Strana 31 od 47 PrvaPrva ... 21293031323341 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 301 do 310 od 463

Tema: Ski jakne

  1. #301
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    Vuna je odličan termo izolator a u odnosu na "tehničke" materijale lošija u sprovođenju vlage jer nešto bolje upija vlagu u vlaknima u odnosu na specijalizovane materijale ali zato neuporedivo bolja od pamuka. Nije rđav izbor da jedan sloj bude vuna, naročito ako se ne očekuje heavy znojenje (ali baš heavy). Uostalom, gomila proizvođača prvi sloj pravi i sa mešavinom vune za proizvode koji spadaju u kategoriju extra warm. I to još košta kao đavo. U svakom slučaju, pamučne na skijanju su mi samo gaće. Vuneno nešto kad šetam odnosno kad ne skijam a flis koristim kad sam aktivniji.

  2. #302
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    Pa dobro covek nekad valjda treba da nosi i kvalitetnije. Inace sam mislio na Kineze iz bloka 70 (ali to mu dodje isto ). Tamo sam kupio poslednju "original The North Face" jaknu a u njoj sam k'o maskota za Michelin gume. Za Primaloft sam saznao da ga je prvo vojska koristila pa je tek onda koriscen za civile (kao sto obicno biva). Vidim da ga HH koristi.
    To za pamucni ves mi je jasno jer znam koliko puta sam psovao samog sebe sto umesto obicne potkosulje ne koristim aktivni ves koji koristim kad leti vozim bicikl.

  3. #303
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Ne bi se složio , vuna je odlična za planinarsku upotrebu, jedina moguća mana je da nekoga iritira (mada sa novim tipovima tkanja i merino vunom u kombinaciji je i ovo otklonjeno). Inače ima odlična svojstva što se tiče termo-izolacije, diše fantastično i odvodi vlagu od tela. Najskuplji second layeri i čarape su upravo od vune (s' tim da se u čarape "guraju" i drugi materijali zato što ako ima previše vune onda se čarape brzo izhabaju/izmene oblik).

    Pamuk je ono što ne valja ni u jednom sloju i ni u jednom procentu - zato što upija vlagu..
    Tako je wlad, ali ti govoriš o najnovijim tehnologijama sportske odeće od vune, a mi obično pod vunom podrazumevamo obične džempere. Zato nisam hteo da komplikujem sa savetima našem drugaru koji nema razloga da troši mnogo novca na merino proizvode jer nema velike sportske zahteve.

    Jedino što, koliko ja znam, ti vuneni slojevi su first layer a ne second layer?

  4. #304
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ja imam jedan sjajan second layer od tehničke vune.. Jedino što se "uprao" vremenom i sada ga koristi sin

  5. #305
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    Ja doduse imam bas neku 100% vunenu rolku koja mislim da bi mi uz aktivni ves posluzila. A sto se tice dzempera(+ kosulja) e tu sam valjda jos uvek klasican tip kad je oblacenje u pitanju ali vidim da cu pored vas poceti da se menjam.

  6. #306
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Nema problema, samo mislim da tvoje 'adekvatno i kvalitetno' vise ulazi u alpinisticku opremu ili neke zahtevne aktivnosti, a ne za setnju i obicnu zastitu od hladnoce. To je u sustini i glavni razlog zasto sam napisao onakav prvi komentar. Nema potrebe da sebe izlazes trosku za neke jakne, aktivne veseve i ostale zezalice koje tebi kao turisti na planini nece nikakvu bitnu razliku napraviti u odnosu na regularnu odecu. Sva oprema koja se pravi za neku specijalnu namenu i koja kosta poprilicno, obicno radi isto ili cak losije od neke jeftinije garderobe kada uslovi nisu ekstremni (profi ski shell od 28k mm/H2O sigurno te nece ugrejati bolje od MONT perjane jakne). Temperatura od -15 je niska, ali je daleko to od nekog ekstrema, tako da je bolje da stavis te pare u dzep i da eventualno kupis neki polar (deblji termo sloj) na licu mesta i tako resis problem. Pre bih na tvom mestu dao pare za neke kvalitetne cipele nego za jaknu, jer ce ti zima pre doci od nogu ukoliko budes pretezno statican.

  7. #307
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    Posto je tema o jakni cipele sam cekirao (kupio). Ali u svakom slucaju svaki je savet dobro dosao.

  8. #308
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Ja bih se slozio s @dzoninhom i @wladom.

    Najpre o @dzoninho-voj napomeni: apsolutno se covek moze dosta preznojiti samo od hodanja po snegu, a pogotovo uzbrdo i na nadmorskoj visini. Cak i kada je fizicki spreman, a ako nije bas u najboljoj formi - naopako.

    Kako rece @wlad, vuna je odlican paropropusni materijal, topao, ne absorbuje vlagu. Stavise, glavna prednost nad sintetickim materijalima joj je upravo to sto mnogo manje, (kahm kahm, "zadrzava aromu" - smrdi), jer mnogo manje apsorbuje znoj.

    Recimo renimirani Svajcarski proizvodjac alpinisticke/ski opreme Ortovox cak i svoje shell-ove proizvodi od vune.

    Kad smo kod shell-a... neko je pomenuo da ga nece shell grejati kao Mont jakna. Ovo je tacno, ali uloga shell-a i nije da greje, vec da izoluje od vlage (od vlage spolja vodonepropustnoscu, a od vlage iznutra, tacnije znojenja - paropropusnoscu). Za toplotu su zaduzeni slojevi odece ispod shell-a (pozeljno vuneni ---> jos pozeljnije merino ---> sto vise slojeva, to ce ti biti toplije).

    Moj savet: investiraj u neki pristojan shell, aktivni ves vec imas. Kupi nekoliko vunenih (ili sintetickih) slojeva (vec prema mogucnostima) i 1 manji ranac. Kad/ako ti je hladno, obuci dodatni sloj iz ranca, i obrnuto.
    Zaboravih da kazem da ce pristojni shell-ovi (mi smo nekad govorili šuškavci - mada ne bas za istu stvar) imati zip-ove ispod pazuha koji se mogu otkopcati radi dodatnog hladjenja.
    Dobre pantalone ce imati zip na unutrasnjoj strani nogavice, koji sluzi istoj svrsi.
    Izmenio/la snowglisser; 19.01.2017 u 04:43.

  9. #309
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    E ako posle svega čovek ne osvoji Pančićev vrh, ništa nije uradio.

  10. #310
    Senior Member Zuba1970 avatar
    Datum registracije
    06.12.2016
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    54
    Poruke
    199

    Podrazumevano

    Ako ne ove onda cu poceti sa visinskim pripremama za sledecu godinu.
    @snowglisser hvala ti na savetu.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •