Strana 8 od 13 PrvaPrva ... 678910 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 71 do 80 od 126

Tema: Makedonija

  1. #71
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Mislim da Makedonija ima mnogo potencijala za razvoj ski turizma. Ne treba gledati samo lokalno stanovnistvo jer se to onda svodi samo na vikend skijase. U tom slucaju niko ne bi investirao u takva skijalista. Pored uredjenih staza, zicara i pristupnih puteva koji su prohodni zimi da bi ljudi dosli do skijalista da skijaju potrebno je da to skijaliste ima i smestajne kapacitete gde bi mogli da se smeste turisti koji bi dosli tu na skijanje. Tako je isto bio problem na Staroj planini jer nije imalo skoro uopste smestajnih kapaciteta i ako je interesovanje bilo veliko. Ali se to sada polako menja. Najveci problem u Makedoniji je kako da zadrze turistu vise od jednog dana a da to nije Ohrid gde tradicionalno letuje dosta mladih iz Srbije.
    Toliki broj skijalista na toliko malom prostoru mislim da nema nigde u okolini. Da nabrojim. Krenucu od zapada prema jugu, ka istoku: Popova Sapka, Mavrovo, Krusevo, Pelister, Galicica, Kozuf i Ponikve. Ispravite me ako sam nesto pogresio ili neki ispustio. Nisam siguran ali mislim da neki od njih ne rade.
    Bila bi lepa ideja da je npr. jedan vlasnik svih ovih ski centara kao u Srbiji sto su Skijalista Srbije, da se napravi tura 6 dana skijanja u 6 razlicita ski centra. Naravno kupovinom jednog ski pass-a.

  2. #72
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Zaboravio sam da pitam sta je sa stazom na Vodnom? Bila je neka prica da se radi ako se ne varam. Gondola je odradjena a za stazu nisam cuo skoro da se spominje.

  3. #73
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.139

    Podrazumevano

    Pa u tome je i stvar da ako se investira onda se mora investirati u mnogo sta, i za to sada najbolje uslove nudi Popova Sapka ali tamo ima mnogo problema. Videcemo sad kada su stranci kupili Kozuf sta ce da ispadne od toga, a evo put do Ski Kozuf je gotov. Naravno da i Mavrovo ima uslova razvitka ski centra prema Leunovo ali... O Pelisteru sam rekao mada evo i tamo je deo puta uvatilo kliziste i ko zna kada ce to srediti (isti problem ima i put do Popove Sapke i Mavrovo), mada dobra vest je bila na TV od juce/prekjuce da su na Pelister nabavili i ski top za donji deo da se zasnezava.
    U sustini glavni problem ski centra u MK je ko gazduje sa njima i to ce se tesko resiti nesko u skoro vreme. Mavrovo je privatno vlasnistvo (privatizirano pre vise od deset godina), Kozuf privatna investicija iz samog pocetka a sada i strani investitor, Popova Sapka i Pelister (pelister od skoro) javno preduzece za proisvodnju elek. energije, Krusevo valjda lokalna samouprava, Ponikva je koncesioner kome je valjda proslo pola koncesije i tesko da ce on nesto ulagati, a za Galicicu pa u Ohrid pola ljudi i ne zna da je tamo nekad bila staza za skijanje. A Vodno, pa sada sa pustenom gondolom do vraha planine opet je aktuelna ski staza na vodno. Nekad u davnini je i prokrcena trasa gde treba da bude staza i napustena je ideja a sada gradonacalnik grada je ponovo aktuelizirao i mislim da ima tender za idejno resenje (na vec postojece ali ajde). Iako je nadmorska visina mala, izmedzu 600 i 1000m n/v ipak ja sam optimista i mislim da sa dodatkom vestackog snega i u nocnim uslovima tamo moze biti pristojno skijanje.
    Naravno da je moguce napraviti turu skijanja kroz MK za 6 dana u 5 centra (Galicica ne postoi vise a Ponikva preambiciozno) ili koi dan vise za vise dana na Popovoj Sapci i Kozuf a ski pas nije problem koliko organizacija smestaja, ali i to ne bi bio neki problem, bilo preko neke agencije ili individualno.

  4. #74
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Posto sam cesto u SK pa pratim sta se desava. Bio sam prijatno iznenadjen kada sam cuo da Pelister ima sistem za vestacko osnezavanje. Ako sam ja dobro razumeo instalacije postoje ali treba da se kupi samo ski top za donji deo staze. Koliko znam u celoj prici oko vestackog osnezavanja najskuplje je napraviti instalaciju i obezbediti dovoljnu kolicinu vode i protok nego kupiti samo ski top. Da li znas kakva je instalacija i odakle ce da vuku vodu? U Zajecaru je ako se ne varam prikljuceno na standardnu vodovodnu mrezu jer zadovoljava uskove dok na Kopaoniku su gradili vestacko jezero i razvlacili mrezu ispod zemlje sto je mnoooooogo skuplja varijanta.
    U pravu si za problem sa gazdovanjem. Mislim da ELEM koji gazduje Popovom Sapkom i Pelisterom nije firma koja je specijalizovana za to nego imam utisak da oni to rade po principu: imamo visak para ajde sad cemo malo da ulazemo u ski centre. A sto se tice Mavrova i Ponikve koji su pod koncesijom tu bih rekao da nema mnogo vajde. Ni jedan koncesioner, posebno neki ne toliko finansiski jak i kome to nije osnovna delatnost nece da ulaze. Tu je vec drzava kriva koja je dala pod takvu koncesiju. Ja koliko se secam kada sam bio pre neku godinu na Mavrovu nisam video da je koncesioner nesto posebno ulagao. Treba napraviti master planove za rekonstrukciju i razvoj i raditi jedno po jedno. Kao Kozuf. Imaju svoj plan sta sve treba da se odradi. Ide sporo ali se kotrlja.
    Na Galicici ne postoji vise staza i lift? Demontirani ili je nesto drugo u pitanju? Sta je bilo sa pricom da treba portugalci da prave neki resort na Prespanskom jezeru pa ce da obnove stazu i zicu ili vise njih na Galicici?
    Gde treba da bude staza na Vodnom? Jel mozes nekako da mi objasnis? To bi bilo super kada bi napravili i mislim da bi imalo veliki odziv a takodje bi radili i na popularizaciji skijaskog sporta u MK. Mogle bi osnovne skole da organizuju ski skole i jos stosta na snegu. A uvece zurke .
    Mislio sam sa jednim ski pasom od 6 dana mozes da skijas u bilo kom ski centru u MK kao sto postoji npr. na alpima pa se napravi tura i marketinska fora. Nesto kao: Kod nas mozete da 6 dana da skijate u 6(li 5) razlicita ski centra. To bi mozda drzava mogla da uradi nesto na promociji zimskog turizma u MK.
    Setih se , jos jedne utopiske ideje koju sam video u IT a koja bi mogla da se primeni u MK. Ski voz SK - TE. Izadjes iz voza, ulazis u gondolu i penjes na Popovu Sapku . Moja masta moze svasta . Nista nisam , majke mi.

  5. #75
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.139

    Podrazumevano

    Ne znam dali Pelister ima instalaciju samo sam cuo u dnevniku da su nabavili top, a evo i sam kazes da je to velika razlika, a vode ima dosta nije problem.
    Za Mavrovo nisi razumeo, gazda je kupio opstestveno preduzece Zare Lazarevski (naziv koi i dan danas ima), nije ga zakupio (koncesija), i takav kakav je mozda pruza danas najblolje uslove. Pa zasta da covek ulaze vise kada mi je konkurencija...
    Ali Kozuf ga zabrinjava, no zasad to je daleko. Baska iz Skoplja do Kozufa 200km a do Mavrova 100km pa sad ti vidi, i baska u Mavrovo nekoliko stotina vikendica i...
    I normalno ulaze toliko da bude prv a nije bitno kakav prv.
    Slazem se da ELEM nije adekvatan za taj biznis, ali ipak mora se reci da je ELEM ipak spasio Popovu Sapku od totalnog raspada a sada to cini i sa Pelisterom.
    To na Galicici je zalosno ali je tako a o tim najavama zasad samo najave.
    A Vodno, pa izvoli nekad kada si u Skopje da se vidimo i da prosetamo padinama pa ti i pokazem stazu koja ide sa vrha do mesnost 'detsko odmaraliste' koi se nalazi na pola od Sredno Vodno do vrha. Naravno sada bi staza trebala biti do Sredno Vodno gde se sada nalazi polazna stanica gondole a u buduce medzustanica posto gondola treba da polazi iz grada.
    A ono drugo 6x6, ma drzava nece tu nista uraditi (mada da se primetiti da otkad postoje razne reklame u mnoga medija da je ipak mnogo vise turista nego ranije) ali ko zna mozda neka inicijativa i se pojavi odnekud...
    Mada u MK je mnogo vise aktuelan hiking i tracking turizam pomesan sa posetom kulturnih znamenitosti.

  6. #76
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Mislim da Pelister sa ovom "reinkarnacijom" zaslusuje posebnu temu?
    Nisam dobro razumeo za Mavrovo. Mislio sam da nije vlasnik nego koncesioner. Lepo ti kazes. Sto bi ulagao kada nema konkurenciju. Mada mislim da na Mavrovo vise ljudi idu da bi videli druge i bili vidjeni nego zbog skijanja. To je moje misljenje. Mozda i gresim. A za razliku od Sapke i Kozufa na Mavrovu ima hotela i to dobrih i koji rade cele godine.
    Za Vodno hval puno na pozivu. Rado cu se odazvati kada budem bio u SK. Razmenicemo telefone preko PM. Mogli bi i uzivo da se druzimo a ne samo na forumu .
    Za ELEM si u pravu. Evo nekih vesti na koje sam naleteo:

    Според стратегијата која ја изготви фирмата Еко сајн, (која работела во организација на две Олимпијади), по нарачка на ЕЛЕМ, Попова Шапка во наредните години треба да прерасне во главен ски-центар во Македонија. Од април следната година ЕЛЕМ планира да стартува со модернизација на центарот.

    Evo i linka:

    http://www.kapital.mk/mk/makedonija/...te_zimava.aspx

    I jos jedan ineteresntan tekst vezan za Popovu Sapku od istog izvora:

    http://www.kapital.mk/mk/makedonija/...a_shapka!.aspx

    I jedan forum gde se prati izgradnja a takodje i ski centri u Makedonji:

    http://www.build.mk/forum/forum_posts.asp?TID=527

  7. #77
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Izgleda da su svi makedonci dosli u Nis na rukomet pa niko nista ne komentarise na ni jednu temu sem mene . Izgleda kao da ja vodim monolog na celom podforumu Makedonija .

  8. #78
    Ski legenda ibane avatar
    Datum registracije
    01.12.2004
    Lokacija
    Niš / Skoplje
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 8+
    Godina
    49
    Poruke
    1.042

    Podrazumevano

    Trendo nista ne prijavljujes da se skija na Vodno ?

    http://www.vest.com.mk/?ItemID=14BF4...6A27EEBE&arc=1

  9. #79
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.139

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ibane Pogledati poruku
    Trendo nista ne prijavljujes da se skija na Vodno ?

    http://www.vest.com.mk/?ItemID=14BF4...6A27EEBE&arc=1
    HA HA
    skijaju ili tacnije boardaju decki vec skoro dve nedelje
    na skijama nisam licno nikog video, mada juce sam cuo da neki decki su se pojavili sa freerajderkama
    moja skromna sposobnost skijanja izvan staza a i godine (mudrost) mi stalno vicu easy easy.
    Suma je prilicno gusta pa sad koriste deo ispod zicare (jedan deo prilicnooo strm), asfaltni put i postojece planinarske staze, ali to su uglavnom mladi boarderi

  10. #80
    Senior Member
    Datum registracije
    10.08.2006
    Godina
    38
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    Jel moze neki izvestaj sa Popove Sapke,uopste utisci,kakvi su ti freeride tereni,jel zajebano,jel dostupno da se pridje tome,razmisljam se da idem...pa me interesuje.
    hvala!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •