Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 35

Tema: Ko sme da podučava skijanje

  1. #1
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano Ko sme da podučava skijanje

    Molim moderatore da temu premeste u neki drugi deo foruma ukoliko je prikladnije jer stvarno nisam bio siguran gde pripada.



    - -

    Prošlonedeljni napisi u pojedinim beogradskim medijima o tome da se na Kopaoniku oduzimaju ski-pasovi, ukoliko skijaš turista obučava skijanju člana svoje porodice ili bilo koga drugog, mogli bi se okarakterisati kao poluinformacije.

    Izvor: Vreme
    Autor: Boško Štulić


    Naime, tačno je da postoji pomenuta zabrana, ali i mogućnost da ipak steknete pravo da recimo soptveno dete podučavate skijanju ili snoubordingu. Kako je reporter "Vremena" saznao od službenika "Skijališta Srbije", iz odseka za izdavanje ski-karata (popularnog "Kontejnera" u kopaoničkoj Dolini sportova), turisti skijaši mogu u Upravnoj zgradi ovog javnog preduzeća podneti zahtev za obuku člana porodice, te po dobijanju odobrenja neometano podučavati onoga za koga su dobili ovlašćenje.

    Istina, ovaj važan detalj nije istaknut na znaku zabrane, ali ipak postoji. Međutim, u zvaničnom dopisu iz beogradskog sedišta "Skijališta Srbije" nedeljniku "Vreme", stoji da je jedini kriterijum za oduzimanje ski-pasa ukoliko skijaš ne poštuje pravila ponašanja na skijalištu, koja su propisana Zakonom o javnim skijalištima. Takođe, navodi se da nedisciplinovani turista prvo biva opomenut od strane redara, te ukoliko nastavi da ugrožava sopstvenu i bezbednost drugih, tek tada mu se oduzima ski-pas. U saopštenju "Skijališta Srbije" stoji još i da "svaki skijaš" dobija uz ski-kartu i ski-informator u kojem se nalaze "jasno propisana pravila". Međutim, ni to nije potpuna istina.

    Naime, reporter "Vremena" se uverio da na mestima na kojima sa prodaju karte zaista postoje ski-informatori, ali da ih ljubazne službenice "Skijališta Srbije" ne dele, već ostaje na vama da ih uzmete sa pulta i pročitate.

    Sadržaj informatora je sledeći; pored cena ski-karata, na poleđini se nalaze tri dela pravilnika: "Pravila za korišćenje ski karte", zatim ona o ponašanju na skijalištu i "Uslovi za povraćaj ski karte". Niti u jednom delu ne pominje se zabrana obuke skijanja članova porodice.

    Što se tiče ski-pasa, na njemu se ispisuju ime i prezime korisnika, šifra, a na poleđini stoji ime Javnog preduzeća i dve veb- adrese istog sajta "Skijališta". Na kraju saopštenja "Skijališta Srbije" zaključuje se da "Nijednom roditelju, kao ni detetu nije oduzeta ski-karta", te da "Roditelji, svakako, mogu da obučavaju svoju decu skijanju" i da se ski karta privremeno ili trajno oduzima samo licima koja nemaju licencu, a vrše obuku uz novčanu nadoknadu, iako ne pripadaju ski školi sa kojom ovo javno preduzeće ima potpisan ugovor". Ipak, kako "Vreme" saznaje iz nezvaničnih izvora, na našem najvećem skijalištu bilo je slučajeva da neko ko obučava članove porodice ostane bez ski-pasa.

    Na kraju, nadamo se da će se uspostaviti koordinacija između beogradskog i kopaoničkog ogranka "Skijališta Srbije", jer bi bilo šteta da ova specifična praksa ugrozi turistički život našeg najvećeg skijališta, koje već više od pola decenije ugošćava veliki broj turista iz svih krajeva Evrope.

  2. #2
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    58
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od chaghaboo Pogledati poruku
    Molim moderatore da temu premeste u neki drugi deo foruma ukoliko je prikladnije jer stvarno nisam bio siguran gde pripada.



    - -

    Prošlonedeljni napisi u pojedinim beogradskim medijima o tome da se na Kopaoniku oduzimaju ski-pasovi, ukoliko skijaš turista obučava skijanju člana svoje porodice ili bilo koga drugog, mogli bi se okarakterisati kao poluinformacije.

    Izvor: Vreme
    Autor: Boško Štulić


    Naime, tačno je da postoji pomenuta zabrana, ali i mogućnost da ipak steknete pravo da recimo soptveno dete podučavate skijanju ili snoubordingu. Kako je reporter "Vremena" saznao od službenika "Skijališta Srbije", iz odseka za izdavanje ski-karata (popularnog "Kontejnera" u kopaoničkoj Dolini sportova), turisti skijaši mogu u Upravnoj zgradi ovog javnog preduzeća podneti zahtev za obuku člana porodice, te po dobijanju odobrenja neometano podučavati onoga za koga su dobili ovlašćenje.

    Istina, ovaj važan detalj nije istaknut na znaku zabrane, ali ipak postoji. Međutim, u zvaničnom dopisu iz beogradskog sedišta "Skijališta Srbije" nedeljniku "Vreme", stoji da je jedini kriterijum za oduzimanje ski-pasa ukoliko skijaš ne poštuje pravila ponašanja na skijalištu, koja su propisana Zakonom o javnim skijalištima. Takođe, navodi se da nedisciplinovani turista prvo biva opomenut od strane redara, te ukoliko nastavi da ugrožava sopstvenu i bezbednost drugih, tek tada mu se oduzima ski-pas. U saopštenju "Skijališta Srbije" stoji još i da "svaki skijaš" dobija uz ski-kartu i ski-informator u kojem se nalaze "jasno propisana pravila". Međutim, ni to nije potpuna istina.

    Naime, reporter "Vremena" se uverio da na mestima na kojima sa prodaju karte zaista postoje ski-informatori, ali da ih ljubazne službenice "Skijališta Srbije" ne dele, već ostaje na vama da ih uzmete sa pulta i pročitate.

    Sadržaj informatora je sledeći; pored cena ski-karata, na poleđini se nalaze tri dela pravilnika: "Pravila za korišćenje ski karte", zatim ona o ponašanju na skijalištu i "Uslovi za povraćaj ski karte". Niti u jednom delu ne pominje se zabrana obuke skijanja članova porodice.

    Što se tiče ski-pasa, na njemu se ispisuju ime i prezime korisnika, šifra, a na poleđini stoji ime Javnog preduzeća i dve veb- adrese istog sajta "Skijališta". Na kraju saopštenja "Skijališta Srbije" zaključuje se da "Nijednom roditelju, kao ni detetu nije oduzeta ski-karta", te da "Roditelji, svakako, mogu da obučavaju svoju decu skijanju" i da se ski karta privremeno ili trajno oduzima samo licima koja nemaju licencu, a vrše obuku uz novčanu nadoknadu, iako ne pripadaju ski školi sa kojom ovo javno preduzeće ima potpisan ugovor". Ipak, kako "Vreme" saznaje iz nezvaničnih izvora, na našem najvećem skijalištu bilo je slučajeva da neko ko obučava članove porodice ostane bez ski-pasa.

    Na kraju, nadamo se da će se uspostaviti koordinacija između beogradskog i kopaoničkog ogranka "Skijališta Srbije", jer bi bilo šteta da ova specifična praksa ugrozi turistički život našeg najvećeg skijališta, koje već više od pola decenije ugošćava veliki broj turista iz svih krajeva Evrope.
    Ovo ide na nož....

  3. #3
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Dakle, odemo drugar i ja na Kop, ja bolje skijam i hocu da mu pokazem kako da skija, a redar dodje i uzme mi skipas jer mi on nije sin ??? Pa, jedino da ga usvojim...?

    E, svasta, gde mi zivimo...

  4. #4
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Ako oduzimaju skipas za ovo onda stvarno nemaju grama mozga.To znači da ne mogu prijatelja da podučavam skijanje, a člana porodice samo uz njihovo odobrenje (za koje verovatno treba da im podnesem krštenicu, državljanstvo, prebivalište, izvod iz banke, venčani list, boju veša koji nosim...).

    Ako imam dobru volju, spreman sam da svoje vreme na planini trošim da nekoga naučim da skija i pri tome mu to ne naplaćujem šta SS ima tu da se meša?! Tom logikom na moru ne bih smeo nikoga da podučavam da pliva, na Adi da vozi bicikl/rolere... I to sve ovde u Srbiji gde skijanje inače nije masovni sport! Kao da namerno žele da ljude još više obeshrabre.

    Nije u redu da neko naplaćuje obuku na crno, ali ovo nema veze sa time. Bolje bi bilo da malo intenzivnije kontrolišu škole skijanja i instruktore jer su oni ti koji često zloupotrebljavaju svoj položaj. Od samih škola koje muvaju sa skipasovima za svoje instruktore, preko instruktora koji učenicima naplate pola vrednosti skipasa a zatim ih provlače kroz kapije do toga da ti isti instruktori imaju "tezge" sa strane koje su ništa drugo nego rad na crno.

  5. #5
    Junior Member janusski avatar
    Datum registracije
    08.12.2009
    Poruke
    8

    Podrazumevano

    Naime, tačno je da postoji pomenuta zabrana, ali i mogućnost da ipak steknete pravo da recimo soptveno dete podučavate skijanju ili snoubordingu. Kako je reporter "Vremena" saznao od službenika "Skijališta Srbije", iz odseka za izdavanje ski-karata (popularnog "Kontejnera" u kopaoničkoj Dolini sportova), turisti skijaši mogu u Upravnoj zgradi ovog javnog preduzeća podneti zahtev za obuku člana porodice, te po dobijanju odobrenja neometano podučavati onoga za koga su dobili ovlašćenje.


    ss division


  6. #6
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Ma nema sanse, Ustavom je zagarantovano pravo na govor, pravo na slobodu kretanja, pravo na slobodu misljenja i izrazavanja, pravo na slobodu od torture ili svirepog i nehumanog tretiranja i kazne, a to znaci da mogu kad hocu i koga hocu da obucavam za sta god hocu, sve dok to ne naplacujem na "crno", odnosno protiv Zakona o radu. I svoju decu i tudju decu. Tacka.

    A shabani iz SS nek prodaju skipasove, tabaju staze, instaliraju doplmajere i slicno, pale-gase zice i pustaju skijase na korpe, jurcaju u motornim sankama-ratracima levo-desno, opominju skijase na radno vreme zicare, zovu radio stanicom gss-ovce ako zatreba i postavljaju zastitne mreze gde im se kaze. To rade odlicno (kao i sve ostale radnje koje ne podrazumevaju veci mentalni napor), za drugo nam ni ne trebaju, a pravnicima nek ostave da razmisljaju na ovu temu - posle samo nek prepisu tekst na svoje "Kop-ski-info-brosure" sistemom copy->paste.

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Već je o tome bilo reči na forumu, zaključak je bio, kao i mnogo puta do sada da je zabranjeno naplaćivati obuku. Dok obučavaš porodicu/prijatelja (i ne naplaćuješ im ) nemaš problema i niko ti neće/ne može oduzeti ski pass.

    To uostalom važi i na svim skijalištima ovoga sveta, pa ne vidim razlog zašto ne bi i kod nas. Na taj način se suzbija postojanje "divljaka", tj. uređuje funkcionisanje ski škola na skijalištu.

    A to da je bilo slučajeva da su oduzimali roditeljima dok su obučavali (uplakanu) decu - zašto ne navedu jedan konkretan slučaj, sve se svodi na to da je "neko čuo", "čuo sam" ili "moj najbolji prijatelj" a nigde nema konkretnog slučaja - svi su "čuli" da se to nekome negde desilo. Urbane ski legende Kopaoničkih dolina .

  8. #8
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Pa ja mislim da je sve krenulo kada je neko na Infokop sajtu pomenuo nekog instruktora, "cika-Srbu" koji valjda radi bez dozvole, pa je on izasao u javnost sa optuzbom da su mu oduzeli ski pass, njemu i tudjem detetu i naplatili mu kaznu oko 1000e (!), dok je obucavao "svog sestrica ili unuka", pa su se nakon toga javili mnogi skijasi sa opaskom da su mu i oni po toj logici "braca, sestre, unuci", itd.

    BTW, po reakcijama sa sajta, mnogi su bili zadovoljni i cenom na crno i uslugom cika-Srbe...

    Pored njih javili su se i oni koji tvrde da su imali problema sa SS u vezi obuke rodjenog deteta - pretnja ili oduzimanje skipasa, itd.

    E sad, ako je stvarno bilo situacija da nekome zaista oduzmu ski pass jer je *besplatno* obucavao druga, prijatelja, rodjeno dete, itd, pa cak i samo da ih opomenu, na sta NEMAJU nikakvo pravo, onda je to stvarno dno dna i za SS i za Kop.

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Zabranjivanje rada cika-Srbi je (po meni) je pozitivan primer, ako postoji licenciranje ski škola, tj. želimo "da znamo ko našu decu uči". Negativan primer bi bio to što kažeš da je oduzet ski pass, prećeno ili sl. ali to koliko ja vidim do sada spada u domen "urbanih legendi" (čuo sam za to). Tako da negativnih primera postoji, ali samo po Internetu gde je neko od nekoga čuo - pre mi to liči na marketing čike i čikica .

    Ono što konkretno znam je sledeće: da SS ne dopuštaju da se uđe u onaj ograđeni deo za učenje (gde je pokretna traka) bez ski instruktora. Nigde ne piše da je zabranjeno (neka tabla ili sl.) ali na ulazu će ti to "ljubazno" reći . Ali isto tako će vas pustiti unutra ako se "ljubazno" raspravite sa njima (naravno uz posedovanje validnog ski passa i kacige za dete do 14 godina).

    Mislim da bi to "najpametnije" mogli da reše tako što bi npr. Krst+Mašinac odvojili za učenje porodica/prijatelja. Da stave vidno obaveštenje o tome i svi su mirni.
    Izmenio/la wlad; 10.03.2011 u 14:59.

  10. #10
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    Pa mešate obuku u smislu kada neko skupi drugare i oponaša ski školu na stazi (pravi red, zmijice i sl.) i kada neko individualno pokazuje kako se skija, elemente tehnike i sl. drugoj osobi. Ovo prvo nije u redu i predstavlja bezbednosni problem i ako je džabe i ako je za pare a ovo drugo nije u redu ako je za novac.

    Niko meni nigde ne može da zabrani da dete i žena idu iza mene ako su lošiji skijaši tj prate me ali ako ja vodim iza sebe 5-6 ljudi to već predstavlja problem.

    Evo ove godine tipičan gore navedeni problem, ja skijam sa ženom i detetom (koji su početnici) i sustižemo ski školu koji su apsolutni početnici i sporiji od nas, toliko su se razbaškarili na stazi , voze široko i zatim naglo počeli da koče isped nas da smo ih jedva mimoišli (tj moja žena i dete su se ufrkisali jer nisu znali kako i gde da prođu). Sva sreća da je instruktor primetio i brzo signalizirao ostalima koji nisu stali da nastave dalje kako bi mi prošli sa gornje strane reda. E sada zamislite da je to bila neka privatna varijanta, ko zna šta bi se desilo i u koga bi moji članovi familije završili.

    Iznamljivanje privatnih instruktora na crno je svakom po savesti, mnogi tako odrade i niko nikoga ne uhvati ali se postavlja pitanje da li je to baš što želimo i da li je to nužno? Efekat je samo koji dinar uštede.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •