Strana 15 od 21 PrvaPrva ... 51314151617 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 141 do 150 od 202

Tema: ugao ostrenja

  1. #141
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Sve to što si ti napisao je već bilo na ovoj istoj temi tako... Nisam ja pisao da treba da se menja na 88 odma, i možda nekome to uopšte "ne prija", nego sam odgovarao na tvoj deo da će teško ko primetiti razliku između 87-90 stepeni - a mislim da će tu razliku svako primetiti na tvrdoj podlozi i/ili agresivnijoj vožnji, to je dovoljno velika razlika da velika većina skijaša odmah primeti razliku...

    A što se tiče fabičkih uglova, pretpostavljam da to relativno lako može da se proveri - merenjem..

  2. #142
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Sve to što si ti napisao je već bilo na ovoj istoj temi tako... Nisam ja pisao da treba da se menja na 88 odma, i možda nekome to uopšte "ne prija", nego sam odgovarao na tvoj deo da će teško ko primetiti razliku između 87-90 stepeni - a mislim da će tu razliku svako primetiti na tvrdoj podlozi i/ili agresivnijoj vožnji, to je dovoljno velika razlika da velika većina skijaša odmah primeti razliku...

    A što se tiče fabičkih uglova, pretpostavljam da to relativno lako može da se proveri - merenjem..
    "Ja garantujem da vecina nece primetiti razliku da sad nekom uzmem 3 iste skije i sve tri naostrim na razlicit ugao a ne kazem na kojoj je koji, i dam da odvozaju... Primetice samo ako je na stazi ekstremni led, ali ako su normalni uslovi, prosecan skijas tesko..."

    Dakle, slazem se sa tobom, ali sam rekao normalne staze (za mene su to staze kada ima dovoljno snega i kad su dobro upeglane, ne pretvrde ali ne ni mekane) i prosecan skijas... Garantujem i dalje da na dobro naostrenim skijama, srednji skijasi (a kod nas je ta sredina dosta nisko) nece primetiti razliku izmedju 90, 89 i 88. U principu, mene niko ne tera da sve ovo pricam, vec ja uvek zelim da ono sto sam naucio, video, probao, podelim sa drugima, ali ocigledno da ovde ima mnogo vecih znalaca i boljih poznavalaca servisiranja skija nego ljudi od kojih se ja trudim da mnogo naucim, a koji vaze za najbolje u nasoj zemlji, tako da vise necu pisati o ovakvim stvarima... Svako ima pravo da veruje kome hoce...

  3. #143
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Samo opušteno, ovo je forum

  4. #144
    Super Member Grazer avatar
    Datum registracije
    29.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    HEAD Supershape e.Magnum
    Godina
    41
    Poruke
    1.993

    Podrazumevano

    Ja licno primetim razliku. Ne govorim da sam super skijas ali na crnoj stazi primetim razliku kada je kantna na 90 ili 87. Tada dolazi do izrazaja.
    History is made by those who dare to break the rules.

  5. #145
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Post

    Je l' neko mjerio uglove na modelima skija "za staze" od Head-a??? Modeli posljednje 3-4 sezone...

  6. #146
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Interesantna diskusija je bila ovde u kojoj je uzeo ucesce i postovani clan ovog foruma.
    Voleo bih 'cuti' mislinje i drugih, posebno clana dzoninho koi pak osim sto se profesionalno bavi time, ima mogucnost i da razmeni misljenje sa iskusnijim (izvinite na gramatiku) serviserima.

  7. #147
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    Ja pod zatupljivanjem vrha skija smatram zatuljivanje onog dijela ivice koji ne nalijeze na snijeg tj nekih 3cm od vrha skije gdje je vrh povinut ka gore. Svo zatupljivanje ispod te tacke smatram greskom.
    Tako da mi je u potpunosti u redu zatupiti taj dio jer ne utice na skijanje (logika je da se zatupljuje da se ne grebu skije u redu na zici) mada nisam ni protiv ako se ne dira...
    Poor glide is like bicycling with a flat tire.

  8. #148
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Zatupljivanje skije nama nikakve veze sa time Pejo. Skija se zatupljuje kod skijasa koji nemaju dobru i pravilnu tehniku skijanja i zatupljivanje na vrhu od mesta gde skija hvata podlogu, dakle na samoj krivini, pa jedno 5 cm prema sredini skije, takodje i jedno 5cm na repu. Razlog zatupljivanja je taj sto kada je skija naostrena celom duzinom, a skijas nema dobru tehniku, skija samim naginjanjem na kant, momentalno pocinje da hvata podlogu i kod nepravilne tehnike moze doci do preteranog zarubljivanja, odnosno skija konstantno nabacuje skijasa prema vrhu sto se kod loseg skijasa manifestuje kao da se skija stalno zabada u plocu i cima ga prema napred.

    Druga stvar kod ostre skije od vrha do repa je ta sto kod tranzicije sa kanta na kant, sam vrh skije kod nepravilne tranzicije, ostaje zarubljen i prilikom prebacivanja na drugu stranu "kaci" podlogu i to se manifestuje kao da je skija konstantno zasecena u podlogu. Naravno ovo bi mi sve bilo lakse da ti objasnim usmeno i da ti pokazem, nego ovako pismeno, a trenutno nemam vremena da radim skice i slicice da ti to pokazem.

    Sve ovo se odnosi na skijase koji nemaju pravilnu tehniku, a slozicete se samnom da je vecina skijasa upravo takva. Evo dacu jedan primer sta se desava kada neko "misli" da vozi superiorno, kupi RACE dasku, uradi race servis i naostri od vrha do repa, bez zatupljivanja i izadje recimo na ledenu stazu.

    Kod race skija koje imaju veliku tvrdocu, ukoliko se skija ne optereti pravilno (skijas ili nema dobru tehniku, ili je previse pozadi, itd...) a naostrena je od vrha do repa, dolazi do toga da skija u jednom momentu prakticno gubi radijus (radijus je prava linija, dakle 0) i skija konstantno koliko god je naginjete, ide pravo. Obicno je prva reakcija skijasa, KAKO SU MI OVO NAOSTRILI, OVO JE POTPUNO TUPO!!! Onda odete tamo u neki servis i kazete sta se desava, i svaki normalan serviser koji zna svoj posao, ce da vas pogleda, nasmeje se, ode i otupi vam vrhove i naplati jedno 20-30 evra i kaze evo sad je ostra. I vi onda vozite kao Hirser Dakle poenta je u tome da takav skijas ne zna pravilno da prenese snagu na skiju i da je optereti a kada se otupe vrhovi, sam vrh skije se ne zarubi odmah vec skija laganije udje u zavoj.

    Suprotna situacija, ko ima jako dobru tehniku i skija precizno, ako ima otupljenje vrhove, skija ne ulazi toliko precizno u zavoj vec ima malo "kasnjenje".

    Ja licno sebi zatupljujem vrhove, probao sam sa ostrom skijom od vrha do repa i desilo mi se da u velikoj brzini ako se opustim i nesvesno malo pomerim koleno kako ne treba, skija momentalno zarubi i ispali me na ledja tako da ne znam sta mi se dogodilo vec samo vidim nebo... Mogu da vozim full naostrenu ali vise uzivam kad je otupim.

    Tako da svi koji kupe race skije, a ne znaju da skijaju, serviseri su ti koji prilagode skiju da svako moze da je vozi, inace ne bi svi uzivali u voznji. Da ne nabrajam samo ljude koje znam kako skijaju i imaju stotine dana snega i savrsenu tehniku, pa opet kada dodju i donesu servis, traze da se vrhovi ipak malo zatupe. Naravno, sve se radi po zelji vlasnika skije i po meni licno, na neku rekreativnu, mekanu skiju, nikada ne treba raditi full race ostrenje jer je to slomivrat...

  9. #149
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Sve sto je dzoni rekao je 100% istina. Mene je kodnproslog servisa pitao da li stvarno da mi naostri od vrha do repova,celom duzinom,kako sam mu trazio i objasnio mi ovo sto je gore naveo. Kako sam trazio,tako je i naostrio-celom duzinom. Moram priznati da sam u prvih nekoliko zavoja imao malo problema,ali zbog ovako naostrenih rubnika,skija.me terala da skijam mnogo oravilnije i onda je skijanje postalo uzivanja,kao po sinama

  10. #150
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.01.2012
    Lokacija
    Belgrade
    Poruke
    805

    Podrazumevano

    Citao sam po nekim drugim forumima da je tupljenje skije po nekima unistavanje skije i potpuno se ne slazem sa time jer je to individualna stvar i to je na neki nacin podesavanje i prilagodjavanje skije skijasu. Dakle, ne znaju svi dobro da skijaju, i nemaju svi dobru tehniku i ne voze svi cist karving da bi im trebala ostrina skije celom duzinom. Naprotiv, to moze kod losih skijasa cak i napraviti problem.

    Kada bi takmicaru dali otupljenu skiju, verovatno ako ne zna da je otupljena, negde bi se razbio Ali kada bi pocetniku, rekreativcu sa losom tehnikom, dali takmicarski naostrenu skiju, bila bi ista prica...

    I da ne bude zabune, zatupljivanje, ne znaci da se skija otupi tako da bude tupa kao budak, vec se napravi blaga razlika u ostrini samo na vrhu i na samom repu skije, na prvom napadu kantne na podlogu.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •