Strana 1 od 5 123 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 46

Tema: Alternativna tehnika karvinga

  1. #1
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano Alternativna tehnika karvinga

    Baveći se skijama, cipelama, fensi opremom, skijalištima, time kako se ko vozio autobusom do Francuske, da l' je utaban Karaman, je l' pao sneg na Bjelasici itd. totalno smo zapustili tehniku (vožnje). A to nije dobro.

    Elem, gledajući u busu kasetu u produkciji "Srpske škole skijanja" video sam da postoje dve tehnike karving vožnje koje oni smatraju legitimnim. Prva je uobičajeni karving, gde ramena prate skije, a drugi je položaj u kome su ramena fiksirana, a samo se noge, kao neko klatno, "prevlače" levo-desno.

    Prethodno sam, sasvim samoinicijativno, počeo da vozim ovim drugim načinom, ali su me neki (instruktori) opominjali da to ne bi trebalo da radim, da u principu treba izbegavati nagle pokrete u vožnji itd. A zatim sam u autobusu video kako sam ja ustvari jedan pravi predstavnik "srpske škole skijanja".

    Interesuje me šta ko zna o ovom drugom načinu, kako se zove (jbg. nisam uapmtio), koje su mu prednosti i mane, ko u Svetskom kupu tako vozi itd. I zašto je, ako već nije nepravilan, taj način skijanja među rekreativcima tako redak, kad već nije naročito zahtevan ni u tehničkom ni u fizičkom smislu.

  2. #2
    Ski magare Nemanjus avatar
    Datum registracije
    28.04.2006
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Worldcup RC / Blizzard Bonafide
    Godina
    44
    Poruke
    298

    Podrazumevano

    Ja prvi put čujem za dve tehnike karving vožnje. Ono što je meni poznato, jeste da postoji dinamički paralelni zavoj, gde ramena prate liniju tela (ono što zovemo široki veleslalomski karving zavoj) i brzo vijuganje (slalomski zavoj) gde je fizički nemoguće da zavoj prate i ramena, pa se ramena uvek drže upravno na padnu liniju.

    Kad bi neko u slalomskom zavoju pokušao ramenima da prati pravac skija, to bi izgledalo u najmanju ruku smešno, a vrlo brzo bi izgubio balans i ravnotežu. Zna se šta sledi posle toga !

  3. #3
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Mm, logično, ali mislim da nije reč o tome. Ova tehnika "prevlačenja" (zvaću je tako dok ne doznam kako se zapravo zove) nije vezana samo kratke zavoje. Sasvim je primenjiva i u dugim zavojima, da ne kažem veleslalomu. Najbolje da se javi neko kome je poznat taj sadržaj kasete "Srpske škole skijanja", pa da da objasni ono što je meni u mojoj nemarnosti, a i umoru posle jedno 18 sati vožnje busom, promaklo.

  4. #4
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Evo jednog koji bi se slozio sa tvojim stilom voznje:

    http://www.harbskisystems.com/ess_bonus_4.htm

    Ideja je da je najtezi/najznacajniji trenutak u skijanju prelazak iz jednog zavoja u drugi; te da okretanjem torza u zavoj "zakljucavas" kukove u isti, i onda ih je teze prebaciti u sljedeci.

  5. #5
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od oggy Pogledati poruku
    Evo jednog koji bi se slozio sa tvojim stilom voznje:

    http://www.harbskisystems.com/ess_bonus_4.htm

    Ideja je da je najtezi/najznacajniji trenutak u skijanju prelazak iz jednog zavoja u drugi; te da okretanjem torza u zavoj "zakljucavas" kukove u isti, i onda ih je teze prebaciti u sljedeci.
    E da, mislim da bi to otprilike bilo to.

  6. #6
    Senior Member miles_davis avatar
    Datum registracije
    10.12.2005
    Lokacija
    Niš
    Godina
    53
    Poruke
    126

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plageton Pogledati poruku
    Elem, gledajući u busu kasetu u produkciji "Srpske škole skijanja" video sam da postoje dve tehnike karving vožnje koje oni smatraju legitimnim. Prva je uobičajeni karving, gde ramena prate skije, a drugi je položaj u kome su ramena fiksirana, a samo se noge, kao neko klatno, "prevlače" levo-desno.
    Cross-over vs. cross-under Prvo je kada ti se centar mase krece, prelazeci sa jedne na drugu stranu skija. Drugo je kada ti centar mase miruje (relativno), a ispod njega se skije krecu, prelazeci sa jedne na drugu stranu (sexy). Mislim da se ovo drugo, u konvencionalnoj tehnici, odnosno, njenom recniku, zvalo "rasterecenje nadole"..

  7. #7
    Ski legenda
    Datum registracije
    13.12.2005
    Poruke
    1.102

    Podrazumevano

    Da, ako pogledamo takmičenja u slalomu, videćemo da je to tehnika koja se praktično isključivo koristi, sigurno iz razloga koje je Nemanjus naveo. Pravo je pitanje koliko se koristi u drugim disciplinama (u veleslalomu npr.). Koliko sam gledao veleslalomska takmičenja, to je uglavnom opet ta tehnika. Otud ja zaključujem da ima neke nesumnjive prednosti, pa ipak je po laninam vrlo retko nekoga videti da tako vozi.

  8. #8
    Senior Member miles_davis avatar
    Datum registracije
    10.12.2005
    Lokacija
    Niš
    Godina
    53
    Poruke
    126

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od plageton Pogledati poruku
    Da, ako pogledamo takmičenja u slalomu, videćemo da je to tehnika koja se praktično isključivo koristi, sigurno iz razloga koje je Nemanjus naveo. Pravo je pitanje koliko se koristi u drugim disciplinama (u veleslalomu npr.). Koliko sam gledao veleslalomska takmičenja, to je uglavnom opet ta tehnika. Otud ja zaključujem da ima neke nesumnjive prednosti, pa ipak je po laninam vrlo retko nekoga videti da tako vozi.
    U pravu si, u slalomu je to dominantna tehnika, dok se u veleslalomskim trkama koristi na blazim deonicama (na strmim, zatvorenim se skija cross-over). Cross-under je ocigledan kada su takmicari u "jajetu".

  9. #9
    Addicted to Snow DRAGON avatar
    Datum registracije
    14.03.2006
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Supercomp Pro
    Poruke
    319

    Podrazumevano

    Malo sam pratio ski ucitelje na Kopu, bas kada je carving u pitanju. Jedna od vezbi bez stapova je da se prilikom izvodjenja zavoja, npr. udesno, desna ruka stavi na desni kuk, a leva si ispruzi u pravcu zavoja. Samim tim ramena prate liniju skija.

    Medjutim, naisao sam na potpuno drugaciju vezbu, sto se moze videti iz ovog klipa na 3:00.

    http://www.youtube.com/watch?v=vlzIkIQa3e0

    Polozaj ramena ovog tipa je upravo suprotan, sto je recimo kod mene primetio jedan ucitelj i rekao mi je da to ispravim.

    Mislim, sta da radim, zaostavstina old school gay stila...

  10. #10
    Super Moderator Tadija_91 avatar
    Datum registracije
    20.09.2007
    Lokacija
    44° N - 20° E
    Skije / Bord
    193 Nordica Enforcer 93 + 196 Volkl Two
    Godina
    32
    Poruke
    1.446

    Podrazumevano

    Ja imam istu filozofiju kao i tataratira: "ko brze stigne na cilj bolje skija".
    Dzabe sve teoretisanje, ako ja treba da razmisljam kako je pravilno dok vozim.
    Pravilno je onako kako je meni najlepse
    top speed dok noge mogu da izdrze
    www.skimagare.info

    photo by Pizzeria-Tina
    Brezovica-ovde je Srbija najlepsa




Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •