Strana 26 od 45 PrvaPrva ... 16242526272836 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 251 do 260 od 443

Tema: ne dajemo savjete poslje obavljene kupovine

  1. #251
    skijas povratnik...
    Datum registracije
    20.02.2012
    Lokacija
    sat vremena od Londona...
    Skije / Bord
    Rossignol React R6 Compact
    Godina
    53
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od bbK1ng Pogledati poruku
    Generalije:
    * 46 god, 2m, 150kg (ne tako loše raspoređenih
    Umeće:
    * subjektivno 5/10, skijam od svoje pete godina sa velikom pauzom od skoro 20godina, aktivan poslednjih 7-8 godina sa 10+ dana u sezoni. Trebalo bi raditi i na tehnici pošto
    Kondicija:
    * treniram 3-5 puta sedmično u teretani - mogu da skijama 3-4 sata u kontinuitetu



    Na kraju i pitanja:
    - Da li pametno razmišljam, tj. da li će druge skije pomoći onako kako ja to zamišljam?
    - Da li batalim opremu i uložim vreme i novac u poboljšanje tehnike i kondicije?

    Unapred hvala na pomoći. U mom neposrednom okruženju i nemam baš koga da pitam.
    Iz slične smo priče samo sam malo manje korpulentan a iskreno ne vezbam uopste. Odgovor na oba pitanja je da. Pomoci ce ti i drugacije skije i usavrsavanje tehnike. Skije su brza varijanta a ako ti olaksaju, brze ces i napredovati.

    Ja sam se dugo lomio oko novih skija i posle poslednja dva dana sa dosta snega, sledeće će sigurno da budu 84 ili 88 u struku. Da se razumemo, 70 i 90-100 su bolja varijanta ali ne mogu da vučem 2 para.

    Što se tehnike tiče, milion videa na youtube, meni odgovara kanal elate media pa samo lagano.

  2. #252
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od dejan.moka Pogledati poruku
    Ima li ko misljenje o fischer rc pro 120x? S obzirom da na netu ima slabo sta, pretpostavljam da je model samo za intersport. Ostala jos samo jedna velicina i odgovara mi. Mada me malo plasi da nije veliki flex 120, s obzirom da skijam tek dve god. (172cm 72kg).Ali probao sam i taman mi legla, udobna, jedino malo u prstima nije neki komfor ali racunam pustice par milimetara vremenom ili u vacuumu.
    Ne treba ti flex 120. Ako nemaš velike zahteve u pogledu načina vožnje i terena po kome voziš, a pretpostavljam da nemaš, a nisi ni mnogo masivan, nema potrebe da uzimaš tako krutu cipelu. Uzmi neku sa manjim flexom (sugerisao bih 90-110), biće malo udobnija a to će ti više značiti nego neka performansa cipele koja je takoreći na granici takmičarskog skijanja. Takođe budi oprezan sa tim "u prstima nije neki komfor", jeste da će te savetovati da uzmeš knap cipele, međutim, knap u milimatar teško da ćeš naći a veruj mi da će tri milimetra veće biti bolje nego dva milimetra kraće cipele.

    To što je cipela udobna pri probanju je neophodan uslov, ali imaj na umu da ćeš retko naići na ciepleu koja je neudobna kad je probaš u radnji.

  3. #253
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    @plageton 120 flexa nije nužno neudobna pancerica.
    Ako mu noga više ne raste onda i treba da traži knap pancericu.
    Dužinu pancerice izabere tako što izvuče liner i on treba da mu je knap. Da prsti nemaju lufta dužinom, ali da ga ne deformišu.
    Širina pancerice (last size) je ono gdje ljudi najčešće griješe. I tu je opet bolje uzeti 2mm užu pancericu nego 3mm širu.
    Užu pancericu je lako fitovati i proširiti 2-3mm. Široku pancericu ja ne znam da kod nas neko može fitovati.

    Da ne bude zabune oko flexa i ja najčešće predložim 90-110, ali još jednom tvrđa pancerica nije nužno i neudobnija.

  4. #254
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Drug ima priliku uzeti Head daske sa dobrim popustom.
    Ja i Head skijama ne znam ništa.

    Koji je njihov top slalomski model van takmičarskih naravno?

    Neki ekvivalent Fischer RC4 WC ili Atomic S9 modelu.

  5. #255
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    "Najjači" SL model je:

    WORLD CUP REBELS I.SL

    Od toga su samo tvrđi "RD" modeli...

  6. #256
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    @plageton 120 flexa nije nužno neudobna pancerica.
    Ako mu noga više ne raste onda i treba da traži knap pancericu.
    Dužinu pancerice izabere tako što izvuče liner i on treba da mu je knap. Da prsti nemaju lufta dužinom, ali da ga ne deformišu.
    Širina pancerice (last size) je ono gdje ljudi najčešće griješe. I tu je opet bolje uzeti 2mm užu pancericu nego 3mm širu.
    Užu pancericu je lako fitovati i proširiti 2-3mm. Široku pancericu ja ne znam da kod nas neko može fitovati.

    Da ne bude zabune oko flexa i ja najčešće predložim 90-110, ali još jednom tvrđa pancerica nije nužno i neudobnija.
    Naravno da flex 120 nije nužno neudoban, i obično i nije, a ne mora da bude ni neudobniji od cipele nižeg flexa. Ja imam flex 120 cipelu. Ali, generalno, cipela višeg flexa jeste kruća i samim tim i manje udobna od cipele nižeg flexa, da nije tako, stalno to ponavljam, cipele nižeg flexa se ne bi ni proizvodile.

    Što se tiče uzimanja cipele koja je knap u dužini, to je teorija koja možda funkcioniše kada je reč o takmičarima i skijašima koji voze agresivno i kojima je zbog toga preciznost mnogo važnija od udobnosti. Kada je reč o rekreativnim skijašima, o velikoj većini, koji nemaju izrazito sportske zahteve a nemaju ni nameru da se bakću sa fitovanjem i traženjem majstora, kupovina knap cipele je rizik jer je teško u radnji pogoditi da bude baš knap, reč je o milimetrima. U praksi, ako cipela dodiruje vrh prsta u radnji, to znači da će vas na stazi na tom mestu neugodno udarati što je neprijatan osećaj naročito ako prsti malo ozebu, što je na skijanju, je li, uglavnom neminovno.

    Ne zaboravimo da rekreativci provedu u cipelama ceo dan, mnogima malo i oteknu stopala, a takmičari u svojim krutim knap cipelama provedu eventualno dva puta dnevno po pola sata-sat.

    Što se širine stopala tiče, tu bih se složio. Na žalost, tu često nije moguće mnogo učiniti jer svaki proizvođač pravi cipele u različitoj dužini na svakih nekoliko milimetara a sa širinom nije takav slučaj. I nije bitna ni samo širina nego i debljina noge u zglobu (tzv. cuff). Plašim se da u našim prilikama nema dovoljnog izbora i većina jednostavno nema mogućnosti da ugodi sve te parametre, pri čemu u te parametre ubrajam i cenu čitavog poduhvata.

  7. #257
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Pazi, kada čovjek uzme knap uložak i proba ga van oklopa nema šanse da mu se desi da vrh prstiju udara u plastiku. Palac ne smije da deformiše uložak (a i to je nekada dopušteno, da ne idem u detalje jedan oklop za dvije veličine uloška...).
    Kada palac ne pravi deformaciju uloška, unutra, u pancerici kada se kopče zatvore (pravim redoslijedom) noga se povuče dodatno nazad tako prsti nisu ni blizu plastici.

  8. #258
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od forum1nick Pogledati poruku
    Kada palac ne pravi deformaciju uloška, unutra, u pancerici kada se kopče zatvore (pravim redoslijedom) noga se povuče dodatno nazad tako prsti nisu ni blizu plastici.
    U teoriji da, u stvarnosti stopalo klizi napred-nazad zavisno da li se težište tela pokreće napred ili nazad tj. da li na stazi ubrzavaš ili usporavaš. Isto kao i kad se korača, kada je nizbrdo, žulja na prstima, zato planinari uzimaju veće cipele za planinarenje nego što bi uzeli za svakodnevnu obuću.

    Ali sada zaista o milimetrima govorimo, na osnovu moga iskustva, bolje je uzeti minimalno komotniju (skijašku) cipelu, nego rizikovati nišaneći neku koja je baš knap, a za koju se posle ispostavi da je za malo prekratka.

    Naravno, bitno je voditi računa i o širini, kao i da ne bude lufta oko zgloba.

  9. #259
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    I praksi, ako dobro uklopiš najvažniju kopču pancerice (druga odozgo) koja se i prva zatvara nema šanse da noga krene naprijed. To kretanje noge se i dešava kada je pancerica prevelika. Tada je ničim ne možeš fiksirati, a posebno ne dvostrukom, trostrukom čarapom što je kod nas najčešća pojava.

    Nemam ja ništa protiv pola broja duže pancerice, ali iskustvo mi govori da kada bi na stazi zaustavio 10 skijaša 7 bi imalo veliku pancericu 1 i više brojeva, a od toga bi samo poneko bio svjestan situacije.

    Ne znam, valjda ljudi očekuju udobnost kao kod obične obuće, pa to nalaze u prevelikim pancericama.

    Hodanje je stavka koju uopšte ne treba razmatrati pri nabavci pancerice. Nebitna je.

  10. #260
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Postoji stari-dobri sistem da se "izmeri" da li je dužina ski cipele dobra. Obuje se cipela, zategnu kopče (ne krvnički ) a onda se stane u njima, ako se stoji uspravno onda prsti treba da dodiruju pancericu napred, ako se telo postavi u skijaški položaj (kolena se gurnu napred) onda više prsti ne dodiruju napred. Ovo sve naravno sa ispruženim prstima unutra.

    To je ona "taman" mera što se tiče dužine cipele. Onda od važnih parametara i širina - i naravno ostali koji utiču na udobnost (visina risa, zglobovi i sl.).

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •