Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 98

Tema: Paradiski - La Plagne, Les Arcs

  1. #1
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano Paradiski - La Plagne, Les Arcs

    Ski aranzmani za predstojecu ski sezonu se pojavljuju, a jedno od novosti u ponudi je Ski oblast: Padariski, koju generalno cine dva skijalista La Plagne i Les Arcs. Smestaj se nudi u mestu Plagne Bellecote. Generalno prilaz skijalistu je kod mesta Aime i Burg St.Maurice, negde na pola puta izmedju Tri Doline (Moutiers-a) i Tignes-a.

    Gledajuci mapu i slike na jnternetu, ova dva skijalista su povezana samo jednom, doduse velikom dvospratnom gondolom "Vanoise express"

    Da li je neko skijao na ovom prostoru? Kakva su iskustva?

  2. #2
    Ski legenda
    Datum registracije
    10.08.2006
    Godina
    50
    Poruke
    216

    Podrazumevano

    ja hoću već neku godinu da idem u Les Arcs. Nego nema organizovanog prevoza. La Plagne me ne zanima preterano.
    Koliko sam čuo od franuza: Ubedljivo najskuplji skipas u FRA, ta veza Les Arcs - La Plagne nije preterano funkcionalna, odnosno treba jako puno vremena da se dođe s jednog kraja Paradiskia na drugi. Taman se stigne i mora nazad. Tako da zajednički ski prostor "Paradiski" dobro deluje samo na papiru.
    Les Arcs skijalište (kunu mi se ljudi koji su bili) je posle Espace Killy-a najbolje u FRA, a tek malo jeftinije od Val dIsere-a (što će reći prilično skupa destinacija). Odlično je povezano sa ostatkom FRA, jer u Bourg Saint Maurice-u staje TGV.
    Ja sam pokušavao da ugovorim sa onim organizovanim prevozom od prošle godine zvanim France ski express da me ostave u tom b.St.Maurice-u (odakle ima voz do Les Arcs-a) pošto su već tuda prolazili na putu za Tignes, no sam se onda uplašio da me u povratku ne zaboravi neki zaboravni vozač.

  3. #3
    Super Member
    Datum registracije
    15.03.2004
    Lokacija
    Banja Luka
    Godina
    53
    Poruke
    244

    Podrazumevano

    Ja sam ove godine namjeravao tamo ali su me iz Les Arcs-a informisali da u periodu koji je meni interesantan (11-18. 12.) ne radi poveznica, tj. Vanoise express. Zbog toga sam odustao, bilo bi mi žao da tamo odem a da ne obiđem oba brda. Inače, u tom periodu cijene su na nivou 3V i Espace Killy.

  4. #4
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    39
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    La Plagne i Les Arcs,jel za tz dva treba dva ski pasa ili jedan? ja sam na nekom sajtu procitao da ta veza vozi 4min,a barcod kaze da nije funkcionalna....sta je tacno? jel bio jos neko kakvi su utisci? sta je bolje tri doline ili paradiski?

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    10.08.2006
    Godina
    50
    Poruke
    216

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od sonesone Pogledati poruku
    La Plagne i Les Arcs,jel za tz dva treba dva ski pasa ili jedan? ja sam na nekom sajtu procitao da ta veza vozi 4min,a barcod kaze da nije funkcionalna....sta je tacno? jel bio jos neko kakvi su utisci? sta je bolje tri doline ili paradiski?
    - treba 1 skipas. postoje 3 u opticaju - samo za les arcs npr., samo za les arcs sa 1 danom odlaska u la plagne, skipass za ceo Paradiski, za svih 6 dana. cene su 209/229/250. kao što rekoh- najskuplji skipass u FRA.
    - ma vozi da gondola biblijskih razmera (na 2 sprata) možda 4 min, ali dok ti npr. stigneš iz les arcs 2000 do la plagne, treba već da razmišljaš da se vraćaš. tako su mi rekli francuzi - napominjem opet, nisam lično bio.

    vidim vodi skibus u paradiski. no ne piše baš tačno gde TAČNO. na jednom mestu piše les arcs 2000, a 3 reda ispod la plagne bellecôte.
    možda bi trebali to da poprave.

  6. #6
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    39
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    to sam i ja primetio,pa zato i pitam,cas ski pas za 310km,pa ispod pise za arcs,pa da si smesten u plagne....pa mi malo nije jasno.razmisljam da mozda idem tamo ili les sibles ili risoul....

  7. #7
    Administrator admin avatar
    Datum registracije
    14.03.2005
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    63
    Poruke
    1.045

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od bobo Pogledati poruku
    Ja sam ove godine namjeravao tamo ali su me iz Les Arcs-a informisali da u periodu koji je meni interesantan (11-18. 12.) ne radi poveznica, tj. Vanoise express. Zbog toga sam odustao, bilo bi mi žao da tamo odem a da ne obiđem oba brda. Inače, u tom periodu cijene su na nivou 3V i Espace Killy.
    Tacno je da u ovom periodu gondola Vanoise express nece raditi. Nezvanicno, u ski busu dogovaraju da Ski Pass za LaPlagne vazi i dan - dva i za Les Arcs, tako da bi se u dogovorene dane autobusom i La Palgne silazilo do Bourg St.Maurice i odatle ski vozom prema Les Atcs-u. Na kraju skijaskog dana busom nazad u Plagne Bellecote

  8. #8
    Senior Member SkiBus avatar
    Datum registracije
    23.01.2007
    Poruke
    103

    Podrazumevano Paradiski francusko megaskijalište...

    Citirati Originalno postavljeno od barrcode Pogledati poruku
    - treba 1 skipas. postoje 3 u opticaju - samo za les arcs npr., samo za les arcs sa 1 danom odlaska u la plagne, skipass za ceo Paradiski, za svih 6 dana. cene su 209/229/250. kao što rekoh- najskuplji skipass u FRA.
    - ma vozi da gondola biblijskih razmera (na 2 sprata) možda 4 min, ali dok ti npr. stigneš iz les arcs 2000 do la plagne, treba već da razmišljaš da se vraćaš. tako su mi rekli francuzi - napominjem opet, nisam lično bio.

    vidim vodi skibus u paradiski. no ne piše baš tačno gde TAČNO. na jednom mestu piše les arcs 2000, a 3 reda ispod la plagne bellecôte.
    možda bi trebali to da poprave.
    Hvala na sugestiji. Ispravili smo grešku na sajtu.. U decembru mesecu smeštaj je u Plagne Bellecoteu, a u januaru u Arc2000. Ako dođe do proširivanja možda bude pridodato i nešto novo.

    Od sezone koja predstoji još jedna ogromna francuska skijaška regija je u ponudi našeg udruženja. Inače Paradiski je skuplja varijanta od Tri Doline i Tignesa, ali uspeli smo da cenu dovedemo na nivo da bude jeftinija od pomenuta dva megaskijališta.

    Relativno malo skijaša iz Srbije je skijalo u Paradiski skijaškoj oblasti, a oni koji su bili srećnici i imali prilike da tamo skijaju neka na ovom mestu prenesu i podele svoje utiske sa forumdžijama. Radi se o trećem po veličini skijalištu francuske, sa oko 430km ski staza, koje se nalazi u Savoi Alpima (između Tri Doline I Tignesa), možda i najboljoj skijaškoj regiji sveta. Preko 70% staza je na visinama većim od 2000mnv što omogućava kvalitetno skijanje od decembra do maja meseca.

    Prema istraživanju World Snowboard Guide-a, Les Arcs spada među najbolje snowboard destinacije na svetu. Dosta šume u celom Paradiski ski sistemu, omogućava izvanredne offpiste uslove..

  9. #9
    Senior Member
    Datum registracije
    23.12.2008
    Godina
    39
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    jel ski pas za ceo paradiski? ako nije kolika je doplata za ceo paradiski? do kad je firstminut ponuda?

  10. #10
    Ski legenda Sapa avatar
    Datum registracije
    30.11.2006
    Lokacija
    -8
    Poruke
    2.404

    Podrazumevano paradiski fakticki ne posotoji; postoje la plagne i les arcs

    La plagne sam posjetio za bozic 2002 . Od svih detalja sa tog skijanja naj bolje pamtim da je prvih para dana napadolo tonu snjega, a da je onda okrenuo jugo i da je oko pratmana gdje sam bio smjesten, le coches, na nadmorskoj visini od 1400m zelenila trava par dana pred novu godinu, a na samu novu godinu padala kisa i da sam pod glecerom belcotte na 3000mnv pio kafu u kratkim rukavima, a da je snjeg na toj nadmorskoj visini bio tako mokar da se jedva skijalo. Od tada se sigurno mnogo toga promjenilo, na bolje.
    Sto se samog skijanja tice, nisu ostala neka bosebna sjecanja zbog kojih bi moje impresije bile drugacije od impresija vec napisanih o drugim velikim francuskim centrima. Od svih skijaskih stanica (izvinte al ja te apratmanske komplekse ne mogu zvat selima, nikako iz pijeteta prema ruralnim krajevima, mene ti objekti vise asociraju na novu gradnju na Bezaniskoj Kosi). na prvi pogled mi se naj vise svidjelo Belle Plagne, sjecam se da se ti apratmani nalaze bukvalno na stazi i da su estetski privlacniji od ostatka, i da tamo poslje gasenja zica vlada potpuni mir. Selo u koje vas vodi ski bus se nalazi par stotina metara nize, blagom padinom minut spustanja na skijama. Plagne Bellecote je tipicna francuska ski-stanica i time sam valjda sve rekao. Dobro je pozicijonirana jer odatle polazi zica koja vozi na naj veci vrh skijalista istoimeni bellecote (sa jednim presjedanjem? Neko jaje pa onda velika gondola ako se dorbo sjecam). A i ostatak centra je lako dostupan. ma 200 i nesto km staza nudi svima zabavu, al ako moram da trazim dlake u jajetu, meni je u sjecanju ostalo da su staze “kratke”, mislim nema onih dugih spustova na koje ce te naici u 3 Doline ili alp d’huez, pa i nekim manjim centrima. Nekako je svo skijaliste podjeljeno na platoe. Sjecam se staze koja vodi skroz od glecera pa do montchavin i le coches, ali cesto zatvorena zbog opasnosti od lavina, mozda sam imo peh sa vremenom tada, al je bila otvorena samo jedno popodne. Naravno ima tu jos par izvrsnih sputova prema champagnyiju, al nije tako spektakularno kad se sve sabere, ispod glecera belle cote postoji par zahtjevnih crvenih staza koje ce svidjeti ljubiteljima huspera.

    Ja svakako ne preporucujem doplatu za Vanoisse express, mislim da ce oni koji misle da ce da skijaju paralelno na oba skijalista les arcs i la plagne da se prilicno razocaraju i pored toga sto na papiru tj mapi ovo izgleda kao jedan povezan centar u praxi je to mnogo manje slucaj. Prebacivanje sa jednog na drugo skijalise je dug i mukotrpan posao, prebacivanje iz la plagne u les arcs i obrnuto traje skoro pa satima prije nego sto pocne pravo skijanje. Da se razumijemo, bio sam smjesten u blizini sadasnjeg vanoisse expressa koji je tada jos samo bio u izgradnji, ali je sputanje na tu stranu, dugo i dosadno kad je spica, kad stignete na drugu stranu treba da presjednete po 3-4 puta dok stignete do pravog skijanja, citav trajekt traje dugo. Sjecam se da mi je prebacivanje do aguile rouge (naj veci vrh na skijalistu les arcs) trebalo toliko dugo, da je na kraju jedva ostalo vremena da proskijam po toj strani, ono malo sto sam vidijo je ostavilo vise nego dobar utisak, prosao par izvrsnih dugih crnih i crvenih staza, a i pored staza famozni offpiste tereni, na zalost skijao sam samo jedan dan ili bolje reci jedva jedno popodne u les arcu, al dovoljno da mi se jako svidi kao skijaliste.
    Neko rece da je les arcs skup centar, mislim da nije nista skuplji od bilo kog drugog. Naravno ko odluci da ode u 1950, luxuzni app kompleks napravljen prije par godina gdje je beton dobro kamufliran drvetom i kamenom ce da se izvali pozamasnu sumu, pogotovo se u fr luxus placa, ali ostala naselja imaju normalne pristupacne cjene; aime2000 gdje vi idete, je apartmanska komplekscina, nije stvarno atraktivna, al je lokacija za skijanje perfektna, osh nizbrdo, osh uzbrdo.
    Ako se jos bilo cega prakticnoga ili interesantnog sjetim ja cu da prijavim, ponavljam samo da onih 420km je samo na mapi, u praxi su to dva odvojena skijalista sa ili bez zicare na sprat (ovo kazem sa rezervom jer ne znam, moze bit da su u medjuvremenu onaj vertikalni transport iz pravca les coches i montcahvine, kao i zice na strani les arcs ubrzali i modernizovali pa se do platoa iznad belle palgne stize brze, a ako nisu onda je ta ruta duga i dosadna sa presjedanjima bez skijanja). Naravno da preporucujem posjetu oba skijalista, ali to je vise zbog razgledanja nego stvarnog skijanja,jer pola dana propadne u prebacivanju sa jedne na drugu stranu. Meni je ta vanoise express gondola jos jedan bespotreban francuski megalomanski projekt, koji nije uopste doprinjeo kvalitetu skijanja u tom necemu sto oni zovu paradiski, a sastoji se od les arca i la plagne.
    No oni koji odluce da idu u jedan od ova dva centra, stvarno ne treba da brinu da ce da im zafali skijanja, sa svake strane ima po 200km sto je vise nego dovoljno za 7 dana. Offpiste skijanje koje naravno moram da ponem iz les arcs definitivno ima bolji pristup terenu direktno sa staza, a opet la plagne ima padine na kojem se u jednom djelu snimaju freeride filmovi, e jedino je caka da su ti tereni izovlovani i prilicno osjetljivi na lavine tako da se ne isplate ni pominjati kao potencijalna mjesta za rekreativno skijanje. Ako mi jos sta korisno padne na pamet ja cu opet da se javim.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •