Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 44

Tema: Pomoć oko freeride skije

  1. #1
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano Pomoć oko freeride skije

    Tema žvakana u prošlosti, ali nesažvakana do kraja. Modeli skija i sve se promenilo i zato nova tema i da bi neko sledeći lakše našao ovu tematiku na jednom mestu.

    Želim offpiste skiju!

    Delim mišljenje koje ima Wlad i još neki da mi treba druga skija, za onpiste ostajem na top SL modelima.
    Dakle nikakva all mountain ne dolazi u obzir, sve 80-98mm otpada.

    S obzirom da nisam u Japanu ili tako nekim mestima gde ima u izobilju pudera pitanje je koliko ću imati powder days pa želim blagi kompromis, da je skija 70-90% okrenuta ka powderu i offu, ali da je iole upotrebljiva i na stazi ako je to moguće. Zato ne bih išao preko recimo 115mm. Ispravite me ako grešim.

    Moja pitanja:

    1. Kolika je razlika u plovidbi po dubokom snegu između recimo 100 i 110mm? Da li je 100 dovoljno ili ipak ići oko 110-115mm?
    Između 100 i 105 pretpostavljam da nema ogromne razlike?

    2. Vaše preporuke u opsegu širine iznad i komentari o brenovima i modelima pojedinačnim?
    Armada, Black Crows, Faction, Monvement, Line, Nordica, Salomon, Volkl..itd?

    3. Gde kupiti? Sajtovi? Ima u DE, AT, CH zanimljivjih novih daski na popustima, od prošle, eventualno pretprošle godine za čak 300-400e pa bih toliko i dao bez vezova. Ok su mi i očuvane polovne, ali nisam uspeo da nađem ništa pristojno osim u UK na jednom mestu. Ostalo sve što ima je renta i stanje je kao zadružna kobila. Predlozi su dobrodošli.

    4. 178cm-90kg sam, nisam off skijaš, na stazi recimo advanced ka expert. Imao sam samo kraće off izlete i jedan dan u FR po 50cm pršića i posle jednog spusta skontao sam šta treba da radim i nisam se mučio sa SL modelom 69mm. Ali naravno da to nije to i zato želim pravu freeride skiju.
    Da li je ~180cm za mene dovoljno? Išao bih možda i do 185-188cm, ali pošto mi je drveće i šuma interesantna da li je bolje 180 jer bih valjda lakše skretao?

  2. #2
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Razmišljao sam da li da odgovorim, jer si nabrojao hrpu brendova, ali nisi Rossignol .

    Po ovom šta si napisao, ubijeđen sam da bi ti Soul 7 (ili ojačani Soul 7 HD) legao neviđeno. Teško ćeš tu skiju naći polovnu, jer ko je ima, ne prodaje je, including myself.
    Na tvrđoj podlozi se ta skija u dužini 188cm ponaša kao obična karving skija od 160cm, jer su i prednji i zadnji rocker vrlo naglašeni. Možda ima smisla da ideš na 180cm, ali za tvojih 90 kg bi definitivno bolje pasalo 188. Visina skijaša nebitna.
    Nekad davno o toj skiji napisah ovo: https://www.skijanje.rs/forum/showth...ssignol-Soul-7
    U vezi promjene modela i napretka, ova skija je bila ogroman iskorak u odnosu na ostale kad se pojavila 2013.-te. U međuvremenu su je malo izmijenili i ojačali dodatnim slojem karbona (oznaka HD u nazivu).

    U vezi nabavke, nove (bez vezova) sada možeš naći za 350€, kao npr. u ogromoj trgovini koju povremeno obiđem: https://www.sport-bittl.com/en/rossi...19::99491.html
    Šaljem ti privatnom porukom interesantan link na jedne polovne.

    By the way, i ja podržavam politiku dva para skija, pri čemu za uske skije umjesto slalomki koristim 88mm allmountain model.

  3. #3
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    1. za 99% slučajeva je bolje da je skija ispod 110mm zbog upravljivosti i korišćenja na stazi;

    2. nebitan proizvođač kao i uvek model je glavna stvar;

    3. poslednje fr skije sam uzeo preko sportconrad-a ali na nekom većem popustu;

    4. što se dužine tiče sve si pogodio;

    Ja sam mišljenja da treba da biraš neku skiju oko 100mm ako nemas velikog iskustva (95-110) i da obratiš pažnju na radius, neki manji - zato što će ti skija biti daleko zabavnija sa 16-18m radijusa nego sa 20+. Radijus naravno malo igra ulogu u čistom pršiću / dubokom snegu ali zato u svim ostalim uslovima je mnogo zabavnija skija...

    Moja preporuka kao i Stekan-ova je trenutna skija: Line Sir Francis Bacon, noviji modeli (uži nego stariji), npr. 184 dužina (radius 16m!) (zlatna sredina od tvojih preporučenih ). Rossignol Sin 7, odlična skija, 17m radius. Soul 7 nisam probao ali verujem da je to veoma slična geometrija (samo šira skija) i da je takođe super, 18m.. Ima tih skija dosta ali malo manje sa dobrom geometrijom...

  4. #4
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    Evo nesto povoljno bez cimanja po Evropi: http://planetbike.rs/pbshop/Ski%20op...e/Skije/38886/

    Van staze skijam na istim skijama u duzini 196 vec nekoliko godina i vrlo sam zadovoljan. Na mekanoj stazi rade ok, dok na tvrdoj bas nemaju sta da traze. Po puderu su odlicne.


    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  5. #5
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    @Stekan

    Haha, a tog Rosija gledam godinama verovao ili ne, i gledao sam ga na Bittlu, pre nego što si mi i sam poslao.


    @Tadija
    Njih sam gledao pre nekoliko meseci. Imaću ih na umu, samo ne znam da li da idem u tu krajnost sa širinom.
    Nešto slično što mi se dopalo je Faction Prodigy 4.0

    @Wlad
    SFB mi se dopada, ali ne mogu da ga nađem povoljno, ili nema odgovarajuća veličina. :(

    Ja sam ciljao nešto 100-110m, sada sam suzio oko 100-105mm. Poslušao sam te za radijus.
    Pošto su uže, išao sam na lekše strukture da lakše plove po puderu. Jedino je Nordica blagi teškaš.

    Powder7 kalkulator mi je bio idealan za onpiste, po njemu ako stavim masu, agresivan stil, ekspert nivo i puder najduže mi daju 183cm.
    Ako bilo šta smanjim, masu, umeće, agresivnost, mek sneg, vrti me oko 180cm. A i ova trenutna masa nije moja standardna, pa zato sam ciljao nešto oko 180cm jer mislim da mi je to idealno.

    I kad sam sve parametre uzeo u obzir došao sam otprilike do ovih modela i oni mogu povoljno da se nađu:


    Armada Tracer 98 18/19 180cm 18m 132-98-123 3560g
    Rossignol Soul 7 HD 18/19 180cm 18m 136-106-126 3800g
    Salomon QST 99 18/19 181cm 19m 138-99-120 3360g
    Line Sick Day 94 18/19 179cm 17,6m 131-94 -117 3240g
    Blizzard Rustler 10 18/19 180cm 17,5m 133-102-122,5 3600g
    Nordica Enforcer 100 18/19 185cm 18.5m 133-100-121 4100g

    Koji uzeti? Pitanje je sad!

  6. #6
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Koju možeš najpovoljnije da pronađeš

    + neki dobar vez i to je to...

  7. #7
    Super Member
    Datum registracije
    27.12.2012
    Lokacija
    Kapedunum
    Skije / Bord
    Head Supershape i. Magnum, Head WC i.SLR, Fischer RC4 THE CURV RACE TI
    Poruke
    352

    Podrazumevano

    U ovu vrstu skija se ič ne razumem, ali videh da poznanik prodaje nešto što mi liči na to, pa čisto da podelim fotografiju

    74888307_3168480039893883_3138240527678308352_o.jpg

  8. #8
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    @Neo031
    Video sam tu skiju negde u oglasima, ne mogu da se setim gde, ali nije to baš ono što sam želeo.
    U svakom slučaju, hvala ti.


    Što se tiče skija, odlučio sam se koje uzimam!


    E sad vezovi, koliko sam video mnogo više hvale Attack 13 od Griffona 13, da je boljeg kvaliteta i da se npr. lakše ulazi, što je zgodno kada si negde u mekanom.
    Vaše mišljenje?


    Tyrolia ima dva modela, regularni Attack2 13 GW i Attack2 13 AT Demo, kod ovog drugog mi je jasno da i prednji i zadnji vez imaju šinu i da se lako pomeraju po dužini.

    Moje (glupo) pitanje je vezano za prvi model, 13 GW, da li je prednji vez fiksan, a zadnji ima određeno pomeranje po dužini?
    Ovo pitam iz razloga što kada razbušim skije za sadašnje pancerice, da li u slučaju hipotetičke promene pancerica mogu zadnji vez lako da pomerim napred/nazad nekoliko mm, a da ne bušim ponovo skije? Valjda me razumete šta pitam.

  9. #9
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Nemoj uzimati demo/rental vezove, teži su a ništa ti ne znači to veće pomeranje veza.

    Da, na normalnim vezovima prednja glava je fiksna a zadnji vez ima šinu i možeš da ga pomeraš. Ja kada odnesem u servis za montažu vezova, ponesem skije, vezove i cipele, onda im kažem da zadnji vez podese tačno na sredinu te šine i tako montiraju zadnju vez da sadašnje cipele upadaju po sredini tog podešavanja - tako da mogu kasnije da uđu i malo manje i malo veće cipele (pošto naravno za isti unutrašnji broj se spoljnja mera menja kada promeniš cipele / proizvođača).

    Look/Rossignol freeride vezovi su za preporuku, imaju najveću "elastičnost" veza u industriji i to dosta pomaže kada skijaš van staze gde su opterećenja na vez veća. Zbog te elestičnosti veza nećeš imati neželjena izbacivanja veza u nekim situacijama. Ima nekoliko modela Look/Rossignol vezova a mogu ti preporučiti srednji model koji i ja koristim:

    Rossignol Axial 120 (Axial 2 - Axial 3 - slični vezovi, različita godišta)
    (nemoj da ih pomešaš sa Axium vezovima koji su duplo jeftiniji i mnogo lošiji za van piste)

    Verovatno ga možeš nabaviti u BG u ski shopu, samo obrati pažnju kada uzimaš vez na širinu kočnica - jako bitno!

    Citirati Originalno postavljeno od blackholemix Pogledati poruku
    Što se tiče skija, odlučio sam se koje uzimam!
    Slobodno napiši na formu i izbor, nemoj da kriješ

  10. #10
    Member blackholemix avatar
    Datum registracije
    02.10.2010
    Skije / Bord
    Atomic D2 SL
    Poruke
    76

    Podrazumevano

    Pa i nisam zagrejan za demo, zato pitam oko ovih drugih.

    Demo je teži oko 200gr po komadu, i malo je viši, kao u vožnji nema neke preterane razlike, nema nekih prednosti, osim da možeš lako da se igraš sa težištem cipela.

    Kad potražim Axial 2 3, Rossi/Look, izlaze mi 2014. 2015. godina, toga više izgleda nema. I na Rossi sajtu je isključivo Look Pivot model, a i po radnjama.

    Gledao sam komentare, hvale elastičnost Pivota, ali ne zanemarljiv broj njih je imao i problema sa njima. I na zadnjoj glavi uopšte ne vidim bilo kakvu šinu tako da mislim da je načisto fiksna kao prednja, i ima još jedan detalj koji mi se baš ne sviđa, a to je da su minimum 250 evropljana pa i više. I posle 95mm kočnice sledeća je 115mm, nemaju ni 105, ni 110.

    Solomon je od 350-400 evropljana pa dalje...Marker ne bih, i tako sam došao opet do Attack2 13. Ne vidim šta drugo? Ali otvoren sam za predloge i dalje.
    Inače ne idem mnogo po parkovima, ne skačem nenormalno itd.

    A skije, pa ne smem da odam tajnu dok ih ne budem imao u rukama. Šalim se.

    Prvo sam najviše bio zagrejan za Armadu Tracer 98. Ali malo mi je pomeka i uža.
    Enforcer 100 mi je bio okrenut više ka stazi, manje ka offpiste, a to mi nije trebalo.
    Soul7 mi je okrenut mnogo ka mekom, i sam je mekan za stazu, i davno sam gledao nekoga ko je imao Sky ili Soul, ne sećam se i polomio je vrh, onaj njihov air tip i to mi nekako nije bilo...
    I onda sam se dvoumio između QST 99 i Rustler 10, i bio sam skoro na granici da uzmem QST99, dok nisam skontao da je Rustler 10 savršen.

    Sad ovo pišem da ako neko bude imao dileme kao ja da ima na jednom mestu.

    QST99, Tracer98, Soul7 imaju karbon. Enforcer ima titanijum, a Rustler 10 ima oboje s tim da je titanijum samo u srednjem segmentu i tako su verovatno postigli svestranost. Sredina je tvrda i pomaže kod staze i karvinga, kažu da je čak bolji i od Enforcera, a lagani krajevi, struk 102mm, dobar rocker profil su pomogli za powder, i čak je bolji od Soul7. Tako da je skija jako svestrana, dobra je na stazi, karvingu, crudu, powderu...

    I imaju 2 modela koja nisam spomenuo, a koji su možda za nijansu i bolji od Rustlera, M5 Mantra i BC Daemon, uz dodatak da treba da se doda još 400-500e. Pa ko voli nek' izvoli.

    Po svim opisima i karakteristika, geometriji, konstrukciji i ceni mislim da ću biti zadovoljan, i da je meni Rustler 10 bestbuy.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •