Strana 1 od 6 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 55

Tema: Skijališta u Crnoj Gori

  1. #1
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Post Skijališta u Crnoj Gori

    Pokretanje ove teme ima za cilj skretanje pažnje na trenutnu situaciju na crnogorskim skijalištima. Naime, iako ulazimo u 2011 godinu, po meni je stanje u ovoj oblasti gore nego što je to bilo prije 20-25 godina. Neuspješno otvaranje sezone na Vučju, nepoznanica datuma otvaranja na Jezerinama (Kolasin1450), Durmitor sa jednim ugašenim skijalištem i drugim koje napola radi, Lokve kojima ni ne znamo status...
    Prije 25 godina, u vrijeme Energoinvestovih žičara, bio je Durmitor sa Savinim kukom i Štuocem, Jezerine, Lokve, Turjak, Vučje, čak i Lovćen...Od tada do danas izgradio se jedan jedini šestosjed, a sve ovo drugo je propalo, ili na putu da propadne.
    Imamo sjajne prirodne resurse i predispozicije, planiramo da nam turizam bude glavna privredna grana, imamo ministra koji vozi bord, direktora TO koji je dobar skijaš... Ali nešto ne ide.
    Što mislite, što je problem?

  2. #2
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Pare, kao i uvek . Ne znam tačno kada su svi centri nastajali, ali konkretno Jezerine su nastale 1991/1992 dakle s' početka najtragičnijeg perioda za sve naše zemlje. Ćupovi napravljeni 1991, da bi celo skijalište 2 godine (ili sl.) kasnije otišlo u stečaj gde je tavorilo u različitim statusima do privatizacije pre neku godinu. Vlasnici (Bepler&Jacobson) su imali velike planove, ali kriSa je to sve poremetila i odložila verovatno za neka daleka buduća vremena

    Mislim da je osnovni problem kod naših skijališta (pored nedostatka novca i boljeg upravljanja) u stvari nedostatak skijaša/bordera tj. gostiju. Jeste, napuni se smeštaj i kapaciteti žica ali uglavnom samo januar (i to ne ceo januar, nego deo kada su dečiji raspusti) ostalo je dosta tanko. Kapaciteti se prave za tih 2-3 nedelje januara a onda zvrje poluprazni, to je jako mala popunjenost i teško se isplati, pogotovo za sisteme žičara koji "vrti" celu sezonu punim kapacitetom koliko god da ima skijaša.

    Sve ove Alpske nacije gde volimo da idemo na skijanje su prosto lude za skijanjem u odnosu na naše prostore, pogledajte samo ski centre koji se upravo otvaraju za sezonu, svaki je na otvaranju krcat sa gostima, i tako skoro dok se ne istopi sneg......

  3. #3
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od wlad Pogledati poruku
    Pare, kao i uvek
    Ima i ona: "pare nisu problem, para nema "
    Mislio sam da su Jezerine malo ranije napravljene, ali dobro, ima skoro 20 godina...
    Slažem se da je kod nas malo skijaša, ali kada je Crna Gora u pitanju generalno postoji rast broja stranih turista u zadnje vrijeme - Rusa, Iraca, Albanaca... A i imamo primjer Banskog i Boroveca koji dosta dobro rade.
    Čini mi se da CG ima više prirodnog potencijala za skijališta od okruženja (Srbije, Bosne, Makedonije), a da ulaže manje?
    Btw, znaš li u kakvom statusu su Lokve?
    Na ovom threadu ima dosta informacija, ali je zadnja od prošle godine:
    http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=1401

  4. #4
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Imaju naše zemlje potencijala za mnogo šta pa ništa . A od Lokava ništa koliko ja znam, taj Rus se ne pojavljuje, prošle godine je bila priča da će neko drugi preuzeti upravljanje (samo) žičarom (da li neki ski klub ili neka druga sportska institucija) pošto su one pre par godina remontovane i u OK stanju - ali do toga nije došlo. Stara priča, svi bi voleli štošta a slobo se šta radi na realizaciji....

  5. #5
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Eee, ... "Mrka kapa", što bi rekao onaj majstor sa Vučja.
    Zna li neko da li je skijalište Bansko u privatnom ili državnom vlasništvu? Za skijališta u Srbiji znamo da je JP Skijališta Srbije državno (valjda), U Bosni (RS tačnije) je takođe državno?

  6. #6
    Super Member ExBaker avatar
    Datum registracije
    17.01.2010
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Fischer RC4 curv gt racetrack, Fischer progressor F19, Rossignol WC radical 9S
    Godina
    50
    Poruke
    939

    Podrazumevano

    Sto se Jezerina tice mislim da one imaju svoju posebnu pricu. Ovaj sto je kupio centar ga je odavno pikirao i to sto je on bio otisao u stecaj i sto je propadao mislim da je bilo planski i sistematski da bi se za sto manju cijenu kupio. Bjelasica ima mnogo potencijala za sve sto se planinskim nazvati moze, a za sat vremena se do nje stize iz Podgorice. Napomenucu da sam cuo iz nekih nezvanicnih izvora da ce se ovaj Crnogorski famozni auto put praviti samo do Kolasina da bi se povezao sa primorjem, tj sa Tivtom dje Mank pravi marinu za mega jahte. Takodje sam cuo da je Mank kupio nekakvu grdnu zemlju po Kolasinu i Bjelasici i da ce se dosta novaca uloziti u taj gore kraj. Takodje sam cuo da je ovaj sto je kupio centar zet bivseg ruskog premijera i da je svo ovo rusa sto je pokupovalo nasu djedovinu za ovih par godina doslo preko njega i naseg ministra vanjskih djela,al opet kazem to je nezvanicno. U svakom slucaju, Jezerine su na sat i po maltene od mora i Bogom dane da se pravi na njima sta se zamisli.
    Opet i pored ovog da nema para ja isto mislim da nema ljudi i da bi uz dobar marketing, promociju i malo vise rada, bar gore moglo da se i pristojno radi i pristojno skija. Ljudi to je na sat vremena od Podgorice!
    Bog je prema nama bio zaista siroke ruke i poklonio nam je na malom prostoru nesto sto neko nije dobio na nekom kontinentu citavom ali mi to ne umijemo godinama da valorizujemo. Zamislite koliko bi ljudi islo na Jezerine da se samo malo vise poradi na marketingu?

  7. #7
    Member
    Datum registracije
    14.02.2006
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Imamo sjajne prirodne resurse i predispozicije, planiramo da na
    m turizam bude glavna privredna grana, imamo ministra koji vozi bord, direktora TO koji je dobar skijaš... Ali nešto ne ide.
    Što mislite, što je problem?[/quote]

    problem je infrastruktura,putevi,stvarno je teško doći do Crne Gore.Moji su prijatelji oduševljeni CG-om ali ne vozi im se 10 sati kozjim stazama.Za to vrijeme mogu skoro do Francuske.Meni to ne smeta,tako da ja jedva čekam snijeg,nećete se mene riješit,ne ne ne

  8. #8
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Slažem se, ima do infrastrukture. Ali to je problem i kod drugih u regionu (Kopaonik, Bansko). Evo, meni se recimo ne ide u Bansko sve dok mi Alpi ne dosade ...
    Ja mislim da je problem do koncepta - koji investitor može vidjeti interesa da ulaže u crnogorska skijališta? Ljudi, da vi imate novca da li biste napravili skijalište u Crnoj Gori ili u Austriji? Ne mora čak biti ni Austrija, imate i Slovačku naprimjer, Pirineje, Skandinaviju... Znači, problematičan je koncept razvoja kojeg mi trenutno forsiramo - napravili smo nekakve prostorne planove (tobož) i čekamo neće li se upecati neki "investitor", poput ovog Rusa u Lokvama ili ovih veseljaka iz Nikšića...
    Kakvi planovi, takvi i investitori.

    Cazo, dobrodošao ti kod nas još dugo godina
    Samo isto zaobiđi ono Vučje

  9. #9
    Super Member ExBaker avatar
    Datum registracije
    17.01.2010
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Fischer RC4 curv gt racetrack, Fischer progressor F19, Rossignol WC radical 9S
    Godina
    50
    Poruke
    939

    Podrazumevano

    Ja bih po onoj narodnoj, da se mi pruzimo koliko nam je guber dug.
    To znaci da mi, za Crnu Goru mislim, mozemo da ovo malo sto nas ima pokusamo da donesemo zakonske okvire:
    1) oni koji ne znaju da skijaju da se nadje nacin i iznajmi oprema polovna i uvede umjesto vojne obaveze obaveza skijanja bar 2 zimska mjeseca
    2)Oni koji su nekad skijali a sad su batalili tu rabotu iz ovih ili onih razloga moraju da obnove gradivo i za kaznu obuce po jednog kadidata iz stava 1
    3)Svi koji odu na skijanje tokom radne sedmice imaju 2 sata prekovremenog za taj radni dan
    4)sve one koji se shupkaju minstru turizma dok vozi bord i hvale nove pancerice i boju skija direktora nacionalne turisticke organizacije treba da prinudno odrade nabacivanje lopatama snijega na stazu kad ista progleda krajem marta.

    Salu na stranu, ja bih opet ponovio onu pricu iz ranijeg posta. Dje ima neka destinacija da je more na sat i po od skijalista?Dje mozes da jedris i za sat i po odes da vozis bord?DJe imas?
    Smatram da nam treba neki Murinjo kog treba da papreno platimo da dodje u nasu zemlju, nauci nas "fudbalu" i da nas sve mokrijem konopcem pocera da malo razmislimo i malo radimo i rezultati ce doci sami po sebi. Ne trebaju nam manekeni koji se sminkaju, nose najskuplje jakne i daju lijepe, a lazne izjave kako je sve bajno. Ovo ljudi sto ima ovdje plus cazzo 22, po koji Srbin, Bosanac, Albanac a Bogami i domaci Rus i eto nama da se veselimo. Ne trebamo a i sve da hocemo ne mozemo od Cg praviti 3 doline ali ovo sto imamo mogli bi valorizovati na mnogo bolji nacin.

  10. #10
    Ski legenda Panzer avatar
    Datum registracije
    08.02.2009
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic Vantage 82ti
    Godina
    48
    Poruke
    570

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ExBaker Pogledati poruku
    .............
    4)sve one koji se shupkaju minstru turizma dok vozi bord i hvale nove pancerice i boju skija direktora nacionalne turisticke organizacije treba da prinudno odrade nabacivanje lopatama snijega na stazu kad ista progleda krajem marta.
    ....................
    Ovo ljudi sto ima ovdje plus cazzo 22....................
    Plač od smijeha
    ne mogu naći dovoljno dobre smajlije...

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •