Strana 11 od 17 PrvaPrva ... 910111213 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 101 do 110 od 169

Tema: Skijališta Koruške i istočnog Tirola - utisci

  1. #101
    Junior Member
    Datum registracije
    26.12.2011
    Poruke
    13

    Podrazumevano

    Vec dva sata pada samo snijeg.

  2. #102
    Junior Member Zarevr93 avatar
    Datum registracije
    12.12.2012
    Poruke
    10

    Podrazumevano

    Samo nek padaaa!

  3. #103
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    60
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Skijanje uvek prebrzo prodje, ipak čini mi se da je ovaj put bilo najkraće. Doživljaj je potpun, utisci neverovatni, skijališta Istočnog Tirola i Koruške opravdala su svoj renome. Ipak da krenem od početka. Na put smo krenuli 8.1. izjutra, po užasnoj magli sve do pola Hrvatske. Put suv, temperatura oko +10. Zadržavanja na granicama nije bilo. Nakon svraćanja u Kranjsku Goru do turističke agencije skipass travel gde smo kupili top ski pasove sa popustom od 5%, nastavili preko prelaza Korensko Sedlo i dalje do Lienca bez zadržavanja. Koncept je bio obilazak skijališta Istočnog Tirola i Koruške a po rasporedu koji su diktirale vremenske prilike (čitaj temperatura). Bergfex konsultovan svaki dan.
    Zbog predviđenih izuzetno visokih T. Za prvi dan odabran Moltaler glečer, i ispostavilo se da je odluka prava. Staze sa Alteka i Šareka perfektno pripremljene i držale do kraja dana. Jedna od reprezentacija Hrvatske imala pripreme na srednjoj ruti na Šareku dok su bočne staze bile u upotrebi. Naravno, sačekali smo da takmičari odu pa smo raspalili i po ovoj ruti. Staze kompatne i tvrde, ko stvorene za uskijavanje prvog dana. Utisak: staze dobre ali uglavnom ravne i kratke.
    Za drugi dan je zbog iznenadnog pada temperature izabran Lienc i njegova dva brda Hochstein i Zettersfeld. Na prvom se voze trke svetskog kupa, mada od pola brda, i ono ima praktično samo dve staze, koje su više nego korektne topografije vrlo dinamične i ne preterano zahtevne.Domaćini mi pomenuli da se na njima spremao Mario Mat pre takmičenja u Val Gardeni. Sasvim ok ali nije za duže. Ovo je skijalište koje se inače reklamira pod sloganom skiing in the city, pa se kraj staze doslovce završava na jednoj od prometnijih gradskih ulica. S obzirom da Lienc leži na 676 mnv sneg je pri dnu oko podneva popustio, pa se rešismo da oprobamo i drugo gradsko brdo kod koga staze završavaju znatno više i ne može se skijama sići do grada. Lepo uređeno skijalište sa prevashodno plavim stazama i po kojom crvenom, koje su međutim izuzetno široke pa omogućavaju kad nema gužve(a nije bilo) usavršavanje svi tehnika i karviganje do mile volje. Utisak: Hochstein dobre dve duže staze ali manja nadmorska visina može praviti problem, Zettersfeld dosta ravnih širokih staza-porodična varijanta.
    Treći dan bomba St Jakov, iznenađenju nije bilo kraja. Najlepša staza ove sezone, Dugačka crveno-crna do perfekcije ispeglana staza. Gornji crveni deo vrlo širok pun brežuljaka!!! i bez vegetacije omogućava postizanje super kompresije i jakog tempa, a onda sledi crni umereno široki deo kroz šumu sa duplom S krivinom. Staza koja ne može da dosadi, izuzetno dinamična, za svaku preporuku. (posle čuh od servisera iz Beosporta da se na njoj voze i zvanične trke) Pored ove staze postoje još tri četri lepe široke crvene staze, više nego dovoljno za višednevno uživanje. To je bio razlog što smo St Jakov rešili da ponovimo još jedan dan. Utisak: skijalište sa stazom visokog potencijala.
    Četvrti dan je pao Sillian. Na samoj austrijsko-italijanskoj granici nalazi se ovaj centar sa stazama koje su makar mene podsetile(verovatno zbog širine i prisustva brežuljaka)na gornji deo staza u St.Jakovu, ali to je svaka sličnost. Iako se i ovde može naći par dužih staza, njihova konfiguracija ni izbliza se ne može ni po jednom osnovu porediti sa pomenutim skijalištem.
    Utisak: simpatično skijalište osrednjeg kvaliteta.
    Peti dan Kals-Matrei. Po svemu što sam na forumu pročitao, po broju km staza, po reklami, mislio sam da će ovo biti i najbolji centar istočnog Tirola, ipak.. Skijalište jeste nastalo spajanjem dva centra i ima priličan broj staza koje se inače bez problema mogu iskijati za dan. Matrei centralni deo sa žičarama Happeck i Goldried I i II poseduje nekoliko umereno dugačkih i ne toliko inspirativnih crvenih staza, dok drugi deo planine sa žicom Cimaross, koja vodi do grebena odakle se vidi i Kals, ima sasvim dobre staze promenljivog nagiba i zadovoljavajuće dužine. Mogu se kombinovati vožnje u toku spusta na različitih kategorija, što je interesantno. Kals strana, za mene razočarenje. Sam centar koncepcijski jako loše odrađen. Sa vrha se može skijati samo do pola brda (dalje vodi plava spojnica!!) i to na dve staze od kojih je jedne crvene pristojna ne prviše duga i zahtevna, a druga crna sa dve strme padine koje su nažalost ovaj put bile prošarane kamenjem pa se spustismo samo jednom.
    Od mesta Kals vode i dve sedežnice (jedna se nastavlja na drugu)koje su jezivo spore pa vožnja na njima predstavlja makar za mene neprihvatljiv gubitak tempa i vremena, do vrha Blauspitz, odakle se do doline spuštaju jedna crveva i jedna crna staza. Crna naravno nije bila ni u najavi od pripreme dok su crvenu ok. Sredili. Staza je odlična, i duga, ali do vrha žicom ko preživi. I to je Kals, ništa više. Za sve vreme našeg boravka čekiro sam temperature skijališta, i neverovatno, Kals-Matrei je uvek bio među najvišim temperaturama pa su valda zato ovde staze bile i najlošije pripremljene od svih skijališta. S obzirom na visinu skijališta to je donekle čudno, mada kad se uporedi širina kotlline u kojoj se nalaze ova dva mesta sve je mnogo jasnije. Utisak: Dobro raznoliko skijalište Matrei strana preporuka.
    Šesti dan pade sneg, a meni bi muka da vozim po snegu do Ankogela 60 km (za dve staze) pa odlučih da ga ostavim za drugi put, a mi se rešismo da ponovimo St.Jakov gde smo već upoznali staze. Ispostavi se da je odluka bila super, jer je bilo dosta magle i svežeg snega pa je i skijanje bilo jako otežano.
    Sedmi dan Heiligenblut- Freeride raj. Nisam imao do sad priloku da vidim ovoliki broj predviđenih staza za free ride. Ima ih zaista puno, različitih su dužina i nagiba, pa ko voli.. Što se tiče uređenih staza njih baš i nema puno. Od vrha Schareck sa obe strane planine idu po dve crvene staze ne tako zahtevnih performansi, do međustanice gondole (što znači i ne tako duge), mada jedna staza(u ne idealnom stanju) vodi i do početne stanice gondole, pa sad kad je srede to verovatno i popravlja utisak. Drugi vrh do koga se dolazi podzemnim vozićem od koga onda vozi sedežnica i sidro do 2902 mnv nudi par zaista dugih i umereno širokih crvenih i plavih staza između i oko kojih se prostire free ride carstvo. Meni se ovaj deo skijališta ično više svideo, mada moram naglasiti da ni ovde staze nisu uspeli da idealno pripreme nakon padavina od prethodnog dana, tako da je free ride bio i na stazi. Utisci: Kompleksno skijalište koje nudi široke mogućnosti za skijaše svih kategorija i opredeljenja.

    Konačni utisak sa ovog skijanja koje je obuhvatilo 6 skijališta Istočnog Tirola i Koruške je više nego pozitivan. Preporučio bih ga svakom ko je pravi zaljubljenik skaijanja i prirode i naravno ima malo avanturističkog duha, pa mu sve ono što prati ovakav aranžman a odnosi se na dodatnu vožnju, znatno manje spavanja i dominantno skijaške aktivnosti, ne predstavlja opterećenje već naprotiv izazov. Prednosti koje nosi ovaj vid skijanja su pored upoznavanja većeg broja skijališta za kraće vreme, i mogućnost prilagođavanja izuzetno promenljivim vremenskim prilikama, što je nama bilo od ključnog značaja, tako da smo sve vreme imali prirodan sneg i dobro preparirane staze u vreme kada je to bio ozbiljan problem za druge centre.
    I na kraju, moja rang lista bi izgledala ovako:

    1.St Jakob
    2.Kals-Matrei
    2.Heiligenblut (na drugom mestu ako se uzme free ride u obzir)
    4.Moltaler
    5.Sillian
    6.Hochstein
    7.Zettersfeld

    Ipak moram da pomenem s obzirom na prethodno iskustvo na ski Amade, da nijedan od ovih centara pojedinačno, a ni svi zajedno ne mogu prići ni po jednom kriterijumu (sem free ride)stazama kojima raspolažu Planai i Raiteralm kod Šladminga.
    Naravno to ne znači da ih ne treba iskijati i da nije moguće na njima uživati, baš suprotno. Sve preporuke!

  4. #104
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Sve vise i vise vrhunskih izvestaja u poslednje vreme Svaka cast!!!

    Ja sam vise za varijantu jednog velikog skijalista 8-10 dana,nego za obilazak veceg broja manjih,ali ovo zvuci jako fino

  5. #105
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    60
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    A sad malo slika. Ovo je St.Jakob
    Priložene slike Priložene slike

  6. #106
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    60
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Sillian, glavom ibradom.
    Priložene slike Priložene slike

  7. #107
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    60
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Ski in the city - Lienz
    Priložene slike Priložene slike

  8. #108
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    60
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Kals - Matrei
    Priložene slike Priložene slike

  9. #109
    Member Extreme avatar
    Datum registracije
    03.12.2008
    Lokacija
    Beograd
    Godina
    60
    Poruke
    64

    Podrazumevano

    Heiligenblut
    Priložene slike Priložene slike

  10. #110
    Super Member sev avatar
    Datum registracije
    26.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Superior Pro; Elan Magfire 82xTi
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Odličan izveštaj, bravo!

    Eventualno, zbog auditorijuma, dopuni mapom...

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 2 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 2)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •