Definitivno sam se priklonio teoriji dve skije i kako se sezona bliži vreme je da prvo probam da izaberem i nađem skije za po stazi.

Prošle godine sam imao priliku da isprobam tek nekoliko modela: Nordica Speedmachine i Dobermann, Head Peak 78, Fischer Progressor 700, 8+, 900, 10+ i RC4.

Najbolje su mi legle (najbolje sam se osećao na njima i pružale su mi ono što tražim) Fischer Progressor 8+. Pošto sam probao skoro celu liniju Progressora, a što može da bude indikativno u smislu šta je to što meni odgovara, rekao bih da mi je 10+ definitivno preteška za vožnju, 700 je nivo ispod onoga što očekujem od skije a 8+ i 900 dolaze u obzir s tim što sam se definitivno bolje osećao na 8+. RC4 ok, može, ali opet nije to ono što želim.

Prvo pitanje je šta bi eventualno vi predložili da je u rangu tog Progressora 8+?

Odmah da se ogradim, hteo bih prevashodno kamber profil, struk širine između 70 i 74mm i radijus preko 14-15m. Trenutno vozim Fischer RX8 Pro koji je u struku 65 i radijusa 12m i sve je to super, ali mi je dosadno čitav dan da štrikam po stazi.

Drugo pitanje je koju dužina skije?

Visok sam 180cm, težak 84kg, smatram sebe naprednim rekreativnim skijašem, svake sezone odvojim vreme za učenje i vežbanje kako bih poboljšao tehniku. Fizički sam aktivan tokom cele godine tako da kondicija i snaga su tu.

Sadašnje skije su mi dužine 160cm i pri iole većim brzinama, u spustu, vrhovi počinju da rade, nestabilne su, ali dobro tome nisu ni namenjene. Progressor 8+ koji sam probao je bio 170cm i mislio sam da će mi to biti predugačko međutim bile su mi odlične. Tako da se sada nosim mišlju 165 ili 170?
Na primer Elan za svoju WaveFlex liniju skija koja je možda uporediva sa Progressor serijom Fischera preporučuje skije dužine od -15 do -5cm od visine skijaša. Po tome bi 165 bila donja a 175 gornja granica za mene. U Gori imaju Progressor 8+ ali u dužini od 165cm, ali kako te skije nisam probao u toj dužini ne znam da li ću pogrešiti sa tom dužinom. Da li mislite da bi ta skija i u toj dužini zadovoljila ono što tražim. 5cm nije puno, ali ume i te kako da napravi razliku.

Treće, i poslednje pitanje, šta bi po vama od Elana došlo u obzir a da odgovara ovim kriterijumima? WaveFlex 10 Red Fusion možda?
Pitam zato što Elana ima i kod nas a i moguće ga je nabaviti iole povoljno u Sloveniji, a ovaj Red Fusion mi je nešto zapao za oko kao mogući izbor za ono što tražim.

Izbor će odlučivati i cena, iskreno ne daje mi se bogatstvo na skije, a ovaj Progressor 8+ i WaveFlex 10 su ok sa cenama.

Svaki predlog ili sugestija su i više nego dobrodošli. Unapred se zahvaljujem svima koji će izneti svoje mišljenje i zahvaljujem se svima koji su to uradili u prethodnim porukama.