Strana 27 od 45 PrvaPrva ... 17252627282937 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 261 do 270 od 443

Tema: ne dajemo savjete poslje obavljene kupovine

  1. #261
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Postoji stari-dobri sistem da se "izmeri" da li je dužina ski cipele dobra. Obuje se cipela, zategnu kopče (ne krvnički ) a onda se stane u njima, ako se stoji uspravno onda prsti treba da dodiruju pancericu napred, ako se telo postavi u skijaški položaj (kolena se gurnu napred) onda više prsti ne dodiruju napred. Ovo sve naravno sa ispruženim prstima unutra.

    To je ona "taman" mera što se tiče dužine cipele. Onda od važnih parametara i širina - i naravno ostali koji utiču na udobnost (visina risa, zglobovi i sl.).
    +1

    još jedan glas za "knap" pance. Ja sam uzeo u mm istu pancu kao i dužina stopala. Dok sam je probao, dvoumio sam se jer su prsti udarali napred dok stojim. Kada se zakopča panca i stane u skijaški položaj, savršeno je legla. Još jedan argument za knap je taj što se svaki unutrašnji uložak pance vremenom stanji, a tu vremenom ne pomaže dotezanje pance ili pomeranje kopče.

  2. #262
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Salomon modeli su generalno širi od većine drugih proizvođača, bez obzira na deklarisanu širinu u milimetrima. Zbog toga je bitno uzeti knap veličinu, jer u protivnom će noga šetati u pancerici nakon 20 dana skijanja.


  3. #263
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    I praksi, ako dobro uklopiš najvažniju kopču pancerice (druga odozgo) koja se i prva zatvara nema šanse da noga krene naprijed. To kretanje noge se i dešava kada je pancerica prevelika. Tada je ničim ne možeš fiksirati, a posebno ne dvostrukom, trostrukom čarapom što je kod nas najčešća pojava.

    Nemam ja ništa protiv pola broja duže pancerice, ali iskustvo mi govori da kada bi na stazi zaustavio 10 skijaša 7 bi imalo veliku pancericu 1 i više brojeva, a od toga bi samo poneko bio svjestan situacije.

    Ne znam, valjda ljudi očekuju udobnost kao kod obične obuće, pa to nalaze u prevelikim pancericama.

    Hodanje je stavka koju uopšte ne treba razmatrati pri nabavci pancerice. Nebitna je.
    Pola broja veća cipela je mnogo. Hodanje je nebitno, a ja sam ga naveo kao fizičku činjenicu da kada se čovek nagne unatrag stopalo krene napred i obratno. To da će stopalo biti fiksirano uvek u istom položaju ako se pancerice pravilno zategnu jednostavno nije tačno i nije moguće.

    To je tačno da je česta greška da ljudi uzimaju veće pancerice jer im se to čini udobnije ("obuću deblje čarape"), ali isto je tako pogrešno davati onima koji imaju izrazito rekreativan odnos prema skijanju savete koji važe za one koji imaju ambiciozan i sportski pristup.
    Izmenio/la plageton; 27.02.2019 u 11:22.

  4. #264
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Postoji stari-dobri sistem da se "izmeri" da li je dužina ski cipele dobra. Obuje se cipela, zategnu kopče (ne krvnički ) a onda se stane u njima, ako se stoji uspravno onda prsti treba da dodiruju pancericu napred, ako se telo postavi u skijaški položaj (kolena se gurnu napred) onda više prsti ne dodiruju napred. Ovo sve naravno sa ispruženim prstima unutra.

    To je ona "taman" mera što se tiče dužine cipele. Onda od važnih parametara i širina - i naravno ostali koji utiču na udobnost (visina risa, zglobovi i sl.).
    Tačno tako. Ono o čemu razgovaramo je zapravo koliko prsti treba da dodiruju cipelu. U radnji je to jako teško odrediti, a ako pogrešiš dva milimetra to je već neugodnost. Većina nas će da istrpi toliko, ali kada me ljudi pitaju za savet, vodim računa o tome kakvi su skijaši. Ako me pita neko ko vozi uglavnom po plavim stazama, taj neće obraćati pažnju na to da li bi skija imala bolji odziv u drugoj cipeli, ali će još kako primetiti kada počne da ga udara po ozeblim prstima.

  5. #265
    ◆◆ Grimani avatar
    Datum registracije
    04.02.2010
    Lokacija
    Valjevo
    Skije / Bord
    Line Sir Francis Bacon / Fischer BigStix / Volkl Mantra /
    Godina
    43
    Poruke
    858

    Podrazumevano

    Skijam pa na zici gledam ovo pa me mrzi da prevodim. Evo kopi pejst
    Ski boots use a measurement system called Mondopoint, which is essentially the length of your foot in centimeters.*The chart provides two different Mondopoint conversion sizes,*Comfort Fit*and*Performance*Fit:

    Comfort Fit*is suitable for beginning to intermediate skiers (or those who ski only a few times a season) and normally ski groomed terrain at slow to*moderate speeds.

    Performance Fit*is suitable for intermediate to advanced skiers who ski at higher speeds on a variety of terrain and in mixed snow conditions.

    Expert and elite level skiers*often choose an even smaller boot to get the most precise fit possible. We suggest working with a qualified bootfitter if you choose this option.

    We recommend measuring the length of your foot in centimeters for a more accurate idea of your Mondopoint size.

    Remember that ski boot shells are only made in full size increments – a 26.0 boot and a 26.5 boot normally use the exact same shell and there is little or no difference in the fit.



    Evo i na linku ima tabela
    https://www.evo.com/guides/ski-boot-...int-conversion
    Ja nosim 29.5 sa cipelom 46.....


  6. #266
    Member
    Datum registracije
    08.01.2012
    Godina
    43
    Poruke
    88

    Podrazumevano

    Ima sigurno i do modela. Na onom za merenje stopala, noga mi je 285. Nedavno sam kupio nove 28.5, a u istoj prodavnici sam probao isti brend, samo 28 i +10 flex. Uzeo sam prve, jer su mi bile "utegnutije". Tek kada sam izabrao pancericu, prodavac mi je rekao da je ona druga 28 tj. pola cm manja. Da mi je rekao da je ta druga različit broj, a da mi ne kaže koliko, bez razmišljanja bih rekao da je pola broja veća. Možda ima veze što za neka probanja oni zagreju uložak pancerice, pa je te manje nego razvalio iznutra nakon zagrevanja?

  7. #267
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Postoji stari-dobri sistem da se "izmeri" da li je dužina ski cipele dobra. Obuje se cipela, zategnu kopče (ne krvnički ) a onda se stane u njima, ako se stoji uspravno onda prsti treba da dodiruju pancericu napred, ako se telo postavi u skijaški položaj (kolena se gurnu napred) onda više prsti ne dodiruju napred. Ovo sve naravno sa ispruženim prstima unutra.

    To je ona "taman" mera što se tiče dužine cipele. Onda od važnih parametara i širina - i naravno ostali koji utiču na udobnost (visina risa, zglobovi i sl.).
    Sistem je poznat, ali ima jednu ozbiljnu manu kada ga primjenite na početnicima. Oni će iz želje za udobnošću ili nepoznatog im osjećaja "slagati" da im prsti diraju pancericu. Možda i podignu prste na gore pa dohvate gornji dio pancerice. Ne znam, ali ja im opet obavezno izvučem uložak i tek onda vidite koliko prostora su "sakrili".

    Ukoliko čovjek nije početnik onda je stvar mnogo lakša, jer već znaju šta treba očekivati od "udobnosti" skijaške cipele.

  8. #268
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    "Najjači" SL model je:

    WORLD CUP REBELS I.SL

    Od toga su samo tvrđi "RD" modeli...
    Danas testirao na Jahorini modele za 19/20.
    i.SL (160cm) i i.Race Pro (175)

    i.SL... Ljudi, to nije skija, to je igračka. U mjestu se okreće. Upravljivost impresivna. Tvrda skija, mada ništa strašno kako se može čitati na nekim "pro" recenzijama za ovu klasu skija. Žao mi je sto već ranije nisam kupio nešto ovako.
    Na pravcima... kojim pravcima, ova skija se tako ne može voziti. To je patnja i za skiju i za skijaša.
    Žao mi je što je bila samo u dužini 160. Još od '87 nisam vozio tako kratku skiju. Ipak će odluka padati između dva veća broja, 165 i 170.
    Čekam probu i RD modela.

    i.Race Pro brza skija. Meni dosta stabilna, i odlična za one demonstratorske carvin vožnje. Uz vježbu vjerujem da se na njoj mogu postići oni nevjerovatni nagibi u zavoju.
    Za veća skijališta, širih staza, svakako bolji izbor. Ne može praviti tako brze carvin zavoje, ali zato daje osjećaj vožnje po šinama.
    Mene nije nešto posebno strah veleslalom brzine, ali me je strah djece i gužve na Jahorini gdje provodim 90% skijanja.

    Još da Hiršer pređe na Head, pa da se mirne duše rastajem od crvenih skija

    I da ne zaboravim. Head možda nije najbolja slalom skija, ali je svakako najružnija.
    Bijela i drečavo žuta i mrtvačke glave i reklama za "kers"... 'alo dizajneri ima i nas malo starijih.

  9. #269
    Senior Member bbK1ng avatar
    Datum registracije
    06.01.2017
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Rossignol Experience 88
    Godina
    51
    Poruke
    113

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Misk0 Pogledati poruku
    Iz slične smo priče samo sam malo manje korpulentan a iskreno ne vezbam uopste. Odgovor na oba pitanja je da. Pomoci ce ti i drugacije skije i usavrsavanje tehnike. Skije su brza varijanta a ako ti olaksaju, brze ces i napredovati.

    Ja sam se dugo lomio oko novih skija i posle poslednja dva dana sa dosta snega, sledeće će sigurno da budu 84 ili 88 u struku. Da se razumemo, 70 i 90-100 su bolja varijanta ali ne mogu da vučem 2 para.

    Što se tehnike tiče, milion videa na youtube, meni odgovara kanal elate media pa samo lagano.
    Hvala na komentarima.

    Elate Media sam prečešljao davno uzduž i popreko.

    Čak sam planirao da uzmem ovaj CARV. Ima jedan prijatelj i dosta dobro radi, ali nikako da izbace aplikaciju za Android.

    Što se tiče skija nije me bilo teško ubediti.
    Uzeo od kolege forumaša stekana Rossi Exp 88.

    Jedva čekam sledeću nedelju da ih probam.
    Vidno su duže od mojih Rossi Pursuit 11 Ca




  10. #270
    Junior Member
    Datum registracije
    02.03.2019
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Skije
    Poruke
    7

    Podrazumevano

    Pozdrav svima,

    Planiram da kupim pancerice posle 7 sezona skijanja, znam da kasnim, ali konacno je i na to dosao red.
    Dosao sam do momenta kada ne mogu da nadjem i iznajmim nista sto mi odgovara, a da mi je udobno, da bi me skije slusale, zatezem ih toliko da cim se spustim moram da otkopcam bar 2 kopce.
    Znam da to nije dobro, ali i je tome dosao kraj

    Informisem se nedeljama oko kupovine pancerica, citao sam po ovoj i slicnim temama, bio da probam nekoliko modela.
    Ono sto mi treba su pancerice koje slusaju nogu i prenose dobro na skiju, i u kojima mogu da provedem kada su zategnute recimo 5-6 sati na dan, jer mora se malo i pauzirati

    Sto se tice stila voznje, pocinjem da idem na casove za carving, tako da cu ka tome da se orjentisem narednih godina.
    Ove godine sam bio jednom 3 dana, jednom 6 dana na skijanju, i recimo da ce nekih 12 dana godisnje biti prosek od sad, bar kako planiram, ne manje ( bar se nadam )
    I da, nikad nisam bio van Kopaonika, znam da vazi za blagu planinu, ali osim ostrih crnih nema sta vise da mi ponudi zanimljivo kada sam odmoran, tako da sam je prerastao.
    Nisam neki ljubitelj offroad skijanja, vise volim po uredjenim stazama, da kvarim ono sto ratrak izravna

    Eto to su neki skijaski parametri koji treba da prevagnu oko kupovine pancerica.

    Sto se tice noge, 28 cm duzina stopala, 105 mm sirina, 30.5 visina risa, po nekim standardima kako se racuna, imam visok ris.
    Odgovara mi model pancerice 27/27.5 iako mi je stopalo malo duze, vise volim kad je bas knap i kad je odziv skija dobar, kad peta sme samo malo gore i kad prsti uvek dodiruju pancericu osim u skijaskom stavu.
    Trazio sam visoke pancerice, neke nasao, neke probao, neke su me malo zuljale ali neke malo vise, samo su jedne bile idealne Dalbello Pantera 120
    Cuo sam svasta, ali nekako mi ne deluje da su dovoljno tvrde, iako je dosta visok flex. Da li je neko imao iskustva sa istima? Nekako se bojim da ih uzmem, da me nece zadovoljiti sto se tice tvrdoce...
    Probao sam jos i Atomic Hawk Prime 110 S i Rossignol Alltrack 110, kao i Atomic 120 model. To troje me malo zuljaju u predelu risa, ne mnogo, ali sam samo sedeo i malo hodao u njima, bojim se da ce biti vise bola kada se bude skijalo.

    Kao krajnju opciju cekam Expo-zim krajem ove godine, pa cu da krenem redom dok ne nadjem neke koje mi odgovaraju. Nije mi hitna kupovina, ne planiram na skijanje do decembra-januara sledece godine.
    Citao sam i da Lange i Tecnica imaju odlicne i visoke modele, da li ce biti takvih modela na Expo-zim-u?

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •