Strana 1 od 4 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 37

Tema: Kupovina skija? novo vs polovno

  1. #1
    Hooked vuca avatar
    Datum registracije
    20.01.2011
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    72

    Podrazumevano Kupovina skija? novo vs polovno

    Pozdrav svima,

    Pretpostavljam da je na ono sto cu pitati vec negde odgovoreno, ali ko zna gde, pa se nadam da ce neko moci ovde da mi odgovori na ono sto me interesuje.

    Skije koje sam koristio do prosle godine su otisle u penziju. Bile su neke fisher, polu carving, iz 2001, 2002. god ... Sad sam u procesu kupovine skija, ali imam nekoliko dilema.

    Prva je da li uzeti nove ili polovne. Obzirom da mi trebaju na nedelju dana (mozda jos koji jednodnevni izlazak) godisnje, ne znam da li vredi davati 150, 200, 250 evra za skije. Za te pare cu 5, 6 godina bez problema iznajmljivati opremu, pa cu da unistavam tudje a ne svoje

    Drugi i veci problem je, kakve skije da kupim (nebitno da li se na kraju odlucim za nove ili polovne). Konkretno, vrlo malo su mi jasne oznake i karakteristike dasaka, ovaj fakror, onaj faktor, radijus, jedno drugo ... ?
    Skijam dosta dugo, niukom slucaju nisam pocetnik, ali nisam ni neki profesionalac. Recimo da sam visi srednji nivo sto se umeca tice. Volim cesto da se pustim u neko ludovanje, skakanje i sl, mada ne previse, jer ako sa svojih 100 kg ljosnem nece moci da me skupe

    Sve sto znam je da mi visina od 170 odgovara (probao neke skije sa rente), a visok sam nekih 190 cm


    Dakle, kakve skije da trazim, meke, tvrde, ovakve, onakve ili prosto da uzmem neke na 170 koje mi izgledaju ocuvano (ako uzimam polovne) i da zavrsim posao?

    I jos jedna stvar, koliko je realno ok platiti za daske sa vezovima ne starijim od par godina (recimo 3 max)? 30, 50, 100e ?

    hvala unapred!

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    [quote=vuca;53468]Pozdrav svima,

    Prva je da li uzeti nove ili polovne. Obzirom da mi trebaju na nedelju dana (mozda jos koji jednodnevni izlazak) godisnje, ne znam da li vredi davati 150, 200, 250 evra za skije. Za te pare cu 5, 6 godina bez problema iznajmljivati opremu, pa cu da unistavam tudje a ne svoje

    /quote]


    Dakle, ovo je pitanje "da li je iznajmljivanje bolje od kupovine i zašto".

    Nisi ni primetio da si već sam sebi dao odgovor. Ako hoćeš hoćeš da "uništavaš" skije, onda, da, bolje je da ih iznajmljuješ. Ali ako hoćeš da voziš, onda razmisli da kupiš nove.

    Biraj neke sa srednjim brojem između 70 i 75 (srednja širina daske). Radijus između, recimo, 14 i 18. Vodi računa samo da ne budu premekane jer nisi lagan.

    Bićeš zadovoljan.

  3. #3
    Hooked vuca avatar
    Datum registracije
    20.01.2011
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    72

    Podrazumevano

    Mmm pa ne mislim da ih unistavam vozeci ih po betonu, prosto se skije grebu, habaju, udaraju i sl i to sam podrazumevao pod unistavanjem

    Sa srednjim brojem cega? Za sta je oznaka to izmedju 70 i 75 sto preporucujes?

  4. #4
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Sirina struka tj sredine skije

  5. #5
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Sve skije imaju tri oznake koje označavaju širinu skije na repu, u struku i na vrhovima. Te brojke se nalaze negde na samoj skiji i obično u formi tri broja, npr. ovako: 112/66/97, a što konkretno znači da su na vrhu široke 112, u struku 66, a na repu 97mm. Što je izraženiji taj luk, odnosno što je veća razlika između širine u struku i na vrhovima/repovima to će radijus (odnosno zaokret) koji skija prirodno pravi biti manji, i obrnuto što je luk manje izražen to će skija praviti veći radijus pri zaokretu.

    Radijus je takođe predstavljen negde na samoj skiji, obično piše npr. R15, što znači da skija prirodno pravi zaokret od 15m, pri čemu naravno radijus direktno zavisi od geometrije skije (širine repa, struka i vrha). Imaj u vidu da u tom konkretnom slučaju prirodni radijus skije jeste 15m, ali da ti naravno manipulisanjem skija prilikom vožnje možeš da utičeš da taj radijus bude manji ili veći. Naravno, treba odabrati što približniji radijus svom stilu vožnje. Lakše ćeš i tečnije voziti skiju R15 ako praviš zaokrete od 15 do 18m, nego da skiju od R12 nateraš u luk od 21m (ovo je samo plastičan primer kako bi razumeo o čemu se radi).

    Ako hoćeš da voziš slalom (uski i česti zaokreti) uzećeš neku skiju koja ima izraženo uzak struk u odnosu na repove i vrhove. Ako hošeš skiju koja pravi veće zaokrete izabraćeš neku čiji je struk širi. Kao što ti je plageton preporučio, sa strukom 70-75 ćeš najverovatnije biti zadovoljan, jer ima i skija užih u struku sa izraženijim slalom karakteristikama i onih širih, pa mu ovo dođe neka vrednost sa kojom najverovatnije nećeš pogrešiti.

    Što se tiče dužine skije, ove nove karving kažu treba da budu između brade i nosa. Duža skija je stabilnija pri bržoj vožnji, ali to čisto da znaš kao informaciju jer ne verujem da za rekreativno skijanje tih 10 cm (od brade do nosa) igra značajnu ulogu. Pre bih se, da sam na tvom mestu fokusirao na geometriju skije u zavisnosti kakvu vožnju želim.

    Tvrdoća ne postoji u sistematizovanom obliku, pa ne možeš nikako upoređivati ne samo različite proizvođače već ni modele istog proizvođača, barem ne na osnovu neke univerzalne skale. Najbolje kada nađeš neku skiju koja ti po ceni i geometriji odgovara pitaj ovde na forumu za konkretan model pa će ti neko ko je imao prilike da je vozi reći svoje iskustvo.
    Izmenio/la chaghaboo; 25.01.2011 u 12:11.

  6. #6
    Hooked vuca avatar
    Datum registracije
    20.01.2011
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    72

    Podrazumevano

    changaboo - Hvala ti na iscrpnom odgovoru. Sad mi je dosta stvari jasnije i mislim da znam sta otprilike hocu ako sagledam cinjenice koje si napisao i moje zelje i mogucnosti sto se same voznje tice.

    stvari otprilike stoje ovako ...
    - duzina - 170 cm (probao tu duzinu, odgovara mi, dok su moje stare skije bile 15ak cm duze i cesto mi se desavalo da gubim kontrolu - "lete" mi vrhovi)
    - poslusacu savet za sirinu struka - znaci 70 - 75
    - radijus - recimo nesto oko 16, 17m


    E sad, kako prepoznati kvalitet skije? Recimo da sam nasao nesto polovno, sa odgovarajucim karakteristikama, dopadljivom bojom i tim sitnicama, ali ne znam da li je jezgro drvo, plastika, pamuk ili nesto peto. Da li je skija od onih "kvalitetnih" iz Metroa i Tempa, da li je bila u renti ... ?

  7. #7
    Senior Member Bratko avatar
    Datum registracije
    28.01.2010
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    49
    Poruke
    128

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od vuca Pogledati poruku
    ...E sad, kako prepoznati kvalitet skije? Recimo da sam nasao nesto polovno...ali ne znam da li je jezgro drvo, plastika, pamuk ili nesto peto.
    http://www.skijanje.hr/oprema/skije/...skija?id=12578
    Ako recenzije konkretnog modela nema ovde, onda na Google.

  8. #8
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    stekan:
    Oznaka R15 je radijus skije, tj. radijus bočnog ruba skije na ravnoj podlozi, a radijus zavoja zavisi od nagnutosti skije u odnosu na podlogu i može biti značajno manji od radijusa skije, jer se u zavoju skija savija. Skija sa radijusom 15 m neće lakše praviti zavoj radijusa 15 m, već će lakše praviti kraće zavoje (pričamo o karving zavojima bez otklizavanja repova).

    Suština jeste ista, a to je da skija koja ima manji R će lakše praviti kraće zavoje od one sa većim R, međutim samo pojašnjenje koje sam dao jednostavno nije tačno, na šta mi je pažnju skrenuo stekan.

    Hvala stekane

  9. #9
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Ako si se odlučio za kupovinu polovnih skija na šta bi obavezno trebao da obratiš pažnju i čak da ti posluži kao diskvalifikacioni parametar je stanje rubnika (ili kantni). Može taj model koji nađeš da ti odgovara i geometrijom i kvalitetom i bojom ali ako su kantne loše bacio si pare. Kantne se troše vremenom, tako da je poželjno da budu što manje istrošene kako bi ti skije duže trajale. Tako je ortak kupio super skije ali nisu izdržale ni dva oštrenja pa je u suštini bacio pare.

    Koja je normalna debljina kantni kod novih skija u mm stvarno nemam pojma, ako neko tačno zna neka napiše, a ako ne idi u radnju sa novim skijama pa pogledaj na licu mesta.

    Kakav je kvalitet konkretnog modela, kao što reče Bratko, jedino možeš naći u recenzijama po netu. skijanje.hr je jedan od foruma, a evo ti još par adresa:
    http://worldofskiers.org/
    http://www.epicski.com/
    http://www.realskiers.com/
    http://www.ski-review.com/
    http://www.sportsgearguide.com/index.asp

    U tim recenzijama ćeš često naći pored kvaliteta i neku indirektnu preporuku za koji nivo skijaške veštine i kakvo skijanje se preporučuje određeni model.

  10. #10
    Hooked vuca avatar
    Datum registracije
    20.01.2011
    Lokacija
    Nis
    Poruke
    72

    Podrazumevano

    hvala na ovim linkovima, posluzice svrsi

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •