Strana 16 od 37 PrvaPrva ... 6141516171826 ... PoslednjaPoslednja
Rezultati 151 do 160 od 365

Tema: Servis skija

  1. #151
    Ski Magare CrazyKong avatar
    Datum registracije
    17.01.2005
    Lokacija
    BG
    Godina
    51
    Poruke
    910

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Grimani Pogledati poruku
    pa logicno je da se kantne trose pri promeni ugla zato sam uvek govorio da treba proveriti koji je fabricki ugao a nije svaki isti na svakom modelu skije i kod svakog proizvodjaca...
    Ajde jos malo da produbimo...
    Kantne se trose kod vracanja ugla, npr sa 88 na 90. Dok je prelaz sa 90 na 88 ok.

    Inače fisher i head fabricki rade na 88.

    Goran i Igor zbog svega ovoga su jednoglasni da ne treba menjati servisera, tj. kada se nađe odgovarajući onda stalno treba nositi kod njega skije.

  2. #152
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    A šta je sa skidanjem sidewall-a prije (bočnog) oštrenja kantni? Nekidan sam gledao svoje skije, zadnji servis kad sam radio, dobro su ih naoštrili, i to čini se bez skidanja sidewalla (u ravni je ili čak ispupčen u odnosu na bočnu stranu kantne). Pri mom pokušaju ručnog oštrenja, jedino što je turpija skidala je bila plastika sa sidewalla...

  3. #153
    Ustajanjeeeeeeeeeeeeeeeee hehehe avatar
    Datum registracije
    23.02.2006
    Lokacija
    Kragujevac
    Skije / Bord
    Fischer AMC76
    Godina
    61
    Poruke
    807

    Podrazumevano

    Uzmeš onu najgrublju turpiju za drvo, rašpu pa skineš višak... samo pažljivo, matematički precizno

  4. #154
    Ski legenda Pejamachine avatar
    Datum registracije
    09.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Atomic D2 VF 75, Elan SLX comp
    Poruke
    415

    Podrazumevano

    Mene zanima kod brusenja baze tj klizne podloge...Predpostavljam da je masinski brusi kamenom pod mlazom vode.. Kako rucno radi...Brusnim papirom...?

  5. #155
    Junior Member
    Datum registracije
    13.11.2012
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Elan Spire
    Godina
    38
    Poruke
    5

    Podrazumevano Video sa prezentacije

    Evo ga video!

    napomena: video sa prezentacije se sastoji iz kratkih klipova koje sam poredjao po hronoloskom redu; vecinu faza rada sam snimio ali da znate da postoje neke i koje nisam uspeo da snimim; u pozadini mozete cuti neke zanimljive price ali da znate da se tokom snimanja nisam bazirao na zvuk vec iskljucivo na sliku tj. na rad servisera jer je prezentacija trajala preko 3 sata...

    http://youtu.be/SRfTf-1H-I0

  6. #156
    Ski Magare CrazyKong avatar
    Datum registracije
    17.01.2005
    Lokacija
    BG
    Godina
    51
    Poruke
    910

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Pejamachine Pogledati poruku
    Mene zanima kod brusenja baze tj klizne podloge...Predpostavljam da je masinski brusi kamenom pod mlazom vode.. Kako rucno radi...Brusnim papirom...?
    Masinski se brusi brusnim papirom (smirglom) ne secam se koje bese granulacije, a sve je dobro navlazeno vodom
    Svrha tog brusenja je da se skine tanki sloj koji je već "mrtav" sa ploče, a takođe se na taj način podešava bazni ugao kantne.

    Ručno, taj "mrtvi" sloj se skida sa pločicom prohroma koja može rukom da se vuče ili alatkom u koju se stavlja, liči na stolarsku blanju (vidi se negde na pocetku snimka).

  7. #157
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Demonstracija je bila pun pogodak! Teško je prepričati sada sve to što smo tamo čuli s obzirom da je mnogo toga rečeno i na mnogo tema diskutovano. Da smo imali još 3 dana ni to ne bi bilo dosta jer koliko god se servisiranje činilo kao tehnički proces ono je mnogo više od toga. Pokušaću sistematično i ukratko da sažmem ono što sam pohvatao.

    Za početak Dobar serviser nije onaj koji ima samo dobar alat i tehničko znanje već onaj koji istinski voli svoj posao i koji zna da sasluša i razume. Iz tog razloga je bolje naći jednog dobrog servisera, stalno se vraćati kod njega i davati mu povratne informacije o ponašanju skija kako bi on eventualno izvršio neke modifikacije pre servisiranju u odnosu na vašu tehniku i nivo znanja, a u cilju uživanja na snegu. Takođe bitan razlog držanja za jednog servisera je kako bi vam skije trajale što duže. Skije, odnosno kantne se troše kada im se menja ugao, utrošak kantni pri oštrenju na isti ugao iznova i iznova je minimalan.

    Vezovi Posle skijanja, a pogotovu ako su skije vožene na krovu, potrebno je dobro ih istuširati kako bi se uklonile sve eventualne hemikalije koje bi mogle da ih strukturno oštete (na putu je to so, a na stazi su to hemikalije koje se dodaju veštačkom snegu da bi duže držao) i zatim ih dobro osušiti fenom. Vezove nije potrebno podmazivati jer su mehanizmi u čauri upravo da bi se kontakt sa spoljnom sredinom sveo na minimum. WD je odmašćivač i može samo da nanese štetu a ne korist. O oprugama u vezovima ne treba previše brinuti jer one tek posle više godina, 4-5 godina, počinju da gube svoja osnovna svojstva i to odstupanje od originalnog je toliko malo da se može smatrati zanemarljivim.

    Priprema skije za servis Pregledati funkcionanost veza, ukloniti sve eventualne krupnije nečistoće iz podloge (nešto sitno što se zabilo u podlogu) i očistiti bazu. Nije potrebno kupovati skupa sredstva poznatih marki za čišćenje baze. Baza može da se čisti rastvorom acetona koji žene koriste za skidanje laka sa noktiju i obične vode. Ako je neko zapamtio odnos mešanja neka javi, držim u glavi da je to bilo 10ml vode na bočicu od 100ml acetona. Pri čemu je potrebno da bude čist aceton bez raznih dodataka.

    Baza Baza je živa stvar i nepravilnim održavanjem se može upropastiti zbog čega je bitno da se redovno održava. Pre svega je potrebno skinuti mrtvi sloj baze što se ručno radi sa parčetom metala koji liči na pleksiglas kojim se skida višak voska pri ručnom voskiranju, čak i postupak izgleda isto. Mašinski se to radi na traci koja ima šmirglu određene finoće. U svakom slučaju taj sloj koji se skida je vrlo vrlo tanak. Pri krpljenju sitnih ogrebotina nije dobro nakapavati zapaljeni štapić, jer je temeratura tako zapaljenog i otopljenog ptex-a, ili čega već, izuzetno visoka i može da ošteti bazu. Mnogo je bolje rešenje koristiti brener na gas. Brener nije poseban namenjen isključivo popravci baze, već običan brener sa čekićem (onim produžetkom napred koji plamen zagreva) koji može svuda da se kupi baš kao i one male boce gasa. Brener razvija znatno nižu temperaturu u poređenju sa temperaturom pri nakapavanju ptex-a. Na snimku se lepo vidi kako Igor koristi brener.
    Veća oštećenja se tretiraju na drugi način, uz dodatnu obradu tog mesta kako ne bi došlo do ispadanja zakrpe. U nekim slučajevima je potrebno iseći ceo komad baze i na njegovo mesto staviti drugi komad. Materijal koji se koristi baš u takvim slučajevima je moguće kupiti ali taj deo baze više neće imati svojstva koja treba, odnosno neće upijati vosak kao ostatak. Pri isecanju takvih delova se koriste šabloni za isecanje kako bi novi komad potpuno legao na mesto. Povela se priča i o zameni kompletne baze, ali to apsolutno nije isplativo osim ako niste skije od 1000+ evra oštetili nakon par dana korišćenja.
    Struktuiranje baze može da se radi mašinski, opet na pokretnoj traci ili ručno. Alat za ručno struktuiranje baze liči na poveću turpiju ali su mu ivice nazubljene i razne ivice imaju raznu finoću tih zuba. Struktuiranje se vrši jednostavnim prevlačenjem tog alata preko skije, slično kao što se nanosi vosak. Ako ne grešim, spomenuta je i bronzana četka koju je takođe moguće koristiti za tu namenu. Nema posebne prednosti ručnog struktuiranja u odnosu na mašinsko i obrnuto. Struktuiranje baze je bitno i zbog toga što tako pripremljna baza pomaže pravilnom usmeravanju skije tokom vožnje.

    Kantne Na skiji je potrebno jednom postaviti uglove kantni i posle toga ih samo oštriti. Na taj način se kantna najmanje troši a skija najduže traje. Takođe je potrebno redovno servisirati skije jer u suprotnom dolazi do korozije koja strukturno menja kantnu i takvu kantnu više nije moguće revitalizovati. U slučaju neredovnog servisiranje korozija može da bude vidljiva golim okom, što je prilično loše, a može i doći do takve oksidacije metala da to nije toliko primetno ali takođe nije ni ništa manje pogubno za kantnu jer sve te oksidacije se ne dešavaju samo površinski gde bi ih bilo moguće ukloniti već prodiru u srž kantne.
    O uglovima je bilo dosta reči i ovde po forumu, pa samo ukratko. I ručni alati i mašina mogu da odrade razne uglove. Mašina kod Gorana je mogućnosti čak da uradi bočni ugao na dve decimale. Koji će to ugao biti zavisi od toga šta hoćete, naravno najbolje je da se konsultujete sa serviserom i vršite ispravke nakon što probate neki ugao. Mašina ne skida ništa više kantne pri obradi u odnosu na ručno oštrenje. Merili smo skiju pre i posle servisiranja nonijusom i zaključak je da ako se skija redovno održava, ne menjaju se uglovi već se samo oštri, ne postoji njen rok trajanja. Pravilnim održavanjem skija može da traje 10 i više godina. Takođe nije bilo nikakve značajne razlike u ručnoj i mašinskoj obradi, pošto je jedna servisirana ručno, a druga mašinski.
    Donji ugao je potrebno da postoji u smislu da bude veći od 0 jer to omogućava skladnije prebacivanje sa kantne na kantnu.

    Voskiranje Svaka pegla sa ravnom pločom može da posluži. Umesto kupovnih pločica za skidanje viška voska može da posluži bilo kakvo parče pleksiglasa koje ima jednu ravnu ivicu. Potrebno je skinuti višak voska sa kantni. Vosak sa kantni može jednostavno da se skine tako što se u tom pleksiglasu koji koristite za skidanje viška voska napravi jedan zub koji prevučete preko kantni. Koliko sam video i kupovne pločice imaju taj zub, znaćete o čemu govorim. Poliranje posle voskiranja može da bude raznim materijalima, ne mora da to bude baš kupovna četka. Spomenula se i vunena čarapa, pretpostavljam da većina ovde zna za one prave stare vunene čarape. Bitno je u kom smeru se šta radi prilikom voskiranja jer je baza struktuirana u vidu pčelinjeg saća koje je usmereno od vrha ka repu. Ako radite na pogrešnu stranu umesto da skinete višak voska istisnućete vosak iz podloge i ništa niste uradili.

    Dodajte, oduzmite, korigujte. Sigurno ima toga što sam izostavio ili napravio neku grešku.

    Hvala Goranu i Igoru na iscrpnoj prezentaciji i Zoranu za organizaciju svega.
    Izmenio/la chaghaboo; 27.11.2012 u 10:57.

  8. #158
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Ipak masina za skidanje viska voska lici na onu za ravnanje klizne ploce...to me i zbunilo,pa sam pitao da li se radi bazni ugao i nakon problacenja preko te masine

    Ne znam da li sam prevideo,ali da li je prikazana obrada/ostrenje baznog ugla na masini? kako se to radi?

    Sve u svemu odlican video i jos bolja ideja,steta sto nisam prisustvovao...stvarno fenomenalno

  9. #159
    Super Member
    Datum registracije
    18.09.2010
    Lokacija
    Beograd
    Skije / Bord
    Salomon BBR 8.9
    Godina
    44
    Poruke
    514

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od oggy Pogledati poruku
    A šta je sa skidanjem sidewall-a prije (bočnog) oštrenja kantni? Nekidan sam gledao svoje skije, zadnji servis kad sam radio, dobro su ih naoštrili, i to čini se bez skidanja sidewalla (u ravni je ili čak ispupčen u odnosu na bočnu stranu kantne). Pri mom pokušaju ručnog oštrenja, jedino što je turpija skidala je bila plastika sa sidewalla...
    Sidewall treba obavezno skinuti jer u suprotnom se može desiti da se ne dobije željeni ugao, što je manja šteta, ili čak da se dobije obrnuti ugao zbog toga što turpija upire u taj sidewall sa gornje strane. Dobiješ ovo \_ umesto ovo /_

    Kako uloga sidewall-a nije kozmetičke prirode, on upire u kantnu i pomaže da ona ostane tu gde jeste tokom sila kojima je izložena pri skijanju, greška je i ukloniti više sidwall-a nego što je to potrebno. Uklanjanjem više sidewall-a kompromitujemo kantnu koja će onda lakše iskočiti u slučaju nekog udarca i slično. Goran je spomenuo da je iz toga razloga protiv neke vrste sekača sidewall-a a da je poklonik neke druge, ali to nisam ispratio, ako se neko seća...

  10. #160
    Super Member sasacg avatar
    Datum registracije
    25.01.2010
    Lokacija
    Belgrade
    Skije / Bord
    Fischer Progressor 900
    Godina
    42
    Poruke
    736

    Podrazumevano

    Poslao sam pitanje 2 min posle tebe,pa nisam video odgovor...sve je fino objasnjeno

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •