Strana 1 od 2 12 PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 11

Tema: Jahorina, sniježna statistika 2001/02-2009/10

  1. #1
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano Jahorina, sniježna statistika 2001/02-2009/10

    Pošto na sajtu postoje redovno ažurirani podaci o kretanju visina snijega na jahorinskom skijalištu još od sezone 2001/02 , napravio sam statistički i grafički prikaz, koji možda nekom pomogne u odluci kada otići na skijanje.

    Ja ne znam ko i gdje mjeri ove visine snijega, ali podaci se statistički čine prilično korektnim, pa bi mogli da budu solidan pokazatelj o stanju snijega na olimpijskoj ljepotici. Prvo ću postaviti grafove za svaku sezonu pojedinačno, a zatim i graf koji pokazuje prosječno stanje svih 9 sezona. U podacima je uglavnom data jedinstvena visina snijega, tamo gdje postoje dva podatka 'od-do' uzimao sam srednju vrijednost (recimo snijeg od 80cm do 120cm sam zapisivao kao 100cm). Uzeo sam za sve sezone jedinstveni period od 22.12. do 11.04. Za neke sezone postoje podaci prije ili poslije navedenog perioda, ali nijesu redovni. Takođe, za neke sezone nema podataka ni za prvi dio aprila, što ne znači da nije bilo snijega...

    Pa da krenemo:








  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Nastavlja se...










  3. #3
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Na kraju evo i prosjeka za sve sezone:



    Površnom analizom ovog grafa ispada da od 22.12. pa do 22.01. skoro da i nema povećanja snijega (!?), ozbiljniji snjegovi počinju tek od treće dekade januara. Ovo je skoro decenijski prosjek, pa izgleda da nije slučajno, čini se da će to potvrditi i ova godina. Bilo bi lijepo da imamo podatke iz osamdesetih i devedesetih, možda je tada obrazac bi drugačiji. Najbolji period, makar kad je visina snijega u pitanju je 14.02.-19.03, jer je tada prosječna visina snijega viša od 100cm. Naravno, što dalje u martu već i temperature počinju da rastu, pa bi i to trebalo uzeti u obzir.

    Za kraj mala statistika maksimalnih snjegova po sezonama. Bez obzira na trenutno loše stanje, Jahorina je vrlo snjegovita planina. Biće još zima kao što su bile 2003, 2005 ili 2006.


  4. #4
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Sta reci sem

    Te 2005 se jako dobro sjecam...

  5. #5
    Super Member ExBaker avatar
    Datum registracije
    17.01.2010
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Fischer RC4 curv gt racetrack, Fischer progressor F19, Rossignol WC radical 9S
    Godina
    50
    Poruke
    939

    Podrazumevano

    Sta reci sem hvala Stit

  6. #6
    skibuldozer bojan avatar
    Datum registracije
    23.12.2004
    Godina
    51
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    Bio 2005. u martu u noći kada je palo metar snega. Nismo se mogli vratiti kući od nanosa pa smo rado produžili još dan. Lepa vremena ....... Hvala za info

  7. #7
    Member
    Datum registracije
    17.12.2010
    Godina
    44
    Poruke
    86

    Podrazumevano

    Pre svega, svaka cast na trudu! Samo... Nije dzabe onaj "pametnjakovic" rekao da je statistika kao bikini. Pre svega, nisam siguran odakle si preuzeo podatke. Kazes "na sajtu postoje podaci". Pretpostavljam da mislis na ovaj sajt. Navescu jedan primer koji je najsveziji. Proslog februara, dakle 2010. bio sam gore i to 16. utorak, 17. sreda i 18 cetvrtak ako me secanje dobro sluzi. Na sajtu stoji da je tada bilo preko metar snega sto ne mogu da komentarisem jer ne znam sa sigurnoscu. Ali verovatno je podatak tacan. Medjutim, pise da je temperatura u sredu 17.2. bila -10. Ne znam gde je mere, ali na polaznoj stanici sestoseda Poljice, ne da nije bilo -10, vec je temperatura bila u plusu, cini mi se oko 4 stepena. Za taj dan pise da je bilo oblacno ali ne pise da je padala neka "susnezica" koja je 90% vukla na kisu. Sledeceg dana, u cetvrtak, dosao je Milorad Dodik da pusti u rad sestosede koji su vec skoro nedelju dana bili u pogonu. Posto sam kupovao dnevne pass-ove taj dan ga nisam ni uzeo jer je skoro sve bilo zatvoreno a i opet je padala kisa sto na sajtu ne pise. Snezni pokrivac je bio prepolovljen ali ga je opet bilo puno. Medjutim, njegov kvalitet posle kise mislim da je svima poznat. Da me je neko toga dana pitao da li da ide gore savetovao bih mu da ne ide, a na ski info stoji da je bilo 80 cm snega. Tako da... Moj savet - ne planirajte nista do par dana unapred. Mesta ionako ima koliko hocete, jedini problem mogu biti slobodni dani za one koji rade.

  8. #8
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Tvoje primjedbe su na mjestu, Gazza! Pošto nijesam bio dovoljno jasan, podatke sam pokupio iz arhive sajta skijanje.rs, pretpostavljam da su to zvanični podaci OC Jahorina. Prije nego što sam napravio ovaj mali statistički pregled, ja sam podatke uporedio sa onim koje daju zvanične planinske meteo stanice u okruženju, kao Bjelašnica, Čemerno (1306m), Žabljak, Kopaonik. Zaključio sam da je niz prilično korektan, tj. da ga ima smisla statistički obraditi.

    E sad, snijeg, tj. njegova visina nije jedino mjerilo kvaliteta skijanja. Moraju tu da se poklope i drugi uslovi, prije svega temperatura, od koje značajno zavisi kvalitet snijega, a zatim i tip vremena (anticiklonalno ili ciklonalno, sjever ili jugovina) da li je magla, jak vjetar, sunce, kolika je relativna vlažnost itd... Džaba veliki snijeg, ako je vrijeme onakvo kao što je bilo za vrijeme tvog prošlogodišnjeg skijanja. Naime, upravo kad si ti otišao poklopile su se dvije stvari, najviša visina snijega u cijeloj zimi, ali i promjena tipa vremena na katastrofalnu jugovinu, koja je nultu izotermu digla iznad 2.000m. Bez obzira na veliki snijeg, kiša i visoke temperature su skijanje učinili očajnim. Upravo u periodu od 17.02. pa do 20.02.2010. bilo je izraženo jako kopnjenje snijega (Bjelašnica (2067m) sa 185cm na 158cm, Čemerno sa 115cm na 60cm, Žabljak sa 90cm na 51cm, Kopaonik sa 68cm na 43cm, po podacima s Jahorine otopilo se 60cm snijega). Ovo znači da je svaka godina i svaki period u njoj priča za sebe, bez ikakve garancije da će vrijeme biti ovakvo ili onakvo i istina je da bi prije odlaska na zimski odmor trebalo pratiti vremenske prilike, pa tek onda donijeti odluku. Štos je što svi nemaju takvu mogućnost, a ovakva statistika može da da bar neke naznake, i možda nekome olakša izbor.

    Ono što je po meni najveći problem poslednjih nekoliko zima je da se ne formira na vrijeme kvalitetna sniježna podloga. Njeno formiranje bi u planinama trebalo da počne već u novembru, od prvih snjegova, koji bi se malo topili, pa mrznuli, pa bili zatrpavani novim i tako nekoliko puta. Nešto takvo je ranije bilo uobičajeno, početak ski sezone staze bi dočekale uz dobru, tvrdu podlogu i svaki novi snijeg je bio veliki plus, a takva podloga bez problema je odolijevala naletima jugovine. Zadnjih zima, međutim, snijeg padne pa okopni i tako po nekoliko puta. Novi, veći snijeg nekako po pravilu pada na golu zemlju, i bez dobre podloge, pršeć, makar ga bilo i cijeli metar, nije dobar za skijanje. Takođe, vrlo je neotporan na topljenje i jugovinu, što je i normalno jer je nesležen i vrlo male gustine.
    Možemo samo da se nadamo da će na ovim prostorima zime biti bolje, a oni koji to sebi mogu da priušte, svijet je pun lokacija koje skoro garantovano imaju dobro skijanje..

  9. #9
    Member marko.popovic avatar
    Datum registracije
    19.02.2010
    Godina
    40
    Poruke
    38

    Podrazumevano

    Vrlo konstruktivna diskusija i jedan jako bitan detalj na koji Stit ukazuje: snežna podloga se ne formira na vreme! Ja sam bio prosle godine krajem februara i debljina snega nije bas bila sjajna.Prva dva dana temperatura u plusu, bare na dnu staza...generalno, problem je sto nemamo situaciju da se temperatura na planini u Novembru ne spusti ispod 0 i tu i ostane do pocetka aprila...nedovoljno padavina, neredovne padavine na samom pocetku sezone i onda dobijemo ne tako kvalitetne uslove za skijanje.

  10. #10
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    Do sezone2005/06 podatke sam dobijao zahvaljujuci Vladi Lucicu koji je tada imao svoju Skolu skijanja na Jahorini. Koliko se secam, tih prvih 5 godina podatke mi je, po njegovom nalogu, slao neki lik sa Pala, koji je i hostovao tada njegov sajt vlski.com. Ti podaci bi trebali biti oni koje je hotel Bistrica dnevno isticao na svojoj oglasnoj tabli. Tih godina sajt OC Jahorina mislim da nije ni postojao.
    Poslednjih 5 godina podatke mi salje ili ih preuzimam sa OC Jahorina. Neznam koliko su njihovi podaci dnevno precizni - tacni, ali verujem da statisticki posmatrano jesu. U jednom nedavnom kontaktu sa njima rekli su mi da nemaju sacuvane podatke iz proslih godina, i da su za neke svoje potrebe koristili izvestaje koji su sacuvani na sajtu Skijanje.rs
    Na kraju, sta reci za ono sto je napravio Stit.... BRAVO!!

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •