Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 12

Tema: Zao, los, dobar

Hibridni pregled

  1. #1
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano Zao, los, dobar

    Ponukan zeljom da ispucam svoju godisnju kartu za javni prevoz u CH, pretproslog vikenda sam odlucio da odem na neko vece skijaliste. Metodom "dje odje ima slobodan hostel", u kombinaciji sa tehnikom "visoko da se izbjegne bljuzga", izbor je pao na Gstaad. Na papiru izgleda bajno: ide do 3000m u visinu, 250km staza.

    Na "teren" sam stigao u petak navece, smjestio se u hostel u Saanenu, koji nudi spavanje + dorucak/veceru za nekih 50-ak franaka. Gstaad i okolina su otprilike na tromedji Berner Oberlanda, Vaudea i Valaisa. Mjesto je lijepo, centar uglavnom cine veliki drveni saleti sa rezbarenom fasadom, ali ja nisam vidio zive duse u 8 navece. Smjestaj je malo van centra, u prolazu vas zapahne miris stala i svinjaca, seoska idila, ali je domaca atmosfera, sve su porodice tu, nista zivo se ne zakljucava. Imam utisak da u npr. Verbieru to funkcionise malo drugacije

    Elem, skijanje. Na papiru sjajno, na licu mjesta ipak malo drugacije. Jeste 250km staza, ali podijeljenih na nekih 6 dijelova koji nisu povezani. Jedan od tih dijelova je i glecer koji ide to tih 3000m, a svi ostali se zaustavljaju na nekih 2000m ili nize. Vodjen temperaturom u dolini od nekih 5-10 stepeni u 8 ujutru, odlucih da zapucam na glecer. Do tamo vozi autobus koji prolazi svaka 2 sata, i vozi nekih 45 minuta. Na usputnim stanicama se skupilo nekih 30-ak skijasa, a na kraju nas je sve docekalo nimalo prijatno iznenadjenje: sve staze na gleceru su zatvorene zbog vjetra. Naravno, niko se nije sjetio da obavijesti nekoga na polaznoj stanici... Ljutnja i razocarenje, i smisljanje plana B. Izbor je pao na Gstaad-Saanen, koji mu dodje kao druga najveca povezana oblast, pa se tu iskrcavam zajedno sa jos cetvoricom Nijemaca.

    Na gondoli u Gstaadu smo mislim bili jedina petorica sa skijama. Ne, ostali nisu bili sa bordovima. Ni sa blejdovima. Ni monoskijama. Vec... u cipelama. Poneke i sa potpeticama. Gondolica je totalno retro; svakog trenutka sam ocekivao da orkestar zasvira i Son Koneri izleti negdje izmedju grmlja, pracen rafalima placenika. Na izlasku, slag na tortu: teta koja skija u bundi.

    Pokusavamo da se prebacimo do samog kraja skijalista, gdje je i najvisi vrh, na nekih 2150m. Do tamo vodi crna staza, na kojoj pise "zatvoreno". Par trenutaka smo stajali neodlucni, da bi Mario otisao malo naprijed i samouvjereno zakljucio da se ipak moze proci, samo malo off-piste. Ops Nakon par stotina metara, zaglavili smo na livadi. Skije na rame, i pjesaci nekih 50-ak metara po kosini do sljedece bijele povrsine. Tek sto sam ponovo stao na snijeg i skije i krenuo, cujem kako neko vice za mnom. Ispale mi cipele iz ranca i otisle u grmlje Skidaj bato skije i nazad na planinarenje... Ostatak dana bez nekih vecih uzbudjenja, ali i bez nekog posebno dobrog skijanja. Ima par dobrih staza, ali sam prakticno cijeli dan vozio jednu sa nekih 1000m visinske razlike, koja je nekako imala najveci omjer leda i bljuzge...

    U nedelju se selim u Saanenmoeser, koji je sa jos par sela cini i najvece skijaliste regije, a reklo bi se i ubjedljivo najbolje. Zice su uglavnom OK, a i staze interesantne. Dosta su siroke, guzve nije bilo previse, tako da je bilo dosta mjesta da se malo doda gas. Opet, u donjim dijelovima su bile prakticno neupotrebljive, nesto kao artificial powder

    Generalne impresije: OK skijaliste, ali za cijenu, ne vjerujem da ce me vise vidjeti. Ima dobrih staza, ali ih ne bih nazvao impresivnim. Jedino sto mi se cini kao plus su mogucnosti za off-piste, naravno sa povoljnim vremenskim prilikama. Gotovo sav prostor oko pista je izgledao netaknut - moze biti da su i tragovi nestali topljenjem/vjetrom/cime god, ali bih prije rekao da razlog lezi u klijenteli. Bilo je i odlicnih skijasa, ali svi mahom su na <nesto> *race* <nesto> skijama. Doduse, i ja sam bio na Fischer Race SC, ali ja bar ne spadam u odlicne

  2. #2
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Pogled na Glacier 3000



    Sa vrha Saanen-a:



    Iz gondole, na dnu Zweisimmen-a


  3. #3
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    bravo za reportazu i posjetu mojoj ipak omiljenoj zemlji! steta sto nije bilo snjega, inace taj region obiluje freeride mogucnostima. a bas neki dan htjedoh nekom replicirat da skijanje u svajcarkoj uopste ne mora i nije skuplje nego u francuskoj ili austriji. oke mozda Gstaad nije zasluzijo da na njega bacas pare, ali mislim da uopste uzevisi sto se smjestaja tice i cijena skipasa nije uopste toliko skupo ko sto covjek od te zemlje ocekuje. (inace kad spomenes Gstaad, ja oma pomislim na vremesne zenice u bundama od nerca i parkirane jaguare njihovih jos starijih partnera). i upravo zato sto takva publika posjecuje taj centar i ima toliko netaknutih prostranstava za skijanje offpiste. to ti je ba secret spot
    ps
    ma ja nemere se to poredit sa verbierom sto se guzvetine i atmosfere tice. naravno ja da biram biro bi uvijek prije za takav neki autenticni saanen (jer to po rijeci sani?) nego verbier.
    Izmenio/la Sapa; 23.03.2011 u 11:15.

  4. #4
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Mmmm da... moglo bi se reci da sam u duzoj i prijateljskoj posjeti. Nazalost, jos mi nisu poklonili Stoeckli

    Da je (skoro) jednako jeftino kao u Aut (ili pogotovo Fr), ne bih se bas slozio... kad pogledas ski pas u nekom od imalo vecih centara, to je sve od 60 CHF minimum dnevni pas, a St. Moritz i bratija idu i preko 70... Po trenutnom kursu, to mu dodje od nekih 45E pa navise. Za smjestaj nemam pojma, ovo je prvi put da sam trazio, s obzirom da sam gledao 3 dana unaprijed, i to za 2 nocenja, slozio bih se da je OK cijena. Da necu bacati pare na Gstaad se odnosilo na to da imam boljih skijalista koje mogu "odraditi" u dnevnoj varijanti...

    A za Gstaadsku klijentelu, predrasude su ti sasvim na mjestu. U okolnim mjestima nisam stekao takav utisak, ali sam Gstaad mu dodje ko SUP za fashion police

  5. #5
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    a fino fino za prijateljsku posjetu, nek ti barem poklone kakve Movement skijice ako ciganisu za Stokli.
    sto se cijena tice ja ovo navodim u odnosu na ranije sezone dok je kurs chf u odnosu na evro bio oko 0.66 (sad bacih pogled pa vidim da je skoro 0,80, elem sad su cijene stvarno vece.
    a sto se tice smjestaja ima ga svakakvog; ali ako se u Valisu u Zinalu mogo naci apartman od 70 kvadrata za 1000 chf (100metara od gondole) i to u onoj bozesacuva naj skupljoj februarskoj sedmici skolskih raspusta, a ja apartman od jedva 50m2 u austriji u puno manjem ski centru placo 1000 evra u toj istoj sedmici onda je ocigledno da cijene smjestaju u Svici nisu vece, nego cak sta vise.
    ps
    ako nije tajna, gdje se nalazis (otprilike ) ma ako se ta prijateljska posjeta oduzi, navuci ces se ti na neka mala lokalna skijalista garant.
    uzivaj! makar ti skijanja tamo nece nedostajati
    Izmenio/la Sapa; 23.03.2011 u 21:42.

  6. #6
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Vjerujem, kazem, nemam pojma, ovo je prvi put da sam trazio, dosad sam gustao "lokalna" skijalista (oko Ciriha - nije tajna), po sistemu "najbolje skijaliste na svijetu je ono koje mi je najblize" ali doceralo cara do duvara, ispod 2000 vise nema skijanja... Da, tu sam, ako bude po planu, jos koju godinu, tako da ce biti prilike da se prokrstari...

  7. #7
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od oggy Pogledati poruku
    Vjerujem, kazem, nemam pojma, ovo je prvi put da sam trazio, dosad sam gustao "lokalna" skijalista (oko Ciriha - nije tajna), po sistemu "najbolje skijaliste na svijetu je ono koje mi je najblize" ali doceralo cara do duvara, ispod 2000 vise nema skijanja... Da, tu sam, ako bude po planu, jos koju godinu, tako da ce biti prilike da se prokrstari...
    slazem se skroz. a najblizi ti je flumsberg.
    a Engelberg, mala freeride meka, bez daljnjeg jedno od naj vrednijih mjesta za posjetiti tu u centralnom djelu, a i pravo ti je blizu, sat i po max, andermatt mozda malo jace od dva sata...a joj velikih problema koje moras rijesavat, gdje i kako ici....
    fakat me cudi da nisi odma zapuco u engelberg.

  8. #8
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Nisam odmah, Hoch Ybrig, Brunni, Flumserberg, Pizol su bili prvi na rasporedu, dok je jos bilo dovoljno zime da se moglo ici u nize predjele, a i blizi su. Flums je katastrofa od guzve vikendom, direktna linija vozom od glavne stanice, cijeli Cirih je gore, ne isplati se. Pizol je sjajan za freeride kad ima snijega (znaci jedno 3 dana ove godine ). Brunni je simpa malo (i jeftino) skijaliste, Ybrig je lokalni favorit, lici malo na Jahorinu, jedan siroki greben, kad napada mozes kud hoces, uz to jos i odlicne staze, tu i na Pizolu sam iskijao vecinu vikenda.

    Engelberg je pao u ovu nedelju, pisacu kasnije. Taj ce me definitivno vidjeti opet. Doduse ima ici citava 2 sata vozom Do kraja sezone bih volio jos vidjeti bar dva od tri, Zermatt, Andermatt ili Verbier. Andermatt je sasvim dostizan za dnevnu varijantu, do ova druga dva ipak ima dobra 3-4 sata, valja prvo neki hostel uganjati...

  9. #9
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od oggy Pogledati poruku
    Nisam odmah, Hoch Ybrig, Brunni, Flumserberg, Pizol su bili prvi na rasporedu, dok je jos bilo dovoljno zime da se moglo ici u nize predjele, a i blizi su. Flums je katastrofa od guzve vikendom, direktna linija vozom od glavne stanice, cijeli Cirih je gore, ne isplati se. Pizol je sjajan za freeride kad ima snijega (znaci jedno 3 dana ove godine ). Brunni je simpa malo (i jeftino) skijaliste, Ybrig je lokalni favorit, lici malo na Jahorinu, jedan siroki greben, kad napada mozes kud hoces, uz to jos i odlicne staze, tu i na Pizolu sam iskijao vecinu vikenda.

    Engelberg je pao u ovu nedelju, pisacu kasnije. Taj ce me definitivno vidjeti opet. Doduse ima ici citava 2 sata vozom Do kraja sezone bih volio jos vidjeti bar dva od tri, Zermatt, Andermatt ili Verbier. Andermatt je sasvim dostizan za dnevnu varijantu, do ova druga dva ipak ima dobra 3-4 sata, valja prvo neki hostel uganjati...
    hehe, Pizol! mjestasca Wangs/Ragaz. Nostalgija ba! zima 2001, moja prva svajcarska avantura. tu pod Pizolom prvi dan skijanja i odma bum! desno od one zice sto vodi na 2222mnv se moja offpiste avantura zavrsila na intenzivnoj njezi.
    ps
    pa ti si ba, vidijo vec gomilu skijalista tamo, neka dugaprijateljska posjeta, mashala!

  10. #10
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Jebiga imaju sad dvije takve (ne znam jesu li bile "u tvoje vrijeme"), obe vode na tu negdje visinu, jedna iz Wangsa, druga iz Ragaza. Tako da imas dvije mogucnosti da se skrsis

    Jah, napisah da je "duza i prijateljska"

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •