatar
    Datum registracije
    27.02.2006
    Lokacija
    Sokobanja
    Skije / Bord
    Ficher progressor F19
    Godina
    52
    Poruke
    238

    Podrazumevano

    I ja sam imao sličnu dilemu.
    Pošto su Dolomiti otpali zbog male količine snega morao sam naći destinaciju gde ima snega a da nije predaleko za odlazak autom (mada nije da nije 1200km) i zaustavio sam se na Solden. Pošto je kod Branka bilo zauzeto on nam je ponudio smeštaj u njegovom komšiluku.Sutra uveče krećemo i nameravamo da obiđemo još koje skijalište,obavezno Ischgl a za drugo ćemo odlučiti tamo. Juče i danas je vreme bilo perfektno a nadam se da će nas poslužiti naredne nedelje .

  10. #150
    traveller
    Datum registracije
    28.03.2008
    Godina
    47
    Poruke
    70

    Podrazumevano

    Budo, rece covek da ne bude daleko, do 850 km.

    Ja sam predhodne dve zime bio u Solden-u, isao bih i ove ali vozim trudnicu pa idemo skoro duplo krace. Miislim da je i za Marka to extra izbor, bez obzira na daljinu. Giggijoch je neverovatan, sve ono sto je zamislio sa plavim stazama a glecer je posebna prica, gore je 10km duga plava staza, siroka valjda isto toliko Takodje sa glecera do Giggijocha a i do Gaislacha moze sve plavim stazama, sa vrha do dole ima sve zajedno preko 20km. Inace, obavezno uzmi i ski pass sa danom na Obergurglu, stvarno je sjajno i steta ne videti Top Mountain Star na samom vrhu. Za Ischgl moras krenuti bas rano jer imas oko 100km, skoro 2h voznje.

    U svakom slucaju uzivajte, sigurno cete se oduseviti Soldenom a i Brankom i Aidom koji su svima sa ovih prostora od velike pomoci

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •