Strana 8 od 10 PrvaPrva ... 678910 PoslednjaPoslednja
Rezultati 71 do 80 od 98

Tema: Vremenska prognoza 2010/11

  1. #71
    če gevara avatar
    Datum registracije
    08.01.2011
    Lokacija
    Бања Лука, РС
    Skije / Bord
    Нордика Енфорсер
    Poruke
    542

    Cool

    Nemoj plakati, kako sad može biti toplo tako i kasnije može da nas "zamete"...
    A i ime ti je...

    I, šta je drug Radovan rekao za prognozu

    Pozdrav

  2. #72
    Super Member
    Datum registracije
    01.12.2008
    Lokacija
    Beograd i okolina
    Skije / Bord
    Snowboard, komada nekoliko
    Poruke
    207

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od sunCica Pogledati poruku
    JOOOJ kukavna jesam, takva se rodih, gde god da krenem sunce zasija, na Krvavec ljuti ja se zaputih kad tamo avaj +10 bejaše ... AJOOOJ zle sreće moje, kad mi se ne da, ne daje mi se. JOOOJ zle sreće moje ima da trunem na Kopaoniku do vjeka jooOOOJJ tuge moje ...
    haha, sunce tudjeg neba... Ja vala takodje odoh za Sretenje na Kop, pa kud puklo. Prognoza kaze da ce tih dana (oko sredine februara) biti najtopliji dani na Kopu za ceo mesec, i da ce koji dan kasnije, dok budemo opet sedeli u Bg, biti konacno prilike za ozbiljniji sneg. Ma poceo sam ozbiljno da se dvoumim da li da se bukiram i za Menadzerijadu, ili ipak da idem na siguricu i cekam neki vikend u Martu!!! A volim taj Kop, iako se svaki put nesto iznerviram kao...

  3. #73
    Super Member sunCica avatar
    Datum registracije
    02.03.2009
    Lokacija
    BGD - Dorćol
    Skije / Bord
    Atomic Cloud 8
    Poruke
    590

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od andrijapajic Pogledati poruku
    haha, sunce tudjeg neba...
    Ni sneg tuđe planine

    Citirati Originalno postavljeno od andrijapajic Pogledati poruku
    A volim taj Kop, iako se svaki put nesto iznerviram kao...
    Ma i ja isto a kad odem na raz, dva tri super se provedem. Ma neću za Sretenje tamo, biće tamo pola Beograda i ne ide mi se.
    Bila je to dobra devojka, a onda je otišla na skijanje ...

  4. #74
    Ski legenda
    Datum registracije
    10.08.2006
    Godina
    50
    Poruke
    216

    Podrazumevano

    frapantna je mizerna količina padavina ove zime.
    što je greota jer je zima kvalitetno hladna, tj. bez kiše.
    kumulativno decembar, januar, februar- koliko je palo na Kopu recimo? max sve zajedno ~ 40cm. Što je najgore slušam jutros prognozu u kojoj se tvrdi da će februar biti SUV i citat "baba Marta će ove godine izostati".

  5. #75
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od barrcode Pogledati poruku
    f
    Što je najgore slušam jutros prognozu u kojoj se tvrdi da će februar biti SUV i citat "baba Marta će ove godine izostati".

    te uber-dugorocne prognoze su stvarno sfera naucne fantastike i kremanskih prorocanstava; i tacne su isto kolko i prognoza onog Rusa da ce ovo u Evropi biti naj hladnija zima u zadnjih 50 godina.
    Nista preko 7 dana se neda prognozirati, ajde recimo par sedmica unaprijed moze da se stvori neka globalna, ali krajnje ne precizna slika; ali to je jako povrsno i nemoze se nikad dati ni pribliznu prognozu sta ce se desitu u odredjenom regijonu; svi ovi nama dostupni popularni sajtovi na kojima se prate vremenske prognoze (sa digitalizovanim kartama padavina), rade na principu automatizovanih racunskih modela koje velike metoroloske instucije daju na besplatno koristenje. Update se vrsi 2 do 4 x dnevno. Dakle aktuelna mjerenja se unesu u kompjuter, a ovaj vrsi proracun koji je opet zasnovan na iskustvu tj racunici iz proslosti! Kako prognoza za buducnost, tako i analiza proteklih vremenskih zbivanja su zasnovani na ''prostom racunskom modelu'.

    ako se pri unosu podataka napravi mala greskica sto se tice vlaznosti, pritiska, pravca vjetra to u dugorocnom periodu; a sto je za meteorologiju sve preko 5 dana, moze da dovede do totalno pogresne vremenske prognoze.

    Nije mi bila namjera da drzim lekcije iz automatizacije posto o tome nemam blagog pojma, nego htjedoh objasniti jednu drugu stvar; a to je su (naucne) prognoze o kolicini i mjestu padavina ( u nasem slucaju bijelog praha zvanog snijeg) bas ko gatanje u pasulj.

    posto je strujanje sa zapada, za izmedju ostalog Alpski pojas naj dominantnije strujanje vazduha, onda je vecina programa bazirana na podacima o toj struji; Prognoze sto se tice padavina koje stizu sa zapada tj Atlantika i sa Sjevera su pa recimo prilicno precizne.
    Dok npr struja koja donosi padavine sa istoka, polje visokog vazdusnog pritiska koje nastaje iznad tirenskog mora i u djenovskom zaljeva, pa vlazni vazduh koji se dize iznad doline rijek Po je za kompjuterske proracune jos uvjek 'spansko selo'. tj kompjuterski proracun jos ne moze da provali sta, kad, gdje i kako po pitanju padavina. kompjuter-meteorolog drugim rijecima cesto bude (ne)ugodno iznenadjen kad krene da se oblaci sa tog kraja.

    Osim toga ovakvi programi ne uzimaju u obzir mikro klimu, nagla temperaturna otstupanja i druge geografske faktore tako da npr ni samo 2 dana pred oluju ne mogu da prognoziraju koliko ce otprilike snjega da padne u nekom podrucju; tako se ne rijetko desila prognoza za alpski pojas izmedju Italije i francuske, o recimo max 15-25 cm snjega, a u praxi se radilo o 80 i vise cm, pa cak i o extremnim odstupanjima gdje se radio i o dva metra svjezeg snjega u roku od par dana. A komjpjuter je i nakon tolike silne kolicine padavina konstatovao da je u tom podrucju palo 15-25 cm. Na zalost cest je i obrnut slucaj. Pitaj bilo kojeg meteorologa; stvarna kolicina padavina je od svih meteoroloskih elemenata naj teza za prognozu.
    dakle barrcode ne beri brigu 2,3 sedmice u naprijed, sve te prgnoze mogu, ali uopste ne moraju da se ostvare

  6. #76
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    jednodnevna prognoza 90%
    dvodnevna 70%
    trodnevna 30%
    nadalje pogadzanje stim sto globalni parametri se mogu ocitavati
    najvise do 7 dana i naravno treba uvek uzeti u obzir
    'butterfly effect'
    no, mislim da na forumu ima i meteorologa pa oni mogu dati bolji pogled

  7. #77
    Super Member plecko avatar
    Datum registracije
    17.01.2009
    Lokacija
    Obrenovac
    Godina
    46
    Poruke
    410

    Podrazumevano

    za sutra najavili sneg u planinskim krajevima, .....

  8. #78
    Super Member milos_pg_91 avatar
    Datum registracije
    28.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Elan Magfire 8
    Godina
    32
    Poruke
    1.275

    Podrazumevano

    Ljudi, oce li ovaj snijeg????

  9. #79
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    Oce, samo ne znamo kad
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




  10. #80
    Senior Member Dogac avatar
    Datum registracije
    10.02.2011
    Lokacija
    Užice
    Godina
    45
    Poruke
    110

    Podrazumevano

    Loša zima, da ne može biti lošija.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •