Strana 37 od 45 PrvaPrva ... 273536373839 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 361 do 370 od 443

Tema: ne dajemo savjete poslje obavljene kupovine

  1. #361
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od niipheus Pogledati poruku
    ...Pravilno zatupljen vrh/rep moze da pomogne u omeksavanju tranzicije postavljanja skije na rubove, a tako odradjeno moze doneti dosta povoljnije ponasanje skije
    Ako se skija isključivo starom tehnikom, onda zatupljivanje ima smisla. Kod karvinga je cilj sa u zavoju sve i jedna tačka duž rubnika prođe kroz istu tačku u snijegu. U prevodu: bez imalo bočnog otklizavanja. I to je jedino poželjno ponašanje karving skije u karving zavoju: da je ukopana u zavoj kao da je na šinama. Kod karving tehnike ne vidim apsolutno ni najmanji razlog za zatupljivanje repa. Ako je zatupljen, otklizaće u zavoju bar malo.

    Za skiju koja je "žestoka" možda i ima smisla zatupljivanje vrha, pogotovo ako joj skijaš nije dorastao, ali kod običnih rekreativnih skija niže klase kakvih je najviše na skijalištima nečemu šta nikako ne "grize" nema smisla još zatupljivati zube.

    Pronađoh na jednom sajtu trgovine profi opremom dobar savjet za slučaj kad skija previše "grize": "If your skis are hooky, increasing your base edge bevel in the tip may help or you might want to have your boot canting alignment checked."

  2. #362
    Super Member
    Datum registracije
    11.12.2011
    Godina
    51
    Poruke
    463

    Podrazumevano

    @stekan Stevo, ipak se nismo razumeli. Ovi servisi sto sam nabrojao zatupljuju taj deo na kraju skije. Dakle "polukrug", savijeni vrh, kako god ga nazvali. Ostatak ruba nisam imao iskustva da mi je neko pipao skiju posle mašine. Uvek uzmem parče papira da proverim kakva je oštrica, da li seče lako ili ima neko oštećenje.
    Tačno bi im bila poslednja skija koju su radili da mi vrate zatupljenu ivicu.


  3. #363
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od gio Pogledati poruku
    @stekan Stevo, ipak se nismo razumeli. Ovi servisi sto sam nabrojao zatupljuju taj deo na kraju skije. Dakle "polukrug", savijeni vrh, kako god ga nazvali. ..
    Onda je sve OK.

    Ja sam pisao o zatupljivanju aktivnog dijela rubnika, tj. dijela koji je u kontaktu sa stazom. Prije više sezona su mi jednom u Austriji oštrili rubnike i zatupili su taj dio rubnika (serviser je imao desetak godina više od mene). Nisam mogao skijati kako sam navikao i nakon jedne žice sam mu vratio da ponovi, ali bez zatupljivanja.

    Skije za čisti karving imaju specifičnu geometriju gdje se skija naglašeno širi do samog vrha sa ciljem da rubnik "grize" u zavoj (desna skija na fotografiji). Zatupiti takvu skiju je grijeh. Allmountain skija su pravljene za drugačiju vrsu staze i drugačiju tehniku, pa nema tog širenja do vrha, već je oblik vrha dosta pitomiji (lijeva skija). Takva skija niti ima agresivan bočni profil na vrhu, a obično ima i rocker, pa ni kod nje nema potrebe za zatupljivanjem.
    Vrh.jpg

  4. #364
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Za skiju koja je "žestoka" možda i ima smisla zatupljivanje vrha, pogotovo ako joj skijaš nije dorastao...
    Za ovakve je uglavnom i namenjeno moje pisanje. Ima bar ovde kod nas i vise nego dovoljno 'profesionalaca' sa vrhunskim skijama kojima je zatupljivanje neophodno.

    Mislim da za one koji su presli na nove skije koje su iznad njihovog trenutnog nivoa (npr neko ko je nivoa 5, kupuje skije nivoa 9 i planira da se dalje usavrsava), pravilno zatupljivanje moze pomoci u njihovom savladavanju i privikavanju na novo ponasanje. Sve se to kasnije da ispraviti i doostriti kako tehnika napreduje. Zato i kazem, majstor koji bi znao da ih tjunira tako da rubove zatupi u meri da omeksaju tranziciju, ali da ne upropasti rub do te mere da pola mora skinuti kako bi se doslo do ostrog dela ponovo, ne bi ucinio nista toliko lose da se moze reci da od karvinga nema nista.

    ------

    Za coveka koji pita za Progressor 8+: ne znam jesi li je uzeo novu i znas li istoriju skije (dal je bila u renti ili ne), ali ta skija ako nije omeksala od mnogo dana na snegu, ne bi trebala da pravi problem sa karvingom. Naucio sam i usavrsavam karving i uopste skijanje bas na Progressoru 800 koji me sa mojih 95 kg odlicno nosi i osim po bas najgorem ledu, nema problema da odrzi karving. Takodje jedna od skija sa mozda najprirodnijim osecajem prilikom skijanja. Svaki pokret prihvata i radi ono sto ocekujes od nje u tom trenutku. Jedina jos skija koju sam vozio sa tako lakim i lepim osecajem u voznji je Kastle MX84. Navodim to jer se vrlo lako stekne poverenje u ovu skiju i uvek znas sta mozes od nje da ocekujes. Odnesi te skije na dobar servis, nek je obrade na masini, postave uglove rubova kako treba, ako si nivoa 6-7 kako kazes, naglasi da ne zatupljuju nista, utisnu bazu, voskiraju i ta skija ne bi trebalo da ti pravi bilo kakve probleme.
    Izmenio/la niipheus; 26.12.2020 u 11:33.

  5. #365
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od gio Pogledati poruku
    @stekan Stevo, ipak se nismo razumeli. Ovi servisi sto sam nabrojao zatupljuju taj deo na kraju skije. Dakle "polukrug", savijeni vrh, kako god ga nazvali.
    Pretpostavljam da to rade zbog vožnje kroz dubok/mokar sneg. Gde kljun skije odigrava ulogu.

  6. #366
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Moje iskustvo sa "zatupljivanjem" je drugačije. Volim podjednako da vozim i staru tehniku i carving, a što je staza strmija potrebno mi je više otklizavanja... što je i normalno.

    E sad... jedne godine sam izričito rekao serviseru da mi ne zatupi vrhove i repove, skija je bila oštra ko žilet celom dužinom. Uslovi staza su bili kasno martovski, jutarnje ledene ploče. Na strmim delovima staza je bio pakao voziti. Skija ti ne dozvoljava da otklizaš, a da karvaš po tim delovima ne možeš jer nećeš moći da kontrolišeš brzinu, i onda dolazi do toga da skija "hvata" led, a kada hoćeš da napraviš kratak zavoj moraš na silu da otklizavaš i u suštini ne skijaš, nego se treseš tako što propadaš niz stazu. SMRT za leđa i kolena.

    Za takve uslove sam poželeo da mogu lakše da otklizam.

    A šta je zanimljivo....imao sam prilike da vozim i nove skije po takvim uslovima i nisam imao problema sa otklizavanjem. Nova skija je sigurno podjednako oštra celom dužinom. Ili nije?

  7. #367
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Ja nemam neko 'strasno' mislenje o sebi kao skijasu, a posebno ne kao neko sto posedzuje vakvu, onakvu ili takvu tehniku, tacnije necu ni da se rangiram na bilo koju tabelu. Ali uzivam u skijanju najvise od svih na svetu, svakako spored mene, i trudim se da se spustim svugde gde mogu da savladam 'strah', svakakom tehnikom i na svakoj podlozi.
    E sad, moj serviser zna da mi mora ostriti kante rucnom turpiom sa alatkom za drzenje ugla, fabrickog ugla, u celoj duzini kanta bez bilo kakvog zatupljavanja. Sto vise mismlim da su skije fabricki nezatupljene, pa zasto ih zatupljavati. I da, ne smeju biti noz, no 'pristojno' naostreni bez obzira na kakvu podlogu ce se skijati. Moj serviser skija isto sto i ja pa se dobro razumemo .
    I da ne zatupljujem vise, jos uvek smatram da vozrasniji i sa manje kondicije/fizicke snage trebaju da biraju laksu skiju a nikako meksu da bi vise uzivali na sneg.
    Ne znam taj progresor koliko je tezak, ali znam da ne treba zatupljavati skije.
    Definitivno dosta zatupljujem

  8. #368
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Milos011 Pogledati poruku
    Moje iskustvo sa "zatupljivanjem" je drugačije. Volim podjednako da vozim i staru tehniku i carving, a što je staza strmija potrebno mi je više otklizavanja... što je i normalno.

    E sad... jedne godine sam izričito rekao serviseru da mi ne zatupi vrhove i repove, skija je bila oštra ko žilet celom dužinom. Uslovi staza su bili kasno martovski, jutarnje ledene ploče. Na strmim delovima staza je bio pakao voziti. Skija ti ne dozvoljava da otklizaš, a da karvaš po tim delovima ne možeš jer nećeš moći da kontrolišeš brzinu, i onda dolazi do toga da skija "hvata" led, a kada hoćeš da napraviš kratak zavoj moraš na silu da otklizavaš i u suštini ne skijaš, nego se treseš tako što propadaš niz stazu. SMRT za leđa i kolena.

    Za takve uslove sam poželeo da mogu lakše da otklizam...
    I do skije je u velikoj mjeri. Neki modeli su pravljeni da "grizu" i kad nisu savršeno oštri (npr. Head-ova SuperShape serija), a neki briljiraju na mekšoj stazi ali zato na zaleđenoj stazi imaju problem ako nisu savršeno naoštreni (npr. Rossijev Experience 88). Sjećam se da sam jednom davno u Francuskoj uzeo da probam menščini Krejzijev i.Magnum (tad sam vozio Scott Punisher) i da sam se napatio jer je staza bila mekana, a i.Magnum nije nipošto htio da iziđe iz karvinga. Noge su mi otpale.

    A i pojam "zatupljivanje" je relativan (nije isto lagano prevući dijamantom i turpijati turpijom).

    Citirati Originalno postavljeno od Milos011 Pogledati poruku
    ...A šta je zanimljivo....imao sam prilike da vozim i nove skije po takvim uslovima i nisam imao problema sa otklizavanjem. Nova skija je sigurno podjednako oštra celom dužinom. Ili nije?
    I to je vjerovatno do skije. Nova skija bi trebala da bude podjednako oštra cijelom dužinom.

  9. #369
    Ski Magare Milos011 avatar
    Datum registracije
    05.01.2007
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    45
    Poruke
    492

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    I do skije je u velikoj mjeri..... (npr. Head-ova SuperShape serija),
    Upravo ta je grizla led, a ja se tresem ko agregat pokušavajući da otklizam

  10. #370
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Milos011 Pogledati poruku
    Upravo ta je grizla led, a ja se tresem ko agregat pokušavajući da otklizam
    Recept je imati par parova: par grizućih i par otklizujućih.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •