Strana 2 od 4 PrvaPrva 1234 PoslednjaPoslednja
Rezultati 11 do 20 od 37

Tema: Kupovina skija? novo vs polovno

  1. #11
    Junior Member
    Datum registracije
    28.01.2011
    Poruke
    25

    Smile Nove skije

    Pozdrav svima! Novi sam ovde. Skijam 7-8 godina, rekreativac sam. Moje skije su vec za penziju. Resio sam da kupim nove i drug mi je preporuci neke Rossignol sa tezistem pomerenim ka sredini uz obrazlozenje da su manevri olaksani. Sta je u pitanju i da li su iste kao i obicne carving skije? Da li vredi kupiti takve skije? Spadam u kategoriju naprednih rekreativaca i skijam 10-15 dana godisnje (mozda ukradem jos po koji ski vikend). Hvala na pomoci.

  2. #12
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Vjerovatno tvoj drug misli na TPi2 sistem montaže vezova kod Rossignol-a kod kojeg bez alata proizvoljno pomjeraš vezove duž "šine" na skiji. Potpuno isti sistem (sa istim vezovima) se kod Dynastara zove Fluid. Jednako se sa pomjeranjem vezova može igrati na Head i Fischer skijama (RailFlex sistem), kao i na Blizzard skijama (IQ sistem). Pitaj druga na šta je konkretno mislio. Usput, od svih proizvođača skija Elan ima vezove najviše pomjerene naprijed.

  3. #13
    Member marko.popovic avatar
    Datum registracije
    19.02.2010
    Godina
    40
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    Evo ako moze jedno pitanje koje je ipak vezano za ovu temu. Ako bi iskusnije kolege mogle da posavetuju: Ja imam stav da skije ne bi trebalo kupovati dok neko ipak do neke mere ne unapredi svoje znanje, pa da zna šta želi od svojih skija. Ako bismo skijaško znanje bilo kog pojedinca rangirali ocenama od 1 do 10, koji je nivo po VAMA pravi da se ulaže u skije?I za pancerice sam sačekao neko vreme dok nisam procenio da će mi flex 100 odgovati duži period.Tako bih želeo i sa skijama da postupim, da ne žurim u želji da imam sopstvene skije, nego da se strpim koliko je potrebno i da izvučem maximum iz te kupovine(da u pravom momentu kupim prave skije shodno svom nivou i da mogu da zadovolje moje želje i kada mi se skijanje unapredi-a onda te da menjam tek za x godina kada ću, nadam se, biti expert).
    Nadam se da nije bzvz što se kolegi forumašu ubacujem u temu.

  4. #14
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Nakon prvih 5 dana ski škole na iznajmljenim skijama, svako bi trebao znati da li ga skijanje interesuje ili ne, tj. da li će skijati ili neće. Ako je odgovor pozitivan, prvo vrijedi razmisliti o kupovini odgovarajućih pancerica, a ako budžet dozvoljava i skije. Osrednji rekreativni modeli su sigurno dovoljno "pitomi" za početnika. Primjer i preporuka: Elan Waveflex 78 (ranije se zvao Magfire 78). Bez dodatka "Ti" u nazivu. Ili od Fischer-a novi Motive 74 ili stari Fuse 70.
    Dok skijaš dođe do nivoa da je "prerastao" takve skije proći će od 3 do 5 sezona.

    Nivoi skijaša su preko bare standardizovani:
    1 - never ever (never skied before)
    2 - can stop and learning to turn
    3 - wedge turners
    4 - wedge christy 1 (wedge turn with a matching of the skis after the fall line)
    5 - wedge christy 2 (wedge turn with a matching of the skis roughly at the fall line)
    6 - wedge christy 3 (wedge turn with a matching of the skis before the fall line, just to initiate the turn)
    7 - open parallel, skiided turns
    8 - carved turns, dynamic skiing
    9 - double black skiing, bowls, powder, off-piste
    10 - extreme skiing
    Izmenio/la stekan; 28.01.2011 u 16:05.

  5. #15
    Super Member macak011 avatar
    Datum registracije
    12.01.2009
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 race RC & SC Pro; Dynastar Legend Mythic Rider
    Godina
    48
    Poruke
    1.892

    Podrazumevano

    Posle visegodisnjeg odsustvovanja sa belih staza, vratio sam se ali prethodno nabavio nove skije (budala, pomislio kako najbolje znaju da daju savet u prodavnici) i uzmem elan flow 4.2 cini mi se. Zbunjenog gomilom sarenih skija u rafu, a poznavanjem samo elana, "lenjira" iz davnih vremena, ubedili su me da je to jaca rekreativna skija (ispostavilo se da nije bas tako, upravo suprotno), a moje znanje u tom trenutku o karving skijama zavrsavalo se sa vec davnim elan scx modelom. Elem, kantne sam joj omlatio na prvi kamicak jer kao ti imam oko 100kg zive vage i posle toga sam odlucio da uzmem proverenu marku, ali polovnjake: FISCHER RC4 RACE RC. E to je vec bila daska koja moze da me izdrzi, itekako! Pored toga, nabavio sam i jednog polovnog Rosinjola za dzabe na kraju sezone, 9x oversize Ti, koji ima rental vezove koje je lako podesiti, debljina kantne tu i tamo ok, a skija se fenomenalno vodi u zavoj zbog malog radijusa. Naravno, fischer je neprevazidjen po ledu, mada se i rosinjol pokazao bas ok. Trenutno imam jos jednog fischera, takodje polovnog, ali u bas, bas dobrom stanju, vozen samo desetak dana, rc4 race sc, jer je rosinjol na izdisaju sto se kantni tice...

    Dakle, ako zelis svoju skiju samo u napad na neki model vise ili najvise klase bilo kog proizvodjaca i neces pogresiti, polovnu naravno, samo pazi na ocuvanost (debljinu) kantni. Moji favoriti su fischer, dynastar, head, rosinjol, elan..

    Od novih skija mislim da bih bez razmisljanja uzeo opet fischer, ali progressor 10+ jer sam imao prilike da ga probam pre dve nedelje u rental varijanti i mogu samo da kazem da je vise nego odlican! Da dodam da po stazi ne skacem niti jurcam, vozim relativno mirno sa vecim karving zaokretima, ponekad sa kracim, brzhim, slalom zavojima. Van staze ne izlazim, samo na "zov prirode", haha, pa deblje daske ne poznajem... Inace, fischer ima vrlo jednostavan sistem podesavanja vezova, pa je pravo uzivanje to raditi sam (mislim na FS10 vez)

    Dimenzije koje mi najvise odgovaraju za moj stil voznje su da je struk oko 70 i radijus oko 13-17m, duzine 167-175, visok sam 180, tezak 100+...pored toga, vez mi je za srednje tvrdu stazu na 8-8.5 DIN (FS10 fischer), a cipela fischer viron sa flexom 95...

  6. #16
    Super Member
    Datum registracije
    26.10.2010
    Poruke
    271

    Podrazumevano

    @ Gile
    Te skije su takodje za carving kao i 95% skija na trzistu, tog tipa. E sad, posto skijas vec koliko si naveo, trebao bi da razmislis u opste koja te vrsta skije zanima. Da li zelis skiju za slalom, veleslalom ili model za sve. S obzirom na tvoje iskustvo i dane provedene na snegu trebala bi ti ozbiljnija skija, Neko je spomenuo Fishera progresora 10 sto je dobra skija ali nisi dao dovoljne upute za koje si skije zainteresovan a i mene si zbunio sa pitanjem da li je to carving skija ili ne jer sa skoro svim skijama ti mozes da carvujes do mile volje samo ti treba odgovarajuca tehnika i kondicija. Inace ima puno dobrih modela na izboru. Inace Rosignol skija je dobra skija, teziste na sredini skije je uradjeno radi bolje kontrole skije i da bi se lakse dizala na rubove i napomeni do koliko kesa si spreman da ides jel koliko para toliko i muzike

  7. #17
    Member marko.popovic avatar
    Datum registracije
    19.02.2010
    Godina
    40
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    @stekan Savrsen odgovor, hvala! Onda ja dalje sa pitanjima: Da budem samokritican i da kazem da je moje skijanje negde na nivou 7, mada sam ocekivao da izmedju mog nivoa skijanja i extreme bude bar 5 kategorija E sad, skijanje me itekako interesuje i silno zelim sto pre da napredujem u tim nivoima..Off piste me ne zanima(za sad), powder ne(za sad). Ajde ovako banalno, skijanje kao bolji skijasi iz GSS-a na Kopu, to mi je barem sada cilj. Uzevsi u obzir moje sadasnje znanje,cilj koji imam cinjenicu da cu godisnje moci da odvojim max 10 dana na snegu, koju bi mi skiju preporucili?Hvala

  8. #18
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od marko.popovic Pogledati poruku
    ...koju bi mi skiju preporucili?
    Pitanje postavljeno X puta i uvijek isti odgovor: od više stotina mogućih modela navedi 5 do 10 koje možeš nabaviti pa da dajemo preporuke.

  9. #19
    Super Member jopopo avatar
    Datum registracije
    03.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Radical Mutix R11
    Godina
    52
    Poruke
    594

    Podrazumevano

    U Intersportu (Beograd, Niš) kaže mi brat, prodaju neke Fišer skije, crne su sa žutim sitnim linijama. Ne piše ni Progressor ni ništa slično. Da li neko ima ideju o kojoj skiji je reč, koja serija, za koju sezonu itd?

    Nisam u BGD da idem da pogledam...

  10. #20
    Junior Member
    Datum registracije
    28.01.2011
    Poruke
    25

    Podrazumevano Rossignol Alies

    Skije zam koje sam pitao su Rossignol Alies 166cm R13. Molim za komentar. Hvala.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •