Strana 3 od 17 PrvaPrva 1234513 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 21 do 30 od 161

Tema: Ista oprema razlicitog kvaliteta u zemljama EU i Srbiji...

  1. #21
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    pa naravno kad je kupreski snijeg iskljucivo licenciran za produkte sa germanskog govornog podrucja
    dok austrijanci ne smiju da diskriminiraju zbog evropske zajednice
    to svako zna a ne smije javno da kaze

  2. #22
    Senior Member
    Datum registracije
    03.03.2010
    Lokacija
    Kraljevo
    Skije / Bord
    Atomic SL-D2 Race
    Godina
    35
    Poruke
    110

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Ja sam primjetio da francuska skija brže ide po austrijskim skijalištima nego po Kupresu.
    hahahahahaahah

  3. #23
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Šalu i pošalicu na stanu, ima u postavljenom pitanju elemenata za razmišljanje.

    Ako pretpostavimo da je riječ o skijama, siguran sam da se u istoj fabrici proizvodi isti model koji završi na trulom zapadu i kod nas. Ali, (u životu bi sve bilo jednostavnije i lakše da ne postoji "ali") u obzir treba uzeti dva elementa tj. čindbenika: završna kontrola i uparivanje.

    Završna kontrola
    Imajući u vidu da se iole kvalitetnije skije prave ručno (jer je to mnogo lakše i brže nego nožno), uvijek postoji šansa ljudske greške. Vjerujem da svaka skija sa ozbiljnom konstrukcionom greškom, kao npr. zaboravljen sloj laminata ili zaboravljeno ljepilo između dva sloja, ne iziđe iz fabrike u jednom komadu. Ali skija sa npr. natpisom pomjerenim 5 mm u jednu stranu će izići, ali će biti klasifikovana kao 1B, B, ili ko zna kako već. Samim tim će i fabrička cijena te skije biti niža. Funkcionalno, takvoj skiji ništa ne fali (ili što bi danas mnogi rekli: "ne hvali").

    Uparivanje
    Kao što neki od nas mogu pretpostaviti, skije se proizvode pojedinačno, a prodaju u paru. U tom grmu leži grmalj zvan "uparivanje". Kao što ni blizanci nisu savršeno identični, tako ne postoje dvije idealno identične skije. Razlike su neznatne, ali postoje: jedna skija je malo tvrđa od druge (razlika u debljini ljepila?) ili jedna ima naglašeniji luk od druge (bila duže pod presom?). U fabrici se vrši uparivanje sa ciljem da se dobiju parovi što sličnijih skija. Dok imaš velik izbor pojedinačnih skija, lako ćeš naći par za skiju koju si uzeo, ali kada na hrpi ostane još samo nekoliko komada, tada uparuješ ono šta imaš, tako da rezultat baš i nije savršeno uparen par. Vjerujem da i takvi parovi idu pod 1B, B, ili kako god već.

    DakleM, vjerujem da u ski butiku u Chamonix-u gdje "dobar dan" naplaćuju 200€ leže savršeno uparene skije, a u maloj radnji na brdovitom Balkanu možda i ne. Ali (opet ono "ali"), ko od nas bi bio u stanju da osjeti razliku između ta dva para? Not me.

    P.S. Francuska skija sigurno ide brže u Austriji nego na Kupresu. Razlog su bolje staze i nedostatak gužve na istima.

    P.S.2 Provjerite kako su vaše skije uparene: položite ih na pod jednu pored druge i pogledajte da li su repovi baš u milimetar jednako odignuti od poda (visina kočnica je valjda ista na obe skije). Ili sklopite kočnice (guma, žica) pa izmjerite visinu luka na sredini. Vjerovatno će neko od vas dobiti iste vrijednosti za obe skije.
    Izmenio/la stekan; 26.02.2012 u 18:06. Razlog: Dodao P.S.2

  4. #24
    Super Member designbvr avatar
    Datum registracije
    20.01.2008
    Lokacija
    BGD
    Poruke
    405

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Šalu i pošalicu na stanu, ima u postavljenom pitanju elemenata za razmišljanje.

    Ako pretpostavimo da je riječ o skijama, siguran sam da se u istoj fabrici proizvodi isti model koji završi na trulom zapadu i kod nas. Ali, (u životu bi sve bilo jednostavnije i lakše da ne postoji "ali") u obzir treba uzeti dva elementa tj. čindbenika: završna kontrola i uparivanje.

    Završna kontrola
    Imajući u vidu da se iole kvalitetnije skije prave ručno (jer je to mnogo lakše i brže nego nožno), uvijek postoji šansa ljudske greške. Vjerujem da svaka skija sa ozbiljnom konstrukcionom greškom, kao npr. zaboravljen sloj laminata ili zaboravljeno ljepilo između dva sloja, ne iziđe iz fabrike u jednom komadu. Ali skija sa npr. natpisom pomjerenim 5 mm u jednu stranu će izići, ali će biti klasifikovana kao 1B, B, ili ko zna kako već. Samim tim će i fabrička cijena te skije biti niža. Funkcionalno, takvoj skiji ništa ne fali (ili što bi danas mnogi rekli: "ne hvali").

    Uparivanje
    Kao što neki od nas mogu pretpostaviti, skije se proizvode pojedinačno, a prodaju u paru. U tom grmu leži grmalj zvan "uparivanje". Kao što ni blizanci nisu savršeno identični, tako ne postoje dvije idealno identične skije. Razlike su neznatne, ali postoje: jedna skija je malo tvrđa od druge (razlika u debljini ljepila?) ili jedna ima naglašeniji luk od druge (bila duže pod presom?). U fabrici se vrši uparivanje sa ciljem da se dobiju parovi što sličnijih skija. Dok imaš velik izbor pojedinačnih skija, lako ćeš naći par za skiju koju si uzeo, ali kada na hrpi ostane još samo nekoliko komada, tada uparuješ ono šta imaš, tako da rezultat baš i nije savršeno uparen par. Vjerujem da i takvi parovi idu pod 1B, B, ili kako god već.

    DakleM, vjerujem da u ski butiku u Chamonix-u gdje "dobar dan" naplaćuju 200€ leže savršeno uparene skije, a u maloj radnji na brdovitom Balkanu možda i ne. Ali (opet ono "ali"), ko od nas bi bio u stanju da osjeti razliku između ta dva para? Not me.

    P.S. Francuska skija sigurno ide brže u Austriji nego na Kupresu. Razlog su bolje staze i nedostatak gužve na istima.

    P.S.2 Provjerite kako su vaše skije uparene: položite ih na pod jednu pored druge i pogledajte da li su repovi baš u milimetar jednako odignuti od poda (visina kočnica je valjda ista na obe skije). Ili sklopite kočnice (guma, žica) pa izmjerite visinu luka na sredini. Vjerovatno će neko od vas dobiti iste vrijednosti za obe skije.
    Ja probao, ali ....... mozda tebi poveruju,
    tvrdim da postoje klase,
    za prepisku zaista nemam zelje,pogotovo argumentovanu sa:
    ma nije valda, ne mogu da verujem, ne bi ONI, i td. i sl.
    Naj je važniji osećaj za feeling

  5. #25
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Jel ti stvarno imaš 53 godina i koji broj cipela nosiš?

  6. #26
    Super Member designbvr avatar
    Datum registracije
    20.01.2008
    Lokacija
    BGD
    Poruke
    405

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Jel ti stvarno imaš 53 godina i koji broj cipela nosiš?

    O mocni Wlad-e,
    ma nemam, ja to samo da se ku*čim po forumu
    a sta ce mi cipele
    Naj je važniji osećaj za feeling

  7. #27
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Ja sam čuo i da ovaj Intenet koji koristimo nije iste klase i kvaliteta kao na zapadu. Sigurno ima veze sa optičkim kablovima koji se razlikuju tamo i ovde. Drugi primer, recimo, kada odem na google često mi pokaže stranicu na srpskom jeziku i verujem da razultati pretrage nisu tako kvalitetni kao onomad u Austriji. Jes' da je bilo sve na nemačkom ali je razlika bila očigledna. Mislim da čak i snimci na youtube koji treba da su 720p za nas nisu tog kvaliteta dok su u Austriji bili 720p

    Ja ne umem da osetim ni razliku između dva tipa kvalitetnih skija iste klase, sličnih performansi, a kamoli jedan isti model za dva tržišta. Uvek sam se pitao kako neko uzme skiju proba, vrati, posle pola sata uzme drugu (kada više ni uslovi na stazi nisu identični) i soli pamet o kvalitetu i performansama. Meni je reper za neku procenu bilo i ostalo par sati skijanja (ili ceo dan) i reagovanje celog tela, tj ponašanje, na uslove na stazi.
    Izmenio/la jopopo; 26.02.2012 u 21:01.

  8. #28
    Super Member designbvr avatar
    Datum registracije
    20.01.2008
    Lokacija
    BGD
    Poruke
    405

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od jopopo Pogledati poruku

    Ja ne umem da osetim ni razliku između dva tipa kvalitetnih skija iste klase, sličnih performansi, a kamoli jedan isti model za dva tržišta.
    To sam i pokusao juce u ovo doba da objasnim ......
    Naj je važniji osećaj za feeling

  9. #29
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Ja slucajno osetio razliku u kvalitetu: na Zlatiboru vozio dynastar cruise-reko' aj da ne gulim na zlatiborsko kamenje one moje fiserice-i toliko se navik'o da mi bilo lepo skijanje, pa dvaput bio na Torniku I opet vozio dynastar.. E sad odo ja na BZ, poneo rc4, I mislim se sta koji qrc serem, skija je to sve isto, aj mozda se malko razlikuje.. I jbt ko da nosu moje skije! Ja komandujem one skacu ki blesave! Velika je razlika izmedju klasa skija, to je jasno. Medjutim, rc4 rc I sc krace za 10cm sam uspeo da razlikujem tek na strmoj stazi u slalomu-lakse mi da motam krace daske, mada ne verujem da bi ih uopste provalio da su bile iste duzine, iako su druge model mladji nekoliko godina plus im krivina razlicita... Mislim se tacno da su jedne napravljene u Tunguziji, a druge negde u Jevropi, ne da ne bi provalio, nego da obrises stampu sa njih ne bi imao pojma ni koje su marke I dal' su te uopste.. Toliko o tome.

  10. #30
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Završna kontrola
    Imajući u vidu da se iole kvalitetnije skije prave ručno (jer je to mnogo lakše i brže nego nožno), uvijek postoji šansa ljudske greške. Vjerujem da svaka skija sa ozbiljnom konstrukcionom greškom, kao npr. zaboravljen sloj laminata ili zaboravljeno ljepilo između dva sloja, ne iziđe iz fabrike u jednom komadu. Ali skija sa npr. natpisom pomjerenim 5 mm u jednu stranu će izići, ali će biti klasifikovana kao 1B, B, ili ko zna kako već. Samim tim će i fabrička cijena te skije biti niža. Funkcionalno, takvoj skiji ništa ne fali (ili što bi danas mnogi rekli: "ne hvali").

    DakleM, vjerujem da u ski butiku u Chamonix-u gdje "dobar dan" naplaćuju 200€ leže savršeno uparene skije, a u maloj radnji na brdovitom Balkanu možda i ne. Ali (opet ono "ali"), ko od nas bi bio u stanju da osjeti razliku između ta dva para? Not me.
    Sa skijama nisam imao to iskustvo ali sam imao sa planinarske cipele visoke klase firme Millet (moje cipele) i Scarpa (od mog prijatelja)
    Ja sam cipele kupio u Sofiju sa 30% popusta posto su bile starije jedna sezona i naravno identicna i u karekteristikama i na ocigled sa onima sto sam video u prodavnici Millet u Chamonix. Da napomenem da u Sofiju je isto postojao novi model (malo zutii) i u Sofiju je bio jeftinii i naravno bez bilo kakve falinke i bez to te ovakve klase te onakve.
    E, u outlet prodavnici, magazinu ili sta god da je to cudo u Saint Gervais setam tako i drug mi pokaze istu cipelu ali pet puta jeftiniju, ali sa ociglednom falinkom (procurio lepak izmedzu dna cipele i dzona i naravno normalna na nozi u svemu drugom i siguran sam da kada bih je nosio ne bih ni primetio razliku.
    Isto tako prijatelj u susednom outletu kupio vrhunsku scarpu isto tako pet puta jeftiniju sa ociglednom falinkom (zleb gde treba da uvati prednja automatska dereza veoma mali) i sa istom cipelom je bio na peak Lenin 7134m i kaze odlicna cipela.
    Da napomenem da te proizvode se mogu nacu u F a ne tamo negde po brdovitom Balkanu. Naravno u odredzenom momentu u veoma malim kolicinama i iste se brzo rasprodaju, a kupuju ih najvise domorodno naseljenje.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •