Strana 1 od 17 12311 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 1 do 10 od 169

Tema: Skijališta Koruške i istočnog Tirola - utisci

  1. #1
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano Skijališta Koruške i istočnog Tirola - utisci

    Nakon što su se utisci slegli, red je da napišem i koju (ne obavezno i pametnu) riječ o turneji po jugu Austrije. Onom Gavrilu ne mogu nikako oprostiti što nismo dio tog sistema. Eeee, Gavrilo, Gavrilo...
    Treba imati u vidu da sam utiske o skijalištima stekao na bazi jednodnevnog skijanja, tako da u obzir ne uzimam smještaj, noćni život, cijene smještaja, hrane i pića... Samo staze i žice. Vjerovatno se neće svi složiti sa mojim utiscima, ali oni su moji, te samim tim lični i personalni.

    Ovo je deveta sezona u nizu da smještaj uzimamo na Gerlitzenu iznad Villach-a. Još uvijek nam je to skijalište dovoljno dobro, ali smo odlučili da ga uporedimo sa drugima. Kako svake zime tamo idemo u bar dvije epizode (u RS postoji i sedmica školskog raspusta krajem zime), davno smo izračunali da nam se vrlo isplati kupiti porodični paket sezonskog ski pass-a. Cijena tog paketa za Gerlitzen od oko 750€ djeluje mnogo, ali kad se to podijeli na nas četvoro i na 20 do 25 dana skijanja, matematika je jasna. Ove sezone smo se odlučili da dodamo 200€ i uzmemo paket koji vrijedi za 34 skijališta Koruške i istočnog Tirola (www.topskipass.at) , te da obiđemo bar veća i poznatija skijališta sa tog spiska.
    U prvoj epizodi za 17 dana koliko smo bili na Gerlitzenu, oko pola smo skijali tamo, a ostatak smo praktikovali jednodnevne izlete po drugim skijalištima.
    Skijali smo (naziv, nadmorska, staze):
    - Gerlitzen, 1.000-1.911m, 51km
    Skijalište na kojem imamo inventarski broj, znamo sve, svi nas znaju. Osjećamo se kao kod kuće. Staze odlično uređivane, ni preblage, ni prestrme, a ima ih dovoljno. Najduža, a ujedno i najbolja ima nešto preko 5 km. Jedan osmosjed, tri četverosjeda, tri dvosjeda i vučnice. Gondola povezuje skijalište sa jezerom. U jednom momentu nas je bilo gore hrpa (tridesetak) iz Banje Luke. Najbliže skijalište kući (4 sata vožnje do gondole).
    - Grossglockner Kals-Matrei, 1.000-2.600m, 110km
    Fenomenalni utisci. Odlične žice sa par novih gondola, uređene i prostrane staze (ima i vrlo strmih). Dosta prostora za freeride kad ima prirodnog snijega. Ranije su ovo bila dva odvojena skijališta koja su novim gondolama povezana. Topla preporuka.
    - Mölltaler Gletscher, 1.200-3.122m, 53km
    Veče pred odlazak sam iz sanduka na autu izvadio drugi par skija (freeride), jer do tada nigdje nije bilo dovoljno prirodnog netaknutog snijega. Žešći zajeb. Dočekalo nas je oko pola metra svježeg suhog prhutana. Uglavnom netaknutog. Stevo, konju! Vožnja „vozom“ u tunelu je poseban doživljaj.
    - Ankogel/Malnitz, 1.267-2.636m, 35km
    Najljepša staza i snijeg za mog života. Oduševljenje do daske. Snijeg suh, staza utabana i mekana, a najveći dio netaknut, broj skijaša na planini ispod 30, savršene gondole, staza dugačka i prostrana... Poredeći sa drugim skijalištima, malo kilometara staza, ali dajem 5 Badovih ili Nassfeldovih kilometara za jedan na Ankogelu. Ankogel će me vidjeti opet.
    - Nassfeld, 600-2.002m, 110km
    Konobari govore jezike naših prostora. Mnogo staza, u prosjeku malo strmijih za moj ukus. Sve funkcioniše kako treba. Osjetno više skijaša na stazama u odnosu na većinu drugih skijališta.
    - Goldeck, 550-2.142m, 30km
    Omanje lokalno skijalište na koje se kreće gondolom iz grada (Spittal). Radnim danom na skijalištu su većina austrijski penzioneri (velika razlika u odnosu na naše). Staze uglavnom prestrme za karving vožnju. Na drugoj strani brda hrpa tragova freeride vožnje, prastari dvosjed sa mehanizmom kakav je bio na jahorinskom jednosjedu, viđena dvojica ljudi sa uređajima za traženje zatrpanih lavinom kako pretražuju podnožje planine (valjda se vježbaju).
    - Katschberg, 1.066-2.220m, 70km
    Mnogo nam se svidjelo. Skijalište sređeno do bola po svim pitanjima. Hrpa zanimacija za djecu. Staze ko bombona, dugačke, široke, žice kakve trebaju da budu... Posebno me je dojmila pokretna traka na mostu koji povezuje dva brda. Sa jedne strane se spuštaš preko mosta, a na drugu stranu voziš trakom = nema penjanja na skijama.
    - Innerkrems, 1.500-2.128m, 45km
    Specijalizovano za treninge i takmičenja. Uvijek je dio staza zatvoren za te namjene. Strmo. Navodno su Kostelići tamo mnogo trenirali u prošlosti. Na drugo brdo vozi najduži dvosjed kojeg sam vidio, a tamo samo jedno sidro iako je taj dio vrlo prostran i dugačak.
    - Bad Kleinkirchheim/St.Oswald, 1.017-2.055m, 103km
    Više sam očekivao iako je sve korektno. Klamerova staza u skladu sa imenom. I ovdje staze malo prestrme za karving bez otklizavanja repova. Bez auta ili autobusa ne možeš sve obići. St.Oswald me je razočarao (opet previše očekivao).

    Kada sve saberem i oduzmem, u Austriji izgleda nema lošeg skijališta, a svako je drugačije na svoj način. Mislio sam da „moj“ Gerlitzen zaostaje za drugima, ali sam se prevario. Kako volim karving jurnjavu (bez otklizavanja repova tj. kočenja), većina staza na renomiranim skijalištima mi je ovlaš prestrma. Skijam ja i repovima kad treba, ali se moje rekreativne penzionerske noge brzo pobune.

    Ako koga interesuje, ukupni troškovi za nas četvoro (pass, smještaj, benzin, vize, vinjete, hrana...) po sedmici nisu prešli 1.000€. Orjentaciona cijena apartmana za četvoro na planini (sa bazenom) je oko 50€, mada smo mi prošli i jeftinije.

    Toliko u prvom javljanju. Slike su ovdje: http://www.skimagare.info/gallery/index.php/koruska
    Kako planiramo još jednu sedmicu i pokoji vikend, biće još utisaka.
    Izmenio/la stekan; 11.08.2013 u 18:59. Razlog: Ispravio link na galeriju

  2. #2
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Lepo, lepo U kojem radijusu od Gerlitzena su navedena skijalista?

  3. #3
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Sa Gerlitzena do Bad-a je potrebno oko 40 minuta, do Nassfelda oko sat, a najviše treba do Matrei-a: oko 2 sata. Od toga 20-tak minuta otpada na silazak sa Gerlitzena.
    Mnogo mi je pomogao čika Garmin. Za ubuduće razmišljam o smještaju negdje uz cestu na relaciji Spittal - Linz. Tada bi u rasponu od 20 - 40 minuta vožnje bilo na raspolaganju 5 - 8 destinacija.

  4. #4
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Posto je to cak devet centara bi li mogao napraviti osim opisno i brojcanom ocenom naravno tabelarno. Kriterijum po tvom nahodzenju s isto tako i sta bi ocinjivao da bi se na kraju dobila nekakva ukupna lista po tvom rejtingu.
    Naravno ne moras odmah i jos naravnije nemoras nikako :-)

  5. #5
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Treba imati u vidu da sam na svakom skijalištu proveo max. 5 sati po idealnom sunčanom vremenu. Na većini je snijeg bio pretežno umjetni. Najtanji snijeg i najviše kamenčića na stazi je bilo na Bad-u i Goldeck-u, a najviše snijega (prirodnog) je bilo na Moeltaler-u i Ankogel-u. Kad bih proveo više vremena na svakom, vjerovatno bi i utisci bili osjetno drugačiji.

    Kako god, teško je davati brojčane ocjene, ali evo redosljeda po trenutnoj želji da ponovo odem tamo skijati:
    1. Ankogel/Malnitz
    2. Katschberg
    3. Grossglockner Kals-Matrei
    4. Mölltaler Gletscher
    5. Nassfeld
    6. Bad Kleinkirchheim/St.Oswald
    7. Goldeck
    8. Innerkrems

    Gerlitzen nije na listi, jer sam na njemu proveo do sada preko 150 dana (i provešću sigurno još puno), tako da za njega imam potpuno drugačije aršine.

  6. #6
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Zaboravih napomenuti da nisu sva skijališta idealna za sedmodnevno porodično skijanje. Ankogel i Moeltaler bi možda mogli dosaditi nakon nekoliko dana, a pitanje je i vremenskih prilika na tim nadmorskim visinama. Ne vjerujem da je tamo uvijek sunčano bez daška vjetra kao što je bilo za vrijeme naše posjete.

  7. #7
    Senior Member
    Datum registracije
    01.02.2009
    Godina
    49
    Poruke
    141

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Sa Gerlitzena do Bad-a je potrebno oko 40 minuta,.
    .... i to vožnje autom oko 50km/h. taman da uživaš u pejzažu planina i jezera.
    stevo. 4x185e ski pass + prevoz oko 130e + smještaj 6x50e ,ne računajući piće i čorbu na stazi kako mogu izaći manje od 1000e?

    aj da iskoristim ovo i da ti se zahvalim na svim savjetima do sad.
    prekjučer sam došao iz bkk pun lijepih utisaka.

  8. #8
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.887

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od tomba na kvadrat Pogledati poruku
    .... i to vožnje autom oko 50km/h. taman da uživaš u pejzažu planina i jezera.
    stevo. 4x185e ski pass + prevoz oko 130e + smještaj 6x50e ,ne računajući piće i čorbu na stazi kako mogu izaći manje od 1000e?

    aj da iskoristim ovo i da ti se zahvalim na svim savjetima do sad.
    prekjučer sam došao iz bkk pun lijepih utisaka.
    Ski pass je 945 EUR. Sezonski, porodični paket za nas četvoro, vrijedi za sva skijališta Koruške i istočnog Tirola. Kad taj iznos podjelim sa 2,5 (tj. 17 dana koliko smo bili u januaru) dobijem 378 EUR. Smještaj me je ukupno koštao za tih 17 noćenja 752,46 EUR, tj 301 EUR sedmično. Vinjete oko 45 EUR (sedmično 18 EUR).

    Dakle, ski pass, vinjete i smještaj po sedmici 697 EUR. Ostaje 300 EUR za benzin, hranu i piće.

  9. #9
    Ski legenda skiman avatar
    Datum registracije
    05.05.2007
    Lokacija
    Selnica ob Dravi, Ruše- slovenija
    Skije / Bord
    Fischer RC4 WC GS, Atomic SL 12 pb
    Godina
    57
    Poruke
    1.300

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Ski pass je 945 EUR. Sezonski, porodični paket za nas četvoro, vrijedi za sva skijališta Koruške i istočnog Tirola. Kad taj iznos podjelim sa 2,5 (tj. 17 dana koliko smo bili u januaru) dobijem 378 EUR. Smještaj me je ukupno koštao za tih 17 noćenja 752,46 EUR, tj 301 EUR sedmično. Vinjete oko 45 EUR (sedmično 18 EUR).

    Dakle, ski pass, vinjete i smještaj po sedmici 697 EUR. Ostaje 300 EUR za benzin, hranu i piće.

    Šteta, da nisi (ako si bio u BKK) potegnuo i do Turracher Hoehe...Vidim, da češ trebati iči i do Heligenbluta, Lienza, Silliana (taj ti je poslednji pre Italijom), Dreilanderecka, Koralpi, Klippitztoerla, Simonhehe-jes da su manja, al, ako imaš kartu ideš pogledati......Dame i gospodo...ako niste znali, u toj karti imaš plačeni posjet 34 skijaških centara od same granice Austrije sa Slovenijom, do granice sa Italijom....Za BKK mi je baš danas drug na poslu reko (a ja mu posudio svoje skije za kamenje), da ovoliko kamenja na stazi još nikad nije video (a i rubnici pričaju svoju priču), tako da vidim, da se u BKK nije ništa (osim Franz Klammer staze) promenilo.....

  10. #10
    2011. pocela skijanjem! midwest avatar
    Datum registracije
    03.01.2005
    Lokacija
    Banja Luka
    Skije / Bord
    Head i.XRC 800
    Poruke
    63

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od stekan Pogledati poruku
    Nakon što su se utisci slegli, red je da napišem i koju (ne obavezno i pametnu) riječ o turneji po jugu Austrije. Onom Gavrilu ne mogu nikako oprostiti što nismo dio tog sistema. Eeee, Gavrilo, Gavrilo...
    Mijenjam Gavrilov princip za 6-mjesecnu vizu
    Funkcija umjetnosti je da bude ogledalo prirode, a dovoljno veliko ogledalo naprosto ne postoji.

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •