Strana 16 od 17 PrvaPrva ... 614151617 PoslednjaPoslednja
Rezultati 151 do 160 od 162

Tema: Voskiranje DIY

  1. #151
    **** wlad avatar
    Datum registracije
    27.02.2004
    Lokacija
    Novi Sad
    Skije / Bord
    Volkl RaceTiger SL, Nordica E/F 110
    Godina
    48
    Poruke
    5.075

    Podrazumevano

    Ja sa HC3


  2. #152
    Member pooya avatar
    Datum registracije
    06.01.2010
    Lokacija
    Böblingen, Detuschland
    Skije / Bord
    Elan Speedwave 12
    Godina
    54
    Poruke
    97

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od sev Pogledati poruku
    Da izvučem temu iz ostave :

    Čime (konkretno) čistite kliznu površinu pre voskiranja?

    Hemikalije ti u principu nisu potrebne jer kompetno odstranjuju vosak. Ja korisrim grubu bakarnu (SWIX) ili mesinganu rotacionu cetku pre i nakon prvog voskiranja - povrsina se od necistoca najbolje cisti upravo voskiranjem jer se prljavstina lepi za vosak.

  3. #153
    Senior Member
    Datum registracije
    07.01.2014
    Lokacija
    Ujedinjeno Kraljevstvo
    Skije / Bord
    Dynastar WC SL, Dynastar WC GS, Salomon X - Drive 8.8, Blizzard Brahma, Liberty Variant 113
    Poruke
    191

    Podrazumevano

    ^^^^^^^^^
    Ovo sto rece pooya.

    Hemikalije ne samo da potpuno odstranjuju vosak, vec takodje isusuju jezgro skije.
    Medjutim, postoji slucaj kada ih je dobro koristiti, a to je posle ravnanja klizne ploce.
    Naime (ovde se moje misljenje malcice razilazi s pooyinim ), po kliznoj ploci posle hoblovanja ostaje jako fina prasina. Kada se skija prilikom peglanja zagreje i pore klizne ploce se rasire radi upijanja voska, zajedno s voskom i ta prasina prodre u skiju i onda umanjuje sposobnost skije da upija vosak. Takodje, sve masine za ravnanje koriste emulziju koja veoma odstranjuje vosak, a za vreme ravnanja prodre u skiju.
    Tako da nakon ravnanja, nije dobro odmah voskirati skiju. Tada - i samo tada - je bolje koristiti base cleaner. Ja recimo koristim ovaj:

    http://www.xc-elitesports.com/produc...FYpAGwodKDMFig

    U svim drugim slucajevima, za ciscenje baze (kako vec rece pooya) prvo bakarna cetka, a nakon toga "hot scrape", ja koristim ovaj proizvod:

    http://m.edgeandwax.co.uk//33287/pro...mredirect=true

    Naravno, (rizikujuci da objasnjavam ocigledno): uvek cetkaj i struzi od vrha prema repu. Ako ima prasine, cetka ili "skrejper" ce je samo nabiti u skiju ukoliko ides u obrnutom pravcu.

    Pozdrav
    Izmenio/la snowglisser; 23.03.2016 u 00:30.

  4. #154
    Member pooya avatar
    Datum registracije
    06.01.2010
    Lokacija
    Böblingen, Detuschland
    Skije / Bord
    Elan Speedwave 12
    Godina
    54
    Poruke
    97

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od snowglisser Pogledati poruku
    ^^^^^^^^^
    Ovo sto rece pooya.

    Hemikalije ne samo da potpuno odstranjuju vosak, vec takodje isusuju jezgro skije.
    Medjutim, postoji slucaj kada ih je dobro koristiti, a to je posle ravnanja klizne ploce.
    Naime (ovde se moje misljenje malcice razilazi s pooyinim ), po kliznoj ploci posle hoblovanja ostaje jako fina prasina. Kada se skija prilikom peglanja zagreje i pore klizne ploce se rasire radi upijanja voska, zajedno s voskom i ta prasina prodre u skiju i onda umanjuje sposobnost skije da upija vosak. Takodje, sve masine za ravnanje koriste emulziju koja veoma odstranjuje vosak, a za vreme ravnanja prodre u skiju.
    Tako da nakon ravnanja, nije dobro odmah voskirati skiju. Tada - i samo tada - je bolje koristiti base cleaner. Ja recimo koristim ovaj:

    http://www.xc-elitesports.com/produc...FYpAGwodKDMFig

    U svim drugim slucajevima, za ciscenje baze (kako vec rece pooya) prvo bakarna cetka, a nakon toga "hot scrape", ja koristim ovaj proizvod:

    http://m.edgeandwax.co.uk//33287/pro...mredirect=true

    Naravno, (rizikujuci da objasnjavam ocigledno): uvek cetkaj i struzi od vrha prema repu. Ako ima prasine, cetka ili "skrejper" ce je samo nabiti u skiju ukoliko ides u obrnutom pravcu.

    Pozdrav
    Naravno, no to je poseban slucaj pa ga zato nisam posebno naveo. Isto vazi i za slucaj DIY-raparature klizne povrsine - maksimalno odstraniti vosak pa tek onda "zakrpiti" jer se inace "zakrpa" ne moze vezati za sliznu povrsinu i pre ili kasnije ce da odpadne (kao kad zubar ne odradi plombu kako treba pa ona nakon nekog vremena isspadne).

  5. #155
    Super Member sev avatar
    Datum registracije
    26.10.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Fischer RC4 Superior Pro; Elan Magfire 82xTi
    Poruke
    459

    Podrazumevano

    Hvala na odgovorima. U principu, do sada sam i radio hot scrape...

    A gde kupiti base cleaner u Srbiji? Ima li neke zamene, u smislu neko slično sredstvo za održavanje (domaćinstva, auto itd)?

  6. #156
    Junior Member
    Datum registracije
    14.12.2008
    Poruke
    26

    Podrazumevano

    Vadim temu iz naftalina, ali da ne otvaram novu. Ima li ko iskustava sa ovim voskom koji prodaje Codex? Cena je dosta povoljnija, sad to može nešto da govori, ali i ne mora da znači...

  7. #157
    Member
    Datum registracije
    16.02.2015
    Poruke
    45

    Podrazumevano

    Koristio, idu lepo skije, drzi se i kada je mkkra staza, malo manje masan od roze holmenkola, lep miris

  8. #158
    Junior Member joza_gulikoza avatar
    Datum registracije
    29.07.2015
    Lokacija
    Ljubljana
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900, Elan MBX Comprex
    Poruke
    19

    Podrazumevano DIY održavanje skija

    Još mojih 5 centi. Nakon dugi niz godina servisiranja kod raznoraznih majstora (što je relativno skup sport ovde: cca. 30eur po paru skija - znači: 2x godišnje za 2 para= 120 eur!! + dolaze klinci i njihove skije), počeo sam skije da održavam u spostvenoj režiji. Dobro, sad ja nisam neki profi skijaš (napredan rekreativac bi se reklo) i još manje profi majstor ali za basic servis sam se več nekako "ufurao".

    Osnova alatki za održavanje mi je Toko ski wax komplet (sa voskom,peglom i četkama):

    https://www.hervis.de/store/Ausr%C3%.../COLOR-2301748

    Na to je dodato još:

    Holmenkol Ergo semi (za oštrenje)
    Diamantna pila SkiMan
    Holmenkol Wax ab (cleaner)
    Snoli metalni scraper
    Ptex sveče
    Pleksi scraper
    Najlon četka

    +wax u tubi (za mazanje na skijalištu)

    Stalak (ski wise) sam izradio sam (mislim, da sam basic planove našao na instructables)

    Sve u svemu cca. 150-200eur početnih troškova, koji su se za ovih par godina več isplatili.

    U praksi izgleda to:

    smucke-2.jpg

    Komplet:

    smucke-1.jpg

    Kod servisiranja obično prvo očistim vosak (wax remover), naoštrim kante (sa ručnom mašinicom ali ne previše!, preko pila i možda gumi; i to obično 1x sezonsko). Onda sledi "krpanje" večih rupa i risova (sa ptexom) - to mi je ubedljivo najteži deo posla jel nikako ne mogu da se izverziram, da lepo zapalim i spojim masu - obično onda zakrpa ne izdrži dugo (cca. 5 skijaških dana). Sledi ravnanje mase (metalnim scrapero-om). Na kraju ide lakši deo posla. Čiščenje još 1x ... i vruč vosak (koristim za sada all purpose od toka) ... razmažem/razlijem sa peglom i ispeglam. Pustim skije da se ohlade, scrape viška voska i četkanje (i to puno četkanja, što više to bolje). I to bi bilo to. Za rekreativca smatram, da više nego dovoljno. Posle ovakvog servisa skija osetno bolje "ponaša", bolje grabi i brža je - gledano iz "amaterske" prespektive + bitno mi je, da se održava i čisti (kante i base).

    Komentari te pre svega iskustva drugih više nego dobrodošla. Pozdrav!

  9. #159
    Magarčina stekan avatar
    Datum registracije
    15.03.2005
    Lokacija
    sa druge strane Alpa
    Skije / Bord
    Stöckli Laser AX, Salomon QST 92
    Godina
    60
    Poruke
    3.890

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od joza_gulikoza Pogledati poruku
    ...Onda sledi "krpanje" večih rupa i risova (sa ptexom) - to mi je ubedljivo najteži deo posla jel nikako ne mogu da se izverziram, da lepo zapalim i spojim masu - obično onda zakrpa ne izdrži dugo (cca. 5 skijaških dana)...
    Kao prvo, respect što sve to radiš sam, a posebno što ti supruga dopušta da to radiš u trpezariji .

    Ptex koji se nanosi kapanjem je dosta mekši od klizne obloge, pa zbog toga ne izdrži dugo. Probaj ga nanijeti lemilicom. Po pitanju voska, nekada sam koristio ToKo Universal (bijele boje) koji se izgleda danas zove ToKo All In One. Holmenkol Universal (crvene štange) i Briko Maplus Universal (crveni i žuti) su mi se pokazali kao bolji, odnosno dugotrajniji na skijama.

  10. #160
    Junior Member joza_gulikoza avatar
    Datum registracije
    29.07.2015
    Lokacija
    Ljubljana
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900, Elan MBX Comprex
    Poruke
    19

    Podrazumevano

    Hahaha .... hvala. Kuhinja t.j. trpezarija inače nije više u funkciji (stari stan u potkrovlju koji sada služi kao skladište/radionica). Nema šanse, da bi to radio u "produkcijskoj" kuhinji, podavili bi se svi od smrada goruče plastike + opilci od voska su strašan "smor". Ideja o lemilici nije loša, nisam nikad pomislio na to. Pokušaču.

    Što se voska tiče ... kao što rekoh, taj toko all in one mi za sada odradjuje posao. Imam još jedan sličan crveni multipraktik od Vole (kupljen u Decathlonu). Pa kad potrošim te videčemo, da kupim šta bolje (zavisi naravno od planirane količine skijanja)

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •