Strana 1 od 30 12311 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 296

Tema: Preporuka za all-mountain skije

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano Preporuka za all-mountain skije

    Koju all-mountain skiju biste preporučili za sledeće potrebe i profil skijaša:
    • solidan skijaš, tehnički potkovan (daleko je od početnika ali nije ni ekspert)
    • skija oko 2/3 vremena po pisti i 1/3 van piste
    • voli bržu vožnju i dugačke karving zaokrete
    • nije da ne voli "sitan" vez, ponekad


    Ako slično zahtevate od skija zanimaju me vaša iskustva i preporuke:
    • koje daske ste izabrali/probali i kako ste zadovljni njima
    • koji geometrija (vrh, struk, rep) i profil (kamber, roker ili kombinacija) smatrate da su najbolji kompromis za gore navedene zahteve
    • dužina vaših dasaka u odnosu na visinu/težinu


    Ove sezone bih pokušao da probam nekoliko dasaka po preporuci, pre nego odaberem neke koje će me verno služiti neki duži period. Mislim da bi zahtevima odgovarale daske širine struka otprilike 78-84mm, kamber profil sa roker vrhom ili pun kamber (mislim da ne bi bila velika greška). Mislim da bi pun roker profil u ovom slučaju bio greška, a twin-tip suvišan.
    Ciljam uglavnom na modele od pre par sezona zbog cene, ne daje mi se malo bogatstvo na nove modele, pre bih kupio stariji model koji se dobro pokazao.

    Pretpostavljam da ima dosta skijaša sa sličnim prohtevima , pa se nadam da će preporuke mnogima biti od koristi. Pogotovu što ovaj rang skija (all-mountain) nisu visoko specijalizovane pa će odgovarati najvećem broju skijaša i po nivou veštine i po tome za šta bi da ih koriste.

  2. #2
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    Moj Gun odgovara svim uslovima od gore, ali ne znam da li jos uvek moze da se nadje...
    Cuo sam (od stekana) i da je Scott Punisher takodje bas, bas dobar.
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ja nisam ljubitelj all-mountain kategorija pa ti to neću ni preporučiti. Po meni treba kupiti neku skiju od 90-110mm u struku za van staze, koja stoji "u gepeku" i čeka svoj trenutak (dobri uslovi za offpiste su daleko ispod 1/3 vremena - nažalost). Sa druge strane za stazu treba uzeti neki "čist" model, u tvoj slučaju GS. Ja imam GS 175 i freeride 189 (visok sam 189), ovaj freeride model me "služi" već petu sezonu, GS je nova (tek 1 sezonu pregurala).

    Podrazumevam da voziš agresivnije, tj. da iskijavaš dosta kilometara (da ne sunčaš skije previše), ako to radiš sa freeride modelom ili skijom širokom u struku to će biti jako zamorno, pogotovo po tvrdim stazama/ledu...

    Nekada sam i ja verovao u taj magični all-mountain koncept, to je OK ako skijaš laganica, inače ti treba 2 para skija - moje mišljenje naravno. Za nekoga ko je 95% na stazi je dovoljan 1 par naravno (GS, ili SL ako "plete").

  4. #4
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    sada kada bih uzimao skije bila bi jedna od ove tri
    1. elan spire
    2. k2 kung fujas
    3. dynastar lp 105
    bilo koja od ovih navedenih skija...
    i jos garantujm da sljedecih 5 godina neces osjetiti potrebu da zamjenis skiju
    bolje nemoze
    nema te skije ispod 90mm za koju bih zamjenio moje devetke za bilo koje uslove od leda do pudera
    narvno da nece biti na ledu kao sl skje ali je ponta da se nijednog momenta ne osjecam nesigurno

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    U skladu sa svojim željama sam i sam došao do zaključka da će mi trebati dva para skija, jedne za pistu i jedne za van piste. Planirao sam da se u potpunosti opremim u naredne 2-3 sezone, a prve su na redu skije za po pisti. Međutim, za razliku od off-piste skija koje nemam problem da izaberem jer planiram da ih koristim isključivo za off piste ove druge mi zadaju dosta problema.

    Problem je u tome što bih hteo da skije za po stazi ipak ne budu čistokrvne Race, GS, SL, itd. daske već da budu ipak za nijansu višestranije i lakše za vožnju.
    Nikada nisam vozio te race modele jer smatram da nisam na tom nivou i da bih se možda više patio na njima nego što bih uživao. Verujem da bih i mogao da izađem na kraj sa njima jedan deo dana, ali verujem da kako se bliži poslednja žica više bi vozile one mene nego ja njih. Pri tome zaista ne sunčam daske već sam maltene od prve do poslednje žice u pokretu.
    Kada kažem višestranije mislim na to da te skije koje bih ogromnu većinu vremena vozio po stazi (pogotovu kada stignu i off-piste skije) mogu da provezem i po nekom neugaženom snegu uz stazu ili šumici. Da mogu da se nose sa uslovima koji nisu utabana staza, ali nisu ni pravi off piste, otuda sam i definisao malo širi struk (78-84), a da pri tome ne bude previše širok jer planiram nabavku i para širih skija. Trenutno vozim na skijama 65 u struku i sa njima baš nema šta mnogo da se traži van staze, ili je možda ograničenje moja veština

    To bi bila moja celokupna ideja i razmišljanje na tu temu. Otvoren sam za sve savete, korekcije i predloge. Možda da izbor budu daske koje po karakteristikama još više naginju stazi u odnosu na karakeristike koje sam inicijalno definisao (npr. struk 72-80, bez roker vrha...)?

  6. #6
    Junior Member
    Datum registracije
    26.09.2011
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    41
    Poruke
    20

    Podrazumevano

    Imamo slicne zahteve s' tim sto mi brzina nije toliko prioritet i volim park.
    Isprobao sam razne modele skija, cak sam i iznajmljivao na po dan modele koji su me zanimali bas da bih video sta mi najvise lezi.
    Neki moj zakljucak je kao sto je i wlad rekao da univerzalna skija ne postoji i da je idealni setup dva para. Jedne siroke za duboke dane i jedne "normalne" za sve ostale.
    Koje siroke i koje normalne najvise zavisi od licnih afiniteta.

    Recimo moji favoriti u sirokoj sekciji je bilo sta od ovih hibridnih modela, rocker-camber-rocker, kao npr atomic bent chetler, armada jj, rossignol s7, ..., a od ovih za svaki dan s' obzirom da volim i park bih isao na armada alpha (jedna od najzabavnijih skija koje sam ikad probao) ili head jo pro (fenomenalna tvrdja free style daska) ili vec nesto u tom stilu.

    Skije koje mi se npr nisu svidele su armada arv, iako ih ljudi po raznim forumima masovno hvale kao mozda najbolje all mountain skije meni su bile preteske i pretrome, ako to moze tako da se definise (ogranicavam se da je to moj subjektivni utisak od par sati skijanja)

    Na kraju generalni savet sa moje strane je da ako moras jedne skije skoro sve all mountain koje u struku imaju 80-100 rade posao osim u jako dubokom snegu (mene je jedan od prvih magfire modela odlicno sluzio skoro 3 god). Ne bih preporucio rocker skije za svaki dan, posto nisu preterano stabilne, vrhovi treskaju na tvrdim stazama pri iole vecim brzinama i postoji sansa da ce ti u pocetku trebati period navikavanja.
    Ako ipak odlucis da probas neki hibridni model obavezno idi na vecu duzinu nego klasican full camber model (recimo ja sam 180cm i odgovaraju mi modeli oko 175)

  7. #7
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Ja sam par sezona vozio all-mountain skije (Elan Magfire i Atomic Nomad Blackeye), trazeci kompromis otprilike kao ti. Problem je sto je na kraju ispalo da sam u posljednjih 3-4 sezone imao ukupno oko 5 powder dana, i to sa nekih 20-25 dana po sezoni u prosjeku. Ergo, na kraju sam shvatio da su za mene i klimu 21. vijeka u Evropi performanse na ledu ipak najvaznije za uzivanje na skijanju.

    U tom pogledu se doduse Blackeye na pocetku pokazao jako dobro, ali poslije ga nijedan serviser nije ni priblizno doveo u isto stanje. Na kraju sam zavrsio na slalomskim Fischer SC Race, slalomskim skijama, ali ipak ne najtvrdjem Fischerovom modelu - i zasad sam sasvim zadovoljan. Nisam vise u bas sjajnoj formi, tako da bi i meni definitivno otpale noge nakon cijelog dana na najjacem modelu, ali ove su mi taman. Na stazi vrh, a provozao sam ih par puta i pored staze - u vlaznom snijegu ne idu gotovo nikako, u prsicu (kojeg sam imao 1 dan ove sezone) se vozaju sasvim pristojno. Sto ce reci da ima veze i sa tehnikom Ja mislim da sam ja ove godine dosta napredovao, oslanjajuci se na materijale ovog tipa:

    http://www.youtube.com/watch?v=0asewbaA0uI&t=43s

    Mada, jor majlidz mej veri, sto bi rekli, ja sam ove godine skijao gotovo stalno sam pa sam imao vremena da vjezbam (tj. nisam nikog morao da jurim po stazi).

    Ergo, da zakljucim - ja bih bio konzervativan i za "primarne" skije preporucio nesto "mrsavije", sa nesto manjim radijusom. Koji tacno model - znas i sam, ima ih milion, ubjedljivo najbolje rjesenje je da se "djoras" sa nekim i isprobas...

  8. #8
    salto
    Guest

    Podrazumevano

    Nordica Hot Rod Nitrous Ti XBI CT , - hot rod afterburner ili ac 30 wolkl (akoimas jake noge),
    sva tri modela imas kod nas u renti.

  9. #9
    Ski legenda Flexon avatar
    Datum registracije
    16.05.2006
    Skije / Bord
    Elan M999 x 2 + LP XXL
    Godina
    47
    Poruke
    1.496

    Podrazumevano

    elan spire plus mojo 15 i to je to dalje ne treba da gledas
    sve ono sto si opisao u svom postu ces da nadjes u ovim skijama i jos puno vise
    vrijeme uskih i kratkih skija je proslo
    ako hoces skiju koja ce od tebe da napravi boljeg skijasa i otvoriti ti otvori nove horizonte onda nesto ovako treba da uzmes
    ako pak hoces da budes karving zombi onda uzmi kakvu tigrastu ajkulu i klati se ljevo desno

  10. #10
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ako si već odlučio da uzimaš 2 para skija, mislim da realno nema šta da razmišljaš (oko struka ), nikako all-mountain kategoriju . Za van staze za Evropske uslove 100mm je idealno (naravno sve što pišem je potpuno lično). Za na stazi ja nikako ne bi pravio kompromise i uzimao nešto što će "dobro" da ide i van staze - ako se i desi da moraš na skijanje da ideš sa jednim parom skija (zbog prevoza) a na skijanju budu bogovski uslovi - rentiraj FR skiju. Ne kažem da treba da uzimaš "top" GS akiju, nego jednu stepenicu niže (kao što Oggy kaže) a to zavisi od model/sezone (nekada je ista oznaka top, a nekada niža). Najbolje je da na otvaranje sezone odeš sa "starom" skijom pa da rentiraš nešto posle par dana i uporediš - pa kupiš ako ti se svidi, na Kaprunu u novembru (a vidim da ideš napolje) imaš popust 50% na modele od prošle sezone, a rentu na gornjoj stanici gondole.. Bolje je da rentiraš/probaš pa odlučiš nego da to radiš sa svojim skijama (menjaš ih svake godine), neminovno je i da se ponekad "zezneš", ali to su ipak u pitanju finese.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •