Strana 1 od 10 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 99

Tema: Na koju DIN vrednost podesiti vez

  1. #1
    Ski legenda
    Datum registracije
    20.12.2005
    Lokacija
    Jagodina
    Godina
    45
    Poruke
    195

    Podrazumevano Na koju DIN vrednost podesiti vez

    Citajuci prethodne teme naisao sam na link koji je poslao Wlad, a odnosi se na kalkulator podesavanja veza prema visini, tezini, duzini cipela i naravno nivoa znanja skijanja...
    http://theloginovs.wtr.ru/equipe/bid..._11088_opt.swf
    Kada se sve vrednosti podese na maksimalne ispada da je vrednost DIN 10... cemu vezovi koji idu na 14+ din? Ja sa svojih 188cm i 105 kg i recimo da sam napredniji rekreativac, obicno stelujem prednji vez na 8,5din, zadnji nesto manje, 7-7,5Din sto manje vise upada u granice kalkulatora, ali sam stalno smatrao da bi uz malo bolju fizicku kondiciju trebalo da pojacam snagu veza odnosno da vozim sa minimalnom silom ispadanja veza... Imate li vi jos neku primedbu ili smatrate da je gore spomenuti kalkulator sasvim ok?

    Update 27.11.2022 by stekan:
    Kako stari link iznad ne radi, evo novog linka za podešavanje vezova prema standardu ISO 11088 :https://www.mechanicsofsport.com/ski...alculator.html
    Izmenio/la stekan; 27.11.2022 u 15:57. Razlog: Stari link više ne postoji

  2. #2
    Senior Member marsi avatar
    Datum registracije
    27.02.2005
    Lokacija
    ks
    Skije / Bord
    Elan Amphibio 14 & SLX RD, CoreUpt Slasher & Lunatic, Dynastar omeglass speed
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    moze preko 10 u kalkulatoru, izaberi crnog skijasa...

    hmm, interesantno mi je da ti je zadnji vez na manjem dinu od prednjeg, ja sam mislio da treba kontra pa sam namestio prednji na 8 a zadnji na 9 na skijama za stazu, a prednji 9 i zadnji 10 na skijama van staze. 188cm i oko 110kg. za sad su se oba puta kad je trebalo vezovi otkacili, dok mi ni jednom nisu ispali bez potrebe. doduse ovako sam ih namestio na pocetku sezone sa tendencijom da kasnije povecam vrednosti ali nisam imao potrebe jer korektno odradjuju posao...

    p.s. pu pu pu da ne ureknem vezove... valjda ce sutra po sumi da se otvore ako bude bilo potrebe....

  3. #3
    Ski legenda
    Datum registracije
    20.12.2005
    Lokacija
    Jagodina
    Godina
    45
    Poruke
    195

    Podrazumevano

    Na kalkulatoru izlazi 11.5 din ako uzmes da je covek 210cm 120kg i da ima pancericu manje duzine od 290cm sto je malo neverovatno, ali dobro... Zadnji vez stelujem na manju vrednost jer mi je po nekoj logici on potreban da pusti jedino ako ulazis u kolut napred odnosno udaris u neku prepreku... Verujem da ima logike i za obrnuto stelovanje ali iz nekog mog iskustva vecina ljudi smatra da DIN vrednosti su zapravo oznake za tezinu bez jedne nule sto izgleda da je vrlo pogresno misljenje
    Izmenio/la Max; 08.03.2010 u 22:57.

  4. #4
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Max Pogledati poruku
    ali iz nekog mog iskustva vecina ljudi smatra da DIN vrednosti su zapravo oznake za tezinu bez jedne nule sto izgleda da je vrlo pogresno misljenje
    Smatraju čobani , šalim se, ali ako bi podešavanje veza zavisilo samo od "kilaže" onda bi stavili takvu skalu na vez (60-120kg npr ).

    Postoji negde na forumu i link ka DIN tabeli, a ovaj kalkulator je u stvari vizuelizacija te tabele.

    Često ljudi komplikuju pa ubacuju neke svoje "parametre", umesto da se prosto vidi podatak iz kalkulatora/tabele i tako podesi vez. Pa ako vez izbacuje bez potrebe onda pitajte na forumu i dobićete savete šta da radite (npr. da proverite uzdužni pritisak zadnjeg veza, ili da uvek dobro očistite cipelu pre stavljanja u vez i sl.).

  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    DIN tabela je rezultat istraživanja i statistika skijaških povreda u toku dvocifrenog broja godina. To je balans između dvije nespojive stvari: čvrstog držanja veza dok nema rizika po nogu i izbacivanja kad se rizik pojavi.
    S obzirom na to, ne vidim svrhu različitog podešavanja prednjeg i zadnjeg veza. Malo ko od nas iskače iz prosjeka desetina i stotina hiljada skijaša koji su prošli kroz spomenutu statistiku. Ustanovljeno je da sila izbacivanja pete treba da bude 4 puta veća od sile bočnog izbacivanja prednjeg veza, a to je slučaj kad su i prednji i zadnji vez na istom DIN broju.
    S obzirom da koristim iste noge na oba para skija (freeride i obične za stazu), vezovi su mi na svih 8 vezova na DIN 8.

    Više informacija o podešavanju vezova ima u ovoj temi: http://www.skijanje.rs/forum/showthr...p?t=629&page=3

    A ovdje ima jedna specijalna metoda podešavanja: http://www.skijanje.rs/forum/showthread.php?t=3082

    Update 14.12.2017.: Kako je ova tema na Forumu označena kao važna, a većina nekada stavljenih linkova ne radi, evo linka na tekst o podešavanju vezova koji sigurno radi.
    Izmenio/la stekan; 14.12.2017 u 21:39.

  6. #6
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    A je l' ne bi trebalo da je u uslovima dubokog snega vez jace zategnut? Mozda cak i dosta jace. Pitam to iz licnog (negativnog) iskustva.

  7. #7
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Pa generalno ne , osim ako teren nije no-fall-zone, neki ubitačni kuloar gde ako ti se slučajno otkači vez padaš po stenama .

    Meni se npr. ove sezone samo jednom otkačio van staze kad "nije trebalo" a sam sam svestan zašto: nisam skretao "normalnom" tehnikom nego sam "cimnuo" skije u stranu (išao sam putanjom između jelkica i onda sam hteo da promenim istu u poslednjem trenutku - na pogrešan način).

    Naravno da su u dubokom snegu veća opterećenja, pogotovo ako se "skija na silu" - i ona lakše ispada vez. Ako ti je ispalo više puta van staze može biti i da ti cipela nije bila čista..

    U svakom slučaj proveri da li ti je vez dobro podešen (u odnosu na cipelu) pa ako i dalje ispada možda i stvarno treba da povećaš DIN u odnosu na tehniku / silu koju upotrebljavaš.

    Za skijanje van staze bi preporučio da vez sa skalom do 14 ili 16 ako je to moguće a da podešavanje ide max na "crnog skijaša". Znači da si u donjoj zoni veza. U prevodu što jači/teži/kvalitetniji vez a normalno podešavanje .

  8. #8
    Senior Member marsi avatar
    Datum registracije
    27.02.2005
    Lokacija
    ks
    Skije / Bord
    Elan Amphibio 14 & SLX RD, CoreUpt Slasher & Lunatic, Dynastar omeglass speed
    Poruke
    137

    Podrazumevano

    lepo neko rece za stekana da je ski enciklopedija...

    cini mi se da sam negde procitao da zadnji vez ide +1, ali sad vidim da tako ne treba pa cu ujutru da ih vratim na isto.

    a ove za sumu cu ipak da zadrzim na vecem din-u za nijansu, jer kao sto wlad rece veca su naprezanja narocito ako skijamo na silu... a i skija kad ispadne na stazi lako se nadje dok u sumi moze da se zagubi...

  9. #9
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    57
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Ajoj...pročitah ovo i baš se setih, da mi ostale od poslednjeg takmičenja podešene na 12/12....idem odmah da ih stavim na 10...

  10. #10
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plageton Pogledati poruku
    A je l' ne bi trebalo da je u uslovima dubokog snega vez jace zategnut? Mozda cak i dosta jace. Pitam to iz licnog (negativnog) iskustva.
    Pored jačine DIN skale u ispravno podešavanje veza ulazi i ispravan uzdužni pritisak. Ako je on preslab, može se desiti da cipela ispadne iz prednjeg veza i kad ne treba. Pod pojmom ispadne podrezumjevam isklizavanje cipele iz veza koji nije otvorio. Jedna marka vezova je na ovo osjetljivija od drugih, ali neću napisati koja.

    I elastičnost veza je vrlo bitna. To je ono koliko cipela usljed udara može da iziđe iz veza pa da se opet vrati u vez. Tu su neprikosnoveni vezovi marke Look tj. Dynastar tj. Rossignol sa "uspravnom" petom koja se odaziva na ime Axial i Axial2. A najslabiji po elastičnosti (ali ipak dovoljno dobri) su vezovi marke koju nisam htio da imenujem.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 7 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 7)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •