Strana 1 od 7 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 67

Tema: Off-piste lekcije

  1. #1
    Super Member IvanQ avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Nis
    Skije / Bord
    Volkl RTM 77
    Godina
    42
    Poruke
    530

    Podrazumevano Off-piste lekcije

    Tek sam ove godine malo vise krenuo da skijam van staza po dubokom snegu i to sasvim sam i bez nekoga da mi pokaze (poslednjih nekoliko skijanja isao sa slabijim skijasima od sebe). Da ne bude da nesto pogresno radim, ili da ne napredujem sporo, ima li neko da preporuci neke video lekcije (ili tekstualne) vezano za skijanje po dubokom snegu?

  2. #2
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Srč na Guglu . Šalu na stranu, ima mnogo tekstova, a poenta je da skijaš što više pa će sve i doći na svoje mesto - naravno uz pravu opremu a to je 90-110 u struku i nema da misliš.

    Lično bi ti preporučio da ne ideš dok učiš na prestrme terene, nego srednje do blaže pa onda pun gas! Kao i često u skijanju, radiš ono što kontra od prirodnog na prvi pogled (kao npr. što je prirodno da se "sedi nazad" - a ne valja u skijanju) a to je da u dubokom snegu pomaže brza vožnja (ne naravno suludo brza ) pošto isplivaš više i lakše kontrolišeš skije (sa manje "mišića"). Druga stvar je da pri zaokretu opterećuješ obe skije (skoro) podjednako - što u onpiste nije slučaj (donju skiju opterećuješ više) - tako opet sprečavaš da ti donja skija ne potone mnogo. Treća stvar nema veze sa tehnikom skijanja - oprez! Najbolje je da uvek skijaš u grupi, po terenima koje ti ili drugi poznaju...

  3. #3
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    pokusati obe skije sto vise jednako opteretiti i drzati skije skupljene pogotovo na uzim skijama sto ti daje vecu plovnu povrsinu i naravno adekvatna brzina plus ono sto je vlad rekao i ovo je za vas izgleda perfektna godina

  4. #4
    Super Member IvanQ avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Nis
    Skije / Bord
    Volkl RTM 77
    Godina
    42
    Poruke
    530

    Podrazumevano

    Sto se skija tice, zato sam i uze All-mountain, Volkl RTM 77. Nisu presiroke, ali su se na Banskom meni pokazale kao OK za dublji sneg.
    Najgore je sto uglavnom nemam s kim da skijam dublji sneg pa onda ili skijam sam ili trazim ljude po stazi

  5. #5
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Moje iskustvo je da se razlika izmedju prosjecne allmountain skijice i ozbiljnije offpist skije primjeti kad dubina (svjezeg) snjega predje 20-30cm..moze da se skija svuda i na svemu, ali skijati u snjegu od koljena prema kukovima sa 90+ skijom ili nekom carve skijicom, razlika je drasticna, u ovakvim okolnositma nivo uzivancije raste srazmjerno sirini skije; no svi smo pocinjali na uzim skijama.
    mogu samo da ti potvrdim sve ono sto su napisale kolege; potreban je entuzijazam i redovan izlazak u teren (u svim uslovima!) i stalno pomjeranje vlasitih granica (ne na ustrb vlastite bezbjednosti).
    bolan nema tu neke filozofije; teoretski je to opisati tesko, samo praksa pomaze, ko i kod seksa. ma otovri cetvoreoci, pamet u glavu, dobro osmotri teren i akcija!
    proslu sedmicu svaki dan skijao van staze i svaki dan sa istim merakom u razlicitim uslovima (prvi dan 20cm svjezeg snjega, pravog pudera), kasnije skijao takozvani firn, proljetni snjeg koji smeksa u rano podne i ne daje isti surferski osjecaj kao puder, ali se i na njemu lijepo plovi, cak i kad je snjeg van staze postao mokar da je kocijo skije na ozbiljnom nagibu, imao par izleta izmedju 5 i 15 tak minuta hoda od staze, da zagrabim jos po neku neproskijanu padinu. fantazija!!!

    Evo klikni i pogledaj plodove mog minulog rada mislim da ces shvatiti o cemu pricam,

    Izmenio/la Tadija_91; 06.03.2012 u 23:35.

  6. #6
    Super Member IvanQ avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Nis
    Skije / Bord
    Volkl RTM 77
    Godina
    42
    Poruke
    530

    Podrazumevano

    Sjajno! Padina izgleda savrseno za vezbanje.

  7. #7
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    jeste, staze pune naroda, a na terenima pored tek po koji skijas, sloboda! (ovo je snimljeno oko 11 prijepodne, oko dva popodne je jos bilo dovoljno ne proskijanih djelova pod tim vrhom lijevo na snimku. svaki novi spust put sam se pomjerao blagi uspon pa spust pa opet uspon, pjesacenja izmedju 5 i zadnje 20tak minuta do pod vrh te planine, steta sto moj ''kamerman'' nije imao pri ruci pravu kameru nego telefon, sa te udaljenosti se vise nista smisleno nije moglo snimiti.
    Jedan vazan podatak, svaki izlazak sa staze sam imao ukljucen primopredajnik (i avalungom kod usta), lokalni bilten je taj dan davao nivo opasnosti 2 u jutarnjim satima na terenima okrenutim izmedju sjevero-istoka i sjevoerzapada, a u popodnevnim satima 3 na svim dispozicijama terena. da ne ispadne da pravim napuhanu pricu od svega, prvi dio tog terena nekih 20-30tak metara je ozbiljan nagib izmedju 70-80 procenata. poslje je padina sasvim oke. Medjutim moglo se primjetiti gore blago pomjeranje snjega, same od sebe zakotrljane vece i manje grudve od vrha sedla na tom strmom dijelu terena. siguran pokazatelj da snjeg nije sasvim stabilan. sljedeci dan su temperature porasle, u jednom trenutku 100tinjak metara od mjesta gdje je ovo snimljeno sam stajao na vrhu i ozbiljno razmisljao da li je pametno krenuti. snjeg mokar, nagib preko 35stepeni, temperatura visoka, naznaceni nivo 3. krenuo sam. sat kasnije prolazim tuda i vidim otisnula se lavina, mozda 4,5 metara siroka , jedva 10tak metara duga od pocetka do kraja, na dnu to naj strimijeg dijela, minijutrna, ali jebes ga lavina je lavina. poslje sam ovu padinu vozijo jos par puta, samo u jutarnjim satima. elem sve izgleda lijepo i krasno, tu na domak plave zice, al moze da bude fatalno. narednih dana sam vise trazijo sumu i manje otvoren teren, imam jos jedna snimak proskijan izmedju zastitnih ograda koje stite od lavina, ispod zice, fakat spektakularno, al se ja vidim samo ko tackica, steta.(mora se nabavljat kamera, nema nista ljepse nego ponovo pogledati ovakve spusteve kod kuce, u sigurnoj fotelji
    Izmenio/la Sapa; 07.03.2012 u 11:51.

  8. #8
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    sapa sapa vraze mali opustio si se vidim tu malo sjedeceg polozaja ili je to kompenzacija za nedostatak sirine

  9. #9
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    flexone majstore ako ti na ovom snimku mozes da vidis moj polozaj tijela ondak...
    samo ipak mislim da ti se cini od punog ruksaka na mojim ledjima (lopata, flis, sendwichi...)
    ps
    pri dnu blaga padina, a snjeg vec pomalo mokar...
    steta nisam ponjeo pirmina, nisam nabacijo vezove, a imalo je prva dva dana zasto da se koristi.

  10. #10
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    htio sam da kazem na dnu staze jer tu se jedino vidio profil
    najgore se covjek zajebe na dnu kad se opusti
    sjecam se jednog puta tako opustio vrhove skije rasuo sam se ko dzubre po njivi
    ili sto bi ameri rekli yardsale na dnu staze

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •