Strana 2 od 2 PrvaPrva 12
Rezultati 11 do 19 od 19

Tema: Kroz mećavu do vrha Prokletija

  1. #11

    Podrazumevano

    Čitam nešto ovu prepisku i nisam imao namjeru da se uključim ali moram samo da zahvalim Stitu na predivnim slikama vrha Karanfil koje je okačio...nemam riječi....božanstveno....zavidim mu što je imao priliku da sve to vidi i golim okom i u tome uživa....a hvala što je podijelio sa nama.....
    P.S. inače u razgovoru sa nekim palninarima, došao sam do info da je najteži vrh za popet upravo Karanfil...ili je to bio Maja Kovac....zaboravio sam?

  2. #12
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano Prvi borderi na vrhu Prokletija!

    Planinarski uspon na najviši vrh Prokletija i cijelih Dinarida Maja Jezerce (2694m) od 14.03.2010. dvojica bordera su iskoristila za prvi spust po ovim netaknutim i duboko zasniježenim prokletijskim padinama. Dio članka iz današnjih ''Vijesti'':

    Na Maju jezerce četvrti put
    TRADICIONALNI USPON PLANINARA NA PROKLETIJE
    Plav - Četvrti tradicionalni uspon na najviši vrh Prokletija i Albanije, Maja jezerce, koji se nalazi na 2.694 metara nadmorske visine, održan je i ove godine.
    U pohodu na Maju učestvovalo je 67 planinara iz klubova iz Srbije, Crne Gore, BiH i sa Kosova, a do vrha je stiglo 30.
    Vodič planinara Milan Lončar, član PD “Pobeda” iz Beograda, istakao je da je vrh savladan uprkos lošim vremenskim prilikama, jer je “visina sniježnog pokrivača ove godine bila najveća”.
    „Tura je trajala 18 sati. Krenuli smo u dva sata poslije ponoći, a na vrh stigli oko dva popodne. Povratak je trajao oko šest časova. Vrijeme nam nije bilo naklonjeno, dva dana padao je snijeg koji je predstavljao opasnost od lavine. U blizini karaule snijeg je dostigao visinu od dva metra, dok ga na vrhu ima od četiri do pet metara”, ispričao je Lončar.
    On je kazao da je pohod bio naporan, ali je dobrodošao planinarima koji se pripremaju za ekspediciju na Himalaje i Akonkagvu.
    “Na sat-dva do vrha, na oko 2.400 metara, jedan planinar je, zbog umora, iscrpljenosti i promrzlina, morao da se vrati do karaule. U tome mu je pomoglo nekoliko planinara koji su se vratili sa njim, a posebno član gorske službe spasa“, kazao je Lončar.
    Ipak, planinari kažu da nije bilo bordera ne bi ni stigli na vrh, jer su im puno pomogli prilikom uspona, tako što su im probijali put, dok su se Aleksandar Svorcan i Miroslav Baletić iz Novog Sada spustili borderima od vrha Maje do jezera.
    „Bilo je fenomenalno. Snijeg je bio predubok i na strmijim djelovima bord nam je puno pomogao jer služi kao oslonac i lakše je prtiti. Samo dio kroz šumu smo pješačili 30 minuta i nastavili do karaule u Zastanu. Sa vrha može da se stigne za sat vremena. Oko 90 odsto staze može da se vozi. Nijesam bio na ljepšem mjestu. Liči na Durmitor, ali je surovije“, kazao je Svorcan iz BiH.
    Početak planinarskih pohoda i aktivnosti počeo je u okviru projekta prekogranične saradnje „Balkanski park mira“, a nastavljen je projektom „Prokletije bez granica“, u organizaciji PSK „Hrid“ iz Plava, kao vid prekogranične saradnje koji je direktno vezan za planinarske pohode. U okviru projekta svake godine se organizuju planinarski pohodi na tri najveća vrha Prokletija u Albaniji, na Kosovu i Crnoj Gori.
    Mogu misliti kako su ljudi uživali! Inače ove doline i strane u podnožju Maja Jezerca drže kompaktan snijeg skoro do sredine ljeta. Nađoh i nekoliko fotografija s ovog uspona autora Gorana Stamenkovića:








  3. #13
    i-a, i-a...
    Datum registracije
    03.02.2006
    Lokacija
    Banjaluka
    Skije / Bord
    Atomic Nomad Blackeye
    Godina
    42
    Poruke
    796

    Podrazumevano

    Uh, fenomenalno izgleda. Uzgred, zar nije Korab (Sara) najveci vrh u Albaniji?

  4. #14
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Korab zaista jeste najviša planina Albanije, kao i Makedonije sa najvišim vrhom od 2764m (negdje se pominje i visina od 2753m). Korab, međutim pripada Šarsko-pindskom planinskom sistemu, a ne Dinaridima. Maja Jezerce je najviši vrh Dinarskog planinskog sistema, kao što sam već i naveo, tako da smo obojica u pravu.

  5. #15
    Member
    Datum registracije
    14.07.2006
    Godina
    37
    Poruke
    77

    Podrazumevano

    ako mi je jasno kako je bilo lakse prtiti sa boardovima uzbrdo?! ili sam nesto pogresno shvatio

  6. #16
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Planina Korab jeste najvisa planina Makedonije, koja jednim dobrim delom se nalazi i u teritoriju Albanije ali jednim malim delom i Kosova.
    Najvisi vrh planine Korab je Golem Korab sa 2764m (a ima i vrh Mali Korab i oba su u teritoriju Mak), a spominje se i visina od 2824m (tacnije izmerena na satelitskom snimanju 1999g. , ali na zalost drzava Makedonija nije to dosad ozvanicila, i to nije jedina planina koja je 'porasla' odnosno to je slucaj sa skoro sve planine u zapadne Makedonije)
    Naravno da se vidi iz ovog da Korab nema nikakve veze sa Sar planinom osim da po onom sta sam ja ucio u skoli da sve planine u zapadnu Makedoniju pripadaju dinarskom sistemu.
    Slika dole je slikana sa najviseg vrha Sar planine Titov Vrv (do 1953 Golem Turcin) 2747m (naravno i on je dobio koi metar, nazalost ne snam tacno koliko) 14.03.2010.g.
    Priložene slike Priložene slike

  7. #17
    Ski legenda
    Datum registracije
    24.11.2006
    Poruke
    138

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od ehtelion
    ako mi je jasno kako je bilo lakse prtiti sa boardovima uzbrdo?! ili sam nesto pogresno shvatio
    Nemam pojma, genijalne stvari se otkrivaju slučajno, možda je ovo jedna od njih. Lično nijesam probao...


    Citirati Originalno postavljeno od trendo Pogledati poruku
    Naravno da se vidi iz ovog da Korab nema nikakve veze sa Sar planinom osim da po onom sta sam ja ucio u skoli da sve planine u zapadnu Makedoniju pripadaju dinarskom sistemu.
    'Ajde za istorije, to je razumljivo, ali izgleda da nam više ni geografije nijesu iste!
    Najbolji opis Dinarida na netu je: ovdje, lijepo su navedene granice ovog prostranog planinskog sistema. Korab, kao ni ostale planine Zapadne Makedonije (Dešat, Stogovo, Jablanica) nijesu unutar ovih granica. Ali, to je manje bitno...važno je da sve ove prelijepe planine postoje i da mi njihovi zaljubljenici imamo u čemu da uživamo...

  8. #18
    Ski legenda trendo avatar
    Datum registracije
    20.04.2008
    Lokacija
    Skopje
    Skije / Bord
    Turno freeride ski
    Godina
    56
    Poruke
    1.138

    Podrazumevano

    Citirati Originalno postavljeno od Stit Pogledati poruku
    Ali, to je manje bitno...važno je da sve ove prelijepe planine postoje i da mi njihovi zaljubljenici imamo u čemu da uživamo...

    p.s. u prethodnom postu sam zaboravio da napisem da vrhovi planine koi se naziru iznad oblaka (na slici) su vrhovi Koraba

  9. #19
    Super Member milos_pg_91 avatar
    Datum registracije
    28.12.2007
    Lokacija
    Podgorica
    Skije / Bord
    Elan Magfire 8
    Godina
    32
    Poruke
    1.275

    Podrazumevano

    Lavine zamalo kobne

    Plavski i gusinjski planinari preživeli su prije nekoliko dana pravi pakao u susretima sa lavinama, penjući se na Maju e Rosit, jedan od vrhova Prokletija, koji se nalazi na samoj crnogorsko-albanskoj međi, pišu Večernje novosti.

    ''Apelujem na sve kolege i zaljubljenike u planine, koji ovih dana planiraju odlazak u tu divlju ljepotu, da dodatno budu oprezni jer zbog visokih temperatura prijete lavine'', kazao je alpinista i vodič mnogobrojnih planinarskih ekspedicija Ahmet - Ašo Reković iz Gusinja.

    On je prije nekoliko dana sa kolegama PSD ''Prokletije'' iz Plava, imao nekoliko bliskih susreta sa lavinama i samo zahvaljujući prisebnosti i pukoj sreći sve je prošlo bez žrtava.

    ''Zbog toplog vremena pojavile su se lavine, tako da je, gore u Prokletijama, jedna 'udarila' u Zuvda Bajraktarevića i Ramiza Redžematovića i ponijela ih nekih 150 metara. Potom je uslijedilo još desetak jakih lavina uz zaglušujuću huku, ali smo njih posmatrali sa pristojne udaljenosti'', ispričao je Reković.

    Ekspedicija je, ipak, uspjela da se domogne vrha Maja e Rosit, koji je sa 2.525 metara treći po visini u Crnoj Gori.


    Izvor: http://cdm.me/index.php?group=22&news=114291

Informacije teme

Korisnici koji pretražuju ovu temu

Trenutno je 1 korisnik(a) koji pretražuje(u) ovu temu. (Članova: 0 - Gostiju: 1)

Ovlašćenja postavljanja

  • Vi ne možete postavljati nove teme
  • Vi ne možete postavljati odgovore
  • Vi ne možete postavljati priloge
  • Vi ne možete menjati vaše poruke
  •