Strana 17 od 21 PrvaPrva ... 71516171819 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 161 do 170 od 202

Tema: ugao ostrenja

  1. #161
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Vidim da je mašina setovana na standarnu vrijednost 2(88) bočno i 1 na kliznoj plohi.

  2. #162
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Može li savjet oko oštrenje skija?
    Skije Atomic Redster SL.
    Najviše me zanimaju kratki zavoji, slalom vožnja, preferiram strmije staze.
    Silazak sa staze me uopšte ne zanima, osim na spojnicama između staza.
    Znanje skijanja (neskromno) 9/10.

    E sada, neka preporuka za uglove, te da li posao obaviti mašinski ili ručno?

    Skije su, mada stare 2 sezone, u odličnom stanju i nemaju nikakva oštećenja na kliznim površinama.

  3. #163
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    Ako nisu nikad ostrene do sada, odnosno na fabrickim su uglovima, mislim da ih nemas potrebe menjati ukoliko rade dobro svoj posao. Fabricki uglovi za Atomic skije su 87 stepeni bok i 1 stepen baza. Ukoliko si stvarno tako dobar skijas, preporucujem i da ne tupis vrhove i repove, a masinski ili rucno, zavisi kakvog majstora/masinu imas u svom kraju.

  4. #164
    Senior Member
    Datum registracije
    18.03.2014
    Lokacija
    Istočno Sarajevo
    Skije / Bord
    Atomic Redster Edge SL
    Godina
    44
    Poruke
    111

    Podrazumevano

    Hvala legendo. Ja nikada brži odgovor nisam dobio. Respect!
    Majstore imam takve da skoro niko neće to da uzme ručno raditi. Valjda im lakše baciti na neka default podešavanja mašine koja setuju početkom sezone ili kada kupe mašinu .

    Ako imate neku preporuku za pouzdanog servisera u blizini Sarajeva (Jahorina, Bjelašnica,..) može preporuka i na PP.

  5. #165
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Nepisani standard ili što bi na našim jezicima rekli default za uglove je 88/1. Većina mašina uključujući i ovu sa prethodne fotografije je na tom podešavanju. Pokušavam da se sjetim razloga za nekakvo drugačije podešavanje za rekreativce i ne uspijevam.


  6. #166
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Zaboravih: ko želi da kvalitetno ubije karving sposobnost karving skije, dovoljno je zatupiti vrhove i repove naoštrenih rubnika na način kako se to radilo prije 25+ godina.


  7. #167
    Super Member
    Datum registracije
    18.10.2014
    Poruke
    236

    Podrazumevano

    To je nepisan standard bas zbog toga sto vecina proizvodjaca pravi takave uglove u fabrici. Meni je gre'ota povecavati ugao rubova ako je vec dobar i skijas ne zeli nista menjati osim ostrenja. Koliko znam, samo Atomic i Fischer izbacuju skije iz fabrike sa 87/1 dok vecina ostalih proizvodjaca za skije za stazu stavlja 88.

  8. #168
    Senior Member
    Datum registracije
    11.11.2012
    Poruke
    164

    Podrazumevano

    I Fischer je na 88. Verovatno ce ti vratiti na 88stepeni, sto u sustini i nije lose..a bazu ce ti vratiti na 0 slajfovanjem, sto je isto ok...ja predlazem saltom odlicni su, kad radi onaj glavni majstor vlasnik bude skija kao iz fabrike

  9. #169
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    Koliko je meni poznato, Atomic, Fischer i Blizzard su svi fabricki na 1,3.
    Volkl, Head, K2, na 1,2.
    Elan, Rossignol, Dynastar na 1,1.

    Na svim svojim skijama kad ih kupim, automatski postavim bocni ugao na 3 (uglavnom vozim Rossi ili Dynastar), jer daleko bolje drze po ledu.
    Ako covek stvarno skija kako kaze 9/10, osetice razliku (po ledu) itekako. Po meksoj stazi nece.

    Niipheus je u pravu - ne bi trebalo da dozvolis da ti vracaju bocni ugao na 88 (=2), jer ce ti bespotrebno protraciti deo rubnika. Ugao se lako moze povecati, ali se smanjiti moze samo uz nepotrebno struganje materijala, cime se skracuje zivot rubnika, a time i skije.

    @bezbi, a zasto bi coveku slajfovali bazu
    On nije rekao da je baza skije u losem stanju i da joj treba brusenje, vec samo ostrenje rubnika.
    Rubnici se iskljucivo ostre po bocnom uglu - nikako sa strane.
    Tek slajfovanjem baze bi ti dovelo do nepotrebnog skracivanja veka skije. A "ostrenje" rubnika po baznom uglu bi ti upropastilo i ponasanje skije.

    @forum1nick, objasni u servisu da si zadovoljan uglovima rubnika i samo zelis da se naostre. Pitaj ih kako to planiraju da ucine. Ako pocnu da pominju ostrenje po baznom uglu ili, ne daj Boze, slajfovanje baze, skije pod ruku pa ih ponesi u drugi servis.

  10. #170
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    Niipheus je u pravu - ne bi trebalo da dozvolis da ti vracaju bocni ugao na 88 (=2), jer ce ti bespotrebno protraciti deo rubnika. Ugao se lako moze povecati, ali se smanjiti moze samo uz nepotrebno struganje materijala, cime se skracuje zivot rubnika, a time i skije.
    Da nije možda obrnuto? Bočni ugao 3 stepena se lako prebaci na 2 stepena, jer se skida samo malo materijala sa same oštrice. Kada se sa 2 stepena prebacuje na 3, treba prvo posebnim alatom ostrugati plastiku iznad rubnika, pa onda brusiti rubnik po čitavoj površini dok novi ugao ne izbije na oštricu.

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    @bezbi, a zasto bi coveku slajfovali bazu
    On nije rekao da je baza skije u losem stanju i da joj treba brusenje, vec samo ostrenje rubnika.
    Rubnici se iskljucivo ostre po bocnom uglu - nikako sa strane.
    Tek slajfovanjem baze bi ti dovelo do nepotrebnog skracivanja veka skije. A "ostrenje" rubnika po baznom uglu bi ti upropastilo i ponasanje skije.

    @forum1nick, objasni u servisu da si zadovoljan uglovima rubnika i samo zelis da se naostre. Pitaj ih kako to planiraju da ucine. Ako pocnu da pominju ostrenje po baznom uglu ili, ne daj Boze, slajfovanje baze, skije pod ruku pa ih ponesi u drugi servis.
    Vrlo slično sam i ja ranije razmišljao. Bazni ugao sam sam oštrio običnom turpijom i posebnim plastičnim alatićem za tu namjenu isključivo nakon šlajfanja klizne plohe (što sam radio samo par puta u životu). Od kad su mi skije prvi put prošle kroz mašinu koja keramičkim diskovima brusi kliznu plohu, odrađuje strukturu, a nakon toga rubnike sa obe strane, promijenio sam mišljenje. Keramički diskovi skidaju izuzetno tanak sloj i rubnika, a i klizne površine, tako da pored kvalitetno i trajno naoštrenih rubnika dobijem kliznu površinu "žednu voska". Vosak na skiji duže traje ako je prethodno tanko prebrušena klizna površina. Ranije mi se redovno dešavalo da nakon 4-5 dana skijanja klizna ploha uz rubnike počne da dobija bijelu tj. sivu nijansu. Sada se to počinje dešavati tek nakon bar 7 dana skijanja.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •