Citirati Originalno postavljeno od Gnjurac Pogledati poruku
...Na oglasima ima mnogo polovnih skija, ali ne znam šta da mislim o njima, da li je ok kupiti polovnu skiju?
Kao što @niipheus napisa, odgovor je: jeste. Ali kao što to uvijek biva u životu, postoji ono "ali": OK je kupiti polovnu skiju, ali da je ispravna i da nije iz rentala.

Šta i kako gledati na polovnoj skiji?
Mo mome, treba gledati:
- ima li na skijama naljepnica sa bar kodom ili sa oznakama rentala. Ovdje može da pravi zabunu činjenica da na zapadu servisi vole da na klijentove skije stave svoju naljepnicu da se zna da su skije kod njih servisirane. Takve naljepnice su "obične" naljepnice koje se lako skidaju. Naljepnice rentala često imaju oznaku kategorije skije u rentalu (VIP, Top, Permium...) i dosta su kvalitetnije izređene, deblje i vrlo teško se skidaju (obično ostane trag jakog ljepila). Bar kod im služi za evidenciju.
- debljina rubnika (sa obje strane) je ključna stvar. Kao referenca za poređenje je originalna debljina rubnika koja se može vidjeti na samom vrhu skije na dijelu koji mašine za oštrenje na dohvataju. Ako je debljina rubnika duž skije osjetno manja od referentne debljine, ta skija je vjerovatno dušu ispustila. To ne znači da se na njoj ne može skijati, već da karakteristike više nisu kakve su bile i da prostora za dalje servisiranje (oštrenje) više nema dovoljno. U skladu sa tim treba biti i cijena.
- istrošenost veza u djelu koji je u kontaktu sa pancericom: istrošenost čeljusti koja drži petu pancerice, kao i površina na kojima peta stoji, uključujući i kočnicu.
- opšte stanje skija: oštećenja, ogrebotine, stanje vrha skije (od sudaranja skija u vožnji)... Posebno obratiti pažnju po dužini svih rubnika gledano sa strane: ima li tragova da je rubnik bio izvaljen, pa vraćan nazad.
- pogledati obje skije uzdužno: da skija nije gdje savijena.

Možda sam šta propustio, ali i ovo bi trebalo biti dovoljno.