Strana 36 od 47 PrvaPrva ... 26343536373846 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 351 do 360 od 463

Tema: Ski jakne

  1. #351
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Nikakv sprej nii bilo kakve fluposti da prskas posle pranja jer ces da unistis jaknu.To ti je kao da si odradio impregnaciju i ima da zapusis sitne rupice da moze vlaga da izlazi i voda da ulazi.Zato se i koristi tecni prasak jer je materijal specijalno tkan da moze da propusta vlagu a ne propusta vodu.

    A mozda da se ipak prvo malo informises, pre nego sto neciji savet nazoves "glupost"?






  2. #352
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    A mozda da se ipak prvo malo informises, pre nego sto neciji savet nazoves "glupost"?





    Nisam rekao da je tvoj savet glupost nego sredsta.Naravno da nisam napisao napamet.Ovo sto si zakacio prikazuje kako da povratis vodonepropusnost a sta je sa paropropusnoscu?Mogao bi da se vise informises za gore tex i ostale materijale koji se koriste za skijaske jakne tj. princip na kom funkcionisu tj. kako propusta paru a ne propusta vodu.Ako naprskas sa ovakvim sredstvima onda ces da zapusis te rupice i naravno da ces da dobijes na vodonepropustljivosti ali ces da napravis sloj koji nece da dozvoli da propusta paru i znojices se kao slon.Ne pise za jakne za dzabe kolika je vodonepropusnost a kolika paropropusnost.

  3. #353
    Junior Member
    Datum registracije
    08.02.2014
    Poruke
    5

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Nisam rekao da je tvoj savet glupost nego sredsta.Naravno da nisam napisao napamet.Ovo sto si zakacio prikazuje kako da povratis vodonepropusnost a sta je sa paropropusnoscu?Mogao bi da se vise informises za gore tex i ostale materijale koji se koriste za skijaske jakne tj. princip na kom funkcionisu tj. kako propusta paru a ne propusta vodu.Ako naprskas sa ovakvim sredstvima onda ces da zapusis te rupice i naravno da ces da dobijes na vodonepropustljivosti ali ces da napravis sloj koji nece da dozvoli da propusta paru i znojices se kao slon.Ne pise za jakne za dzabe kolika je vodonepropusnost a kolika paropropusnost.
    @ibane,
    Prozivodjaci goretex jakni, arcteryx,norrona,itd svi imaju preporuke kako se odrzava goretex. Pogledajte video tutorial(npr. arcteryx wash tutorial, ili procitajte product care stranicu) na njihovim sajtovima, sprejevi koje oni preporucuju.Kupio sam Grangers XT waterproof sprej.

  4. #354
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Nisam rekao da je tvoj savet glupost nego sredsta.
    Ako sam ja preporucio to sredstvo, a ti za njega napises da je "glupost", onda proizilazi da je i moj savet "glup" - ista stvar.

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Ovo sto si zakacio prikazuje kako da povratis vodonepropusnost a sta je sa paropropusnoscu?Mogao bi da se vise informises za gore tex i ostale materijale koji se koriste za skijaske jakne tj. princip na kom funkcionisu tj. kako propusta paru a ne propusta vodu.Ako naprskas sa ovakvim sredstvima onda ces da zapusis te rupice i naravno da ces da dobijes na vodonepropustljivosti ali ces da napravis sloj koji nece da dozvoli da propusta paru i znojices se kao slon.Ne pise za jakne za dzabe kolika je vodonepropusnost a kolika paropropusnost.
    Ovo sto sam okacio govori u detalje upravo o tome kako da se sacuvaju paropropusna svojstva jakne, ali ti si 'ladno citirao oba video klipa a da ih nisi ni odgledao (u prvom covek detaljno objasnjava na kom principu funkcionisu vodonepropusno - parpopropusne membrane). Ili nisi razumeo o cemu govore - u kom slucaju pitaj, objasnice ti se.

    Membrana se nalazi unutra, ispod spoljasnjeg sloja jakne i ne moze da obezbedi paropropusnost ukoliko se spoljasnji sloj jakne (koji nije vodonepropustan!) nakvasi. Para ne moze da prodre kroz vodom natopljenu tkaninu i, kako ti kazes, "onda pocnes da se znojis kao slon".

    Zato membrana radi u sprezi sa ovakvim DWR sprejevima da bi obezbedila paropropusnost. (DWR - Durable Water Repellent. Vidi moj prvi savet OP-ju - onaj kome si se podsmehnuo).
    Sprej dakle obezbedjuje da se spoljna tkanina jakne ne nakvasi - I upravo suprotno tvom savetu - jakna ce izgubiti paropropusno svojstvo ukoliko se DWR sprej ne naprska nakon pranja (ili ako se za vreme pranja ne koristi sredstvo koje sadrzi DWR, vec samo tecni sapun). Usput, kad smo vec kod toga, mora se koristiti tecni sapun, a ne onako kako si ti napisao, "tecni prasak"

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Zato se i koristi tecni prasak jer je materijal specijalno tkan
    jer ce i on zapusiti membranu. Znaci, tecni sapun (rastvor sapuna za ves - onog koje su nase bake nekad koristile), ili njegovi opiljci (flakes), ali rastvor je bolji. Nikako tecni deterdzent, prasak, i tome slicno.

    I za kraj: kad kupis novu jaknu, ona vec dodje fabricki sa aplikacijom ovog spreja. Ako ne verujes, pokapaj malo vode po njoj, kao sto je uradio covek u prvom videu. Videces da ce se voda formirati u kapi i samo skliznuti; a to nije efekat vodonepropusne membrane (kao sto vec rekoh, ona je unutra, ispod spoljasnje tkanine), vec DWR spreja.

    Tako da, ipak se malo informisi pre nego sto sledeci put budes kategorican, i nadasve, nemoj posezati za etiketiranjem - nepotrebno je, ipak je ovo i porodicni forum.

  5. #355
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od buki32 Pogledati poruku
    @ibane,
    Prozivodjaci goretex jakni, arcteryx,norrona,itd svi imaju preporuke kako se odrzava goretex. Pogledajte video tutorial(npr. arcteryx wash tutorial, ili procitajte product care stranicu) na njihovim sajtovima, sprejevi koje oni preporucuju.Kupio sam Grangers XT waterproof sprej.
    Tako je; licno koristim Nikwax, Grangers je takodje odlican, kao i RivaveX i Toko.
    Ne znam sta od sprejeva ima da se kupi po nasim radnjama, ali nesto od ovih navedenih bi trebalo da ima.

  6. #356
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ima naravno, nismo mi baš toliko daleko od "sveta"
    (da ne kažem da ima i kod nas planinara )

    Na primer:

    http://www.iglusport.rs/prodavnica/s...ržavanje-odeće

    Meni je najlakše koristiti 2-in-1 deterdžent/proofer, nema zezanja sa naknadnim prskanjem itd...

  7. #357
    Member
    Datum registracije
    04.07.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    elan speedwave 12
    Godina
    33
    Poruke
    78

    Podrazumevano

    @ wlad jake su ovo cene npr. ova od 300ml za koliko je pranja?

  8. #358
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nemam pojma, ja sipam po dva čepa i palim mašinu na najosetljivije.

    Inače ne perem često ski jaknu tako da nisam računao koliko se troši pošto traje dugo...

  9. #359
    Member
    Datum registracije
    03.01.2015
    Skije / Bord
    NORDICA NRGY 80
    Godina
    40
    Poruke
    97

    Podrazumevano

    Pominjao sam vec. Ski odijelo moze da se pere sa perwoll sports & active, pise da cuva funkcije membrane. 2l je 750 din, a bilo je na akciji 450, ne znam da li jos traje (u ovom marketu sa najduzim imenom pocinje na u)

  10. #360
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Nikvax i Grangers za pranje a nikada nisam koristio nikakve sprejeve, i za gore-tex i za skijaške stvari. I samo na najblaži ciklus u mašinu za sušenje i ostavim na vešalici još dan ili dva.

    Ako nekome treba recept kako da uništi rukavice, mogu i to ��

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 3 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 3)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •